Gebelikte Horlama

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Horlama

Gebelikte Horlama

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 117ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte horlama, hamilelik öncesinde horlama şikayeti bulunmayan anne adaylarının %11.7'sinde gözlemlenen bir şikayettir. Gebelikte horlama özellikle hamileliğin üçüncü  döneminde sıklıkla gözlemlenen bir olaydır. Horlamanın şiddetinin artması anne ve bebeğin sağlığında problemler oluşmasına dahi yol açabileceği için tedavi edilmesi gerekmektedir. Başlangıç aşamasında teşhis edilen horlama, tedavi ile ortadan kaldırılabilir. 

Genellikle bu durum gebeliğin sona ermesi durumunda ortadan kalkmaktadır. Gebelik süreci boyunca horlamanın kontrol altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğin gelişiminde olumsuz gelişmeler gözlemlenebilir. Anne adayının sağlıklı bir uyku süreci geçirememesi kendini yorgun hissetmesine sebep olur ve birtakım ağrılar hissetmesine sebebiyet verir. 

Gebelikte Horlamanın Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte horlama, hamilelik sürecinde meydana gelen değişimler sebebi ile meydana gelen bir sorundur. Anne adayının beslenme programı ve anne adayının karnında gelişmekte olan bebeğin gelişmesi bu tarz problemlerin yaşanmasında baş aktör olmaktadır. Yeni bir düzen meydana geldiği için bu düzenin belirtilerinden biri olarak horlama gözlemlenebilir. 

Hamilelik sırasında burun mukozasında zaman zaman şişkinlikler meydana geldiği için burun tıkanmaları gözlemlenebilir. Burun tıkanıklarının oluşması da horlamaya sebep vermektedir. Böyle bir nedenle horlama meydana geliyorsa gerekli tedavi uygulanarak horlamanın ortadan kaldırılması mümkündür. 

Hamilelik süreci, anne adayının bebeğin gelişimi itibariyle kilo alması sonucunu ortaya çıkarır. Anne adaylarının beslenme düzeninin farklılaşması da fazla kilo almaya sebebiyet vermektedir. Kiloların vücuttaki dağılımı vücudun farklı bölümlerinde doku artışı oluşturduğu için anne adayları horlamaya daha meyilli olur. Beslenme düzeninin sağlıklı tutulması ve kilo artışının belirli bir düzeyde tutulması hamilelik esnasında horlamayı ortadan kaldırabilir nitelikte yöntemlerden biri olacaktır. 

Gebelikte Horlamanın Neden Olabileceği Problemler

Gebelikte horlama anne adayları için gün içinde huzursuz hissetmenin en temel nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Horlama nedeni ile gece rahat bir uyku çekemeyen anne adayları, gün içerisinde uyuklayarak geçirmesine sebep olmaktadır. Kaliteli bir uyku süreci geçirmeyen anne adaylarının rahatsızlık içeren bir hamilelik süreci geçirmeleri olasıdır. 

Uykusuzluğun ve uykudan sık sık uyanmanın getirdiği sonuçlardan biri de hiç şüphesiz ki kronik yorgunluktur. Kronik yorgunluk ile baş etmeye çalışan anne adayları hamileliğin getirmiş olduğu hassaslaşma süreci sonunda depresyona bile girebilirler. Sabah yaşanacak baş ağrılarının getirmiş olduğu stres ile birlikte birçok problemin daha yaşanması söz konusudur. Bu tarz problemlerin yanı sıra uykusuz kalan anne adaylarının gece boyunca daha fazla idrara gittiği ve bundan rahatsızlık duyduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda kaliteli bir uyku alamayan anne adaylarının cinsel isteklerinde azalma söz konusudur. 

 

Gebelikte Horlama Tehlikeli Olur Mu?

Gebelikte horlama, basit nedenlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlık gözardı edilirse daha büyük rahatsızlıklara yol açar ve bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını riske atacak sonuçlar doğurur. 

Gebelikte horlamanın yol açabileceği en büyük problemlerden biri uyku apnesidir. Uyku apnesi yaşayan anne adayları kısa süren nefes alma güçlüğü yaşamaktadırlar. Bu nefes alma güçlüğü esnasında vücutta bulunan oksijen düzeyinde azalmaların meydana gelmesi olasıdır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijeni anneden sağladığı bilinmektedir. Vücutta meydana gelecek oksijen azalması bebeğin anne karnındaki gelişim sürecinde kötü sonuçlar doğurabilir.

Gebelik sürecinde meydana gelen horlama problemi preeklampsi adı verilen gebelik zehirlenmesi sonucunda da meydana gelmektedir. Gebelik zehirlenmesi erken doğum ihtimalini artırmakla birlikte anne adaylarının can riski taşımasına dahi sebebiyet vermektedir. Bu nedenle hamilelikte horlamanın neden kaynaklandığının tespitinin yapılması gerekir ve bu tespit sağlandıktan sonra probleme uygun tedavi uzman hekimlerce yerine getirilmelidir. Horlama baside indirgenmemeli, muhakkak neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

117 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz