Gebelikte Hipoglisemi

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Hipoglisemi

Gebelikte Hipoglisemi

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 341ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikte hipoglisemi, düşük kan şekeri olarak adlandırılan bir rahatsızlık sürecini ifade etmektedir. Kan şekerinin gebelik sürecinde 50 mg/dL'nin altına inmesi durumunda söz konusu olur. Beyin ve kalp gibi yaşamsal faaliyetleri idame ettiren iki önemli organın tek enerji kaynağı şeker olduğu için hamilelik sürecinde kan şekerinin normal seviyelerde tutulması oldukça önemlidir. 

Hamilelik sürecinde hipogliseminin gözlemlenmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bunun temel sebebi hamilelik sürecinde değişen hormonlardır. Hormon değişimi ile birlikte insülin salgılanması durumu da farklılık göstermeye başlar. Gestasyonel Diyabet türlerinden biri olan hipoglisemi gibi hipergliseminin gözlemlenmesi de söz konusu olabilir.

Gebelikte Hipoglisemi Belirtileri

Gebelikte hipoglisemi belirtileri üç kategoride değerlendirilmektedir.

 • - Kan şekerinizde düşme, yüksek miktarlı değilse cildinizde solukluk, çarpıntı hissetme durumu, sürekli hissedilen bir bulantı, yüksek oranda terleme ve titreme gibi belirtiler görülmesi mümkündür. 
 • - Kan şekeri düşme oranı biraz daha yükseldiği zaman orta şiddetli belirtiler kendini göstermeye başlar. Orta şiddetli belirtiler arasında sıklıkla bulanık görme, soğuk terleme oranının artması, konuşmada güçlük yaşama ve halsizlik hissederek sürekli uyuma ihtiyacı söz konusudur.
 • - Kan şekeri düzeyi 50'nin altına düştüğü zaman ağır belirtilerin gözlemlenmesi söz konusudur. Bu durumda şuur kaybı, bayılma ve şoka eğilim gibi durumlar gözlemlenmektedir. 
 • Gebelikte Hipoglisemi Zararları

Gebelikte hipoglisemi, hem anneyi hem de bebeği etkileyen bir rahatsızlık olarak dikkat çekmektedir. Anne adayında hafif bir bulantı şeklinde başlayan bu rahatsızlık hipoglisemik şoka dahi dönüşebilir. Bu tarz büyük sonuçların yaşanmaması için annenin kan şekeri düzeyi takip altına alınmalı ve tedavi edilmelidir. Kan şekeri seviyesi yükseltilmezse bu tarz problemlerin yaşanması söz konusu olabilir. 

Hamilelikte hipogliseminin bebeğe etkisi: Hafif düzeydeki hipoglisemilerin bebek üzerinde büyük zarara yol açtığı söylenemez. Uzun süreli olan ve kendini tekrarlayan hipoglisemiler söz konusu olur ise bebeğin düşme riski artar. Gestasyonel diyabet ile birlikte hipoglisemi ataklarının görülmesi durumunda bebek gelişiminde problemler yaşanması söz konusu olur ve erken doğum riski gündeme gelir.

Gebelikte Hipogliseminin Tedavisi

Gebelikte hipoglisemi, dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavinin temel amacı kan şekeri düzeyinin yükseltilerek normal seyirlere ulaşmasını sağlamaktır. Hafif ve orta şiddetli seyreden hipoglisemilerde tedavi kana hızlı bir şekilde karışan şekerli sıvıların tüketimi ile söz konusu olur. Meyve suları bu süreçte anne adayının kan şekerini yükseltebilecek içecekler arasındadır. 

Hipoglisemi ağır nitelikte seyrediyorsa ve hipoglisemik şok gerçekleşmiş ise hastanın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Anne adayı hastaneye yatırıldıktan sonra damar yolu açılması gerekir. Açılan damar yolu yardımı ile kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi sağlanır. Aynı zamanda anne adayına gerekli olan oksijen desteği de sağlanır. Bu süreçte bebeğin yakın takibi de doktor tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gebelikte Hipoglisemi İçin Yapılması Gerekenler

Gebelikte hipoglisemi ile başa çıkmaya çalışıyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken şey hipogliseminin başlangıç semptomları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu semptomların gerçekleşmesi durumunda daha ağır neticelere yol açmadan tedavi için hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Hamilelik sırasında yapılan egzersizler doğru zamanda yapılmalıdır. Yemek yedikten 1 saat sonra yapılan egzersizlerin hipoglisemiye iyi gelme olasılığı söz konusudur. Beslenme süreci de hipoglisemi için oldukça önem taşımaktadır. Günde altı ila sekiz küçük öğün bu hastalığın önlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnsülin kullanım miktarının doktor tarafından ayarlanması da oldukça önem arz etmektedir. İnsülin ilacı kullanımı arttıkça atakların artma olasılığı artacağı için doğru miktarda ilaç kullanımı önem arz etmektedir. Bu nedenle ilacı da doktor kontrolü ile almak gerekir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

341 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz