Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 283ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik zorlu ve uzun bir süreçtir. Her anne adayı gebeliğinde farklı sorunlarla karşılaşabilir. Anne adayının vücudu rutinin dışında yeni bir süreçle karşılaşır ve denge sağlamak ancak zamanla mümkün olur. Bu zaman içerisinde anne adayının bağışıklık sisteminde aksamalar, genel ve bölgesel vücut ağrıları, enfeksiyona açıklık sık rastlanan durumlardır. Bu gibi durumların içerisinde anne adaylarının en çok korktuğu durum antibiyotik kullanımı gerektiren rahatsızlıklardır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanılır Mı?

Gebeliğin tüm dönemlerinde antibiyotik kullanmak oldukça yaygındır. Sadece gebeliğin ilk ve son aylarında antibiyotik kullanımı riskli olabilir. İlk aylarda bebeğin bağışıklık sisteminin daha oluşmamış olması sebebiyle son aylarda ise anne vücudunun antibiyotik tedavisini kaldıramayacak kadar yorgun olabilmesi durumunda risk baş gösterir. Antibiyotik kullanımı normal durumlarda olduğu gibi doktor kontrolünde alınması ve miktarının doktor tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Gebelik dışındaki zamanlarda antibiyotik kullanımı nasıl bireyin kendi kararı ile belirlenemiyorsa aynı dikkat gebelik sürecinde de geçerlidir. Doğum doktoru antibiyotik kullanımına karar verdiyse anne adaylarının bu durumdan korkmaması gerekir. Hamilelikte antibiyotik zararları doğru ilaç ve miktar ile yok denecek kadar azdır.

Gebelikte Antibiyotik Ne Zaman Kullanılır?

Hamilelik sürecinde anne adayının yaşadığı çeşitli rahatsızlıkların giderilmesi ve daha sağlıklı bir gebelik süreci için doktor tarafından antibiyotik tedavisi başlatılabilir. Antibiyotik tedavisine karar verilen rahatsızlıkların arasında idrar yolları enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu, zatürre, sinüzit, diş ve dişetinde oluşan enfeksiyonlar, bakteri kökenli ishal en sık karşılaşılan durumlardır.

Hamilelikte Kullanılan Güvenli ve Riskli Antibiyotikler

Hamilelikte hangi antibiyotikler kullanılır sorusu tüm anne adaylarının cevabını merak ettiği bir sorudur. Genel olarak antibiyotiklerin sınıflandırılması yapılmıştır.

A Grubu

Bu gruba ait antibiyotikler insan deneylerinde bebeğe herhangi bir zararının olmadığı kanıtlanmış antibiyotiklerdir. Ancak bu etken maddeler ile herhangi bir ilaç üretilmemiştir. 

B Grubu

Bu gruba ait antibiyotikler ile yapılan insan ve hayvan deneylerinde bir tehlike oluşmadığı ispatlanmıştır. Yapılan hayvan deneylerinde bu antibiyotiklerin bebek için herhangi bir risk oluşturmadığı kanıtlanmış ancak hafif yan etkilerinin olduğu görülmüştür. Bu grup antibiyotikler ile insan deneyleri yapılmamıştır ama kontrollü kullanımlarda yan etki görülmemiştir.

C Grubu

Bu grup antibiyotiklerin insan deneyleri yoktur. Ancak yapılan hayvan deneylerinde yan etkileri açıkça gözlemlenmiştir.

D Grubu

Bu gruptaki antibiyotikler bebeğe zararlıdır. Sadece anne hayatının riskli olduğu durumlarda kullanılır. 

Hamilelikte güvenli antibiyotikler B Grubu antibiyotikleridir. Bu antibiyotik grubunda Penisilinler, Sefalosporinler, Metranidazol, Nitrofurantoin, Klindamisin, Eritromisin ve Azitromisin bulunur. 

Bunların yanı sıra Trimetoprim, Minosiklin, Doksisiklin, Tetrasiklin gibi maddelerin bulunduğu antibiyotikler hamilelikte kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımının Bebeğe Zararları

Hamilelik sürecinde doktor tavsiyesi ile kullanılmayan antibiyotiklerin anne adayına ve bebeğe zararları olabilir. Yanlış etken madde içeren antibiyotik ile uygulanan yanlış bir tedavi anne ve bebeğin vücut bağışıklık sisteminde risklere neden olabilir. Antibiyotik tedavisi yalnızca gerekli hastalıklarda kullanılmalıdır. Yaşanılan her ağrı antibiyotik tedavisi gerektirecek bir hastalığın habercisi olmayabilir. Bu nedenle özellikle hamilelik gibi özel bir durumda öncelikle doktor muayenesi gereklidir. Böylelikle anne adaylarının gebelikte antibiyotik bebeğe zarar verir mi endişesi doktor kararı ile ortadan kalkacaktır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibiyotikler, vücutta yaşanan enfeksiyonlarda ve bakteri saldırılarında bağışıklık sisteminin yeterli olmadığı dönemlerde kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle antibiyotik kullanımı bir hastalığın tedavisi olabilirken başka bir hastalığın tetikleyicisi olabilir. Bu durum normal bir insan vücudunda çok fazla risk yaratmaz. Ancak hamilelik esnasında farklı problemlere yol açabilir. Hamilelikte doktor kontrolü olmadan kullanılan antibiyotikler erken doğum ve düşük gibi sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumların oluşmaması için hastalık belirtileri baş gösterdiğinde direkt olarak doktora başvurulmalıdır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

283 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz