Gebelikte Memedeki Değişiklikler

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Memedeki Değişiklikler

Gebelikte Memedeki Değişiklikler

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 355ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik süresince vücutta meydana gelen değişiklikler göğüslerde de oldukça belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Anne adayları için göğüslerde ortaya çıkan değişimler oldukça normal bir süreç olsa da bazı kadınlar açısından rahatsız edici sonuçlara neden olabilmektedir.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi ile birlikte, göğüsler zaman içerisinde süt depolamaya başlar ve kendilerini doğuma hazırlar. Doğum sonrasında bebeğin tek temel besin kaynağı anne sütü olduğundan, annenin göğüsleri bebeklerini doğar doğmaz emzirebilecekleri şekilde gelişmektedir. Bu süreçte annenin göğüslerindeki süt bezleri, çalışmaya ve kendini doğum sonrası için hazırlamaya başlar.

Annelerin göğüslerinde görülen değişiklikleri, ikinci ve sonraki doğumlarda görmemeleri gayet normaldir. Her doğum için aynı etki ve tepkilerin olması beklenemez. Elbette anne vücudu da sonraki doğumlar için bir alışkanlık ve değişim gösterecektir. 

Gebelikte Memelerdeki Değişiklikler Nelerdir?

 • Meme Uçlarının Koyulaşması: Hamilelikte memedeki en belirgin değişikliklerin başında, meme uçlarının koyulaşması gelmektedir. Doğuma hazırlanan kadınlarda, meme uçları giderek daha koyu bir görünüm kazanmaktadır. Bu durumun kalıcı bir etkisi olmamak ile birlikte doğumdan sonra eski haline dönme veya koyulaşmadan açılmaya doğru bir değişim gözlenmektedir.
 • Memede Kılcal Damarlar: Göğüs bölgesindeki kılcal damarların görünümlerinde belirginleşmeler ortaya çıkmaktadır. Bu durum, anneden bebeğe her türlü sıvı akışının geçtiğinin en açık örneğini oluşturmaktadır. Kılcal damarlardaki bu belirginleşme açık tenli bireylerde daha net olarak görülebilmektedir. Ancak doğum sonrasında bu durumda eski normal haline dönecektir.
 • Memede Hassasiyet: Gebeliğin başından itibaren görülen en net değişiklik, göğüs bölgesinin oldukça hassasiyet kazanması ve dokunulduğunda acı duyulmaya başlanmasıdır. Bu, meme bölgesinde süt kanallarının oluşması ve meme uçlarının daha fazla duyarlılık kazanmaları nedeniyle görülmektedir.
 • Memede Akıntı: Genellikle gebeliğin 6. Ayından sonra memelerde bir akıntı görülebilmektedir. Bu akıntı tatlı bir sıvı oluşumu şeklinde görülmektedir. Bu duruma ön süt de denilebilir. Göğüsler 6. Aydan sonra kolostrum( Göğüs Sıvısı) üretmeye başlayacaktır. Sarı ve koyu görülen bu sıvı bebeğin ilk besinidir. İlk emzirme aşamalarında göğüsten bu sıvı gelebilir. Bu durum gayet normaldir. Gebeliklerde bu sıvının görülmemesi herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olabilir.

 • Memede Sarkma: Göğüsler de hamilelik boyunca, karın ile orantılı bir şekilde büyümektedir. Anne vücudunun, bebeğin doğumu için kendini hazırlamasından kaynaklanmaktadır.  Bazı bireylerde oldukça büyüyen göğüsler sarkma gösterebilir. Bu gibi durumlarda annenin göğüslerini sütyenler ile desteklemeleri tavsiye edilmektedir. 
 • Memede Kaşıntı ve Çatlak: Göğüslerin hızlı ve aşırı büyümesi, çatlaklara ve kaşıntılara neden olabilir. Vücudun aşırı esnemesinden kaynaklanan bu durum oldukça sık görülmektedir. Çeşitli kremler ile tedavi edilebilmektedir. İleri boyutlarda bir yara şeklini almışsa bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir. 
 • Memede Ağrı: Göğüslerde yaşanılan tüm bu değişimlere bağlı olarak ağrı ve sancı görülebilmektedir. Bu durum endişe edici bir neden taşımamaktadır. Oldukça doğal bir olay olmakta ve emzirdikçe etkisi de günden güne azalmaktadır.
 • Doğum Sonrası: Göğüslerde yaşanılan en önemli problem, göğüslerden yeterli derecede süt gelmemesidir. Bu durumun çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak en basit ve etkileyici yöntem ise, bol bol sıvı tüketmektir. Ancak akılda tutulması en önemli nokta ise, eğer anne sütü bebeğin besin alımı için yeterli seviyede değil ise mutlaka doktora başvurulmalı ve takviye bir destek alınmalıdır. 

Memelerde görülen tüm bu değişikliklerin geçici bir durum olduğunu ve zaman içerisinde normale döneceği belirtmekte yarar vardır. Kalıcı etki bırakan bir durum bulunmamaktadır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

355 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz