Gebelikte Grip

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Grip

Gebelikte Grip

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 299ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikte grip, üst solunum enfeksiyonları, nezle gibi rahatsızlıklar çok can sıkıcı halde olurlar. Grip günümüzde en sık rastlanılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Kış aylarının gelmesi ile de birlikte görülme sıklığının gitgide daha çok artacağı bilinen bir gerçektir. Grip dendiğinde herkesin aklına çok basit bir rahatsızlık olduğu gelir ancak o kadar da hafife alınması gereken bir hastalık değildir. Influenza virüsünün yol açtığı bu rahatsızlık; özellikle hamilelikte kendisini daha da çok hissettirmektedir. Gebelikte yaşanan grip, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar; sıradan insanların grip yaşamasından farklı olarak daha riskli olabilir. Gebelikte görülen gripler anne adaylarının üst solunum yollarını ve bağışıklık sistemlerini direkt olarak etkiler.

Gebelikte karşılaşılan grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları bebeğe geçebilir. Eğer gebeliğiniz sırasında ateşiniz 38 derecenin üstünde, nefes almada zorluk yaşıyor, kulağınızda şiddetli bir sancı ya da yanma hissediyor iseniz mutlaka bir doktora görününüz. Eğer hamileliğiniz süresince gribe yakalanmamak istiyorsanız bazı önlemleri almanız gerekmektedir. Örneğin; bulunduğunuz ortamda grip, nezle olan kişiler bulunuyor ise hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için o ortamdan uzak durunuz. Ayrıca özellikle kış aylarında; bol bol C vitamini içeren meyveler, sebzeler tüketiniz. Eğer hamileliğiniz sırasında gribe yakalandıysanız; bol bol sıvı tüketiniz ve uyku düzeninizi sekteye uğratmayınız. Uykunuzu iyice alınız ve bolca istirahat ediniz. 

Gebelikte Grip Olunca İlaç Kullanılır Mı?

Hamilelikte grip olunca ilaç kullanılır mı sorusunun cevabı sık sık merak edilenler arasındadır. Bu konuda anne adaylarının haklı olduğu birçok tereddüdü vardır. Hamilelik sırasında ilaç kullanımı son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Anne adayı hangi ilacı kullanacak olursa olsun mutlaka doktorunun onayını alması gerekiyor. Eğer anne adayı hamileliğinin öncesinde düzenli olarak bir ilaç kullanıyordu ise; bu ilaçlara devam edip etmemesini söyleyecek olan yine bir uzman doktor olacaktır. Hamilelik sırasında ilaç kullanıp kulanmama konusunda net bir yargı vermemiz mümkün değildir. Çünkü kullanılacak olan ilaçlara göre bu durum değişiklik göstermektedir. İlaçlar da kendi aralarında farklı gruplara ayrılarak hamileler için bir sınıflandırmaya tabii tutulması mümkündür. Örneğin A grubuna dahil olan ilaçlar; hamileliğin henüz ilk 3 ayında olan anne adayları için bir sakınca barındırmamaktadır. 

Doğal olarak da gebelikte grip olunca ilaç kullanılır mı sorusunun cevabı da hangi ilacı kullanacağınıza göre değişmektedir. Bize kalırsa herhangi basit bir ağrı kesici kullanmadan önce bile bir doktorun onayını almanız gerekmektedir. Aslında imkan dahilinde ise hamileliğiniz boyunca hiçbir ilaç kullanmamanız en sağlıklı olanıdır. Ancak bu çok mümkün görülen bir şey değildir. Anne adayları çoğunlukla bu ilaçlara grip, üst solunum yolu enfeksiyonları ya da nezle gibi durumlarda başvuruyor. Eğer grip olmazlarsa bu ilaçlara da ihtiyaçları olmayacaktır. Bu bakımdan anne adaylarının grip olmama konusunda oldukça tedbirli davranmaları çok önemlidir. İlaç kullanımı gebelikte önemli olduğu kadar lohusalık döneminde de çok önemlidir. Anne grip olduğunda bebeğini emzirmeye devam etmelidir.  Annenin vücudunda griple savaşmak için oluşan antikorlar emzirmeyle bebeğine geçer ve bebeği korur.

Gebelikte Grip Aşısı

Gebelikte kullanacağınız ilaçlar gibi aşı olup olmayacağınız da doktorunuzla almanız gereken bir karardır. Herhangi bir tedavi veya ilaçta olduğu gibi, aşıların da potansiyel yararlarını potansiyel zararlarla dengelemek esastır. Doktorunuzla, grip aşısının olası yararlarını ve zararlarını, gribin vücudunuzda oluşturacağı potansiyel zararlar ile karşılaştırarak bir karar alabilirsiniz.

Grip İçin Evde Uygulayacağınız Doğal Yöntemler:

 • - Grip, soğuk algınlığı gibi durumların en önemli ilacı su ve uykudur. Özellikle ateşiniz varsa, ateşin yol açtığı halsizlikle baş etmek için bol su içmeye özen gösterin.
 • - İstirahat her hastalıkta olduğu gibi gribal enfeksiyonlarda da çok önemlidir. Bol bol dinlenin, uyuyun. Dinlenme vücuttaki oksijen seviyesini koruyarak bağışıklığınızın enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.
 • - Sebze ve meyve ağırlıklı, hafif beslenmek bu süreçte önemlidir. Et gibi sindirimi zor besinler tüketmek ve mideyi çok doldurmak iyileşmek için kullanacağınız enerjiyi sindirime yönlendirir. Bu da iyileşme sürecinizi uzatır.
 • - C vitamini içeren brokoli, kivi, maydanoz, taze kekik, biber, portakal, limon tüketmeye çalışın. Soğan ve sarımsak da enfeksiyonlarla savaşmak için birebirdir.
 • - Odanızı sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan önce havalandırın.
 • - Bol limonlu karabiberli sıcak çorbalar (organik tavuk suyuna, tarhana) hem besleyici hem hafif olması açısından bu süreçte sizi rahatlatır.
 • - Boğaz ağrınız varsa rendelediğiniz taze zencefili (daha önce kullanıyorsanız ve alerjiniz yoksa) sıcak suda 7 dk demleyip içmek ağrınıza çok iyi gelecektir.

 • - Duş almak toksinlerden arınmanız sağlayacağı gibi sizi rahatlatır ve iyi uyumanızı sağlar.
 • - Kaya tuzuyla hazırladığınız serum fizyolojiği tıkalı burunları açmak için kullanabilirsiniz.
 • - Eczanelerden edinilen aromaterapi yağları (okaliptüs) ile göğse ve ayak altına masaj yapmak sizi rahatlatır.
 • - Öksürük için, iyice ezdiğiniz sarımsağı zeytinyağında bir süre bekletin ve ayak tabanına sürerek çorap giyin. Öksürüğünüzün azaldığını göreceksiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

299 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz