Gebelikte 8. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 8. Hafta Hamilelik

Gebelikte 8. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1086ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 8. haftasında artık iki aylık hamilesiniz ve vücudunuzda birçok harika şey oluyor. Bebeğiniz her hafta iki katına çıkıyor ve benzersiz özellikler geliştiriyor. 8. Hafta ayrıca vücudunuzda bazı değişiklikler ve belki de birkaç yeni semptom ortaya çıkarır.

 

Gebeliğin 8. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Yorgunluk : Hormonlar ve büyüyen bebeğinizden dolayı, çoğu anne, hamileliğin ilk üç ayında çok yorgun hisseder .
 • Mide bulantısı ve Kusma: Bu zorlayıcı belirti, zencefilli yiyecekleri tüketerek rahatlayabilir. Gebelikte bulantı ve kusma belirtilerini rahatlatmanın diğer yolları, az, sık beslenmek, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak ve sıcak yiyecekler yerine ılık yemek.
 • Aşerme: Saç veya kil gibi garip maddeler için özlem duyuyorsanız doktorunuza haber verin. Bu anormaldir ve beslenme yetersizliğinin bir işareti olabilir. Diğer yandan, eğer şanslı olanlardan iseniz ve mide bulantısı ile uğraşmıyorsanız, yemek isteklerini yaşamaya başlayabilirsiniz. Gıda istekleri aşermeler hamileliğin eğlenceli bir parçası, bu yüzden aşerdiğinizde bu hamilelik belirtisinin tadını çıkarın! 
 • Gaz: Sık görülen bir 8. gebelik haftası belirtisidir. Bu, kasları gevşeten relaxin ve progesterondan kaynaklanır. 
 • Kokuya Karşı Artan Duyarlılık: Bazı kokular hamile anneler için dayanılmazdır. Kokuya tahammül edemiyorsanız, başka birisinin yemeklerinizi hazırlamasına izin verin. Yemek pişirirken pencereleri açık bırakın.
 • Vajinal Akıntı: Pelvik bölgedeki artan östrojenin sonucu olarak, bölgedeki mukoza zarlarını harekete geçiren ince, sütsü vajinal akıntıdır. Zararsızdır ve aslında servikal kanalı enfeksiyondan korur.
 • Kramp: Bazı kadınlar rahim genişledikçe kramp yaşarlar. Kanama olmadığı sürece, bu genellikle normal ve iyidir. Kendinize iyi bakın ve bolca dinlenin.
 • Alt Sırt Ağrısı: Alt sırt ağrıları başka bir ortak gebelik semptomudur. Büyüyen rahminizin basıncını omurganın alt kısımlarında hissedebilirsiniz. Ayrıca kalçalarınızda ve baldırınızın yan tarafında da keskin bir ağrı yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıkların tümü yaygındır ve bir bebeği taşımanın neticesinde olabilen durumlardır.
 • Göğüs değişiklikleri: Hamileliğiniz süresince memeleriniz büyümeye devam edecektir. Memelerinizin veya meme uçlarının ağrılı ve hassas olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Hamilelik sadece meme büyüklüğünü etkilemez. Meme uçlarınız ve areolalarınız (meme başı çevresindeki koyu cilt) de değişecektir. Çok yakında, areolalarınızdaki küçük yumruların daha belirgin hale geldiğini ve cildinizin altında mavi damarlar görebildiğinizi de fark edebilirsiniz. Hamilelik hormonları bu hamilelik değişikliklerinden sorumludur. Hamilelik sırasında memeleriniz emzirmeye hazırlanıyor. Süt bezlerinin sayısı arttıkça memelerin yağ tabakası kalınlaşır. Hamilelikte de emzirme sütyenlerini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu sütyenler balenli geleneksel sütyenlerden daha rahat olabilir. 

 • Rahminiz genişlemeye devam etse de, muhtemelen dışarıdan çok fazla göstermiyor olabilirsiniz. Bu, özellikle ilk kez anne olanlar için geçerlidir, ancak belinizde bir miktar sıkılaşma hissedeceksiniz. 
 • Doktorunuz, rahminizin artık bir greyfurt büyüklüğünde olduğunu söyleyebilir. Bu, hamilelik öncesi bir erikten daha küçük olan rahminiz için ilerlemedir. Karnınız size daha büyük görünebilir, ancak dışardan hamile olduğunuz anlaşılmayabilir. İlk kez anne oluyorsanız, ikinci üç aylık döneme kadar göstermeyeceksiniz. Daha önce doğum yapmış olan veya ikizleri taşıyan hamile kadınlar biraz gösterebilir.
 • Kilo: Mide bulantılarınız, arzu ettiğiniz kiloyu almanızı zorlaştırabilir. Stres yapmayın. - ikinci trimestere ulaştığınızda, bulantı ve kusma ortadan kalkacak ve her geçen hafta sabit bir kilo almaya başlayacaksınız. 8.haftaya kadar 1 ila 3 kilo arası alınması beklenir. Bazı kadınlar daha fazla kilo alacak ve diğerleri daha az alacaktır. Her bebeğin farklı olduğu gibi, her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın.
   

Gebeliğin 8. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Bu hafta bebeğiniz küçük bir insana daha çok benzemeye başlayacaktır. Embriyo 13 ila 18 mm uzunluğundadır ve yaklaşık 1 ila 3 g ağırlığındadır. Kolları bacaklarından daha uzundur, çünkü baş ve üst bedenleri diğerlerinden daha hızlı büyür. Parmaklar ve ayak parmakları oluşmaya başlıyor, ama yine de perdeli.

Bebeğinizin burnu ve kulakları gelişiyor. Bebeğinizin burnunun ucu şimdiden oluşuyor! Rahiminizin içine bakacak olursanız, başın yan tarafında birkaç küçük çıkıntı görürsünüz ve bunlar sonunda bebeğinizin dış kulağını oluşturur. Bebeğinizin gözleri büyüyor ve pigmentleniyor. Göz kapakları bu hafta başlangıç aşamasındadır. Bebeğiniz amniyotik keselerinde rahattır ve korunur. Bebeğin omuriliği ve beyni inanılmaz derecede hızlı bir şekilde gelişiyor ve şu anda beyin dalgaları bile ölçülebilir.

Kalp dakikada 150 vuruş kadar hızlı atan iki odaya bölünmüştür. 8. haftada kalp atışı rahatlıkla duyulabilir. Göbek bağı artık besin maddelerini bebeğe aktarmaya ve atıkları gidermeye başlıyor. Şimdiye kadar, bebeğinizin küçük bir kuyruğu vardı (bu gerçekten omuriliktir). Bebeğin omurgası düzleşmeye başladıkça bu "kuyruk" ortadan kalkmaya başlar. 
Bebeğinizin akciğerleri bu hafta gelişmeye devam ediyor. Hamileliğiniz boyunca olgunlaşmaya devam ederler. Akciğerler olgunlaşan son organlardır. Çoğu bebekte, hamileliğin 37. haftasına kadar olgunlaşmazlar. Bu yüzden birçok prematüre bebek, solunum bakımı gerektirir. 
Bebeğinizin genital bölgeleri gelişmeye başlıyor. Yine de, bebeğinizin cinsiyetini ultrason ile söylemek için henüz çok erken. Bebeğiniz her zaman hareket eder ve “yüzer”, ancak hareketlerin farkına varmak için hala çok küçük.

 

Gebeliğin 8. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamilelik dönemi her kadının hayatında her zaman heyecan verici bir yolculuktur. Ancak hamile anneler, er ya da geç nasıl göründükleri konusunda endişelenir. Kadınların kilo almaları ve vücut şekillerinin değişmesi bir sır değildir ve bu sadece bir gecede değil, 9 ay boyunca devam eder. Bu süreci yaşayan kişilerle konuşmak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeye odaklanmak iyi olacaktır.
 • Doğru Ayakkabıları Seçiniz: Bebeğinizin büyüklüğü arttıkça, ağırlık merkezinin değiştiği bilinmektedir. Böylece, topuklu kullanmak biraz zor veya tehlikeli olabilir. Bu durumda, düşük topuklu ya da rahat spor ayakkabılar giyinin. Topuklu olmadan da çekici görünebilirsiniz. Öncelik, bebeğinizin güvenliği olmalıdır.

 • Cildinizin Bakımını Yapın: Hamile anneler özellikle sivilce ve cilt çatlaklarına eğilimlidir. Bu rahatsız edici, ama normaldir. Yatmadan önce ve sonra cildinizi temizleyerek daha fazla hasarı önleyin. Ayrıca, güneşe çıkarken en az 30 faktör güneş kremi uygulayın.
 • İşiniz sağlığınız için bir risk olabilir, yöneticinize hamile olduğunuzu söyleyin. Yöneticinizin bu riskleri ortadan kaldırması veya belki de size farklı işler sunması gerekecek. Bir riske neden olabilecek şeyler şunları içerebilir: ağır kaldırma veya taşıma, yeterli molalar olmadan uzun süre ayakta durmak veya oturmak, zehirli maddelere veya radyasyona maruz kalmak, uzun çalışma saatleri vb
 • Boyalar, temizlik ürünleri ve çözücülerden gelen kimyasallara ve dumanlara maruz kalmaktan kaçının.
 • Saç açma ve boya gibi saçlarınız için kimyasal işlemleri bu süreçte yaptırmayın.
 • Saunalar ve spa küvetleri riskli olabilir.
 • Alkol, sigara ve kafein (doktorunuza günlük olarak ne kadar kafein almanız gerektiğini sorun.)den uzak durun.
 • Sakarin ve bitkisel tatlandırıcıları kullanmayın.
 • Karnınıza düşmenize ya da baskı ya da kuvvet uygulamanıza neden olabilecek etkinliklerden kaçının.
 • Günlük vitamin takviyelerinize devam edin.
 • Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.
 • Gebelikte garip rüyalar, şu anda sahip olduğunuz birçok düşünce nedeniyle normaldir.
 • Sakin bir zihin ve sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir hamileliğin sırrıdır.  Bu yüzden doktor tavsiyesine uyun ve mutlu, pozitif ve sağlıklı kalın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1086 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz