Gebelikte Gaz Sancısı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Gaz Sancısı

Gebelikte Gaz Sancısı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 293ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelik sırasında karın ağrısı alışıldık bir durumdur, ancak korkutucu olabilir. Ağrı keskin, bıçak batar gibi ve şiddetli olabilir. Ağrınızın ciddi veya hafif olup olmadığını belirlemek zordur. Neyin normal olduğunu ve ne zaman doktorunuzu arayacağınızı bilmek önemlidir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Neden Olur?

Gaz, rahatsız edici karın ağrısına neden olabilir. Bir bölgede kalabilir veya karnınız, sırtınız ve göğsünüz boyunca hareket edebilir. Araştırmalara göre, kadınlar progesteronun artması nedeniyle Gebelikte Gaz Sancısı daha çok yaşıyorlar. Progesteron, bağırsak kaslarının gevşemesine neden olur ve yiyeceklerin bağırsakların içinden geçmesi için gereken süreyi uzatır. Yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve bu da daha fazla gazın gelişmesini sağlar

Gebelikte Gaz Problemi Nasıl Geçer?

Gaz, hamileliğin yaygın (ve potansiyel olarak utanç verici) bir belirtisidir. Bu rahatsız edici ve bazen acı veren gaz genellikle kabızlığa bağlıdır ve hamileliğiniz ilerledikçe daha da kötüleşebilir. Neyse ki, gazla savaşmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır. Yaşam tarzı değişikliklerinizde ne kadar tutarlı olursanız, yararlarını görme ihtimaliniz o kadar fazla olur.

1. Bol Su İçin

Yemekten önce su içmek, midenin yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur.  Bu nedenle bol su içmek, gaz birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. Bol su içmek ayrıca bir başka gaz nedeni olan kabızlığı da önleyebilir. Bir kişi susuz kaldığında dışkıları kuru ve sert olur. Su içmek dışkıyı yumuşak tutar ve kolondan daha kolay geçmesini sağlar. O yüzden her gün 8 ila 10 bardak su içmeyi hedefleyin.

2. Egzersiz Yapın 

Fiziksel aktivite ve egzersiz günlük rutininizin bir parçası olmalıdır. Spor salonuna gidemiyorsanız, rutininize günlük bir yürüyüş ekleyin. En az 30 dakika yürümeyi veya egzersiz yapmayı hedefleyin. Egzersiz yapmak fiziksel ve duygusal olarak formda kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kabızlığı önlemeye ve sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur. Hamilelik sırasında herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın.

3. Beslenmenize Dikkat Edin

Gaz semptomlarınız iyileşene kadar, gaz yapan yiyecekleri beslenmenizden birer birer çıkarmayı deneyin. Sağlıklı gıdaların çoğu lif bakımından zengindir ve bunları diyete eklemek kısa vadede gaz miktarını artırabilir. Bazı yüksek lifli gıdalar ayrıca oligosakaritler adı verilen karmaşık karbonhidratlar içerir . Bağırsaktaki bakteriler oligosakaritleri parçaladığında azot gazı üretirler. Bazı insanlar bu etkiye diğerlerinden daha hassastır.

 Gebelikte Gaz Yapan Yiyecekler:

-Fasülye

-Lahana

- Brüksel Lahanası

- Karnabahar

- Brokoli

- Kepekli Tahıllar

Yağlı yiyeceklerden kaçının. Yemek yerken veya içerken sadece küçük bir atıştırmalık bile olsa oturun. Yiyecekleri iyice çiğneyin ve yemek yerken konuşmayın.

4.Gazlı İçeceklerden Kaçının

Kola ve benzeri gazlı içecekler şişkinliğe ve gaza neden olurlar. Ayrıca gazlı içeceklere eklenen şekerler veya yapay tatlandırıcılar da bağırsak gazına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte herhangi bir içeceği pipet kullanmadan bardaktan içmek gaz oluşumunun önüne geçeceği için önemlidir.

5.Lifli Yiyecekler Tüketin

Gazı kısa vadede daha da kötüleştiren birçok yiyecek aslında kabızlığın kontrolünde yardımcı olabilir. Bunun sebebi lifli yiyeceklerin bağırsaklarda suyu tutması, dışkıyı yumuşatması ve yiyeceklerin bağırsaklardan daha kolay geçmesine izin vermesidir. Kuru erik, incir, muz ve sebzeler gibi pek çok meyvenin yanı sıra yulaf ve keten tohumu gibi kepekli tahıllar da dikkate alınması gereken iyi lif takviyeleridir.

Yüksek lifli diyete geçiş yapıyorsanız, aşağıdaki stratejiler gazda geçici artışları önlemeye yardımcı olabilir:

- Lifli yiyeceklerle bol miktarda sıvı tüketmek

- Midede sindirimi kolaylaştırmak için lifli yiyecekleri iyice çiğnemek

- Lifli yiyecekleri kademeli olarak arttırmak

6. Rahatlayın

Bazı insanlar stresli olduklarında daha kötü gaz sorunu yaşarlar. Endişe ve stres yutmakta olduğunuz hava miktarını artırabilir, bu da üst karın gazını, şişmeyi ve geğirmeyi artırabilir. Yaşamınızdan mümkün olduğunca stresi ortadan kaldırın. Derin nefesler almak, yoga ve meditasyon yapmak rahatlamaya yardımcı olabilir. Çünkü Gebelikte Gaz Sancısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de strestir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Anne adayı gaz ve şişkinlikten rahatsızlık hissedebilir, ancak bu belirtiler bebeği nadiren etkiler. Ancak, gaza eşlik eden aşağıdaki durumlar varsa doktorunuza danışmalısınız.

 • - 30 dakikadan uzun süren şiddetli karın ağrısı
 • - 1 haftadan daha uzun süren kabızlık
 • - 2 günden fazla süren ishal
 • - siyah veya kanlı dışkı
 • - mide bulantısı ve kusma

Bu semptomlar altta yatan daha ciddi bir sorunu gösterebilir, bu nedenle doktorun değerlendirmesi önemlidir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

293 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz