Gebelikte Kramp

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kramp

Gebelikte Kramp

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 286ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikte kramp, gebeliğin ilerleyen süreçlerinde dolaşım sisteminde meydana gelen değişimler neticesiyle sıklıkla görülmektedir. Kramp, doku spazmı olarak bilinmektedir. Doku spazmı, dokuların kasılmasına ve ağrıya neden olmaktadır. Gebelikte kramp, genellikle uyku sırasında gözlemlenmektedir. Gebelik başladıktan 24 hafta sonra başlayan kramp problemi hamilelik bitimine kadar kendini sık sık tekrarlamaktadır. 

Gece uykudayken başlayan kramp, anne adaylarının baldırlarında şiddetli ağrılara neden olur ve kaliteli bir uyku uyumalarını büyük oranda engeller. Hatta uykudan uyanmalara dahi sebebiyet vererek gün içindeki dengeyi bozduğu da söylenebilir. Kramp, bebeğin damarlara yaptığı baskı sonucu kan damarlarının sıkışması nedeni ile gözlemlenmektedir. 

Gebelikte Kramp Girmesinin Nedenleri Nelerdir?

 • - Gebelikte kramp, anne adaylarının bebeğin gelişimi ile birlikte kilo almalarına bağlı olarak gözlemlenmektedir. Ani kilo artışları vücutta görülen kramp sayısını artırır niteliktedir.
 • - Kilo artışının yanı sıra kalsiyum eksikliği bulunan anne adaylarında, kramp görülme ihtimali diğer anne adaylarına göre daha fazladır.
 • - Magnezyum eksikliğinin de anne adaylarında krampa neden olduğu bilinmektedir. 
 • - Bebeğin büyümesi ile birlikte eski haline göre oldukça fazla büyüyen rahim, anne adayının kan damarlarında özellikle toplardamar sisteminde baskı yaratır. Bu baskı dolaşım problemlerinin görülmesine neden olur. Dolaşım problemlerinin artması da kramp görülmesi olasılığını artırır niteliktedir.
 • - Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ile birlikte anne adayının vücudunda salgılanan hormon miktarı da artış göstermektedir. Salgılanan bazı hormonların fazla olması şişkinliğe ve anne vücudunda gaz birikimine neden olmaktadır. Meydana gelen gaz sancısı da karın kramplarının oluşumuna neden olan hallerden biridir.

Kramp sayısının artış göstermesi doğumun başladığının habercisi olabileceği için muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelikte kramp genellikle önemsenen bir şey değildir. Fakat bazı durumların habercisi olarak sayılabileceği için anne adaylarının göz ardı etmemesi gereken bir durumdur.

- Bebeğin düşmesi durumu gerçekleştiği zaman anne adayında şiddetli kramplar baş gösterecektir. Şiddetli kramplar yaşıyorsanız muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

- Aynı zamanda dış gebelik sürecinde de sıklıkla kramp durumu gözlemlenmektedir. Dış gebeliğin tedavi edilmemesi büyük problemlere neden olacağı için ihmal etmeden doktorunuza gitmenizde fayda vardır. 

- Gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen şiddetli kramp yaşanması erken doğuma sebebiyet verebilir. Şiddetli kramplara kasılmalar ve vajinal boşalmalar eşlik ediyorsa muhakkak uzman hekim kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

- Gebelik zehirlenmesi ve bebeğin plasentadan ayrılması gibi şeyler de anne adayının şiddetli kasılmalar yaşamasına sebep olmaktadır. Gebelikte kramp, böyle büyük nedenlerin en önemli belirtisi olacağı için gözardı edilmeden hekim muayenesinden geçmekte fayda vardır. 

Gebelikte Kramp Nasıl Geçer?

 • - Gebelikte kramp durumu yaşandığı zaman öncelikli olarak yapılması gereken şey egzersizdir. Bu egzersizler anne adayının ve hamileliğin evresinin göz önüne alınması ile oluşturulan hafif nitelikli egzersizlerdir. Egzersiz yapmanız kramplarınızın azalmasını sağlamakla birlikte doğumun kolaylıkla gerçekleşmesini de sağlamaktadır. 
 • - Yeterli miktarda kalsiyum ve magnezyum alımı sağlayan anne adaylarında eskiden gözlemlenen kramplar eski sıklıkla gözlemlenmez. Bu nedenle günlük kalsiyum ve magnezyum ihtiyacını karşılamaya yönelik bir beslenme programı ile anne desteklenmelidir.
 •  - Vücudunuza yapılacak masajlar da krampların ağrılarını hafifletmekle birlikte sık sık tekrarlamasını engelleyecektir. 
 • - Vücutta kramp meydana geldiği sırada ağrı hafifletilemiyorsa krampın gerçekleştiği bölgeye soğuk kompres yapılması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu soğuk kompres ile, damarlar üzerindeki baskıyı azaltarak ağrıların azalmasını sağlayacak ve kasları gevşeteceksiniz. Soğuk kompres yöntemi iki günde bir olmak üzere uygulanabilir niteliktedir.
 • - Gebelikte krampı engelleyen bir yöntem de elma sirkesi kullanmaktır. Ilık bir suya bir yemek kaşığı elma sirkesi koyup bunu içerek krampların şiddetinin azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • - Yatmadan önce yapacağınız ılık bir banyo sizi rahatlatacaktır.
 • - Bol miktarda sıvı almak kramplar için de iyi olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

286 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz