Gebelikte Gelen Farklı Renk Akıntılar

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Gelen Farklı Renk Akıntılar

Gebelikte Gelen Farklı Renk Akıntılar

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 1031ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte gelen farklı renk akıntılar ne anlama geliyor?

Gebelikte oluşabilecek akıntı da dikkat edilmesi gereke husus akıntının rengidir.  Akıntı; şeffaf, süt beyazı, beyaz ve pütürlü, yeşil, sarı, gri, kahverengi, pembe ve kırmızı renkte olabilir.

 

Akıntının normali nasıldır?

Normal hayatta da olan akıntıları gebelikte gelmesi de normaldir. Fakat bazı akıntılar renk olarak enfeksiyon yada başka bir sorunun habercisi olabilir. Sağlıklı bir vajinal akıntısı şeffaf ve koyu gelir. Oldukca hafif bir kokusu vardır. Gebelik dönemin de akıntı yoğunlaşır ve oluşabilecek rahim, vajina enfeksiyonların önüne geçer. 

Gebeliğin son haftasında yopğunluk artar ve rengi şefaklıktan pembe mukus gibi olur. Tipik yapışkan ve jöle gibi olmasına mukus denir. Yani doğum için hazır olduğunun belirtisidir. Akıntı rengin de oluşabilecek renk değişiklikleri ise farklı sağlık durmunun belirtis olabilir. Bu akıntıları şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 

Süt beyazı veya şeffaf

Bu tür bir akıntı sağlıklı ve normal bir süreçte olduğunun habercisidir. Hafif kokusu ile bu akıntı yoğunluk yada miktar farklılığı gösterirse bir sorunun habericisidir demek. Son günlerde gelen su ile karıştırılan şeffaf akıntı, erken doğum habericisi de olabilir.

 

Pütürlü ve beyaz akıntı

Beyazımsı lor peyniri gibi pütürlü bir akıntı olası bir vajina mantarı enfeksiyonun habercisi olabilir. Normal hayatta da görülebilen mantar gebelik sürecinde daha elverişli bir hastalıktır. İdrara çıkma yada ilişki sırasında ağrı, kaşıntı yanma gibi belirtilerle ortaya çıkar.  

 

Sarı yada yeşilimsi

Bazı durumlarda kaçırılan idrarı da sarı akıntı olarak düşünülebilir. Fakat sarı yada yeşil akıntı pek normal değildir, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun habercidir. Belirti olarak da kızarıklık ve tahriş belirtileri görülür. Aksine cinsel yolla bulaşan her hastalık belirti göstermeyebilir de. Ama cinsellik yolla bulaşan hastalıklar hem anneyi hem de doğacak çocuğunu etkileyecek komplikasyonlara yol açabilir.

 

Gri akıntı

Gebelikte gelebilecek gri vajinal akıntı, Bakteriyel Vajinozis (BV) adı ile bilinen bir vajinal enfeksiyonun belirtisi olabilir. Özellikle cinsel ilişki sonrası ağırlaşan balık kokusu varsa bunlara dikkat edilmelidir. Vajinal floradaki dengesizliğin sonucu olan BV, vajinal duş ve birden fazla cinsel partnerin olması ile çocuk doğurma yaşların da en sık görülen vajinal enfeksiyon olan BV oluşmasını kolaylaştırır.

 

Kahverengi akıntı

Bu akıntı türünün görülmesi ile gebeliğin ilk habercisi olabilir. Hamilelik süreci boyunca görülen kahverengi akıntının pek bir zararı yoktur. Ama herşeye rağmen bir gebe kadınların bir doktorla temasa geçmesi iyi olur. 

 

Pembe akıntı

Genellikle gebeliğin ilk haftası ve son haftasın da görülen pembe akıntı, ayrı ayrı ele almak gerekirse; gebelik başlangıcın da gelen pembe akıntı düşük yapma yada dış gebeliğin habercisi olurken; gebeliğin son haftaların da gelen pembe akıntı ise rahim ağzının doğuma hazır olduğunun belirtisidir. 

 

Kırmızı akıntı

Gebelik dönemide oluşan vajinal akıntının parlak kırmızı akıntı gelmesi ile derhal doktora gidilmelidir. Özellikle pıhtılı kanma yolu ve beraberinde oluşan kramp, karın ağrısı da varsa eğer mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir. Bu belirti düşük yada dış gebelik habercisi olabilir. Özellikle kanama koyu, pıhtılı ise ya da beraberinde kramp ve karın ağrısı da varsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bu belirtiler düşük ya da dış gebelik belirtisi olabilir.

 

Sağlıklı vajinal akıntısı için 9 yol

- Kullanılan tampon sık sık değiştirilmelidir. 

- Özellikle vajinal içi yıkanmamalıdır.

- Kullanılan tuvalet kağıdının kokusuz olanı tercih edilmeli ve sabun dahil olmak üzere bütün kişisel bakım ve kadınlara has hijyen ürünlerinde kokusuz olanları tercih edilmelidie. 

- Kadınları kullandığı günlük pedler aşırı akıntıyı emeceği için faydalı olabilir fakat vajinal bölgede nem oluşumunu desteklediği için akıntının artmasını sağlar. 

- Tuvallet sonucu genital bölgeden arkaya doğru yıkanmalıdır.

- Yapılan su aktivitesi yada duş sonrası genital bölge mutlaka iyice kurutulmalıdır. 

- Özellikle pamuk ve nefes alan kumaşlardan oluşan iç çamaşırları kullanılmalıdır. 

- ÖZellikle dar pantolonların enfeksiyona sebeiyet vermesi neden ile ve naylon kilotlu çorapların akıntıyı arttırdığı için tercih edilmemelidir. 

- Mantar enfeksiyonunu arttıran şeker oranını azaltmak ve sağlıklı bir beslenme ile bunun önene geçebilirsiniz. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1031 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz