Gebelikte Kabakulak Hastalığı

1 Yorum yapıldı
Gebelikte Kabakulak Hastalığı

Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 151ZİYARET

  • 1YORUM

Gebelikte Kabakulak Hastalığı

 

Kabakulak hastalığı, kulaklarınızın yakınında bulunan tükürük üreten bezleri etkileyen viral bir enfeksiyondur. Kabakulak bu bezlerin birinde veya ikisinde birden şişmeye neden olabilir. 

 

Kabakulak hastalığının işitme kaybı gibi komplikasyonları, potansiyel olarak ciddi, fakat nadir görülen komplikasyonlarıdır. Kabakulak hastalığının özel bir tedavisi yoktur.

 

Çoğunlukla hafif bir çocukluk hastalığı olarak görülen kabakulak, paramikso virüsün neden olduğu ve bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yoluyla (örneğin hapşırma ve öksürme) ve kontamine olmuş maddeyle deriden mukozaya temas yoluyla hızlı bir şekilde yayılır. 

 


Kabakulak 12 - 25 gün arasında değişen bir kuluçka süresine sahiptir. Bu dönemin ilk kısmı bulaşıcı olmasa da kabakulaktan etkilenen insanlar belirti ve semptomların başlamasından birkaç gün önce bulaşıcı hale gelir. Ayrıca kabakulaktan etkilenen insanlar hastalık belirgin hale geldikten birkaç gün sonra da bulaşıcı olma özelliklerini korurlar. 

 

Klasik olarak kabakulak, tıbbi olarak parotit olarak adlandırılan parotis tükürük bezlerinin ağrılı şişmesiyle kendini gösterir. Aşılanmamış hastaların % 30'u, kadar,  ve daha yaygın olarak yetişkinlerde herhangi bir semptom görmeyebilir. 
Bununla birlikte, kabakulak komplikasyonları arasında testis ve yumurtalıkların yanı sıra meme dokusu ve pankreas iltihabı bulunur. 
İşitme kaybı, aseptik menenjit ve ensefalit gibi ciddi yan etkiler de görülmekle birlikte, bu yan etkiler nadir görülür. 
Baş ağrısı, halsizlik, miyalji, yüksek ateş ve anoreksi, oluşabilecek spesifik olmayan semptomlardır.

Fetal Sonuçlar 


Gebelikte Kabakulak vakaları genel popülasyonda meydana gelen vakalardan daha anlaşılır şekilde daha endişe verici olabilir. Bu ifade, MMR aşısı yapılmadan önce 1960'ların sonunda yapılan bir çalışmanın sonuçları dikkate alındığında özellikle doğrudur. Çalışma, gebeliğin ilk üç ayında kendiliğinden düşmeye ek olarak, gelişmekte olan embriyo ve fetusta ölüm riskinin arttığını bildirmiştir.

 

Başka bir çalışmada, konjenital malformasyonlar Gebelikte Kabakulak enfeksiyonu ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, CDC bu çalışmanın metodolojik kusurlara sahip olduğunu belirtmektedir, çünkü araştırmacı, etkilenen ve etkilenmeyen annelerden doğan bebeklerin oranları arasında bir karşılaştırma yapamamıştır. 


Ek olarak, diğer çalışmalar kabakulak ve konjenital malformasyonlar arasında bir ilişki bulamamıştır. Bu nedenle, genel olarak Gebelikte Kabakulak hastalığı  cenin kaybının arttığına dair kanıtlar zayıftır ve ciddi doğumsal anormallikleri destekleyecek hiçbir şey yoktur. 
Diğer bir araştırma ise ikinci trimesterde 5 kadın üzerinde, kabakulak virüsünün zayıflatılmış suşu ile aşılanmış olan planlı terapötik kürtajlardan bir çalışma yapılmıştır.Bu kadınların 2'sinde kabakulak plasentada tespit edilmiş, ancak fetusların hiçbirinde bulunamamıştır. Fetusun organlarında viral replikasyonun düşük ve immünizasyon arasındaki kısa süre nedeniyle oluşmamasının mümkün olduğu kabul edilmiştir.
 

Başka bir araştırmada, gebelikleri sırasında semptomatik kabakulak hastası olan 3 kadın üzerinde perinatal inceleme yapılmıştır. Bir bebekte 42 gün sonra  yapılan parotit ve kabakulak testi pozitif sonuçlanmıştır.İkinci bebek doğumdan bir hafta sonra pnömoni geliştirmiş ve ilk 12 ayında solunum komplikasyonları geçirmiştir. Ancak,sonuç olarak bebeklerin ikisi de normal büyüme ve gelişme göstermeye devam etmiştir.
Üçüncü bebek ise sağlıklıdır ve bebekte hiçbir zaman kabakulakla ilişkili herhangi bir belirti, semptom veya komplikasyon gelişmemiştir.

Gebelikte Kabakulak Hastalığı ve Tedavisi 
 

Klasik hastalığın ortaya çıkması ve buna bağlı etkiler dışında, hamile kadınların genel popülasyona kıyasla daha ciddi komplikasyonlar geliştirme riski altında olduğuna dair kanıt yoktur. 


Bu bilgiye dayanarak, normal destekleyici terapi dışında hastalığa yakalanan kişilerde Gebelikte Kabakulak için özel bir tedavi önerilmemiştir. Klasik tedavi ise, Gebelikte Kabakulak için artan sıvı alımını ve ağrıyı ve ateşi azaltmak için verien ilaçları içerir. 
 

Kabakulak hastalığına yakalanan gebelerde cenin riskini azaltmak için mevcut bir tedavi mevcut değildir. 
Bu terapi, cenin üzerindeki ciddi etkiler veya fetal kayıp için zayıf kanıtlar göz önüne alındığında gerekli olmayabilir .

1 KİŞİ Yorum Yaptı

151 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (1)

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz