Gebelikte Doktorunuza Sormanız Gerekenler

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Doktorunuza Sormanız Gerekenler

Gebelikte Doktorunuza Sormanız Gerekenler

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 270ZİYARET

 • 0YORUM

İlk kez anne olacak adaylar için bu süreç bilinmezlerle dolu bir serüven olarak görülebilmektedir. Anne adayları için merak edilen birçok soru ve giderilmesi gereken birçok endişe vardır. Bu durum oldukça normal ve olağan bir süreçtir. Bu konuda anne adaylarına yardımcı olacak birçok kaynak bulunabilir. Anne adayları için en etkili ve kısa yöntem ise, kadın doğum uzmanlarına danışmak olacaktır. İyi bir kadın doğum uzmanının, anne adaylarının tüm sorularını en detaylı ve anlaşılabilir biçimde cevaplaması ve tüm endişelerini mümkün olduğunca gidermesi gerekmektedir. Anne adayının, hamilelik ve doğum süreçlerini sağlıklı bir şekilde atlatmalarını sağlamaları açısından bu durum oldukça önemlidir.

Öncelikle anne adaylarının merak ettikleri ve cevaplanmasını istedikleri soruları belirlemeleri gerekmektedir. Doktorunuza gitmeden önce soruları telefonunuza veya bir deftere yazmanız iyi olacaktır. Doktorunuzla konuşurken soruları unutmamanız açısından bu önemlidir. Anne adayı için önem arz eden sorunların öncelikli olarak cevaplanması daha uygun yöntem olacaktır. Aksi takdirde gereksiz ve önemsiz soruların sorulması, doktor hasta ilişkileri bakımından da olumsuz ve zaman kaybı yaratacak bir olaydır. 

Hangi Sorular Sorulmalıdır

Öncelikle en önemli soruların hamileliğin ilk aşamasında sorulması daha doğru olacaktır. Alacağınız cevapların hamileliğe karar vermenizi etkileyebileceği düşünüldüğünde sonuçlarını göze alabileceğiniz aşamada olmanız önemli olacaktır. Bedeninizin ve psikolojinizin hamileliğe hazır olduğundan emin olun. Doktorunuzdan alacağınızı onay bu kararı vermenize olumlu etki edecektir.

Hamilelik Süreci Hakkındaki Sorular

 • Hangi Gebelik Belirtileri: Hamilelik boyunca anne adayının geçireceği değişimler ve karşılaşabileceği olumsuz durumlar hakkında doktorundan mutlaka bilgi alınmalıdır. Vücutta oluşacak değişikler için, anne adayının kendini hazırlaması ve tepkilerini kontrol altında tutması açısından oldukça gerekli olacaktır.
 • Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı: Hamilelik süresince beslenme programları hakkında detaylı bilgiler istenmelidir. Bebek ve anne adayı için hangi besinin faydalı veya zararlı olduğunun bilinmesi yaşanılacak olumsuz durumların önlenmesi açısından önemlidir. 
 • Kullanılan İlaçlar ve Kullanılması Gereken Takviyeler: Anne adayı herhangi bir ilaç kullanıyor ise mutlaka bu konu hakkında doktora danışmalıdır. Yanlış bir ilaç kullanımı hamilelik için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kan değerlerine bakılıp eksik vitamin ve mineraller için takviye gerekip gerekmediği de bir diğer konudur.
 • Hangi Egzersiz: Ayrıca anne adayının, vücut hareketlerinin zaman içerisinde kısıtlanmasına karşı hazırlanabilecek uygun egzersiz planları hakkında doktorundan detaylı bilgiler alması gerekmektedir. 
 • Gebelikte Cinsellik: Hamilelik süresince anne ve baba ilişkilerinde yaşanılacak değişimler, alınacak tedbirler ve önlemler hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Anne adayının yanı sıra baba içinde hamilelik ve bebek gelişimi açısına bilgilendirilmesi, yaşanılan süreçte karşılaşılacak durumlara hazırlıklı olması ve anne adayına destek vermesi oldukça önemlidir.

Doğum Süreci Hakkındaki Sorular

Anne adayı için en endişe verici ve tedirgin edici süreç doğum olabilir. Bu konudaki tüm endişe ve korkularını doktoruna danışarak gidermesi gerekmektedir.

Doğum yöntemi hakkında detaylı bilgi alması, hangi yöntemin ne sonuçlar ve etkiler bırakacağı detaylı biçimde öğrenilmelidir. Alternatif doğum yöntemleri var ise bu konuda araştırmalar yapmalı doktoru ile danışıp kendi ve bebeği için en doğru yönteme karar vermelidir.

Anne adayının doğum esnasında oluşabilecek her türlü sağlık problemleri konusunda doktoru tarafından bilgilendirilmesi ve annenin doğuma en doğru şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Doğum Sonrası Sorulabilecek Sorular

 • - Doğum sonrasında anne adayı için vücudun oluşabilecek değişiklikler ve etkiler konusunda doktorundan bilgi alması önemlidir.
 • - Ayrıca bebeğin besin programı, sağlık ve vücut kontrolleri gibi durumlar için doktorundan bilgi alması ve tüm kontrollerin doğru ve etkin biçimde yapılması gerekmektedir.
 • - Anne ve bebeğin doğum sonrası sağlıklı bir süreç geçirmesi anne adayının doktor tarafından verilen tüm tedbirleri uygulaması ve gerekli tüm bilgilere sahip olmasına bağlıdır.
 • - Bebeğin sağlık kontrolleri, aşıları gibi tıbbi durumların yanında, bebek için ek gıda tavsiyeleri de anne adayının sorması ve bilgilendirilmesi gereken önemli konular arasında bulunmaktadır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

270 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz