Gebelikte Ağır Kaldırmak

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Ağır Kaldırmak

Gebelikte Ağır Kaldırmak

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 336ZİYARET

  • 0YORUM

Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuz, onun için yer açmaya çalışarak değişime uğrar. Rahim genişler ve bu durum kramplara ve karnınızdaki kasların kasılmasına neden olabilir. Bunlar normaldir ancak hamileyken ağır bir şeyleri kaldırmak ciddi sorunlara yol açabilir.

Hamilelikte meydana gelen hormon değişiklikleri eklemlerinizdeki ve pelvik tabanınızdaki sert dokuları (bağlar) gevşeterek rahatsızlıklara daha açık hale getirir. Ağır kaldırmak pelvik tabanınızı önemli ölçüde zayıflatabilir. Dolayısıyla vücudunuzun değiştiğinin farkında olmanız önemlidir ve ağır nesneleri kaldırmak da dahil olmak üzere hamile kalmadan önce yaptığınız şeylerin aynısını yapmamalısınız.

Ağırlık kişiden kişiye farklılık gösterse de, uzmanlar hamile kadınların hamilelik dönemleri boyunca bir şey kaldırmalarını önermezler. Hamilelik sırasında ağır eşya kaldırıp kaldırmayacağınız, doktorunuza sormanız gereken bir sorudur. Ancak başkasının bunu sizin için yapmasına izin vermek, daha iyi bir tercih olacaktır.

Erken doğum riski taşıyan kadınların, ilk üç aylık dönemden sonra nesneleri kaldırmayı bırakması gerekmektedir. Bu erken doğum için bir risk olacağından bu konuyu doktorunuzla konuşmak sizin için iyi olur.

Gebelikte Ağır Kaldırmak Tehlikeli mi?

Kadınlar hamile oldukları dönem boyunca ağır cisimleri kaldırmaktan kaçınmalıdır. Ancak, herhangi bir nesneyi kaldıracaksanız, dikkatli olmanız önemlidir. Bazı kadınlar için ağır cisimlerin kaldırılması erken doğum riskinin artmasına ve düşük doğum ağırlığına yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Bir nesneyi hatalı ve sert bir şekilde kaldırmak kaslarınızın kasılmasına ve ağrılara neden olabilir. Nesnelerin yanlış şekilde kaldırılması, kas veya fıtık çekilmesine yol açabilir. 

Ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi?

Bazı araştırmalar, örneğin fiziksel aktivite gerektiren bir işte, ağır cisimlerin sık sık kaldırılmasının, düşük veya erken doğum olasılığını arttırabilecek bir risk olduğunu öne sürmektedir. 

Başka bir çalışma da ise, erken gebelikte 10 ila 20 kiloluk cisimlerin kaldırılmasının, preeklampsi (bir tür kan basıncı bozukluğu) riskinin daha yüksek olabileceğini belirtti.

Hamilelikte Ağırlık  Kaldırma Teknikleri

Güvenli bir şekilde bir cismi kaldırmak için yapmanız gereken şey belinizi değil dizlerinizi bükmektir. Dizlerinizi bükerek ve bacaklarınızı yukarı iterek sırtınızı mümkün olduğu kadar düz tutmanız önemlidir. Ayrıca hamileyken bir nesneyi kaldırdığınız sırada ani hareketler yapmamalısınız. 

Bunlar hamilelik olsun ya da olmasın sağlıklı kaldırma yollarıdır. İskelet ve destek sisteminiz değiştiği için bu dönemde gerilmelere veya sorunlara daha duyarlı bir durumdasınız. Bu nedenle hamileyken eşyaları doğru bir şekilde kaldırmak daha da önemli hale geliyor.

İş yerinde veya evde ağır cisimler kaldırmanız gereken bir durum oluştuğu zaman unutmayın, hamileyken bir şeyi kaldırmak için yardıma ihtiyacınız olursa, her zaman diğerlerinden yardım isteyebilirsiniz. 

Eğer bir çocuğunuz varsa, onu kucağınıza almadan önce bir sandalyeye veya kanepeye çıkarttıktan sonra kucağınıza almayı deneyin. Büyük çocukları pusete oturmaya teşvik edin.

Hamileyken Kaç Kg'a Dadar Ağırlık Kaldırmalısınız?

Genel olarak bakacak olursak hamileyken  9 kg' dan daha ağır olan herhangi bir şey kaldırılmamalıdır (hamile kalmadan önce ağır nesneleri kaldırmaya alışkın olsanız bile). Doktorunuz bu sınırla ilgili size daha esnek davranabilir. Ancak, özellikle hamileliğiniz ilerledikçe, ağır nesneler taşırken dikkatli olun.

Hamileyken kendinize zarar vermek olasılığınız daha kolaydır. Karnınız büyüdükçe, ağırlık merkeziniz de ileriye doğru kayar. Bu, belinize daha fazla baskı uygular ve özellikle ağır bir şey kaldırırken çok daha savunmasız olursunuz.

Ağırlık merkezinizin öne doğru kayması sizin dengenizi bozabilir, bu da düşme olasılığını arttırır. Ciddi bir düşüş sadece sizin için tehlikeli değildir, aynı zamanda bebek için riskli olabilir. Muhtemelen erken doğum veya plasenta ayrılmasına neden olabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

336 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz