Gebelikte Dörtlü Test

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Dörtlü Test

Gebelikte Dörtlü Test

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 325ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte dörtlü test nedir? Gebelikte dörtlü test ne zaman yapılır? Gebelikte dörtlü testte nelere bakılır? Gebelikte dörtlü test nasıl yapılır? gibi kafanıza takılan soruların yanıtlarını bulmanız için hazırladığımız bu makale umarız sizlere faydalı olur. 

Gebelikte Dörtlü Test Nedir?

İlk olarak gebelikte dörtlü test nedir sorusunun cevabını verelim. Hamilelikte dörtlü tarama testi bebeğin herhangi bir kromozomal anomaliye sahip olup olmama riskini tespit etmek amacıyla anne adayından alınan kan örneğindeki dört hormonun incelenmesidir. Bu dörtlü tarama testini, tüm anne adaylarının bebeğinin herhangi bir anomaliye sahip olma riskini ortaya koyabilmesi amacıyla yaptırabileceği gibi, bu test daha çok 35 yaş ve üstünde anne adayları ile kalıtımsal bir hastalığı olan, akraba evliliği yapmış olan veya daha önce anomali sahibi bir bebek dünyaya getirmiş olan annelere önerilir.

Gebelikte Dörtlü Test Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte dörtlü test gebeliğin ikinci üç aylık bölümü içerisinde olan 15. hafta ile 22. hafta arasında yapılabilir. Ancak bu test için en doğru zaman dilimi 18. hafta ile 20. hafta arasıdır.

Gebelikte Dörtlü Testte Nelere Bakılır?

Gebelikte dörtlü tarama testinde anne kanından alınan örnekte dört hormonun incelemesi yapılır. Bu hormonlar hangileridir? Serbest beta HCG, alfa feto protein (AFP), östriol (uE3), dimerik inhibin- A hormonlarının kandaki düzeyine bakılarak bebeğin bir anomali riski taşıyıp taşımadığı belirlenir. Dörtlü tarama testinde bu hormonların düzeyi annenin yaşı, kilosu, sigara kullanımı, gebelik haftasının doğru belirlenmesi gibi parametrelerle birlikte bilgisayar ortamında bir hesaplama yapılarak saptanır. Böylece bebekte Down sendromu (trizomi 21), Edwards sendromu(trizomi 18), nöral tüp defekti ve diğer anomalilerin bulunma riski belirlenir. 

Gebelikte dörtlü test ile belirlenen serbest beta HCG hormonu hamileliğin başlangıcından itibaren yükselerek 14. hafta ile 16. hafta arasında en yüksek düzeyine ulaşır. Bu haftadan sonra ise azalmaya başlar. AFP bebeğin amniyon sıvısından anne kanına geçen bir hormondur. Gebelik süresince düzenli bir şekilde seviyesi artar. Östriol de yine bebeğin plasentasından kaynaklanan bir hormondur. İnhibin-A hormonu ise kadınlarda yumurtlamadan sorumlu hormondur. Hamilelik döneminde plasentada da üretilmeye başlar. Normal düzeyin üstünde bulunması Down sendromu riskini akıllara getirmektedir. 

Gebelikte Dörtlü Test Sonuçları

Bu tarama testinde iki türlü sonuç vardır. Negatif veya pozitif sonuç. Negatif sonuç çıkması bebeğinizin Down sendromu, Edwards sendromu ya da nöral tüp defekti gibi anomaliler taşıma riskinin düşük olduğunu gösterir. Düşük olduğunu diyoruz çünkü hiçbir tarama testi kesin bir sonuç vermez. Pozitif sonuç çıkması da bebeğinizin bu anomalilerden herhangi birini taşıma riskinin yüksek olduğunu gösterir ancak bebeğiniz sağlıklı da doğabilir. Bu testler sayesinde bebeğinizde bir anomali görülme riski yüksek ise bundan sonraki süreçte nasıl davranacağınıza neler yaptırabileceğinize dair daha doğru kararlar verebilirsiniz. 

Gebelikte dörtlü test üçlü testten daha doğru sonuçlar verebilmektedir. Eğer test sonucu pozitif çıkmışsa yani risk fazla ise o zaman kesin tanı testi yaptırabilirsiniz. Nedir bu kesin tanı testi? Amniyosentez testi bebeğinizde Down sendromu, Edwards sendromu gibi herhangi bir anomali olup olmadığının kesin olarak belirlenmesini sağlayan testtir. Ancak bu test düşük riski taşımaktadır. Bebeğin anomali taşıma riski sınır değerlerde ise o zaman ultrason ile daha detaylı bir inceleme yapılarak amniyosentezin gerekli olup olmadığı tekrar incelenir. 

Amniyosentez yönteminde amniyon sıvısından alınan numune incelenerek bebeğin trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 (Edwards sendromu) gibi bir anomali taşıyıp taşımadığı kesin olarak tespit edilir. Aile bu testin olumlu veya olumsuz çıkması durumuna göre bir sonraki aşamada ne yapacağına karar verebilir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

325 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz