Gebelikte Adet Kanaması Nedenleri

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Adet Kanaması Nedenleri

Gebelikte Adet Kanaması Nedenleri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 504ZİYARET

  • 0YORUM

GEBELİKTE ADET KANAMASI!

İmplantasyon; hamilelikte yerleşme kanaması nedir? Yerlşeme kanaması neden gelir? Kaç gün sürer? Geblikte adet kanaması gelir mi? Gebelikte hangi tür kanamalar dikkate alınmalıdır?


 

Gebelikte gelen farklı akıntılar için tıklayın.

 

YERLEŞME KANAMASI NEDEN OLUR?

Embriyo, anne karnına yerleşirken doku harabiyeti oluştuğu için bu yüzden gebelik oluşumu sırasın da bir miktar kan gelmesi normaldir. Halk arasında yerleşme kanaması (implantasyon) denir. 

Genelinde oluşan yerleşme kanaması için tedirgin olmaya gerek yoktur. Bunun yanı sıra kısa sürdüğü için ped yada tampon kullanılmaya gerek yoktur. Üstelik bu kanamlar ağrısızdır da. 


 

Gebelik testi nasıl yapılır? tıklatın.

 

GEBELİĞİN İLK ÜÇ AYINDA GENEL OLARAK ŞU NEDENLERDEN KANAMA OLUR:

• Dış gebelik olabilme olasılığı,

• Düşük olasılığı (düşük tehdidi, önlenmeyen düşük, gecikmiş düşük, inkomplet düşük)

• Gebelik başın da olabilecek yerleşme kanaması

• Rahim ile ilgili rahatsızlıklar, rahim ağzı, vajina da (polipler, enfeksiyonlar, molar gebelik gibi trofoblastik hastalıklar)

 

 

GEBELİK BAŞLANGICIN DA ADET KANAMASI GÖRÜLEBİLİR Mİ?

Genel bilgilerin dışın da gbelikte salgınan hormanların sebep olabileceği değişiklikler yüzünden adet kanaması görülmez. Gebeliğin başında sıklıkla görülen ve adet kanaması sanılan, rahim içerisine tutulmanın sebep olduğu bir kanama türüdür. Bu durum uzun sürmediği gibi gebeliğe de bir zararı yoktur

 

Doğum korkusunu aşma yolları için tıklayın.

 

UZUN SÜRELİ KANAMA DİKKATE ALINMALI VE DOKTORA GİDİLMELİ

Yerleşme kanamasının aksine miktar çokluğu yada hafif leke veya yoğun pıhtılar yanı sıra, buna eşlik eden karın, bel, kasık ağrısı, baş dönmesi bulantı, kusma gibi sıralı rahatsızlıkların sebep olması ile geçmişte yaşanmış rahatsızlık yada jinekolok mudahale etkisi olabilecek sebeplerden dolayı doktor eşliğin de tanı koyulur. 

 

Doktorun vajinada bulacağı bulgular (rahim ağzından gebeliğe ait meteryallerin görülmesi, kanamalı lezyonun vajjinada gerçekleşmesi veya yırtıkların tespiti, olası vajinal enfeksiyon bulguları, polip ya da siğiller) oldukça önem taşır. Ultrasonografi eşliğinde, doktor gebelik kesesinin şeklini, büyüklük açısından, bebeğin kalp atışlarını, gebelik kesesinin yerleştiği yeri (rahim içi ya da dışı) detaylı bir şekilde değerlendirecektir. 

 

Tam kan sayımı ve gebelik testi olarak bilinen beta hCG de diğer gerekli durumlar için tetkit yapılabilir. Olası düşük, yerleşme kanaması, dış gebeliğin birbirinden ayıretmeleri için ara ara aynı tetkitler yapılması istenebilir anne adayından. Bu tetkiter ultrasonografi aracılığı ile ara verilerek takip altına alınır. Bütün bu tetkitler sonucu doktorunuz size en uygun tedavi yöntemini önerecektir. 


 

Hamilelikte ev işleri yapılır mı? tıklayın.

 

PEKİ GEBELİKTE ADET KANAMASI GÖRÜLÜR MÜ? 

Genel olarak bir çok anne adayı gebeliğin ilk haftalarında bir yada bir çok kez adet gördüğünü düşünür. Am bunun aksine gebelik süreci boyunca adet görülemez. Bu kanamanın genel sebei ise yerleşme yani implantsyon kanaması adı altında lekelenme şeklinde görülür ve embriyonun rahme yerleşme aşamasında görülebilir.

Düşünülenin aksine adet kanamsından bağımsız yerleşme kanamasıdır. Bunun dışında lekeden tamamen bağımsız aşırı ve devamlı gelen kanamalar düşük riski nedeni ile doktora gidilmelidir. Bunların da menstruasyonla bir ilgisi yoktur.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

504 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz