Gebelikte Sauna, Hamam, Kaplıca

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Sauna, Hamam, Kaplıca

Gebelikte Sauna, Hamam, Kaplıca

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 65ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte sauna, hamam, kaplıca, sıcak su banyosu, buhar odası gibi alanlar tehlikeli olabilir. Genellikle jinekologlar ve araştırmacılar bu tarz fazla sıcak alanların gebelere zararlı olduğunu belirtiyor.

Gebelik döneminde herkesin bildiği gibi ilk üç ay çok önemlidir. İlk üç ayda düşük riski her zaman diğer aylara göre daha fazladır. Kanama, halsizlik, bulantı gibi durumlar da bu dönemde fazla olur. Bu nedenle fazla sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. 6 aydan sonraki hamilelik sürecinde risk devam etse de ilk üç ay kadar sorun olmaz.

Hamam ve sauna dışında normal bir yaz gününde dahi öğlen saatlerinde dışarıda olmamak daha doğrudur. Yüksek sıcaklık; bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileyebilir ve bebekte sakatlık meydana gelebilir. Özellikle beyin ve omurilik gelişiminde birtakım problemler meydana gelebilir. 39 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda on dakikadan fazla bulunmak bebek için de anne için de doğru olmaz.

Anne Adayları İçin Sıcak Mekanların Zararları

Gebelikte sauna, hamam, kaplıca, güneşlenme, sıcak havada yürüme gibi olayların hiçbiri tavsiye edilmez. Anne adayının bu sıcaklıklarda tansiyonu düşebilir, vücudu su kaybedebilir, kalp çarpıntısı hızlanabilir böylece kişi bayılabilir. Anne adayının tansiyonu düştüğü zaman bebeğe giden kan akışı da azalır. Anne adayının kan durumu hamileliğe bağlı değişebilmektedir. Sıcaklık artınca anne adayının beynine giden kan akışı azalır. Bunun sonucunda da gebe bayılır.

Anne adayının vücut sıcaklığını arttıracak her şey bebeğe zararlıdır. Örneğin gebenin grip olması ve yüksek ateşi çıkması da bebeğe zarar verebilir. Bir kadın hamileliğini fark etmediği dönemde sauna, hamam ya da kaplıcaya girmiş olabilir. Bu durumda panik yapmadan doktora görünmek yeterli olacaktır. Doktor kontrolünde bebeğin beyin ve omurilik gelişimine bakılır bir sorun yoksa tekrar saunaya girmemek kaydıyla günlük yaşantı devam eder.

Sıcak suyun rahatlatıcı etkisini hissetmek isteyen birçok insan kaplıca ve hamam gibi yerleri tercih etmekten hoşlanır. Bu durum gebelikte stresten uzaklaşmak için de tercih edilme ihtimali olan bir durumdur. Fakat anne adayları rahatlamak için başka bir çözüm bulmalıdır. Küvette sıcak suyun içinde yalnızca belinize kadar gelen sıcak suda bile 10 dakikadan fazla kalmamalısınız. Çünkü bu durum bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda başınız, kollarınız ve belinizin üstü dışarıda kalsa bile etkilenirsiniz. 

Su sıcaklığının 39 dereceyi geçtiği kapalı alanlarda normal bir insanın bayılma riski bile yüksektir. Gebe kadınlar bu nedenle bu riski göze almamalıdır. Gebelere ve loğusa kadınlara hamam, sauna, kaplıca gibi yerler önerilmez. Hamilelik süresinde kapalı ve yüksek sıcaklık bulunan alanlarda fazla kalmak düşük riskini arttırır. Doğum esnasında da doğumsal anormaliler meydana gelebilir.

Gebelikten önce ve gebelik esnasında kalbiyle ilgili sorun yaşayanlar, kalp hastalıkları geçirmiş olanlar bu tarz mekanlarda bulunmamalıdır. Çok fazla terleme problemi yaşayan kadınlar da gebelik esnasında hamama veya saunaya gitmemelidir. Bu sıcaklıkta bulunduğunuz zaman bilinç kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, aşırı terleme yaşayabilirsiniz. Böyle hisler yaşandığı durumda hemen o alanı terk etmelisiniz. On dakikadan fazla bu tarz yerlerde bulunmayınız.

Gebelikte sauna, hamam, kaplıca dışında 38 derece üzeri suda duş almak bile doğru değildir. Sıcak suda banyo yapan anne adayı en fazla 15 dakika banyoda kalmalıdır. Evde tek başına olan gebelerin banyo yapması risklidir. Islak zemine basmak, duş esnasında sıcaktan bayılma yaşamak gibi ihtimaller her zaman vardır. Enfeksiyon riski, cilt problemleri gibi durumlara karşı duş alırken kimyasal içeren ürünler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Organik ürünler daha faydalı olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

65 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz