Gebelikte Miyom

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Miyom

Gebelikte Miyom

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 284ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte miyom, gebeliğin bazı dönemlerinde meydana gelebilecek bir rahatsızlık olarak gözlemlenmektedir. Gebelik döneminde miyomların büyümesi ile birlikte hamileliğin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Rahim kanalı veya rahim ağzında meydana gelen miyomların büyümesi, sezaryen ile bebeğin doğması kararını vermek için kuvvetli bir nedendir. 

Bu kısımlarda bulunan miyomlar sezaryen yapılırken alınabilir nitelikte oldukları için bir problem ile karşılaşma durumu söz konusu olmaz. Anne adaylarında gözlemlenen miyomların %5'i gebeliğin ilerlemesi sürecinde sorunların yaşanmasına neden olmaz. Miyomların boyutlarının büyümesi, çoğu problemin yaşanmasına neden olmaktadır. Miyomların boyutu büyüdükçe ortaya çıkacak problemlerde artış gözlemlenmektedir. 

Gebelikte Miyom Kanama Yapar mı?

Gebelikte miyom, gözlemlendiği sırada tedavi edilir nitelikte değilse veya büyüklüğü oldukça fazla ise gebeliğin ilk süreçlerinde gebelik kanamalarına sebep olmaktadır. Gebelik kanamaları gözlemlenirse miyomun varlığından şüphelenerek hekiminize başvurmanız önerilmektedir. 

Bu pozisyonlarda bulunan miyomların varlığı gebelik sürecinin erken tamamlanmasına da sebep olmaktadır. Plasentada meydana gelen yerleşim anomalisi de miyomlar nedeni ile meydana gelmektedir. Doğumdan sonra kanamaların meydana gelmesi de miyomlar itibari ile gözlemlenmektedir.

Gebelikte Miyom Ne kadar Büyür?

Gebelikten önce mevcut olan miyomların gebelik sürecinde %30 oranında büyüdüğü gözlemlenmiştir. Bu büyüme genellikle gebeliğin ilk 10 haftasında oluşmaktadır. Miyomların görülme sıklığı gebelik sürecinde %4'tür. İlk gebeliğin yaşanması sürecinde miyoma rastlanma sıklığı daha fazladır. Miyom tespiti yapıldıktan sonra anne adayının sıklıkla doktor kontrolünde tutulması gerekmektedir. 

Gebelikten Önce Miyom Varsa Ne Yapılır?

Gebelikte miyom oldukça sorun yaratan bir rahatsızlıktır. Gebelik sürecinden önce tespiti sağlanan miyomların büyük problemlere neden olmaması için saptandıktan sonra cerrahi yolla çıkarılması doktor tarafından önerilmektedir. 

Miyomun çıkarılması üç farklı şekilde gerçekleştirilmektedir: Histereskopi, laparoskopi veya açık cerrahi yöntemi ile miyom bulunduğu bölümden çıkarılarak tedavi sağlanmış olur. Gebelik öncesi yapılacak miyom operasyonlarına karar verirken oldukça dikkat etmek gerekir. Uygulanan bu operasyon yöntemleri ameliyat sonrası yapışıklık veya tüplerde tıkanmalara yol açabileceği için uygulanan operasyon türü dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Gebelikte Miyom Tedavisi

Gebelikte miyom meydana geldiği zaman tüm gebelik süreci boyunca anne adayının uzman bir hekim tarafından takip edilmesi gereklidir. Anne adayında meydana gelebilecek her karın ağrısı muhakkak doktora bildirilmelidir. Miyoma bağlı gelişebilecek problemler anne adayı ve bebek sağlığı açısından oldukça büyük önem arz ettiği için annenin yaşayabileceği en ufak karın ağrısında dahi duyarlı olması gerekmektedir. 

Gebelik esnasında miyom çıkarma operasyonlarının uygulanma sıklığı oldukça azdır. Doğum kanalı miyomların varlığı nedeni ile tıkanmış durumda ise bebeğin zarar görmemesi maksadı ile sezaryen yapılması gerekmektedir. Daha önce miyom operasyonu geçirmiş bir anne adayında bu meydana geliyorsa daha şiddetli sancıların gözlemlenmesi gibi durumlar meydana gelebilir. 

Daha Önce Miyom Nedeni ile Tedavi Olan Anne Adaylarının Doğumu Nasıl Gerçekleşir?

Miyom, gebelik sonrası tekrar oluşursa daha önce yapılan operasyonun niteliğine bakılır. Operasyon sırasında rahmin iç kısmında hasar meydana gelmesi halinde rahim kasılmaları yırtılma riski doğuracağı için, bu tür anne adaylarında kesinlikle normal doğum önerilmez. 

Daha önceki süreçte bu tarz rahatsızlık yaşayan anne adaylarına önerilen doğum yöntemi sezaryendir. Rahimde yırtılmadan şüphelenilmediği takdirde doğum için normal doğum yöntemi tercih edilebilir. Fakat en ufak bir rahim yırtılması şüphesi meydana gelirse sezaryen doğuma dönmek gerekmektedir. Sezaryen doğum yöntemi ile rahimde yırtılmaların önüne geçilir ve anne adayının ve bebeğin sağlığının korunması için gerekli olan şeyler gerçekleştirilmiş olur.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

284 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz