Gebelikte Kan Hastalıkları

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kan Hastalıkları

Gebelikte Kan Hastalıkları

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 337ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik, her kadın için oldukça önemli bir geçiş dönemi olup bu zamanlar, kişinin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak birçok değişiklik yaşadığı bir değişim sürecidir. Bu süreçte anne adayında meydana gelen her değişim doktor tarafından yapılan gerek tahliller gerekse de muayeneler ile sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Tabii ki bu süreçte anne adayının bedeninde meydana gelen büyük değişimler nedeni ile özellikle kan değerleri ve hormonlarında oldukça fazla oynamalar meydana gelmektedir. Gebelik anne için oldukça hassas ve dikkat edilmesi gerekilen bir zamandır. Kontrollerini anne adayı asla aksatmamalı ve doktor muayenesine düzenli olarak gitmeli, verilen ilaçları da aksatmadan kullanmaya özen göstermelidir.

Gebelikte Kanda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Gebelikte, insan fizyolojisinde değişime uğrayan birçok değer vardır. Bu değerlerin sürekli değişmesinde, anne adayının bedeni içerisinde büyümekte olan ve anneden beslenmeye başlayan, her ihtiyacını anne adayından gideren fetüsün varlığı oldukça önemli derecede etkili olmaktadır. Anne adayında gebeliğin ilk haftalarından son haftalarına kadar kan plazmasında ciddi değişiklikler meydana gelebilmektedir. Burada en sık görülen değişiklik ise anne adayının gebeliğinin ilk 6. Haftasından başlamak üzere 24. haftaya kadar kan plazmasında artan yoğunluktur. Bu kanda artan yoğunluk anne adayında bu dönemlerde en yüksek seviyede olup daha sonra yavaşlamaya başlamaktadır. Fakat bu durum bazen kontrol altına alınamamakta ve yoğunluk oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır. Kanda aşırı oluşan ve ölçülen yüksek hematokrit anne adayını sıkıntıya sokabilmektedir. Gebelikte ortaya çıkan ve tedavi edilmesi gereken birçok problem gebelik kan hastalıklarını oluşturabilmektedir. Bunlardan bazılarını kısaca açıklayacak olursak;

Gebelikte Anemi

Anemi, günümüzde gebe olmayan insanlarda da görülebilen bir kan hastalığı olup bazı değerlerin eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Anemiden çoğu insan muzdarip olduğu gibi bu durum bazen gebelik ile de ortaya çıkabilmektedir. Gebelik anemi hastalığı özellikle gebelerde kontrol altına alınması gereken ve anne adaylarının bu kontrollerini düzenli yaptırması gereken bir hastalıktır. Anemi hastalığının meydana gelmesi ile hem anne sağlığı hem fetüsün sağlığı hem de gebelik sürecinin durumu olumsuz yönde etkilenebilir. Tüm oluşabilecek problemlere önlem alınabilmesi için anne adayının kan tahlillerini düzenli olarak baktırması yararına olacaktır.

Trombositopeni

Trombositopeni hastalığı anne vücudundaki trombosit sayıları ile ilgili bir hastalıktır. Bu hastalıkta anne adayının trombosit sayısı oldukça düşer ve anne adayından alınan kan  örneği ile kısa sürede saptanabilir. Bu hastalık gebe kadınlarda çok sık görülmemek le birlikte bazı bireylerde bir anda ortaya çıkabilmektedir. Trombositopeni hastalığının birçok çeşidi olup anne adayının hangi tür trombositopeni hastalığına sahip olduğu belirlenir. Belirlenen hastalığın türüne göre anne adayına tedavi uygulanır. Trombositopeni hastalığının bazı türleri anne adayında risk meydana getirmez iken bazı türleri hem anne hem de fetüs için risk meydana getirebilir. Bu durum doktor tarafından fark edilir ve kısa sürede müdahale edilir.

Gebelikte Hemostatik Sistemde Değişiklikler

Gebelikte en sık görülen değişiklik ve hastalıklardan biri de hemostatik sistemde meydana gelen değişikliklerdir. Bu hemostatik dengede meydana gelen oynamalar uygun olmadığında anne adayının kanında istenmeyen değişiklikleri oluşturabilmektedir. Bazı anne adayı gebelikle birlikte kendi kanında bir anda pıhtılaşma sorunu yaşayabilmektedir. Pıhtılaşma sorunu yaşayan ve gebeliğinde kanama gibi problemler yaşayan hasta sayısı oldukça fazladır. Pıhtı ya da koagulasyon sıkıntısı yaşayan anne adaylarında gerekli tahliller yapılır ve trombofili kan hastalığı saptanır. Buna göre de gerek olduğunda anne adayına kan sulandırıcı tedaviler uygulanmaya başlanır ve anne adayı takibe alınır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

337 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz