Gebelikte Ateş

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Ateş

Gebelikte Ateş

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 364ZİYARET

 • 0YORUM

İnsanların vücut sıcaklığının belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Bu sıcaklık 36 ile 37 derece arasında seyretmelidir. 37 derecenin üstündeki vücut sıcaklığı yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır. Vücutta bu şekilde anormal sıcaklık yükselmeleri bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Gebelikte ateş kaç olmalıdır? Gebelik esnasında da vücut sıcaklığı tıpkı normalde olduğu gibi 37 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Hamilelikte ateş hamilelik sırasında salgılanan hormonların değişmesi ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasının bir sonucu olarak sıkça rastlanan bir durumdur. Gebelikte ateşlenme annenin sağlığını olumsuz etkilediği gibi bebeğin de zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte yüksek ateş geçirenler bunu göz ardı etmemeli ve her anormal durumda olduğu gibi bu durumda da doktoruna mutlaka danışmalıdır.

Hamilelikte ateş basması ile ateş yükselmesi sıklıkla karıştırılmakla birlikte ikisi aynı şey değildir. Hamilelikte yüksek seviyelerde seyreden progesteron hormonu ve diğer hormonlar sebebiyle aşırı sıcaklama ve bunalma olayına ateş basması denmektedir.

Gebelikte Yüksek Ateş Hangi Durumlarda Gözlenir?

Gebelikte ateş yükselmesi ne zaman başlar? Hangi sebeplerden ötürü görülür? Gebelikte yüksek ateş hamileliğin herhangi bir döneminde gözlenebilir. Gözlendiği döneme göre oluşan etkiler de değişiklik gösterir. Dilerseniz önce gebelikte ateşin hangi sebeplerden kaynaklandığını inceleyelim. Hamilelikte ateş gribal enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları gibi herhangi bir enfeksiyon sebebiyle oluşabilirken hamam, sauna, sıcak duş gibi yüksek sıcaklıklı yerlerde bulunma veya uzun süre güneş altında kalma, gıda zehirlenmesi, kızamıkçık gibi çok çeşitli hastalıklar sebebiyle enfeksiyon dışı sebeplerden de kaynaklanabilir. 

Gebelikte Yüksek Ateşin Bebeğe Zararı Olur mu?

Gebelikte ateş, yaşandığı gebelik dönemine göre farklı zararlı etkilere sebep olabilir. Mesela gebeliğin birinci üç aylık döneminde gözleniyorsa bu dönemde bebeğin organları, sinir sistemi henüz oluşmaya başladığından bebekte sinir sistemi oluşumunda bazı aksaklıklar oluşmasına sebep olabilir. Bebeğin baş gelişiminde bir takım anomaliler gözlenebilir. Bunun yanı sıra düşük riskini arttırdığı da söylenebilir. Her yüksek ateş, bu sonuçlara neden olacak diye bir durum yoktur. Fakat riskler bilinmeli ve gebeliğin ilk üç ayında ateş yükselmesi mutlaka kontrol altına alınmalıdır. İkinci ve üçüncü üç aylık bölümlerde ise nadiren gözlenen erken doğuma sebep olabilir.

Gebelikte Ateş İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte ateş düşürmek için ne yapılır? Gebelikte ateş düşürülmesi için uygulanacak tedavi yöntemlerine ateşin neden kaynaklandığı tespit edilerek başlanmalıdır. Eğer gebelikte ateş hamam, sauna gibi yüksek sıcaklıklı ortamlarda bulunmaktan kaynaklanıyorsa ortamdan ayrılmak yani ateşin yükselmesine sebep olan faktörü ortadan kaldırmak ateşin düşmesini sağlamak için yeterli olacaktır.

Eğer ateş herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa o zaman doktorunuzun danışmanlığında ateş düşürücü bazı ilaçlar, bol su ile ılık duş almak veya soğuk kompres uygulamak etkili ateş düşürme yollarından biri olacaktır. Ayrıca hamilelikte ateşin kendisinin anne ve bebek sağlığına etkileri çok düşük oranlarda gözlenmiş olsa da ateşe sebep olabilecek hastalıklar anneyi de bebeği de riske atmaktadır. Bu nedenle tedavi aşamasında ateşin sebebi doğru teşhis edilmeli ve bu teşhis sonucunda ateşe sebebiyet veren bir hastalık varsa bu hastalığın tedavi edilmesine yönelik çalışılmalıdır. 

Gebelikte ateş yükselmesini önlemek için ise bir takım tedbirler alınabilir. Bu tedbirlerin başında;

 • - Annenin bağışıklık sisteminin zayıflamış olması sebebiyle gribal enfeksiyonlara yakalanmamak adına kendini koruması
 • - Kalabalık ortamlarda bulunmaması
 • - Vücut direncini arttıracak besinler tüketmesi,
 • - Ellerini sık sık yıkaması,
 • - Doktor kontrolünde ek vitaminler alması,
 • - Bol bol su tüketmesi gelebilir.
 • - Bunun dışında fazla sıcak ortamlarda bulunmamak da önleyici tedbirler arasında sayılabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

364 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz