Gebelikte Kızamık

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kızamık

Gebelikte Kızamık

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 94ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik ve Kızamık

Kızamıkçık olarak da bilinen kızamık, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Gebelikte kızamık enfeksiyonları doğum kusurlarına neden olmaz, ancak hamile kadınlar ve yeni doğanlar kızamığın oluşturduğu tıbbi komplikasyonlara genel popülasyona göre daha hassastırlar. Bu komplikasyonlar arasında zatürree ve hastaneye yatışı gerektiren sebepler vardır. Gebelikte kızamık enfeksiyonları düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum riskinde artışa neden olabilir.

Peki kendinizi ve doğmamış çocuğunuzu kızamık virüsünden nasıl koruyabilirsiniz?

Kızamık nasıl bulaşır ve kızamık enfeksiyonunun en sık görülen işaret ve belirtileri nelerdir?

Virüs oldukça bulaşıcıdır ve enfekte olmuş bir kişinin burun ve boğaz mukusunda yaşar. Genellikle kişiden kişiye öksürme ve hapşırma yoluyla yayılır ve iki saate kadar havada bulaşıcı kalabilir. Bunun anlamı, kızamık hastalığına yakalanan bir kişinin gelmeden iki saat öncesine kadar öksürdüğü ya da hapşırdığı bir odaya girerseniz, sadece odadaki havayı soluyarak hastalığa yakalanabileceğinizdir. Bir kişi kızamık olduğunda, kızarıklıktan dört gün öncesine ve kızarıklıklardan dört gün sonrasına kadar bulaşıcıdır. 

Kızamığın en sık görülen belirtileri ateş, halsizlik, öksürük, burun akıntısı, kaşıntılı veya kırmızı gözler, Koplik lekeleri (iç yanaktaki beyaz lezyonlar) ve döküntüdür. Hastalık belirtileri ortaya çıkması kızamık virüsüne maruz kaldığınız andan itibaren 7 ila 21 gün sürebilir.

Kızamık enfeksiyonuna karşı bağışıklığım olup olmadığını nasıl anlarım? 

Kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) aşısının en az bir dozunu almışsanız, büyük olasılıkla kızamığa karşı bağışıklık kazanmışsınızdır. 
Hamilelikte rutin olarak yapılan kızamıkçık testiniz pozitif ise, o zaman kızamıklara karşı bağışıklık kazanmışsınızdır. 
Eğer emin değilseniz ve aktif salgını olan bir bölgeye seyahat ediyorsanız, doktorunuz kızamığa karşı bağışık olup olmadığınızı görmek için bir kan testi isteyebilir.

Hamilelik öncesi kızamık bağışıklığını nasıl değerlendirmeliyim? 

Hamile kalmayı planlıyorsanız ve MMR aşısı aldığınızı gösteren belgeler yoksa, o zaman kızamıkçık ve kızamığa karşı bağışık olup olmadığınızı belirlemek için doktorunuzdan bir kan testi yaptırmasını isteyebilirsiniz. 
Kan testi sonuçlarında bağışıklık olmadığınız tespit edilirse, MMR aşısı yaptırmalısınız. MMR aşısını yapıldıktan sonra, kadınlar hamile kalmadan önce en az 4 hafta beklemelidir. 

Gebelik ve Kızamık maruz kaldığımdan şüpheleniyorsam ne yapmam gerekir?

Kızamığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu aramalısınız. 
Eğer semptomlarınız yoksa ve virüse bağışık olup olmadığından emin değilseniz, kızamık bağışıklığını taramak için bir kan testi yaptırmanız gerekir. Bağışıksanız, başka bir tedavi gerekmez. 
Bağışıklık kazanmadıysanız o zaman kızamık virüsüne karşı hassastırsınızdır. Maruziyetten sonraki 6 gün içinde intravenöz immünoglobulin (IVIg) ilacı almalısınız. IVIg ilaçları, enfeksiyon riskini azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanılır. 

Kızamığa karşı bağışık değilseniz, doğumdan hemen sonra MMR aşısını almalısınız. MMR aşısı emziren annelerde güvenlidir.

 

Gebelik ve kızamık belirtileri varsa ne yapmalıyım? 
 

Gebelikte kızamık olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hemen hamileliğinizi takip eden doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz muhtemelen kızamık virüsünün varlığını kontrol etmek bir test isteyecektir. Kızamığa bağışık olup olmadığınızı belirlemek için bir kan testi yaptırmanızı önerebilir. 
Kızamığınız varsa, kızarıklık geliştirdikten sonra virüsü başkalarına yaymamak için en az dört gün evde kalmalısınız. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamalı, sık sık dokunulan yüzeyleri dezenfekte etmeli, öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir bezle örtmelisiniz ve içecek ve kapları paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Gebelik ve kızamık nasıl tedavi edilir? 

Gebe kadınlarda kızamık tedavisi destekleyici tedaviyi içerir; kızamık enfeksiyonunu tedavi etmek için antiviral ilaçlar mevcut değildir. 
Komplikasyon riski arttığından kızamık olan hamile kadınlar akciğer fonksiyonlarının yakından izlenmesini ve değerlendirilmesini gerektirir. 
Eğer bir kızarıklık şüphesi varsa veya doğrulanmış kızamık enfeksiyonunuz varsa, seyahat etmekten kaçınmalı ve kızarıklıklar ortaya çıktıktan sonra 4 gün boyunca başka insanlarla yakın temasını sınırlandırmalısınız. 
 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

94 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz