Gebelikte Depresyon

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 103ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik Depresyonu

Ani hamilelikler, planlanmış olsa da sonradan ortaya çıkan birtakım kadınsal durumlar gebelikte depresyona sebep verebilir. Bu durum bazen fiziksel bazen de psikolojik nedenlerden kaynaklı olabiliyor. Gebelik depresyonu nedeni tabii ki hormonsal değişiklikler. Aşırı üzüntü hali gebeleri sosyal yaşamdan uzak tutabilmekte. Bazı zamanlarda eşler arasında gerilim hattının da tırmanmasını sağlayabiliyor. Bir bebek taşımanın sorumluluğu, değişen vücut yapısı, sürekli bulantı, kusma gibi durumlarla karşı karşıya kalma, ilerleyen gebelikte işten ayrılma gibi nedenlerden ötürü kadınlar depresyona girebiliyor. Gebelik depresyonu, anne adayına ve taşıdığı bebeğe kimi zaman uzun vadede kimi zaman kısa vadede zarar verebilir. Depresyona giren bir gebe mutlaka psikolojik destek almalıdır. Bu aşamada eş faktörü de anlayışlı ve sabırlı olmak durumundadır. 

Gebelikte Fizyolojik ve Psikolojik Değişimlere Bağlı Depresyon

Gebeliğin ilk ve son üç ayı en fazla depresyon görülen aylardır. İlk aylarda düşük riski, bulantılar, kusma, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler anne adayını depresyona itebilir. Son aylarda ise karnı büyüyen anne bedensel durumundan mutsuz olabilir, bebeği taşımakta zorluk çekebilir. Tüm bunların dışında plansız meydana gelen hamilelikte kişinin gelirinin düşük olması, bebeğe yetememe kaygısı gibi durumlar da anne adayında depresyon meydana getirebilir.

İlk üç ay içindeki gebeliklerde sürekli uyku hali, ağlama hissi, cinsel istekte azalma, iştahsızlık gibi durumlar depresyon belirtisidir. Son üç ayda ise doğum yaklaştıkça anne adayı endişesini arttırır. Kendini değersiz hissetme, suçluluk, hayattan alınan zevkin yitirilmesi gibi durumlar da depresyon belirtisidir. Gebenin geçmişinde şiddet olması ya da ilk gebelik stresi gibi durumlarda kadında mutsuzluk ve panik oluşturabilir. Özellikle doğum korkusu ve artan kilolar gebe bir kadının en büyük kabuslarındandır. 

 

Gebelik depresyonu yalnızca hormonsal değişikliklerle meydana gelmez. Sosyal, biyolojik, kalıtımsal, biyolojik ve çevresel faktörler de hamile bir kadında depresyona neden olabilir. Özellikle kısırlık ya da tüp bebek tedavisi görmüş kadınlarda da gebelik haliyle beraber depresyon oluşabilir. Kalabalık ailelerde büyüyen kadınlar çekirdek ailede büyüyen kadınlara göre daha az depresyona girer. Ayrıca hamile bir kadına eş ve aile desteği de büyük ölçüde pozitif etkendir. Uzun süreli evliliklerde yaşanan gebelik kısa süreli evliliklerde yaşanan gebeliğe göre daha az depresyon riski taşır.

 

 

Bazı gebeler depresyon sonucu sigara, alkol veya uyuşturucu madde kullanımına teşebbüs etmektedir. Bu ürünler kesinlikle anne adayına zararlı olduğundan daha fazla şekilde bebeğe zarar verir. Gebelik depresyonu çocuk doğduktan sonra çocukta aktarım olarak kalır. Geç konuşma ve öğrenme, çocuğun anneye bağlı olmaması, büyümede gerilik ve davranış bozuklukları yaşayan çocukların anneleri çoğunlukla hamilelikte depresyon geçirmiştir. Gebe bir kadın depresyonda olduğunu düşünüyorsa kendisi, bebeği ve ailesi için psikoloğa görünmelidir. Hafif ve orta dereceli gebelik depresyonları psikolog ya da psikiyatri desteği alınarak giderilebilir. Burada önemli olan gebenin depresyon durumunun riskini belirlemektir. Terapi esnasında amaç gebenin sorunlarını fark etmesi ve bunların üstesinden gelmesidir. Kişiye sosyal beceriler kazandırılarak depresif ruh halinden arındırılır. Terapiden sonra gebe daha mutlu, bebeğiyle barışık, sosyal, olumsuz duygu ve düşünceler yerine olumlu duygu ve düşünceler taşıyan biri haline gelir. Psikolog veya psikiyatriye gitme taraftarı olmayan gebeler yoga ve meditasyon da deneyebilir. Bu şekilde kişi kendi kendine ya da bir yoga merkeziyle beraber pozitifliğe doğru yol alır. Yoga yaparken egzersiz de yapacağınızdan serotoniniz artar. Gebelikte depresyonu engelleyici olarak tüketilen gıdalar da önemli faktördür. Bazı gıdalar kişide mutluluk seviyesini arttırır. Gebeler bu gıdaları tüketirse depresyondan bir nebze uzaklaşacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

103 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz