Gebelikte Ağız Kuruluğu

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Ağız Kuruluğu

Gebelikte Ağız Kuruluğu

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 70ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelik döneminde anne adaylarının sıkça ağız kuruluğu problemi yaşadıkları görülüyor. Özellikle ilk üç aylık zaman diliminde ağız kuruluğu şikayetinin sıklıkla meydana geldiğini kesinlikle dikkate almak gerekir. Bu durumla karşı karşıya kalınması halinde ağız kuruluğu şikayetine karşı mutlak surette alınacak tedbirler vardır. Bu tedbirlerden yola çıkılarak anne adayının hamilelik sürecinde hem sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleştirmesi hem de sancılı dönemi en iyi şekilde atlatması amaçlanmaktadır.

Gebelikte Ağız Kuruluğunun Belirtileri

 1. Nefes alışverişinde kötü koku gelmesi 
 2. Dudaklarda bariz çatlamalar görülmesi
 3. Tükürük salgısının azalmasına bağlı görülen konuşmada güçlük çekilmesi
 4. Ağız kuruluğuna eşlik eden burun tıkanıklığı veya ağza acımsı tat gelmesi

Gebelikte Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Gebelik dönemi anne adaylarının normal yaşantısını gerçekten de olumsuz olarak etkileyebilecek stresli bir süreçtir. Fakat bilinçli olunması durumunda 9 aylık umutla bekleyiş strese değil yerini tamamen mutluluğa bırakacaktır. İşte bunun için bilinmesi gereken şey ağız kuruluğunun nedenleri

Ağız kuruluğunun nedenlerinden birisi dehidrasyon yani susuzluk olarak tanımlanır. Kan ihtiyacını karşılamak için böbrekler sıvı salgılamada daha hızlı bir şekilde çalışır. Bu beraberinde sık sık idrara çıkma ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu da haliyle vücudun yeterince sıvı barındırmadığı için susuzluk yaşamasının en büyük nedeni olarak kabul edilmektedir. Ortada duran tüm bu niteliklerine yer verildiği zaman gebelik sürecinde karşı karşıya kalınan bu durum anne adaylarının her anlamda dikkat edilmesi gereken nokta olarak önemini bir kere daha meydana getirir.

Bunun yanı sıra bulantı ve kusma durumları da ağız kuruluğu probleminin ortaya çıkmasının nedeni olarak görülür. Bir diğer faktör olarak, östrojen ve progesteron hormonundaki ani iniş ve çıkışlara bağlı olarak meydana gelen durum olarak varlığını gösterir. İşte yer verilen tüm bu özellikleri neticesinde bu tip sorunlar meydana gelir.

Hamilelikte Ağız Kuruluğuna Önlemler

 1. Günde en az 10 bardak su içilmesi gerekir.
 2. Çorbalar, sulu sebze yemeklerinin ana öğünde ağırlıklı olarak yer almasına özen gösterin.
 3. Bol bol meyve ve sebze tüketin.
 4. Kafein içeren çay, kahve gibi sıcak içeceklerden idrar söktürücü özelliği bulunduğundan dolayı özellikle son 3 ayda uzak durun.
 5. Sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağından dolayı sıklıkla çiğneyin.
 6. Çayı mümkün mertebe limon sıkarak tüketin.

Bu gibi önlemlerin alınması hamilelikte ağız kuruluğu nasıl geçer diye soranların mutlak surette söz konusu durumlardan kurtulmasını sağlayacaktır.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

70 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz