Gebelikte Astım

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Astım

Gebelikte Astım

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 302ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik, hem fizyolojik hem de psikolojik birçok değişimlerin bir arada yaşandığı bir süreçtir. Anne adayı gebe kalmadan önce herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde gebe kaldıktan sonra özellikle ilerleyen zamanlarda bir anda değişik rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bunun yanında gebelikte en fazla görülen rahatsızların başında astım gelmektedir. Astım olan bir kişi gebe kaldıktan sonra da astımı devam eder ve hatta daha da ilerleme ihtimali de vardır. Astımın ilerlemesine neden olan şeylerden bir tanesi astım ilaçlarının fetüse zarar vereceği korkusu ile bırakılması ve aksatılmasıdır. Anne adayı eğer zaten bir astım hastalığı var ise bunu doktoruna belirtmeli ve kullandığı ilaçları da kendisine bildirmelidir. Çünkü astım gibi rahatsızlıklar gebelik ile birlikte daha da ilerleyebilmektedir. Hamilelikte astım rahatsızlığının ilerlemesine en fazla sebep olan nedenlerden bir tanesi de gebelikte artan östrojen seviyeleridir. Gebeliğin başında başlayan östrojen artışları gebeliğin sonuna kadar devam eder. Bu da var olan astımı daha da azdırabilir.

Gebelikte Astım Atakları

Gebelik süreci hormonal ve fizyolojik değişikliklerin bir arada yaşanmış olduğu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayında eğer bir astım var ise değişen hormonlardan kaynaklı daha da artış olabilmektedir. Çünkü artan östrojen seviyeleri anne adayında artış gösterirken dikkat edilmediği ve kontrol edilmediği zaman istenilmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun yanında astım ilaçlarının kesilmesi gibi durumlar da gebelikte astım ataklarının daha da fazla yaşanmasına sebebiyet verebilir. Durumu ciddiye almayıp gerekli tedbirler alınmadığında anne ve bebek hayatı oldukça tehlike girebilmektedir. Bu nedenle anne adayının hem kendisini hem de bebeğini koruma altına alması için gerekli tüm tedbirleri alması gerekmektedir.

Gebelikte Astım Belirtileri Nelerdir?

Astımı olmayan bir kişi gebe kaldığında astım belirtilerini taşımaya başlayabilir. Hatta astım atakları ara ara seyredebilir. Çünkü gebelik astımı tetikleyen en büyük etmenlerden bir tanesidir. Değişen hormon ve anne metabolizması bu astım krizlerine davetiye çıkarmaktadır. Genel olarak astım krizlerinin belirtilerinden bahsedecek olur isek;

 • - Öncelikle anne adayında öksürükler başlar ve bu durum zaman zaman öksürük krizine dönüşebilmektedir.
 • - Anne adayında özellikle göğüs kısmında hırıltılar duyulmaya başlanır ve bu hırıltılar genellikle artık anne adayını rahatsız edici boyuta gelir.
 • - Göğüs kafesinde zaman zaman sıkışma hissi ve nefes darlığı yaşanır.
 • - Geceleri sıkışmadan dolayı uyuyamama ve darlanma hissi olur.
 • - Soluk sesinin kısık ve ıslıklı olması da belirtiler arasındadır.

Bunlar genel olarak gebelik astım belirtileridir. Tabii ki her belirti anne adaylarının kendi yapısına göre değişim göstermektedir. Bu nedenle şüphe duyulduğunda doktor muayenesi şarttır.

Gebelikte Astım Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte astım oldukça sık rastlanan bir durum olsa da anne adayında istenmeyen durumlardan bir tanesidir. Çünkü ilerlemiş olan bir astım ve akabinde gelen bir kriz hem anne adayının hem de bebeğin hayatını oldukça fazla tehlikeye sokabilir. Buna engel olmak gerekmektedir. Astım anne adaylarının nefes almasına ve rahat soluk vermesine engel olduğu için anne adayı daha az oksijen alabilecektir. Anne karnındaki bebek oksijeni, anne adayından karşıladığından vücutta bulunan oksijen seviyesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yetersiz oksijen bebeklerde gelişim bozukluğuna, erken doğuma, düşük kilolu doğuma sebebiyet verebilir. Bu durum, her ikisi için de tehlike oluşturur. Bu nedenle hem annenin hem de fetüsün sık sık kontrol edilip tam muayenelerinin yapılması gerekir. Anne adayı gündelik hayatında astımı tetikleyecek her faktörden uzak durmaya özen göstermelidir.

Gebelikte Astım Tedavisi

Doktorunuz, astımınızı yönetmenize yardımcı olacak iki tür ilaç yazabilir. Birincisi astım ataklarının önlenmesine yardımcı olan uzun etkili bir “kontrol edici ilaç” tır. Ayrıca astım krizi sırasında semptomları hafifletmeye yardımcı olan kısa etkili bir “kurtarma ilacı” önerebilirler.  Öncelikle doktorunuza danışmadan astım ilaçlarınızı almayı bırakmayın. Hamilelikte Astım İlacı Kullanılır mı? Astım ilaçlarının riskini, tedavi edilemeyen astımın ciddi zararına kıyasla düşünmek önemlidir. Şiddetli astım atakları bebeğe oksijen verilmesini azaltabilir. Çoğu durumda, tedavi edilmemiş astım, hem anne hem de bebek için astım ilaçların kullanılmasından çok daha fazla risk oluşturur. Bu nedenle, astım semptomlarını önlemek için astım ilaçlarını düzenli olarak kullanmak önemlidir.

Hamilelik sırasında tüm astım semptomlarını önleyemeyebilirsiniz, ancak astım krizi riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz:

 • - Alerjiniz varsa (hayvan tüyü, ev akarı,polen vb), alerjenlerden kaçının.
 • - Oda spreyleri veya bazı temizlik malzemeleri gibi atağa sebep olabilecek maddeleri evinizden çıkarın.
 • - Sigara içmeyin, evinizde içirmeyin ve sigara dumanına maruz kalabileceğiniz ortamlardan kaçının.
 • - Araç egzozuna gereksiz yere maruz kalmaktan ve kirlilik seviyeleri yüksek olduğunda açık havada egzersiz yapmaktan kaçının.
 • - Yeni muşamba döşeme, halı, duvar kaplamaları, mobilya ve son boyamadan kaynaklanan koku bazı insanlarda astım ataklarına neden olabilir. Bebeğinize hazırlanırken evinizi boyatıyorsanız ortamda bulunmamaya çalışın.
 • - Solunum yolu enfeksiyonu da astım ataklarınızı tetikleyebileceğinden özellikle hasta bir kişiyle temas halindeyken ellerinizi sık sık yıkayın ve mümkünse hasta kişilerle temastan kaçının.
 • - Aşırı soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmaktan kaçının ve sıcaklıklar düşük olduğunda, havayı ısıtmak için ağzınızı ve burnunuzu bir eşarp ile örtün.
 • - Egzersiz belli kişilerde astımı tetikleyebilir. Egzersiz programınızı ve başlamadan önce ilacınızı kullanmanızla ilgili gereklilikleri doktorunuza danışın.
 • - Yedikten iki saat içinde uyumayın. Reflü, hamilelikte sık görülür ve astım semptomlarını tetikleyebilir.

Astımınızı kontrol altına almak için adımlar atmanız hamilelik sırasında ataklarınızın riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Astım tetikleyicilerinizden kaçının ve reçete edilen ilaçları alın. Astım semptomlarınızda değişiklik olduğunu fark ederseniz doktorunuza söyleyin. Sizi ve doğmamış bebeğinizi güvende tutmak için astım tedavinize uyun.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

302 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz