Gebelikte Karpal Tünel Sendromu

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Karpal Tünel Sendromu

Gebelikte Karpal Tünel Sendromu

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 307ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Karpal tünel sendromu, genellikle “sinir sıkışması” olarak bilinen hastalığın tıptaki adıdır. Ellerimizin hareket etmesini sağlayan üç sinirden biri olan median sinir, kollarımızdan ellerimize ulaştığı noktada tünele benzeyen dar ve esnek olmayan bir kanaldan geçer. İşte bu tünelin duvarlarında görülen bir kalınlaşma ya da bu kanalın içinde biriken sıvılar median sinire baskı yapar ve karpal tünel sendromu denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Daha çok kadınlarda olmak üzere erkeklerde de görülen bir sendrom olan KPT (karpal tünel sendromu) gebeliklerin yaklaşık %25-30 unda rastlanabilen bir sağlık problemidir. Belirtileri arasında genellikle ellerde karıncalanma, güçsüzlük, uyuşma ve gece uyanmanıza bile sebep olacak şiddetli ağrı sıralanabilir. 
Karpal Tünel Sendromunun Nedenleri Nelerdir? 
Karpal tünel sendromunun birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında sayabileceklerimiz;
- Elimizin sürekli olarak çalışması ve sık sık tekrarlanan hareketler yapılması
- Gebelik esnasında vücudumuzun birçok yerinde ödem ve şişlikler gözlenmektedir. Bu şişliğin ve ödemin karpal tünelde de oluşması sonucunda median sinirin baskı altına girmesi
- Gebelik esnasında fazla kilo alınması, yanlış ve dikkatsiz beslenme
- İkiz, üçüz vb. çoğul gebeliklerde de sıklıkla rastlanır.
- Diyabet ve hipotiroid hastalığı da yine bu sinir üzerinde hasara sebep olduğu için karpel tünel sendromuna sebep olabilir.
Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?
Karpal tünel sendromu median sinir üzerindeki baskının artmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğu için belirtileri genellikle bu sinirin etkili olduğu bölgelerde görülür. Nedir bu belirtiler? Baş, işaret ve orta parmağınızda görülen;
 - Karıncalanma
 - Uyuşma
 - Güçsüzlük
 - Ağrı
 - Bir takım beceri gerektiren işleri yaparken zorlanma
gibi belirtileri vardır.
Karpal Tünel Sendromunda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Eğer normal bir hastanın veya gebenin ellerinde özellikle de baş, işaret ve orta parmağında bir karıncalanma, uyuşma hissi, ağrı gibi şikayetleri varsa önce bir doktora danışılmalı ve bu şikayetlerin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Unutmayalım ki doğru ve zamanında teşhis hayat kurtarır. Karpal tünel sendromu korkulacak ciddi bir hastalık olmasa bile yine de zamanında müdahale edilmezse ellerimizdeki kaslar yeterince kullanılmadığından bu kaslarda güçsüzleşme söz konusu olabilir. Gebelikte görülen karpal tünel sendromu ise çoğu zaman doğumdan sonraki ilk üç ay içinde kendiliğinden geçmektedir. 
Tedavi aşamasında ise ilk olarak doğru bir teşhis konulması gerekmektedir. Bunun için önce detaylı bir muayene yapılmalıdır. Daha sonra sinir iletim testi yapılmalıdır. Tedavi aşamasında hastalığın neden kaynaklandığını tespit etmek, uygulanacak olan tedavi şeklinin belirlenmesinde en doğru yöntemdir. Yani tedavi kişiye özel olarak geliştirilmelidir. Karpal tünel sendromunun birçok farklı nedenden kaynaklanabileceğini yukarıda açıklamıştık. Böylece eğer karpal tünel sendromu tiroid ya da diyabet gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa o zaman bu hastalıkların tedavisine yönelik bir takım uygulamalar yapılmalıdır. Kan şekerinin normale getirilmesi gibi.
Gebelikte ise ilaç kullanımı çok uygun bir yöntem olmayacağı için uygulanacak tedavi yöntemlerinden biri el bileğinizin daha az kullanılmasıdır. Uyurken el bileğinizin bükülmemesi ve sabit kalması için bazı aparatlar kullanılabilir. Eğer ağrılarınız çok şiddetli olursa ilaç yerine cildinize yüzeysel olarak sürebileceğiniz ve bebeğe zarar vermeyecek kremler kullanılabilir.
Karpal Tünel Sendromuna Karşı Alınabilecek Önlemler
Gebelikte karpal tünel sendromuna karşı alınabilecek önlemlerden bazıları arasında şunlar sayılabilir;
- Karpal tünel sendromu gebelik esnasında vücutta oluşan ödemlerden kaynaklanabildiği için tuz ve ödem yapacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak. 
- Hastalık el bileğinin fazla kullanılması ve aynı hareketlerin tekrarlanması sebebiyle görüldüğü için el bileğini zaman zaman dinlendirmek, tekrarlanan hareketler yapmamak. 
- Gebelikte aşırı kilo alımının önüne geçmek için dikkatli beslenmek sayılabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

307 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz