Gebelikte 9. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 9. Hafta Hamilelik

Gebelikte 9. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 906ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğinizin 9. haftasında bebeğiniz için büyük şeyler oluyor. Bebeğinizin tüm büyük organları bu haftanın sonunda şekillenmeye başlayacak. Siz ve bebeğiniz bu aşamada çok fazla değişiklik geçireceksiniz. Vücudunuz ayrıca, bebeğinizi beslemeye hazırlanırken göğüsleriniz değişmeye başladığından, bazı gözle görülür değişiklikler geçirecektir.

Gebeliğin 9. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Yorgunluk: Gebeliğin 9. haftasında erken yorgunluk beklenir. İlk üç aylık dönemde vücudunuz gelişmekte olan bebeğinizi desteklemek için her zamankinden daha fazla çalışıyor. Ayrıca hormonal değişiklikler, özellikle progesteronundaki artış, kesinlikle yıpranmış hissetmenize katkıda bulunabilir. Yorgunluk hamileliğin ilk 13 haftasında sık görülen bir gebelik semptomudur, ancak ikinci trimesterde azalır ve gider. Birkaç hafta içinde yavaş yavaş eski benliğiniz gibi hissetmeye başlayacaksınız. Erken dönemdeki gebelik belirtilerinizin çoğu ortadan kalkacağından, orta trimester genellikle hamileliğin "balayı" olarak adlandırılır. İkinci üç aylık dönemde yenilenen enerji seviyenizin tadını çıkarın. O zamana kadar olabildiğince dinlenmeye çalışın.
 • Mide Bulantısı: Çoğu kadın için, sabah bulantı semptomları gebeliğin dokuzuncu haftasında zirveye ulaşır. Bu sizin için büyük bir rahatsızlık olsa da, sabah bulantısı bebeğinize zarar vermez. Bununla birlikte, hamileliğinizde bu noktada düzenli olarak kilo almalısınız. Şiddetli sabah bulantısı nedeniyle kilo kaybediyorsanız, doktorunuzla konuşun.
 • Şişkinlik ve Kabızlık: Bulantı, hamileliğinizin bu aşamasında karşılaşabileceğiniz tek sindirim problemi değildir. Ayrıca şişkinlik ve kabızlık da yaşıyor olabilirsiniz. Bütün bu hormonlar, sindirim sisteminizi yavaşlatır ve vücudunuzun her öğünden maksimum miktarda beslenmesini sağlar. Ancak, daha yavaş sindirim sizin için rahatsızlık anlamına gelebilir.
 • Ağız ve Diş Sağlığı: İlk kez hamile olan birçok anne ağız sağlığının hamilelikte çok önemli olduğunun farkında değiller. Gebelikte dişeti iltihabının artan östrojen ve progesterondan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, kötü ağız hijyeni durumu kötüleştirebilir. Dişlerinizi diş macunu ile düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, hamileliğiniz sırasında diş problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Gebelik sırasında dişeti enfeksiyonlarını tedavi etmek son derece önemlidir. Araştırmalar, diş enfeksiyonlarının erken ve / veya düşük kilolu doğum olasılığının artmasına katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Çoğu diş tedavisi, hamileliğiniz sırasında güvenli bir şekilde yapılabilir, ancak diş hekiminizin mutlaka hamile olduğunuzu bilmesi gerekir.

 • Göğüs Boyutu Artışları: Gebeliğinizin erken evresinde gelişmeye başlayan kanallar ve bezler nedeniyle memeleriniz büyük oranda büyümektedir. Bölgede genellikle kan sağlayan küçük mavi damarlar da görebilirsiniz. Rahat bir deneyim için hamile sütyeni giymelisiniz.
 • Rahim Boyutu: Uterus (Rahim) çift kat artmaktadır ve şimdi küçük bir kavun büyüklüğünde olacaktır. Göbek bölgesinin altındaki bölge sertleşir.
 • Kasık ve Karın Ağrısı:  Artmakta olan uterus ile alt karın bölgesinde kramp ve ağrı da göreceksiniz. Rahim hamilelik boyunca büyür ve büzülür ve sıkma “Braxton Hicks” kasılmaları olarak bilinir. Acı ile birlikte vajinal kanama fark ederseniz hemen doktorunuza görünmelisiniz.
 • Gaz: Gebelikte gaz normaldir. Kendinizi rahatlatmaya yardımcı olmak için, lahana veya kuru fasulye gibi gaz yapan yiyeceklerden kaçınmalısınız. 
 • Tat ve Koku Değişikliği Duygusu: Hamile tüm kadınlar bunu yaşamasa da, bu değişiklikleri az çok fark eder. Daha önce sevmiş olabileceğiniz yiyecekler şimdi rahatsız edebilir. En sevdiğiniz parfümün bir pufuna bile dayanamayabilirsiniz. Sizi rahatsız eden şeylerden kaçınmayı deneyin ve duyularınız doğumdan sonra normale döndüğünden endişelenmeyin.
 • Mide Yanması: Progesteron gibi hormonlar sindirim sistemi boyunca gıda hareketini yavaşlatır. Bu, mide ekşimesi ile sonuçlanabilir. Az ve sık yemek, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve yemeklerden hemen sonra yatmamak, mide ekşimesini önler.
 • Daha Fazla Tuvalete Gitme İsteği: Genişleyen rahim, idrar torbasına baskı yapar. Bu, daha sık tuvalet ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Fazlalaşırsa doktora danışmanız daha iyi olur. 
 • Kan Dolaşımını Artırır:  Vücudunuza beş litre kan taşımak normaldir. Ancak, büyüyen bebeğinizi desteklemek için yedi veya sekiz litreye çıkıyor. Kan hacminiz arttıkça başınız dönebilir.
 • Vajinal Akıntı Artışı: Vajinal akıntı şimdiye kadar artmaktadır. Hamilelik sırasında normaldir.
 • Vücut Ağırlığında Artış:  Vücuttaki su tutulması nedeniyle kilo alırsınız. Ancak, çok fazla kilo almak veya çok fazla kilo vermek zararlı olabilir.  Çok fazla kilo, yüksek tansiyon, diyabet, doğum esnasındaki komplikasyonlar ve doğum riskini artırabilir. Ayrıca, ne kadar çok kilo alırsanız, bebeğiniz doğduktan sonra daha çok kaybetmeniz gerekir.
 • Libido: Bazı kadınlar bu dönem cinsel ilişkiye ilgisizlik gösterirler. İlişki sırasında herhangi bir kanama olursa, doktorunuza danışmalısınız. Bebeğiniz, vajinanızda olanlardan tamamen ayrılır. Kasılmalar bebeğinizi rahatsız etmese de, daha büyük olduğunda tekme atabilir.
 • Saçtaki Değişiklikler: Saçlarınız parlak ve kalın veya ince, yağlı olabilir.
 • Diğer  9 haftalık hamile semptomları: 9. hafta hamileliğinizde sırt ağrıları ve baş ağrıları yaygındır. Ayrıca dişeti kanaması ve burun kanaması yaşayabilirsiniz. Dehidratasyon, şişkinlik hissi, uyuşukluk deneyimlediğiniz diğer işaretlerdir.
 • Hamileliği hissedebilirsiniz, ancak hamile görünmeyebilirsiniz. Fark edilebilir bir fiziksel değişiklik olmamasına rağmen, vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemeye başlayacaksınız.

 

Gebeliğin 9. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Embriyo 2 ila 4 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 3-5 gram ağırlığındadır. Yuvarlak başı ve hafif düzleştirilmiş boynu olan embriyo, daha insan benzeri görünmeye başlar. Parmaklar ve ayak parmakları görünür, bilekler ve ayak bilekleri gelişmeye başlar. Kollar dirseklerin yanında büyüyor ve bükülüyor.  Bebeğiniz, organ ve uzuvları büyütmek için gayretle çalışıyor. Bebeğiniz artık kollarını, bacaklarını, gövdesini ve başını da içeren temel fiziksel özelliklere sahip. Artık bebeğinizin organları ve kasları birbirleriyle iletişim kuruyor ve bağımsız olarak hareket etmeye başlıyor. 

Bebeklerin göz kapakları füzyonludur ve hamileliğinizde kabaca 27 haftasına kadar kapalı kalır. Kulak memeleri küçük ve görünürdür. Burun, burun delikleri ve ağız daha belirgin hale gelir. Ağız, yüzeyde düz bir çizgi olarak görünür ve dil oluşmaya başlar.

Küçük bebeğinizin cinsel organları gelişiyor, ancak çoğu zaman, erkek veya kız bebek arasındaki farkı, hamileliğin yaklaşık olarak 17-20 haftası olana kadar anlaşılamıyor. Kalp şu ana kadar dört eşsiz odaya ayrılmış durumda. Kan hızla pompalanmaya başlar. Böylece bebeğin büyüyen vücuduna oksijen ve besin sağlar ve aynı şekilde atıkları vücuttan uzaklaştırır.

Bebeğiniz zamanının çoğunu sıcak ve çekici amniyotik sıvıda yüzerek geçiriyor. Bebeğin dirsekleri, omuzları, dizleri, ayak bilekleri ve el bileği eklemleri dahil tüm eklemler çalışmaya başlar ve amniyotik sıvıda serbestçe hareket etmesine izin verir. Hamileliğin 9. haftasında bebeğinizin iskeleti sertleşmeye başlar. Bebeğinizin beyni büyümeye devam ediyor ve vücuttaki kaslar ışığa ve sese tepki gösteriyor. Anneler genellikle ikinci trimesterde bebeğin hareket ettiğini hisseder. 

 

Gebeliğin 9. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • - Düzenli yemek yemeye devam edin. Kilo vermeye çalışma zamanı değil. Hamile kalmadan önce kilonuz ne olursa olsun, şimdi sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak önemlidir.
 • - Rahatsız olmaksızın günlük aktivitelerinize devam etmelisiniz. Mutlak yatak istirahatı sizin ve bebeğiniz için zararlı olabilir. Bu yüzden normal faaliyetlerinize iç ve dış mekanlarda devam edin, ancak yaralanmadan kaçınmak için seyahat ederken dikkatli olun. Seyahat ederken uzun süre oturmaktan kaçının. Yorucu egzersiz yapmayın.
 • - Çiftlerin çoğu, fiziksel ilişkiye devam edip etmeyeceklerini bilmezler. Birçok kişi hamileliğe zarar verebileceğinden korkuyor. Ama gerçek şu ki, cinsel aktivite genel olarak zararlı değildir. Bununla birlikte, hamilelikte kanama veya önceki düşükler gibi diğer yüksek risk faktörleri varsa doktorunuza danışınız.
 • - Stres ve kaygı ile baş edemiyorsanız, bir destek grubuna katılmalısınız. Ayrıca, yaşamakta olduğunuz duygularla başa çıkmanıza yardımcı olan diğer hamile kadınlarla da konuşabilirsiniz. 
 • - Aşırı stresli hissettiğiniz zaman, derin nefes alıştırmaları yapabilr veya kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bunu yapmak kaygı ve stres seviyelerini azaltabilir. Fiziksel aktiviteler beyinde endorfin salgılar, bu da stres düzeylerini azaltarak genel mutluluğu artırır.
 • - Eşinize duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. Neler olduğunu anlamasına yardımcı olur.
 • - Büyüyen bebeğinizle bağlantı kurun - klinik psikolog Diane Sanford, bebeğinizle bağlantı kurmak için her gün en az 10 dakika ayırmanızı önerir. Sakin bir yerde rahatlayıp, derin nefes alarak başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için sahip olduğunuz hayalleri ve umutları düşünün. Çocuğunuz için hangi ebeveynlik biçimini benimseyebileceğinizi de düşünebilirsiniz. Stresten kurtulmanın ve çocuğunuzla daha iyi bir şekilde bağlantı kurmanıza imkan veren sağlıklı bir yoldur.

 • - Testler hakkında bilgi edinin - 9 haftalık hamilelik, teşhis testlerini bulmak için iyi bir zaman. Herhangi bir test hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu özel testin ne olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
 • - İşyerinizin güvenlik politikalarından emin olmak ve bebeğiniz için güvenli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Kimyasal bazlı bir ortamda çalışıyorsanız, endişeleri doktorunuza iletin.
 • - Hamileliğin bu haftasında hormonal değişiklikler, mide bulantısı ve uyku sorunu nedeniyle daha yorgun olabilirsiniz. Uyumakta zorlanıyorsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirmelisiniz.
 • - Doktorunuza danıştıktan sonra bir yoga sınıfına katılabilirsiniz. Diğer anneler ile tanışmanıza ve destekleyici arkadaşlardan oluşan bir ağ oluşturmanıza yardımcı olur. 
 • - Herhangi bir fiziksel aktivite yapmak istemeyebilirsiniz, ancak hamileliğin dokuzuncu haftasında küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu, yiyeceklerin doğru sindirilmesinde yardımcı olur.
   

0 KİŞİ Yorum Yaptı

906 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz