Gebelikte Baba Adayı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Baba Adayı

Gebelikte Baba Adayı

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 253ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelik fiziksel olarak anne üzerinde etkili olan bir durum gibi gözükse de baba adayları için de oldukça önemli ve etkili bir süreçtir. Baba adayları bu süreci anne ile birlikte yaşar. Baba adaylarının bu dönemde yapmaları gereken en büyük şey anne adayına psikolojik olarak destek vermek ve hamilelik döneminde anne adaylarının konforlarını sağlamanın yollarını bulmaktır. Hamilelik süreci ilerledikçe bu durum anne adayları kadar baba adayları için de sancılı bir durum oluşturmaktır. Annenin yaşadığı sıkıntıları gidermeye çalışmak, onların rahat bir hamilelik süreci yaşamalarını sağlamak, psikolojik ve fiziki olarak yıpranan bedenlerini en etkili şekilde toparlamak ve onları ayakta tutmak baba adaylarının yapmaları gereken en önemli  şeylerden biridir. Baba adaylarının, eşlerinin geçirecekleri fiziksel değişimler karşısında bilgili ve hazır olmaları önemlidir. Anne adaylarının hamilelik ve sonrasında vücutlarında oluşacak değişikler karşısında babaların olumlu tepkiler vermesi, eşlerinin yanında olması ve onları her şekilde destek ve motive etmesi gerekmektedir.  Hamilelik süreci her iki aday içine oldukça zor ve hazırlıklı olunması gereken bir durumdur.

Baba Adayının Hamilelik Dönemindeki Görevleri

Baba adayları için bu dönemde yapılması gereken en önemli şey, annelerin değişken psikolojik ve ruhsal durumlarını kontrol altına almaktır. Stresli ve sıkıntı bir süreçten oluşan hamilelikte, baba adayının anneler için her türlü imkan ve koşulu oluşturmaları gerekmektedir. Eşlerin beslenmelerine, giyimlerine uyku ve sağlık düzenlerine önem vermeleri gerekmektedir. Hamileliğin son aşamalarında anne adayları için hareket etmek bile oldukça kısıtlı olacaktır. Babaların bu dönemlerde anne adaylarına oldukça yardım etmeleri,  onları kısa yürüyüşlere çıkartmaları ve hareket etmelerini sağlamaları gerekmektedir. Bu durum hem anne için hem de bebek için önemlidir. 

Hamilelikte baba adaylarının anne ve bebeğin sağlığını bozacak hareket ve davranışlardan uzak durmaları gerekmektedir. Stresli bir ortam hem anne hem bebek için oldukça olumsuz bir durum yaratmaktadır. Aynı zamanda baba adaylarının cinsel birliktelik gibi gebelikte sorun oluşturabilecek eylemlerden kaçınmaları ve doktor bilgisine başvurmaları gerekmektedir.

Bu süreçte baba adayları, kendilerini de psikolojik olarak hazırlamaları gerekmektedir. Anne adaylarının vücutlarında yaşadıkları değişimler ile kendilerini günden güne doğuma hazırlamaları gibi, baba adayları da kendilerini zaman içerisinde doğuma hazırlamalıdır.  Babaların ev ortamını da bebeğe ve doğum sonrasında annenin rahat edebileceği şekilde düzenlenmesini sağlaması gerekmektedir.

Doğum Sırasında ve Sonrasında Babaların Görevleri

Baba adayları doğum esnasında eşlerine manevi destek vererek en büyük yardımı sağlamış olurlar. Doğum esnasında annenin yanında olmak, annenin ortamda güvenilir hissetmesi açısından çok önemlidir. Baba adayları açısından doğumda bulunmak bebek ile kuracakları bağın kuvvetlenmesini, eşlerin birbirlerine olan bağlılıklarının ve sevgilerinin artmasına sebep olacaktır.

Babalara en önemli görev ise doğumdan sonra düşmektedir. Doğumun gizli kahramanları babalardır. Annenin doğum sonrasında yorgun ve bitkin olması, bebek ile ilgilenecek, yardımcı olacak en önemli kişiyi baba yapmaktadır. Bu durumda babalar, anne ve bebeğin rahatı için ortam koşullarını düzenlemelidir. Ayrıca gelen ziyaretçiler ile ilgilenilmesi de babanın görevleri arasındadır.

Anne ve bebeğin eve gelmesi ile babanın sorumlulukları artmaya başlar. Bu süreçte anneye olabildiğince yardımcı olmak, beslenme ve uyku konularında annenin yükünü hafifletmek babanın görevidir. 

Babaların tüm bu karmaşık süreci en sağlıklı ve kolay bir şekilde atlatabilmeleri için doğum öncesi ve sonrası karşılaşılabilecek tüm olasılıkları iyi değerlendirmeli, kendini geliştirmeli ve psikolojik açıdan kendisini hazırlamalıdır. Bu eşsiz ve güzel duyguyu hem anne hem baba için unutulmaz kılmak, tüm ebeveynlerin sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmelerine bağlıdır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

253 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz