Gebelikte Kaşıntı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kaşıntı

Gebelikte Kaşıntı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 418ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelikte kaşıntı genellikle gebeliğin normal bir yan etkisidir, ancak sinir bozucu olabilir. Kaşıntı, hamile kadınların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir ve birçok farklı nedeni vardır.

Gebelikte Kaşıntı Nedenleri

 • Gebelik Çatlakları: Gebelik sırasında rahminiz büyüdükçe cildiniz gerilmeye başlar. Göğüs, karın ve belde çatlaklarla beraber kaşıntı meydana gelir. 
 • Gebelik Kolestazı (Obstetrik Kolestaz): Bazı kadınlar hamileyken ayak tabanlarında veya avuç içlerinde olağandışı kaşıntı hissederler. Bu durum, hamilelik sırasında karaciğerdeki safra tuzlarının seviyelerinin artmasından kaynaklanabilir. Hamilelerin yaklaşık yüzde 2'si, safra, karaciğerin küçük kanallarından normal şekilde akmadığında ortaya çıkan bu durumu yaşayabilir. Bu, vücutta safra tuzu birikimine neden olur ve aşırı kaşıntıya neden olabilir. Bu kaşıntı, diğer kaşıntı biçimlerinden daha yoğundur. Bu ciddi kaşınmalar neticesinde cilt tahriş olabilir. Geceleri genellikle daha kötüdür ve genellikle kollarda, bacaklarda, ellerde ve ayaklarda başlar. Gebelikle ilgili diğer birçok cilt sorunu gibi bu problem de doğumdan kısa bir süre sonra giderilir. Bazı durumlarda doktorunuz, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak erken doğum önerebilir. 
 • Gebelikte PUPP: Bazı kadınlar, hamilelik sırasında göbekleri boyunca geniş bir kaşıntı veya cildinin diğer bölgelerinde kızarıklıklar geliştirir. Bu duruma kaşıntılı ürtikeryal papüller ve hamilelik plakları (ya da PUPP) denir. Buna neyin sebep olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak son araştırmalar, annenin kan dolaşımına giren fetal hücrelerin yapabileceğini öne sürmektedir. Genellikle son trimesterde gerçekleşir.  Bu durum tipik olarak ilk önce karnınızda ortaya çıkar, Daha sonra kalçalara ve göğüslere ve kollara yayılabilir. Bu konuda iyi olan tek şey yüzde pek görünmemesidir. Bu durum size veya bebeğinize zarar vermeyecek olsa da, aşırı rahatsız edici olabilecek şiddetli kaşıntı ile sonuçlanır. Kızarıklık 6 hafta kadar sürebilir, ancak doğumdan birkaç gün sonra kaybolur. 
 • Pemfigoid Gestasyon: Nadir durumlarda, bazı kadınlar küçük kabarcıklara benzeyen lezyonlara dönüşen kaşıntılı bir durum geliştirir. Bu durum pemfigoid gestasyon olarak adlandırılır. Göbek, kol veya bacaklarda olabilir. Erken doğuma neden olabileceğinden, bu durum yukarıda belirtilen koşullardan daha ciddidir. Bazı bebekler bu durumun bir sonucu olarak fetal büyüme geriliği yaşayabilir. Genellikle pemfigoid gestasyon üçüncü trimestere kadar ortaya çıkmaz, ancak bazı kadınlar hamileliğin başlangıcında bu durumu yaşayabilir. Herhangi bir kızarıklık gelişirse derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz, ciddiyetini ve nedenini belirlemek için döküntüyü değerlendirebilir.
 • Sıcaklık: Vücudun ısısını düzenlemek için ter bezlerine ihtiyaç duyulur ve hamilelik sırasında, özellikle son üç aylık dönemde , bu bezler aşırı çalışmaya başlar. Hamile kadınlar, özellikle sıcak yaz aylarında daha çok terlerler ve bu da kaşıntılı olabilen isiliklere yol açabilir.
 • Egzama: Bağışıklık sistemindeki değişiklikler, daha önce hiç yaşamayan kadınlarda bile egzamaya neden olabilir. Zaten atopik egzamayı yaşayan kadınlar daha da kötüleştiğini görebilir.
 • Gebelikte Kaşıntılı Cilt için Öneriler:
 • - Nemlendirici kullanın. Genellikle hamilelikte kaşıntılı cildi tedavi etmenin en iyi yolu, bol miktarda nemlendirici kullanmak ve kuruma durumlarından kaçınmaktır. 

Ilık duş alın. Sıcak su cildinizi kurutabilir ve kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Yumuşak, kokusuz sabun kullanın ve iyice durulayın. Kendinizi yavaşça kurulayın.

- Soğuk uygulayın. Kaşıntılı bölgelere beş ila 10 dakika veya kaşıntı kaybolana kadar bir buz torbası veya soğuk, ıslak bir kompres koyun,

- Ilık bir yulaf ezmesi banyosu yapmayı deneyin. Kaşıntıyı yatıştırmak ve rahatlamak için sıradan bir süpermarket yulafını ince toz haline getirerek banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

- Duş veya banyo yaptıktan sonra kokusuz losyon veya krem ​​sürün. Bir nemlendirici uygulayacaksanız, cildiniz hala ıslakken banyodan çıktıktan hemen sonra uygulayın. Bu, cildinizin daha fazla nem emmesine yardımcı olacak ve cildiniz kuru iken sadece nemlendirici uyguladığınızdan çok daha iyi kaşıntıyı önleyecektir. Karnınıza tıbbi aromaterapi yağlarından kullanmak, çatlakların önlenmesine veya hamilelik sırasında ciddiyetinin azalmasına yardımcı olabilir.

- Birçok durumda sadece nemlendirici, PUPP ile başa çıkmak için yeterli değildir. Bazen doktorlar kaşıntıyı hafifletmek için bir krem önerebilirler.

- Doğal sabun kullanın. Parfümlü ürünler kaşınmayı artıracağı için nazik, kokusuz nemlendirici sabunlar tercih edin.

- Sıcak havalarda dışarı çıkmaktan kaçının. Çünkü ısı kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Çok fazla terliyorsanız, pamuklu kıyafetleri tercih edin, çünkü polyester gibi suni ve sentetik kıyafetler nemi hapsederek daha çok terlemenize neden olacaktır.

- Stresinizi azaltın. Stresinizi ve endişenizi azaltmak için adımlar atın. Stres kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

- Çizmemek için elinizden geleni yapın, çünkü cildinizi daha fazla tahriş edebilir ve cilt enfeksiyonları riskini arttırabilirsiniz 

Gebelikte Kaşıntı ile İlgili Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

 • Hamilelik sırasında yeni bir döküntü başladıysa
 • Kötüleşen bir cilt rahatsızlığınız varsa
 • Çok kaşıntılı hissediyorsanız ama kızarıklık yoksa

Doktorunuz fiziksel bir muayene yapmak isteyecektir, böylece sorunu teşhis edebilir, uygun tedaviyi önerebilir ve gerekirse sizi bir dermatoloğa sevk edebilir.

Bu özellikle önemlidir çünkü hamilelik sırasında cildiniz kaşınmasına neden olan bazı durumlar bebeğinizin sağlığını etkileyebilir ve özel izleme veya tedavi gerektirebilir. Örneğin, döküntü olmadan şiddetli kaşıntı ,hamilelik kolestazının bir belirtisi olabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

418 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz