Gebelikte Çok Uyumak Zararlı mı?

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Çok Uyumak Zararlı mı?

Gebelikte Çok Uyumak Zararlı mı?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 340ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik sürecinde vücudun değişim yaşadığı ve anne adayının bu değişime uyum sağlamakta zaman zaman zorlandığı bilinmektedir. Sadece fiziksel görüntünün değişmediği aynı zamanda ruh halinin de değiştiği söylenebilir. Ruh halinin değişmesindeki en önemli sebep hormonların değişmesidir. Tüm bu sebepler yüzünden davranışlar da oldukça değişmektedir. Yaşanan bu değişikliklerin olması oldukça olağan bir durumdur. Bunun yanında uyku sorunları da artmaktadır.

Gebelikte Çok Uyumak Normal mi?

Gebelikte anne adayları ilk zamanlar zor uyurlar. Gebelik ilerlediği zaman ise bunun yerini çok yoğun bir uyku isteği alır ve bu normaldir. Gebeliğin ilk aylarındaki uykunun az oluşu daha çok heyecandan dolayı olmaktadır. Anneliğin verdiği heyecan duygusu uykuyu zorlaştırmaktadır. Daha sonraki dönemlerde gebelik nedeniyle yaşanan mide bulantıları, baş dönmeleri, kusma gibi rahatsızlıklar uyku isteğini arttırabilmektedir. Gebelikte çok uyumanın temel nedeni uyurken bu rahatsızlıkları hissetmemektir. Anne adayları uyudukları zaman bu rahatsızlıkların azaldığını hissederler. Bu da onları daha çok uyumaya iter.

Tabii çok uyuma isteğinin altında başka nedenler de var. Gebeliğin ilk altı ayında bebek, gelişimi için gerekli olan her şeyi annenin kan dolaşımından sağlamaktadır. Eğer bu dönemlerde anne adayı yeterli gıdayı alamıyorsa ve düzenli beslenmiyorsa vücut yorgun düşer ve halsizlik başlar. Bu da doğal olarak uykuya neden olur. 

Özetle, anne adaylarının çok uyuma nedenini fiziksel ve psikolojik süreçler birlikte etkiler. İlk altı ay bittikten sonra yeterli fiziksel büyümeyi sağlayan bebek rahim iç organlarını sıkıştırabilir. Buna bağlı olarak doğru bir şekilde yatış pozisyonu sağlanamaz. Bu yüzden asıl uykusuzluk dönemi için 6. aydan sonrasını düşünmek daha doğru olur. Gebelikte yaşanan uyku sorunları 1. ve 6. aylarda oldukça sık yaşanır. 

Hamilelikte Ne Kadar Uyku Önerilir?

Hamilelik sırasında, gün boyunca birkaç kısa uyku ile birlikte her gün en az 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacınız olacak. Bu, vücudunuzdaki progesteron seviyesinin en yüksek olduğu ve sizi her zaman uyuşuk hissettirdiği ilk trimesterde daha fazla olabilir.

Gebelikte Çok Uyumak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte çok uyumak anneye de bebeğe de zararlı değildir. Vücudunuzun dinlemeye ve uyumaya ihtiyacı varsa direnmeyin ve sakince uzanın. Fakat fazla uyumak günlük işlerinizi etkiliyor ve depresif hissediyorsanız bunun için önlemler almanızda yarar vardır.

Neler Yapılabilir?

Gebelikte yaşanan uyku sorunlarına karşı değişik yöntemler önerilir. Eğer gebelikte anne adayının çok uyuma sorunu varsa rutin bir uyuma ve uyanma vakti oluşturarak vücudunu ayarlamalıdır. Günde en fazla 8 saat gece uykusu yeterlidir. Gece uykusu 6 saatten aşağı olmamalıdır. Uyku düzeninizi normal bir düzene getirmek için bazı önlemler almak gereklidir. Beslenmenizin düzenli olup olmadığı uykunuz için de önemlidir. Sağlıklı yiyecekler uyku kalitenizi etkilediği için, sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanında egzersiz programlarıyla vücudu desteklemek gereklidir. Ayrıca iyi bir ruh hali de tüm bunları destekleyecektir. Herkesin düşündüğü gibi gebelikte hareketsiz olmak iyi değildir. Hareketli olmak hem normal hayat için hem de gebelikte oldukça faydalıdır. Gebe olduğunuz için günlük yaşantınızda rasyonel değişiklik yapmanız gerekmez. Günlük yaşantınıza aynı şekilde devam edebilirsiniz. Ama sağlığınıza faydalı olan uygulamalardan kaçınmamak gereklidir. 

Aslında bu önerilere hayatınızın her anında dikkat etmek gereklidir. Ancak gebelik döneminde değişikler çok yoğun yaşandığı için birçok sorun oluşur. Bu yüzden sağlıklı yaşam için verilen önerilere gebelikte dikkat etmek daha da önemlidir. Çünkü artık tek kişi değilsiniz. İçinizde büyüyen bir canlı var. Bunun farkında olarak sağlınıza dikkat etmeniz gerekir. İyi bir uyku yaşam kalitenizi arttırır. Bu hem bebeğiniz hem de sizin için oldukça önemlidir.

Gebelikte Uykusuzluk probleminiz için linki tıklayıp makalemize ulaşabilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

340 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz