Gebelikte Kan Uyuşmazlığı (Rh Uygunsuzluğu)

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kan Uyuşmazlığı (Rh Uygunsuzluğu)

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı (Rh Uygunsuzluğu)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 313ZİYARET

  • 0YORUM

Bu durumu tam anlamıyla aktarabilmek için biyoloji bilgilerini hatırlamak gerekir. Bir insanın vücudunda bulunan her hücrede adı antijen olan çok sayıda yapı vardır. Bu yapılar hücrenin yüzeyinde bulunur. Konumuzda bahseceğimiz Rh faktörü bu antijenlerden biridir. Bütün insanlara ebeveynlerinden Rh faktörü geçebilir ve geçmeyebilir. Geçtiği zaman Rh pozitif deriz, bu Rh antijeni var demektir. Geçmediğinde Rh negatif deriz, bu da Rh antijeninin olmadığını gösterir.

Kan Uyuşmazlığı Nedenleri

Kan uyuşmazlığının nedeni bu bahsettiğimiz Rh antijeninin bulunup bulunmamasından dolayı olur. Bir örnek vermek gerekirse; gebelikte annenin kan hücrelerinde Rh antijeni yoksa ancak bebekte varsa bu durum kan uyuşmazlığı ortaya çıkarır. Bebek annede olmayan antijeni babadan almıştır. Bu yüzden Rh pozitif ve Rh negatif olan çiftlerin buna dikkat etmesi gerekir. Anneyle uyuşmayan Rh ciddi zararları beraberinde getirebilir. Gebelikte bebekte olan ve annede olmayan Rh antijenini annenin vücudu yabancı algılayabilir. Bu da vücudu savunmaya iter ve antikor üretimi başlar. Üretilen bu antikorlar bebeğin alyuvarlarını parçalayabilir. Parçalanan alyuvarlar yok olur. Bu ciddi bir tehlikedir. 

Kan Uyuşmazlığı Teşhisi

Kan uyuşmazlığı çiftlerin önem vermesi gereken bir konudur. Artık kan uyuşmazlığı olup olmadığına bakmak için test yapılmaktadır. Test gebeliğin ilk başladığı zaman yapılmaktadır. Test için herhangi özel bir uygulamaya gerek yoktur. Koldan bir miktar kan alınır. Bu kan anne adayının eşiyle uyuşmazlığını görmek için değil bebek için yapılır. Bebekle anne arasında bir kan uyuşmazlığı varsa tespit edilmesi amaçlanır. Kan uyuşmazlığı genelde ilk hamilelik için değil, ikinci hamilelikte görülen bir tehlikedir. İlk doğumda veya kürtaj, düşük gibi durumlarda bebeğin kanı anneye karıştığı anda ikinci hamilelik için sorun başlamış olur. Bebeğin kanı anneye geçtiğinde kan uyuşmazlığı olduğu için annenin vücudu savunmaya geçer. Antikor üretir. Bu anne için zararlı değildir. Ama anne ilerde Rh pozitif bebeğe hamile olursa bu durum antikor durumuna göre kansızlığa neden olmaktadır.

 Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığı artık önceden bilindiği için hemen tedavi edilmektedir. Tedavinin temel mantığı antikor oluşumunu önlemeye dayanır. Tedavi için gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu süreci şöyle açıklayabiliriz. Gebeliğin başında kan testi sonucunda annenin Rh negatif olup olmadığı anlaşılır. Annenin Rh negatif olduğu belirlenir. Bundan sonra gebeliğinin 28. ve 29. haftalarında Rh antikoru tespiti için tahlil yaptırmak gerekir. Eğer vücut antikor üretmiyorsa 28. haftada kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne de Rh immün globülin ilacı olduğu için adı RhoGAM iğnesi olarak da anılır. İğne vücuda gelen Rh pozitif hücreleri gizler. Böylelikle vücut savunmaya geçip antikor üretmez. Doğumdan sonra bebeğin kanının Rh pozitif olduğu tespit edilirse 72 saat içinde iğne tekrar edilir. Eğer bebeğin kanı Rh negatif ise ikinci bir gebelikte tedaviye gerek kalmaz. Eğer Rh negatifseniz bu durumu gözetmekte fayda vardır. Aksi takdirde istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunun yanında doktor bebeğin sağlığını daha iyi incelemek için daha ileri tetkikler yapabilir. Eğer bebeği tehdit eden bir kan uyuşmazlığı durumu varsa bebeğin kanı da Rh negatife dönüştürülebilir. Bebeği erken almak da gereken önlemler arasındadır. Ancak RhoGAM iğnesi yapıldığında tüm bunlara gerek kalmayabilir. Araştırmalara göre RhoGAM iğnesi yapıldığında bebeğin kanını değiştirme durumu %1’in altına inmektedir. İkinci bir gebelik durumunda yine aynı şekilde 28. haftada kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kan uyuşmazlığı yapılmadığı zaman bebekte kansızlık ve sarılık görülebilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık kan uyuşmazlığı sorunu da önlenebilmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

313 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz