Gebelikte Anemi (Kansızlık)

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Anemi (Kansızlık)

Gebelikte Anemi (Kansızlık)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 304ZİYARET

 • 0YORUM

Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin diğer bir değişle alyuvarların yeterli miktarda bulunmaması hastalığıdır. Vücuttaki dokulara oksijen ve besin taşımakla görevli olan bu hücrelerin azlığı ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. Bazı durumlarda ise başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı anemi türleri kalıtsaldır. Bazı anemi türleri ise özel sebepler ile ortaya çıkmaktadır. Gebelikte Anemi (Kansızlık) görülmesi de özel bir durumla oluşan anemi türlerindendir.

Gebelikte Anemi Nedir?

Ciğerlerdeki oksijenin dokulara ulaşmasını yapısında bulunan hemoglobin proteini ile gerçekleştiren kırmızı kan hücreleri, gebelerin özel durumlarından dolayı bir miktar düşüş gösterebilir. Bunun sebebi hamileliklerde annenin ve bebeğin artan besin ve oksijen ihtiyacının karşılanması için kandaki plazma miktarının artmasıdır. Plazmada görülen bu artma, kırmızı kan hücrelerini seyrelmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte hamilelikte artan kan üretimi de Gebelikte Anemi (Kansızlık) görülmesine de sebep olabilmektedir.

Gebelikte görülen anemi türleri üçe ayrılmıştır. Bunlardan birincisi demir eksikliği sebebiyle görülen anemidir. İkinci sırada ise folat eksikliğinden doğan anemi vardır. Son sırayı ise B12 vitamini eksikliği sebebi ile oluşan anemi alır.

Gebelikte Aneminin Nedenleri

Gebelerin demir bakımından zengin olan besinleri yeterince tüketmemesi Gebelikte Anemiye (Kansızlık) sebep olabilir. Ayrıca demir açısından zengin olan besinler tüketilse bile vücudun bunları emmemesi de anemiye sebebiyet verebilir.

Gittikçe büyüyen fetüsün demir ihtiyacını anneden karşılaması da gebelerde kansızlığa sebep olabilir. Gebelik döneminde kadınlarda artan kan miktarı ile fetüsün bu ihtiyacını gebenin metabolizması karşılamada zorlanabilir. Bu sebeple hamilelere demir takviyeleri genellikle kullandırılır.

Adet kanamaları, polipler ya da ülserler sebebiyle oluşan kanamalardan sonra yapılan kırmızı kan hücreleri daha hızlı tahrip olma eğilimindedir.

Gebelikte Anemi Belirtileri

Gebelikte Anemi (Kansızlık) ilk başlarda hafif olarak görülmektedir. Hatta aneminin bazı belirtileri hamileliğin genel şikayetleriyle veya başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu sebeple olağan dışı herhangi bir belirti gördüğünüzde doktorunuz ile konuşmanızda yarar vardır. Gebelikte Anemi (Kansızlık) belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • - Baş dönmesi ve yorgunluk hamileliğin doğal şikayetlerinden olabileceği gibi anemi kaynaklı olabileceği de unutulmamalıdır.
 • - Gebelerde görülen nefes darlığı da aneminin belirtileri arasında yer almaktadır.
 • - Göğüste ağrı, düzensiz kalp atışları da belirtilerden bazılarıdır.
 • - Aneminin en rahat tespit edilebilen belirtileri ise ciltte, dudaklarda ve tırnaklarda oluşan solgunlaşmalardır.
 • - Ayrıca sürekli soğuk el ve ayaklar da aneminin belirtilerinden olabilir.
 • - En son belirtisi ise konsantrasyon bozukluğudur.
 • Gebelikte Anemi Tedavisi

Hamilelikte görülen anemi nadir olarak şiddetli seyreder ve bu gibi durumlarda kan nakli yapılarak hasta tedavi edilir. Ancak Gebelikte Anemi (Kansızlık) genellikle hafif seyreder. Genelde günlük olarak kullanılacak demir ve vitamin takviyeleri ile hastalık tedavi edilir.

Gebelikte Anemi Bebeği Etkiler mi?

Gebelik ile birlikte ortaya çıkan ciddi anemi durumları hem anne için hem de bebek için büyük tehditler içerebilmektedir. Aneminin oluşması bebeğe gidecek olan oksijen ve besin miktarlarındaki azalmaya sebep olacağı için gelişiminde ciddi sorunlar oluşabilir. Ayrıca gebelikte görülen ciddi anemilerde erken doğumlar da gözlemlenmektedir. 

Gebelik dönemlerinde ciddi anemi hastalığı geçiren kadınlarda ise tehlikeler aynı derecede büyüktür. Anne ölümlerin yarısından sorumlu olan anemi aynı zamanda doğum sonrasında oluşan kanamalardan da sorumludur.

Sonuç olarak kadınların gebelik dönemlerinde sıklıkla anemi görülmektedir. Ancak bunların büyük bir çoğunluğunu ciddi vakalar oluşturmamaktadır. Annenin diyetine dikkat etmesi ve günlük kullanacağı demir ve vitamin takviyeleri ile sağlıklı bir gebelik geçirmeleri mümkündür. Annenin beslenmesine özellikle demir açısından zengin besinleri sokması gerekmektedir. Ayrıca demir emilimini arttırdığı için C vitamini yönünden zengin besinlerden de takviye almalıdır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

304 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz