Gebelikte Araba Kullanmak

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Araba Kullanmak

Gebelikte Araba Kullanmak

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 396ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik dönemi başlı başına değişik bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde normalde yediği yemekleri yiyemezken normal zamanda yemediği yemekleri yiyebilirler. Normalde yaptığı şeyleri hamilelik döneminde yapamayabilirler. Anne adaylarının merak ettiği konulardan biri de gebelikte araba kullanmak. Kimilerine göre bu durum oldukça riskli ve yapılmaması gereken bir durumken kimilerine göre belli durumlarda belli şartlarda araba kullanmanın anne adayı için herhangi bir riski,sorunu yoktur. Biz de size hangi durumlarda araba kullanabileceğinizi hangi durumlarda araba kullanmanın sizin ve karnınızdaki çocuğunuz için riskli olabileceğini anlatacağız. 

Gebelikte Hangi Durumlarda Araba Kullanılır?

Gebelikte normal seyreden bir hamilelik durumunuz varsa araç kullanmanız için herhangi bir sakınca görülmemektedir. Bir diğer konu da ehliyet kemeri konusudur. Doğal olarak araba kullanırken hepimizin emniyet kemeri kullanmamız gerektiği gibi anne adayları da emniyet kemeri kullanır. Gebelikte araba kullanmak denildiği zaman en çok merak edilen konuların başında ehliyet kemeri konusu gelmektedir. Bebeğinizin karnınızda irileşene kadar emniyet kemeri kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat siz yine de emniyet kemerini karnınızı çok sıkmayacak şekilde düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Karnınıza baskı yapmadığına emin olmalısınız. Yani sözleri toparlamak gerekirse normal seyrinde bir gebelik dönemi yaşıyorsanız ve trafikte herhangi bir sıkıntı yaşayan,stres olan bir karaktere sahip değilseniz doğum zamanına 1-2 hafta kalayı saymazsak eğer araba kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Şu bilinmelidir ki gebelik dönemi hastalık ve kısıtlama dönemi değildir. Bebeğinizi ve kendinizi riske atmadığınız sürece kendinizi çok kısıtlamadan bu dönemi eğlenceli bir şekilde tamamlayarak eğlenceli bir gebelik dönemi yaşamış olursunuz.

Gebelikte Hangi Durumlarda Araba Kullanılmaz ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Fakat yine de gebeliğin bazı durumlarında araç kullanmamanızda fayda vardır. Eğer ki günlük hayatınızda dahi araç kullanırken stres ve panik oluyorsanız yoğun trafiklerde panik yaşıyorsanız sizin bu hamilelik sürecinde araba kullanmamanızda fayda vardır diyebiliriz. Eğer ki karnınız oldukça büyümüş ve karnınızla direksiyon tam anlamıyla yapışık duruma gelmişse de araba kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu tür bir durumda anne karnındaki bebek araç kullanımı sırasında bir basınca uğrar. Zaten daha önce de belirttiğimiz gibi doğuma kısa bir süre kala araç kullanmayınız. Hamileliğin son aylarında da uzun mesafeler boyunca araba kullanmak veya yoğun trafikte araç kullanmak uzmanlar tarafından pek önerilmez.

Maalesef bazı hamilelik süreçleri diğer anne adaylarına göre zorlu geçer. Eğer siz de bunlardan biriyseniz hamileyken araç kullanmayınız. Düşük riski olan bir hamilelik süreci geçirmeniz durumunda,halsizlik,baygınlık ve sürekli bir uyku problemi yaşamanız durumunda,gözünüzün sürekli bulanması durumunda kesinlikle hamileliğiniz boyunca araç kullanmamalısınız. Bu hem sizin için hem de karnınızdaki bebek için oldukça riskli olacaktır.

Daha öncesinde de söylediğimiz gibi gebelikte araba kullanmak denince akla ilk gelen şey emniyet kemeridir. Emniyet kemeri takılmalıdır evet ama kesinlikle emniyet kemeri karnınıza baskı oluşturmamalıdır. Bunun için emniyet kemerini bağlamanın en ideal yolu göğüs kası ve karın altı bağlama şeklidir. Çünkü herhangi bir kaza olması durumunda ve emniyet kemerinizle karnınıza baskı yapmanız durumunda bebek için hayatta kalma riski oldukça azalacaktır. Ve en önemlisi olası bir kazada sakin kalabilmenizdir. Çünkü kaza durumunda normalden fazla panikler ve travma yaşarsanız bu hiç iyi sonuçlar vermez. Çünkü travma plasenta adını verdiğimiz organda kanamaya sebep olabilir. Bu organ bebeğin beslendiği organdır ve bunun sonucunda bebeğiniz oksijensiz kalabilir. Siz yine de en ufak bir kaza geçirmeniz halinde doktorunuzla görüşme yapmalı ve bebeğinizin durumuna bakmalısınız.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

396 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz