Gebelikte Kabızlık

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Kabızlık

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 381ZİYARET

 • 0YORUM

Tüm hamile kadınların yarısından fazlası bir dereceye kadar kabızlık yaşamaktadır. Her zaman düzenli bir tuvalet alışkanlığınız olsa bile, vücudunuzdaki hormonal değişiklikler nedeniyle bu hamilelik belirtisini yaşayabilirsiniz. 

Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Başlar?

Sindirim sistemi, hamilelik hormonlarından etkilenir, bu nedenle hamileliğin ilk haftalarında bile kabızlık hissetmeniz mümkündür. Ama genel olarak kabızlık, progesteron seviyeleri yükseldikçe, hamileliğin ikinci ila üçüncü ayları arasında başlar. Hamilelik ilerledikçe ve rahminiz büyüdükçe kötüleşebilir.

Hamilelik Sırasında Kabızlığa Neden Olan Nedir?

Diğer birçok gebelik belirtisinde olduğu gibi, gebelik hormonları kabızlığın arkasındaki suçlulardır. Progesteron, bağırsaklarınızdaki tüm düz kasların gevşemesine neden olur. Sonuç olarak, bu hormon bağırsak kasılmalarınızın gücünü azaltır, bu da bağırsak hareketini yavaşlatır ve vücudunuzdaki sıvıların ve yiyeceklerin emilimini arttırır. Bu değişiklik dışkının daha sert olmasına neden olur, bu da geçişi daha rahatsız edici hale getirir.

Rahminiz büyüdükçe ve bebeğinizin başı pelvisinizde olduğundan pelvik taban gevşeyecektir, bu da alt bağırsaklarınızın ve rektumunuzun sıkışmasına neden olarak dışkının kolayca geçmesini zorlaştırır.

Demir ve kalsiyum takviyeleri, beslenmenizde yeterince sıvı veya lif bulunmaması ve hamilelikte egzersiz yapmamanız kabızlığa katkıda bulunabilir. Ek olarak, vücudunuzda meydana gelen fiziksel değişiklikler, daha fazla kabız olmanıza neden olabilir. 

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?
Haftada üçten az bağırsak hareketi varsa, kabız olmuş sayılırsınız. Bağırsaklarınızı boşalttıktan sonra bile tuvaletiniz var gibi hissediyorsanız, bu kabızlığın başka bir belirtisi olabilir. Bazen aşırı ishal, kabız olduğunuzu gösteren bir işarettir. Küçük bir miktar sert dışkı bağırsaklarınızı tıkıyorsa, vücudunuz atığı ishal yoluyla gidererek telafi edebilir.

Hamile kadınların bağırsak hareketi olmadan beş veya daha fazla gün geçirmeleri sağlıklı değildir. 

Tuvalete gitme konusundaki bariz zorlukların yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken kabızlık belirtileri şunlardır:

 • - sırt ağrısı
 • - karın ağrısı
 • - şişkinlik
 • - kramplar
 • - mide bulantısı
 • - basur

Tüm bu belirtileri yaşamayabilirsiniz, bu ne kadar kötüye gittiğinize bağlıdır. Kesin olan bir şey, hamilelikte kabızlık çok yaygındır.

Gebelikte Kabızlık Nasıl Önlenir?

Kabızlık, rahatsız edici olduğundan, yapabileceğiniz en iyi şey bu belirtiyi oluşmadan önce önlemeyi denemektir. Kabızlığı önlemek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Yüksek lifli yiyecekler yiyin - Lif yumuşak dışkı oluşturmaya yardımcı olur. Lifleri işlenmemiş tahıllar, sebzeler ve meyvelerde bulabilirsiniz. Yüksek lifli meyveler elma, armut, kuru erik, ahududu, mandalina ve portakaldır. Brokoli, kabak, lahana, havuç, karnabahar, kabak ve Brüksel lahanası gibi sebzeler de yüksek lif içeriklidir. Lif alımını arttırırsanız, kademeli olarak yaptığınızdan ve daha fazla su içtiğinizden emin olun - aksi takdirde, lif bakımından zengin bir diyetin oluşturduğu kütle nedeniyle kabızlığınızın daha da kötüleştiğini görebilirsiniz.
 • Bol miktarda su ve sıvı için - Susuzluk kabızlığa neden olabilir, bu nedenle bol miktarda su ve diğer sıvıları almak çok önemlidir. Bol sıvı alımı, dışkıyı yumuşatarak katı maddelerin sindirim kanalınızdan daha kolay geçmesini sağlar. Kabızlığı gidermek için günde en az altı ila sekiz bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Kuru erik suyu, zorlu durumlar için iyi bir seçimdir, çünkü hafif bir müshil etkisi yaratır.
 • Düzenli egzersiz yapın - Doktorunuz sizi bu konuda uyarmadıysa, egzersiz hamilelik sırasında tamamen güvenli ve sağlıklıdır. Düzenli egzersiz, sindirim sisteminizin aktif ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Sadece 10 dakikalık bir yürüyüş bile işleri hareketlendirebilir.
 • Tuvaletinizi tutmayın - Tuvalete gitme dürtüsünü görmezden gelmeyin. Düzenli olarak içeride tutmak, bağırsaklarınızı kontrol eden ve kabızlığa neden olan kasları zayıflatabilir, bu yüzden ne zaman gerekirse, gitmeye dikkate edin. Tuvalete sabah veya yemekten yarım saat sonra, bağırsaklarınız en aktif olduğunda gitmeye çalışın .
 • Rafine gıdalardan uzak durun: Rafine tahıllardan (beyaz ekmek, beyaz pirinç, rafine tahıllar ve makarna) uzak durmaya çalışın.
 • Yemek düzeni: Büyük öğünler sindirim sisteminizi bozabilir. Üç büyük öğün yerine, mini öğünler yemeyi deneyin; böylece daha az gaz ve şişkinlik yaşayabilirsiniz.
 • Takviyelerinizi ve ilaçlarınızı düşünün. İronik olarak, hamile bir vücuda iyi gelen takviye ve ilaçların çoğu (doğum öncesi vitaminleri, kalsiyum ve demir takviyeleri) kabızlığı şiddetlendirebilir. Bu nedenle, durumunuz iyileşene kadar alternatifleriniz (yavaş salınan demir takviyeleri gibi) veya dozajdaki ayarlamalar hakkında doktorunuzla görüşün. Ayrıca doktorunuzdan kabızlık ile mücadeleye yardımcı olmak için bir magnezyum takviyesi isteyin. Geceleri alınması ağrılı kasları gevşetebilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Probiyotik kullanın. Aktif kültürler içeren yoğurtlarda bulunan probiyotik asidophilüs, bağırsak bakterilerini, yiyecekleri hareket ettirmek için daha iyi parçalamak üzere uyarır. Ayrıca doktorunuzdan, yemeklere eklenebilecek toz formda iyi bir probiyotik destek tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.
 • Kegel hareketleri yapın. Pelvik taban egzersizleri düzenli olarak uygulandığında sizi düzenli tutmaya yardımcı olabilir.
 • Uyarıcı müshillerden uzak durun. Tüm müshiller ve dışkı yumuşatıcılar (özellikle bitkisel veya ev yapımı olanlar) hamilelik sırasında güvenli değildir. Herhangi bir kabızlık ilacını almadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Masaj: Aşağıya doğru hareketlerle alt belinize hafif masajlar yapın.

Gebelikte Kabızlık Tedavisi Nasıl Olur?

Şiddetli kabızlık yaşıyorsanız, doktorunuzu arayın. Dışkıyı nemlendiren ve geçişi kolaylaştıran dışkı yumuşatıcıları önerebilir. Dışkı yumuşatıcılar, hamilelik sırasında genellikle güvenlidir çünkü aktif maddeler emilmez, bu nedenle gelişmekte olan bebeğinize zarar verme olasılığı düşüktür. Rahim kasılmalarına neden olabileceğinden, üçüncü trimesterde sinameki veya diğer uyarıcı laksatifleri almanız önerilmez.
Reçetesiz ilaç veya müshil kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

381 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz