Gebelikte 6. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 6. Hafta Hamilelik

Gebelikte 6. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 215ZİYARET

  • 0YORUM

6 haftalık gebelik dönemine girmiş bulunuyorsunuz. Bebeğiniz şu anda klasikleşmiş ‘Mercimek tanesi kadar’ sözüne uyacak biçimde; yani tam bir mercimek tanesi büyüklüğünde! Yavaş yavaş, haftadan haftaya büyümeye ve gelişimini tamamlamaya devam edecek. Şimdilik bu gelişimin en başında. Siz ise gebeliğin ilk haftaları'nda görülen belirtileri yaşıyor halde olabilirsiniz. Hamileliğinizin en başındasınız. Sizi bekleyen bu uzun serüven boyunca birçok değişim yaşayacak, bazı sorunlarla başa çıkacak, bebeğiniz değişip gelişirken siz de sürekli farklılaşan vücudunuza ve hamilelik belirtilerine alışmaya çalışacaksınız.

6 haftalık gebelik döneminde neler olur, 6 haftalık gebelik ne gibi değişiklikler getirir diye merak edenler için hamileliğin 6. haftasına dair bazı bilgiler…

 

6 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklerde Neler Olur?

Bebeğiniz bu hafta embriyo olarak 3 – 5 mm. civarında bir boyuta ulaşmış durumda.

Bebeğinizin henüz dış organları oluşmamış olsa da küçük bedeninde bulunan ‘nokta kadar’ kalbinde kan pompalanıyor ve dolaşım sistemi çalışıyor. Ayrıca bu küçücük kalp bizlerin kalbinden iki kere daha hızlı atıyor.

En önemli hayati organlardan olan beyni gelişmeye başladı. Bununla birlikte sinir sistemi ve omurga yapısı da ana hatlarını belirleyerek gelişmeye başlayacak durumda.

Bebeğinizin yakında oluşmaya başlayacak olan kol ve bacakları, küçük bedeninin yan kısımlarında belirmeye başladı. Şu anda bebeğinizi yeşerecek bir tohum gibi düşünebilirsiniz; kol ve bacakları ise ufak tomurcuklar.

6 haftalık embriyonun anne karnındaki görüntüsü

 

6 haftalık embriyonun anne karnındaki görüntüsü

6 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

6 haftalık gebelik döneminde gebeliğinizin başlarındasınız. Bu nedenle hamilelik belirtisi olan bazı durumları görmeniz mümkün. Bunlar; mide bulantısı ve kusma, eskisine göre daha fazla idrara çıkma, koku ve tatlardan daha fazla etkilenip hassas davranma, göğüslerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

Hormonal değişiklikler yüzünden duygu durumunuzda çalkantılı dönemler sizi bekliyor. Bu haftalarda ani duygu değişiklikleri ve aşırı duygusal yaklaşımlar görülmesi olası.

Hamile olan kadınların kilo almaları beklense de, bu haftalarda yaşadığınız iştah kaybı ya da bulantılar, bir ya da iki kilo civarı bir kilo kaybı yaşamanıza neden olabilir. Daha fazlası söz konusuysa mutlaka uzmanlara danışmayı ihmal etmeyin.

6 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Fiziksel değişimleri telafi etmek mümkün fakat duygusal değişimlerinizi iyi kontrol edebilmeniz çok önemlidir. Şu anda bir bebek bekliyor, hem onu büyütüp koruma isteği; hem de kendinizi bu duruma alıştırma çalışmalarını bir arada götürmek elbette zor olacaktır fakat bu maceranın sonunu düşündüğünüzde, bu ödül için her şeye değeceğini biliyorsunuz. Kendinizi bir alışma sürecine bırakarak hamileliğinizin tadını çıkarmaya çalışın.
  • Rahminiz yavaş yavaş büyürken zaman zaman kasık ağrıları hissedebilirsiniz. Eğer şiddetli ve geçmeyen ağrılarınız olursa doktorunuzdan yardım isteyin.
  • Sabahları mide bulantıları, öğlen duygu değişimleri, akşamları ise yorgun ve halsiz hissetme… Tüm bunlar henüz hamileliğin başında göreceğiniz bazı rahatsızlıklar ve bunlarla yanlız başınıza baş etmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Eşiniz başta olmak üzere sevdiklerinizle duygularınızı ve korkularınızı paylaşmaktan çekinmeyin.
  • Şimdiden eskisine göre daha sağlıklı bir yaşam biçimine geçmeniz, hamileliğin ilerleyen safhalarında sizin ve bebeğinizin daha rahat hissetmesi ve sağlıklı olması için güzel bir başlangıç olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

215 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz