Gebelikte İlaç Kullanımı ve Zararlı İlaçlar

0 Yorum yapıldı
Gebelikte İlaç Kullanımı ve Zararlı İlaçlar

Gebelikte İlaç Kullanımı ve Zararlı İlaçlar

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 117ZİYARET

  • 0YORUM

İlaçlar hayatımızın her alanında vardır. Küçük yaşlardan beri birçok hastalıkta ilaç kullanıp hastalığımızın geçmesini bekleriz. Hatta bazılarımız en ufak bir baş ağrısında dahi ilaç almadan psikolojik olarak baş ağrısının geçmeyeceğini düşünürüz. Fakat hamilelik dönemi kritik bir dönemdir ve bu dönemde anne adayları hastalıkta hemen düşünmeden ilaç kullanamazlar. Çünkü bazı ilaçlar karınlarındaki bebekler için zararlı olabilir. O yüzden size bu yazımızda gebelikte ilaç kullanımı ve zararlı ilaçlar hakkında bilgilendirme yapacağız. 

Öncelikle gebelik öncesinde düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz bu ilaçların bebek için riskli olup olmayacağını zaten size söyleyecektir. Eğer ki riski varsa bu ilaçları gebelik dönemince kullanmamanız gerekebilir veya bu ilaçlar yerine size bebeğinizin gelişimini ve sağlığını etkilemeyecek ilaçlar önerebilirler. Bazen bitkisel ilaç almanın bebeğe herhangi bir zararı olmayacağını söyleyenler de olabilir. Fakat bu yanlıştır. Aldığınız ilaç bitkisel olsun olmasın bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ilacın türüne bakmadan gebelik döneminde doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Gebelikte Kullanılabilecek İlaçlar 

Gebelikte kullanılabilecek ilaçlar hakkında anne adaylarına bu bölümde bilgilendirme yapacağız. Fakat siz yine de bu yazıya bakarak bu ilaçları direkt kullanmayın. Hamilelik döneminde ilaçları kullanmadan önce her durumda doktorunuzdan bilgi almanız gerekir. Biz yine de size bazı basit hastalıklarda hangi ilaçların kullanımının zararlı olmayacağını bu bölümde anlatacağız.

Eğer baş ağrınız veya hafif ateşiniz varsa gebelik döneminde minoset,vermidon tarzı ilaçlar içebilirsiniz. Bu ilaçlar parasetamol içeren ilaçlardır ve kullanımında genel olarak bir sakınca olmaz. Grip durumunda eğer ki çok büyük sıkıntılar yaşamıyorsanız en iyisi dinlenmektir. Gribe en iyi gelen şey dinlenmek ve vücudun kendine gelmesini sağlamaktır. C vitamini alarak bolca sıvı alımıyla birlikte gribiniz büyük oranda geçecektir. Ayrıca burun spreyi kullanabilir grip çekilmez bir hal alıyorsa da parasetamol ilaçlar içerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Eğer ki alerjik bir sıkıntı yaşıyorsanız da bunun çözümü alacağınız benadryl tabletlerdir. Diş ağrıları her zaman sıkıntı çıkaran ağrılardır. Bazı durumlarda uyku uyutmaz yemek yiyemezsiniz. Bu tür durumlarda da direkt doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Genellikle diş ağrılarında ağrının geçmesi için anne adaylarına parasetamol önerilir. Diğer durumlarda da doktorunuza başvurarak hangi ilaçları alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gebelikte Zararlı İlaçlar 

Gebelikte zararlı ilaçlar çok önemlidir. Birçok ilaçtan gebelik döneminde tamamen uzak durmamız az yada çok tüketmemiz gerekir. Bunlardan birisi mide yanmasını engelleyen diğer ilaçlara göre hafif olan omeprazoldur. Her ne kadar hafif olsa da fetüse önemli zararlar verebileceği tıbben ispatlandığı için bu ilaçtan gebelik dönemi boyunca uzak durmanızda fayda var. Bir diğer ilaç da doğum kontrol haplarıdır. Hamilelikte bebeğe belki de en çok zarar veren ilaçların başında gelir. Hamilelik döneminde doğum kontrol hapı kullanmanız durumunda bebeğinizin down sendromlu olma ihtimali ortaya çıkar. Ayrıca bebeğin cinsel organlarında ve idrar yollarında da belli başlı hastalıklara sebebiyet verebilir. Hamilelik döneminde doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsanız yine de doktorunuzla bir görüşme yapabilirsiniz fakat büyük oranda doktorunuz da kullanmamanız gerektiğini size söyleyecektir.

Bikarbonat kimyasal bir bileşendir. Bikarbonat kullanmanız durumunda hem kendizin hem bebeğinizin ph değeri artacaktır ve bu da bebeğinizin tavşan dudaklı yani yarık dudaklı doğmasına sebebiyet verebilir. A vitamini içeren ilaçlardan da uzak durmalısınız. Bu ilaçlar yüksek dozlarda tüketildiğinde bebeğin kalp,beyin gibi organlarında sıkıntıya sebep olabilir. Bu ilaçlar size söyleyebileceğimiz birkaç ilaçlardır. Siz yine de her türlü ilaç kullanımında doktorunuza başvurarak hamilelik dönemindeki ilaç kullanımızını düzene oturtabilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

117 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz