Gebelikte Alkolün Zararları

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Alkolün Zararları

Gebelikte Alkolün Zararları

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 349ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik dönemi anneler için hem zevkli hem de bir hayli zordur. Anne adayları bu süreçte bazı alışkanlıkları bırakmalı özellikle de beslenmesine bir hayli dikkat etmelidir. Çünkü yedikleri, içtikleri şeyler direkt anne karnındaki bebeği olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedir. İşte bu dikkat etmesi gereken şeylerden bir tanesi belki de en önemlisi alkol kullanımıdır. Alkol kullanımı bebeğin karnındaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi doğumdan sonra da olumsuzluklarını gösterecektir. Peki gebelikte alkolün zararları nelerdir? Bu yazımızda anne adaylarına bunları detaylıca anlatacağız.

Gebelikte Alkol Kullanımının Bebeğe Etkisi

Gebelikte alkolün zararları tahmin edeceğimizden bile kötü olabilir. Kimileri belli bir düzeyde alkol kullanımının bebeği ve hamileliği olumsuz etkilemeyeceğini söylerler. Öncelikle bu tarz iddialara inanmamalısınız. Alkolün çok ya da az kullanımı diye bir durumu söz konusu değildir. Herhangi bir düzeyde alkol kullanımı bebeği olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden hamile olduğunuz andan başlayarak bebeğiniz dünyaya gelene dek alkolden uzak durmalısınız.

Bebeğiniz alkol kullanmanız durumunda zeka geriliği veya zihinsel engelli olarak doğabilir. Ayrıca alkol tüketiminde bulunan anne adaylarının diğer anne adaylarına oranla daha fazla düşük yaptığı veya ölü doğum yaptıkları ispatlanmış bir gerçektir. Peki anne adayının içtiği alkol nasıl oluyor da bebeği direkt etkiliyor? Bunun cevabı oldukça basittir. Alkol tükettiğinizde, alkol kanınızdan plasentaya ve bebeğinize geçer. Bir bebeğin karaciğeri gelişmekte olan son organlardan biridir ve hamileliğin sonraki aşamalarına kadar olgunlaşmaz. Bebeğiniz alkolü mümkün olduğu kadar işleyemez ve çok fazla alkole maruz kalma ciddi şekilde etkileyebilir. Hamilelik boyunca yoğun bir şekilde alkol tüketimi bebeğinizin fetal alkol sendromu (FAS) adı verilen ciddi bir durum geliştirmesine neden olabilir.

Fetal Alkol Sendromu

Gebelikte alkolün zararları genel olarak fetal alkol sendromu olarak adlandırılır. Annelerin hamileyken alkol alması durumunda bebeklerde gözle görülür değişiklikler olur. Bazen alkol alan anneler, doğum yaptıklarında bebeklerinin herhangi bir kusuru olmadığı zaman bu iddiaların asılsız olduğunu ve bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiklerini düşünebilirler. Ama bilmedikleri bir şey vardır. Alkola maruz kalan bebeklerin iki yaşlarından itibaren kusurları görülebilmektedir. Bu bebekler diğer bebeklere göre daha küçük yüzlü olurlar. Üst dudak ve burun arasındaki oluk düzleşmiş olabilir. Normalden çok daha ince bir üst dudak, küçük çene, küçük gözler gibi herkesin ayırt edebileceği kusurları olur. Maalesef bebeklerin sorunları bununla da kısıtlı kalmaz. Anne karnındayken alkola maruz kalan bebeklerin zekaları yaşıtlarına göre geride olur ve bu da bebeklerin yaşları geçtikçe daha net anlaşılır hale gelir. Kalp, böbrek, kol-bacak ve vücudun diğer kısımlarında da birçok anormallik görmek mümkündür. Ayrıca bu çocuklar ilerde de yaşıtlarına oranla gelişimlerini daha geç tamamlarlar. Dikkat eksikliği ve algılamadaki bazı problemler bu tarz çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Okul çağına geldiklerinde sıklıkla öğrenme güçlüğü çekmekte ve dikkat, hafıza ve hiperaktivite ile ilgili sorunlar yaşamaktadırlar. 

Yani uzun lafın kısası gebelikte alkolün zararları başta dediğimiz gibi düşündüğünüzden bile fazla olur. Hem fiziksel hem zihinsel bu tarz sıkıntılar, çocuğunuzun mutsuz ve sağlıksız bir hayat yaşamasına sebebiyet verir. Sizler de bir anne adayı olarak hamilelik sürecinde lüften alkol kullanımını bırakarak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olun. Gebelik süresince alkolden tamamiyle uzak durun.

Hamile Olduğunu Bilmeden Alkol Almak

Hamile olduğunuzu bilmeden önce alkol aldıysanız ve bunun bebeğiniz üzerindeki etkisi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Muhtemelen çok çok fazla tüketmediyseniz, bebeğiniz için riskin küçük olduğuna dair güvence vereceklerdir. Artık hamile olduğunuzu bildiğiniz için içmeyi tamamen bırakabilirsiniz.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

349 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz