Gebelikte Hemoroid

1 Yorum yapıldı
Gebelikte Hemoroid

Gebelikte Hemoroid

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 533ZİYARET

 • 1YORUM

Hemoroid veya basur, rektumda olan ve en azından hamile kadınların yüzde 20 ila 50'sinde görülen bir rahatsızlıktır. Basurlar rektumunuzun içinde veya çevresinde genişlemiş ve şişmiş, bir avuç üzüm veya miskete benzeyen varisli damar kümesinden başka bir şey değildir. Genellikle kabızlık ile birlikte görülmesine rağmen sindiriminizde her hangi bir sorun yaşamasanız bile, damarlarınızı gevşeten tüm bu hormonlar nedeniyle hamilelik sırasında hemoroid geliştirebilirsiniz.
Hamilelikte Hemoroid Sebepleri Nelerdir?
Büyüyen Rahim: Büyüyen rahminiz, rektum üzerinde çok fazla gerilme ve baskıya neden olma eğilimindedir. Bu baskı, genellikle rektal duvarı kaşıntı ve şişmeye tetikler. Bu da, varisli damarların basura dönüşmesine neden olur.
Kan akışı: Bebeğiniz rahim içinde büyümeye devam ettikçe pelvik bölgeye artan kan akımı basınca neden olur ve bu basınç hemoroid oluşumunu tetikler.
Kabızlık: Kabızlık, ana suçlulardan biridir. Hamilelik sırasında kadınların bir çoğu kabızlık eğilimindedir. Bu, dışkıların sertleşmesine ve bağırsaktan geçerken rektal kasları tahriş etmesine neden olur. Bu da hemoroit gelişimine yol açar. Tuvaletinizi yaparken bağırsak hareketlerinizi ilerletmek için çok fazla güç kullanmamanız çok önemlidir.
Gebelikte Hemoroid Belirtileri
Rektal kanama: Tuvalet sırasında kanama olabilir. Hemoroidden kaynaklanıyorsa taze ve kırmızı görünecektir.
Kaşıntı, Ağrı ve Rahatsızlık: Diken batma hissi, oturmada güçlük, yanma ve kaşıntı en sık görülen belirtilerdendir.
Tuvalete gitmek rahatsız edici olabilir - bağırsaklarınızı tamamen boşalmamış gibi hissedebilirsiniz ve bazı sümüksü akıntılar olabilir.
Gebelikte Hemoroid (Basur) için Yapılacaklar
İlaçlar yardımı ile basurların neden olduğu ağrı, rahatsızlık ve kanamayı azaltabilirsiniz. Doktorunuz, bölgede uygulanabilecek olan ilgili merhemleri size söyleyecektir. İşte hemoroidden kaynaklanan rahatsızlıkları önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler:
1. Lif Ağırlıklı Diyet:
Hemoroidler çoğunlukla kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, diyetinize çok miktarda lif ekleyin. Bağırsak hareketini kolaylaştırmak için lif bakımından zengin yiyecekleri (meyve, sebze, baklagiller) beslenmenize dahil edin. Bu, mevcut hemoroidler için de ağrının azalmasını sağlar.
2. Kegel Egzersizleri:
Ünlü Kegel egzersizleri sadece stresi azaltmak ve sorunsuz doğum için değildir. Bu egzersizlerin, pelvik bölgedeki kan dolaşımını artırarak hemoroid oluşumunu azaltmada etkili olduğunu kanıtlanmıştır.
3. Uyku Pozisyonu:
Zaten hemoroidiniz varsa, sırtüstü yatmamaya çalışın. Rektal bölgede daha az baskı olması için yan yatarak uyuyun (bu, hamilelik sırasında önerilen uyku pozisyonudur). İdeal olarak, günde birkaç kez sol tarafınıza uzanın.
4. Kısa molalar verin:
Uzun süre aynı oturma pozisyonunda veya ayakta durmamanız önerilir. Konumunuzu sık sık değiştirin. Kısa yürüyüşler yapın.
5. Bağırsak Basıncını Kolaylaştırın:
Çok kabızsanız, bağırsaklardan geçerken çok fazla itmeyin. Ara verin ve tekrar deneyin. Bir seferde çok fazla zorlamak, rektal damarlarınız için biraz itici olabilir ve bu sadece durumu daha da karmaşıklaştırabilir. Tuvalette uzun süre oturmak da kabızlığa yol açabileceği için 10 dk dan fazla oturmayın.
6. Temizlik, Hijyen:
Hijyen çok önemlidir. Etkilenen bölgeyi temiz tutmaya çalışın. 
7. Ilık Bir Banyo:
Hiçbir şey uzun, ılık bir banyo kadar yatıştırıcı olamaz. Vaktiniz olduğunda iyi bir banyoda kendinizi şımartın. Bu daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve duyularınızı yükseltir. Suyun sıcak olmadığından, sadece ılık olduğundan emin olun.
8. Yüzeysel Tedaviler:
Ciddi hemoroid durumunda, bölgeyi yatıştırmak için buz torbalarına başvurmanız tavsiye edilir. Basur memelerine bir müdahalede bulunmadan önce doktorunuza danışınız, eğer bölge enfekte olmuş ise dışarıdan yaptığınız işlemler iltihaplanmaya neden olabilir.
9. Yastık Konforu:
Sert bir yüzeyde oturmakta zorlanıyorsanız, oturmadan önce yastıkları veya minderleri kullanmaya başlayın. Yumuşak yüzey, basurla uğraşırken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
10. Aromaterapi:
Tıbbi aromaterapi yağlarının basur belirtilerini ciddi ölçüde azalttığı ve iyileştirdiği bilinmektedir. Doktorunuza danışarak aktarlardan değil eczanelerden aldığınız bu yağları kullanabilirsiniz.
11. Bol su:
Gebelikte su içmek zaten çok önemliyken sindirim sistemi için de özellikle su tüketiminizi arttırmanız önemlidir. Su, dışkıyı yumuşatarak kolay geçmesini sağlar.
Bazı etkili önlemleri aldığınız sürece hemoroidleri yönetmek kolaydır. Çoğu hemoroid doğumdan hemen sonra kaybolma eğilimindedir ve bu nedenle bunun yaşam boyu süren bir sıkıntı olmadığını bilmeniz sizi rahatlatabilir. 
Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?
Bağırsak hareketlerinizde kan fark ederseniz, bunu her zaman doktorunuz tarafından kontrol ettirmelisiniz - endişelenecek bir şey değildir, ancak ciddi olup olmadığını sadece size doktorunuz söyleyebilir. Olağan kaygılar dışında, aslında basurdan ziyade çekmiş olduğunuz anal fissür de olabilir. Genellikle çok ciddi değillerdir ancak doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir. 
Muayene olmak konusunda utanmayın - doktorlar her zaman bu tür şeyleri görür ve semptomlarınızı hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için ilaç yazabilir.
Basurları tedavi etmek için mevcut olan jeller ve merhemler, iltihaptan tamamen kurtulmak yerine, sadece iltihabı yatıştırır. Hamilelik sırasında kullanımın uygun olduğundan emin olmak için bir şey satın almadan önce doktorunuza danışın.

1 KİŞİ Yorum Yaptı

533 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (1)

 • Meral
  Meral

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz