Gebelikte Çarpıntı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Çarpıntı

Gebelikte Çarpıntı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 330ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelik kadınların vücudunda birçok değişikliğe sebep olan bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücudunda bulunan kan miktarının arttığı gözlemlenmektedir. Hamile kadının kan miktarının artmasının temel sebebi anne karnındaki bebeğe oksijen sağlayabilmektir. Vücutta artan kan miktarı da kalp atışının %25 oranında artmasına sebebiyet vermektedir. Kalbin hızlanması ara sıra meydana gelecek çarpıntıların gözlemlenmesine neden olmaktadır. 

Hamilelikte çarpıntı, genellikle çoğu gebelikte gözlemlenir. Bu, doğal bir belirtidir. Ancak bazı durumlarda şiddetlenen çarpıntının başka rahatsızlıkların kaynağı olabileceği de bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

Gebelikte Çarpıntı Ne zaman Olur?

Gebelikte çarpıntı durumunu anlayabilmek için gebeliğin anne adayı üzerindeki etkilerini bilmek gerekmektedir. Hamilelik sürecinin devamı boyunca kalbin temel görevi hem anneyi hem de bebeği hayatta tutmaktır. Bebeğin gelişimini desteklemek amacı ile artan kan miktarı kalbin daha hızlı çalışmasına neden olmaktadır. 

İkinci trimester dönemde kan damarlarınızdaki genişlemeler kan basıncınızın düşmesine sebep olmaktadır. Kan basıncınızın düşmesi ile vücudunuzda bazı anormalliklerin gözlemlenmesi olasıdır. Bu anormallikler arasında kalp çarpıntısı olarak adlandırabileceğimiz kalp ritminizdeki değişimler de vardır.

Üçüncü trimester döneminde vücudunuzda bulunan kan miktarının yüksek oranda arttığı gözlemlenmektedir. Vücudunuzda bulunan bu fazladan kan, kalbinizin daha hızlı çalışmasına sebep olur. Bu durum da nabzınızın 10 ila 20 atım arasında fazla bir şekilde atmasına sebep olmaktadır.

Gebelikle Çarpıntının Nedenleri

Gebelikte çarpıntı, belirli nedenlere bağlı olarak gelişim göstermektedir. 
- Kan hacminin yükselmesi çarpıntı olmasının birincil nedenidir. 
- Hamilelik süreciniz stresli bir şekilde devam ediyorsa ve kaygı düzeyinizde artış gözlemleniyorsa çarpıntıların meydana gelmesi olasıdır. 
- Kafein içerikli yiyecek veya içecekleri tükettiğiniz zaman bunların da çarpıntıya sebep olma olasılığı vardır. 
- Gebelik esnasında soğuk algınlığı problemi ile karşılaştığınızda kullandığınız bazı ilaçlar kalbinizin daha hızlı çalışmasına neden olur, bu da sizin çarpıntı hissetmenize sebep olmaktadır. 
- Tiroid, anemi, düşük kan şekeri, tansiyon veya koroner arter hastalığı gibi hastalıklara sahipseniz bu durumda da çarpıntı hissedebilirsiniz. 
Gebelikte çarpıntı problemi yaşadığınız zaman ne zaman doktora başvuracağınız konusunda düşüncelere kapılabilirsiniz. Düzenli bir şekilde çarpıntı problemi yaşıyorsanız ve yukarıdaki nedenler haricinde bir çarpıntı gerçekleşmesi durumu söz konusu ise doktorunuzu aramakta fayda vardır. Çarpıntının yanı sıra nefes alma sıkıntıları yaşıyorsanız, göğsünüzde şiddetli bir ağrı, kan tükürme gibi problemleriniz var ise ve düzensiz bir nabız grafiği sergiliyorsanız muhakkak doktorunuzu aramanız gerekmektedir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kontroller haftalık sıklıkta gerçekleştiği için kontrol sırasında sıkıntılarınızı doktorunuzla paylaşabilirsiniz. 

Gebelikte Çarpıntının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte çarpıntı söz konusu olduğu zaman doktorunuzun dikkat edeceği ilk husus tıbbi geçmişinizde bu tarz bir problemle karşılaşıp karşılaşmadığınız üzerinedir. Daha önceden de kalp çarpıntıları söz konusu ise ve bu çarpıntılar ile birlikte bir kalp rahatsızlığınızın olup olmadığı da kontrol edilir. 

Tıbbi geçmişiniz kontrol edildikten sonra gerekli görülen testler yapılarak bu çarpıntının temel nedeni tespit edilmeye çalışılır. EKG, Holter monitörü ve gerekli görülen değerlere bakılmak üzere alınan kan testi ile bu çarpıntının neyden kaynaklandığı kısa süre içerisinde tespit edilir. Bu sonuçlar ile tespit edilemeyen bir rahatsızlığa sahip iseniz doktorunuz ileri tetkikler uygulayarak bu çarpıntının temel nedenini ortaya koymaya çalışacaktır.

Bu çarpıntılar genellikle bebeğiniz dünyaya geldikten sonra kendiliğinden geçer niteliğe sahiptir. Bu nedenle bir tedavi önerildiği pek gözlemlenmemektedir. Çarpıntılarınız kalp veya başka bir hastalık kaynaklı ise buna uygun bir tedavi süreci yürütülecektir.

Gebelikte Çarpıntı Nasıl Geçer?

 • - Çarpıntı hissettiğinizde yatağınıza uzanın ve dinlenin. Yeterli miktarda dinlenmeniz durumunda kalp çarpıntısı azalmalıdır.
 • - Susuz kalmak kalp atış hızının artmasına neden olabilir. O yüzden bol su içmeye devam edin.
 • - Hamilelikte, ruh hali değişimleri yaşanması ve duygusallaşma çok yaygındır. Bu stresi tetikleyebilir ve kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Yoga, meditasyon veya diğer egzersizler gibi rahatlama teknikleri uygulayabilirsiniz. 
 • - Kahve, çay ve diğer kafeinli içecekler, hamilelik sırasında kalp atışlarını tetikleyebilir. Dolayısıyla, bu tür ürünlerin alımını minimumda tutun.
 • - Soğuk algınlığı ve öksürük için reçetesiz satılan bazı ilaçlar, uyarıcılar içerebilir. Uyarıcı ilaçlar, kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Herhangi bir ilacı kendi başınıza tüketmeden önce doktorunuza danışın.
 • - Bazı gıda maddelerinin yanı sıra, bazen bazı durumlar da kalp atış hızınızın artmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelikte düzenli olarak kalp çarpıntısı yaşarsanız, olası nedenlerin neler olabileceğini takip edin ve sonra kalp çarpıntısına neden olabilecek bu aktiviteyi yapmaktan ya da o yiyecek maddesini yemekten kaçının.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

330 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz