Gebelikte Baş Ağrısı / Migren

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Baş Ağrısı / Migren

Gebelikte Baş Ağrısı / Migren

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 364ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikte Baş Ağrısı Olması Normal mi?

Gebeliğe bağlı baş ağrılarının büyük çoğunluğu üçüncü trimesterde görülür, ancak baş ağrısını, gebeliğin erken evrelerinde yaşayan bazı kadınlar da vardır.

Baş Ağrıları Hamileliğin Hangi Aşamasında Başlar?

Hamilelik sırasında baş ağrıları çok fazla tetikleyiciye sahiptir, bu da istedikleri zaman gelebilecekleri anlamına gelir. Birinci trimesterde yorgunluk ve bitkinlik, ikici trimesterde hormonlar, üçünü trimesterde doğuma yaklaştıkça artan endişelerden kaynaklı her dönem baş ağrısı yaşanabilir.

Hamilelikte Baş Ağrılarının Sebebi Nedir?

Gebelikte migren ve baş ağrılarında birincil suçlu, her zamanki gibi hormonal değişimlerdir. Baş ağrısının diğer nedenleri, kan basıncındaki değişiklikler, hamilelik yorgunluğu, uykusuzluk, göz yorgunluğu, gerginlik, hamilelik sırasında açlığın artması, susuzluk, fiziksel veya duygusal stres, aşırı yeme, sinüs tıkanıklığı veya alerji (hamileyken daha hassassınız) veya bunların herhangi birinin veya hepsinin bir kombinasyonu olabilir.

Ne yazık ki, birçok kadın için baş ağrıları gittikçe daha sıklaşırken, normal tedavi seçenekleri - reçetesiz ve reçeteli ilaçlar – en son çare olmalıdır. Özellikle düzenli baş ağrıları veya migreniniz varsa; ağrı, uyku veya iştahınızı engelliyorsa, rahatlamak için ilaç kullanmadan önce aşağıdaki önerileri uygulamanızda yarar var.

Hamilelikte Migren

Kadınların yaklaşık % 16'sı ilk kez hamileyken migren yaşar. Zaten migreniniz varsa hamileyken daha da kötüleşebilir. Hamilelikte migrenle başa çıkmak çoğu zaman zor olabilir, bu yüzden doktorunuzu bilgilendirmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.

Migren ve Baş Ağrısı Arasındaki Fark Nedir?

Baş ağrısı ve migren ile hissettiğiniz ağrı oldukça farklı olma eğilimindedir. Genel bir kural olarak, işte dikkat edilmesi gerekenler.

Baş ağrısı:

- Kafanın iki tarafını da etkileyebilir.

- Şiddeti hafif ve orta derecededir.

- Bastırma ve sıkıştırma tarzı hissedilir. (zonklama yerine)

- Bulantı veya kusma gibi diğer semptomlara neden olmaz.

- Fiziksel aktiviteyle genellikle daha kötüye gitmez.

Migren:

- Kafanın sadece bir tarafını etkileme eğilimindedir.

- Çok acı vericidir.

- Zonklama hissi yaşanır.

- Bulantı, kusma ve / veya sese ve ışığa duyarlılık gibi diğer semptomlara neden olabilir.

- Fiziksel aktivite ile daha da kötüleşir.

Gebelikte Baş Ağrısı/Migren için Neler Yapılabilir?

 • Gerilim tipi baş ağrıları ve migren için: Karanlık, sessiz bir odada birkaç dakika geçirin. İşteyseniz, gözlerinizi kapatmaya çalışın ve 15 dakika boyunca ayaklarınızı yukarı kaldırın. (Patronunuza beyin fırtınası yaptığınızı söyleyin.) Veya dinlenirken 20 dakika boyunca boynunuzun arkasına bir buz torbası veya soğuk kompres koyun.
 • Eğer evdeyseniz, baş ağrısının geldiğini hissettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, serin, oldukça karanlık bir oda bulmak ve uykuya dalmak. Yenilenmiş bir şekilde uyanacaksınız.
 • Bazen de başınız ağrıyorsa kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi hayatın acelesi ve telaşından kurtarmanızdır. Bir mola verin. Bir bardak su için. Telefonunuzu aramalara kapatın ve yatıştırıcı bir müzik dinleyin. Konforlu kıyafetlere geçin. Ayağınızı yukarı kaldırın. Rahatlayın. 
 • Sinüzit baş ağrıları için:  Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız sıcak buhar solumayı deneyin. Ağrılı noktaya günde dört kez toplam 10 dakika sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Bol miktarda sıvı, özellikle de sıcak bitki çayı mukusun akmasını sağlar. Bir sinüs enfeksiyonu yaşıyorsanız kullanabileceğiniz güvenli bir burun spreyi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.
 • Bol su için.
 • Sağlıklı bir atıştırmalıklar yiyin (kan şekerini normale döndürmek için)
 • Tüm baş ağrıları için: Ağrı kesici ilaç kullanmadan önce - reçetesiz olsun veya olmasın - doktorunuza danışın.

Hamilelikte Migren ve Baş Ağrısını Önlemek için Neler Yapılabilir?

 • Duruşunuza dikkat edin.uygun duruş baş ağrısından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ani kalkışlardan kaçının.
 • Yeterli dinlenme - Özellikle birinci ve üçüncü trimesterlerde, kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Geceleri uykunuzu alamadıysanız, gündüzleri dinlenmeye çalışın.
 • Aç kalmayın. Öğün atlanmasından kaynaklanan kan şekeri düşüklüğü, çok fazla tatlı yedikten sonra gelen çarpıntı baş ağrısını tetikleyebilir. Kavrulmamış kuruyemiş, bir meyve ya da besleyici bir granola bar yanınızda, çantanızda, masanızda, arabanızda mutlaka bulunsun.
 • Sağlıklı yemek seçenekleri - dengeli bir beslenme planı uygulayın; Tuz veya koruyucu madde içeriği yüksek yiyeceklerden kaçının
 • Bir yemek günlüğü tutun. Bazı yiyecekler (çikolata, peynir, dondurma ve işlenmiş etler dahil) baş ağrısını tetikleyebilir. Yiyecekleri takip ederek, hangilerinin baş ağrısına neden olduğunu keşfedebilirsiniz. Böylece bu yiyecekleri beslenmenizden çıkarabilirsiniz.  
 • Kahve: Öncesinde çok kahve tüketen biriyseniz, hamilelik sırasında kafeini çok hızlı kesmek, baş ağrısını tetikleyebilir. Yavaş yavaş azaltmanız daha iyi olacaktır.
 • Stresten kaçının- Stresin baş ağrısına dönüşmesini önlemek için, doğum öncesi bir yoga dersine katılın, meditasyon yapın veya biraz nefes egzersizleri yapın
 • Egzersiz kilonuzu ve kan basıncınızı kontrol altında tutar. Ayrıca stresi uzaklaştırdığı için kendinizi daha rahatlamış ve sakin hissedersiniz.
 • Biraz hava alın. Sıcak, havasız ve güçlü kokuların olduğu ortamlardan kaçının. Bazen bir oda spreyi veya araba koku aparatları bile baş ağrısına neden olabilir. Kapalı alanda çalışıyorsanız günde birkaç kez temiz hava alın veya en azından bir pencere açın. Aşırı ısınma da baş ağrısına neden olabileceğinden çok kalın giyinmeyin.
 •  Aydınlatmayı değiştirin. Floresan aydınlatma ve penceresiz çalışma alanları baş ağrısını tetikleyebilir, bu nedenle ortamınızı kontrol etmek için ne gerekiyorsa yapın - veya en azından olabildiğince sık ara verin.
 • Huzur ve sakinlik arayın. Gürültü gebelikte migreni tetikleyebilir. Yüksek seslere karşı aşırı duyarlıysanız, alışveriş merkezi, gürültülü partiler, kalabalık restoranlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz. İşiniz çok gürültülü ise, fazla gürültüyü azaltmak için ne yapabileceğiniz konusunda patronunuzla konuşun - hatta mümkünse daha sessiz bir alanda çalışmayı isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Biter?

İlk başta ağrıya ve migrene neyin sebep olduğunu önemlidir. Gebeliğin kendisinin belirti ve semptomları - stres, yorgunluk, gelişen hormonlar, tıkanıklık - önemli bir nedense doğumdan sonra hızlı bir rahatlama hissedeceksiniz.

Hangi Durumlarda Doktora Gitmek Gerekir?

Birçok kadın, daha önce çok fazla baş ağrısı yaşamamış olanlar bile, hamilelik sırasında baş ağrısı yaşayabilirler. Hamilelik baş ağrısının büyük çoğunluğu hormonel, açlık, stres, yorgunluğa bağlıdır ancak endişelenecek ciddi bir şey yoktur.

 • Ancak baş ağrılarınız dört saatten fazla sürerse veya başka semptomlarınız varsa (ateş, görsel rahatsızlıklar, ani kilo alımı veya yüzünüzde veya ellerinizde şişkinlik) doktorunuza derhal bildirin. Nadir durumlarda, vücudunuzda preeklampsi, hipertansiyon gibi başka bir rahatsızlığın işaretidir ve hem baş ağrıları hem de altta yatan tetikleyicileri anlamak için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Ek olarak, eğer:

 • - Herhangi bir kafa travmasından sonra başınızı ağrıyorsa
 • - Baş ağrınıza sert bir boyun veya ateş eşlik ediyorsa
 • - Baş ağrınız kötüleşiyor ve görsel değişiklikler, konuşma bozukluğu ve uyuşukluk varsa
 • - Burun tıkanıklığı, ateş veya yüz ağrısı gibi sinüzit bulgularınız varsa

Doktorunuza danışmanız gerekir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

364 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz