Gebelikte 5. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 5. Hafta Hamilelik

Gebelikte 5. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1246ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğin 5. haftası heyecan vericidir çünkü bu hafta küçük bebeğinizin kalbinin ve dolaşım sisteminin oluşmaya başladığı zamandır. Ancak, bulantı ve artan yorgunluk ile karşılaşabilirsiniz.

Gebeliğin 5. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

Hamileliğinizin bu aşamasında, kilonuzda veya boyutunuzda çok fazla fark hissetmeyebilirsiniz; Ancak, muhtemelen birkaç erken gebelik belirtisiyaşamaya başlıyorsunuz:

 • En önemli fiziksel değişim göğüslerinizin büyümeye başlaması ve hassaslaşmasıdır. Acıyı rahatlatmak için gece ve gündüz iyi bir sütyen veya sporcu sutyeni takmak sizi rahatlatabilir.
 • Vücudunuz, bebeğinizi büyütmek için fazla mesai yaptığından normalden daha yorgun hissedebilirsiniz. Günlük programınıza kısa bir şekerleme eklemek ve daha erken yatmak yorgunluğa yardımcı olacaktır.
 • Değişen hormonlarınızın duygularınızla oynaması nedeniyle ruh haliniz değişebilir. Bir dakika önce mutlu ve heyecanlı iken bir dakika sonra ağladığınızı görebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu durum normal kabul edilir. Beyniniz ve vücudunuz yeni hormon seviyelerine alışmaya çalışıyor. Hamilelik zaten çok duygusal bir dönemdir, bu yüzden hormonal değişimleri hesaba kattığınızda, ruh hali değişimleri beklenir.
 • Ayrıca daha sık idrara çıkma ihtiyacınızın olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, rahminizin normalden daha büyük olmasından ve mesanenize doğru bastırılmasından kaynaklanır. Yine, oldukça normal ve beklenen bir durumdur.
 • Gebelikte bulantının genelde daha sonraki haftalarda başlaması bekleneceği gibi, bu hafta da başlayabilir. Belli kokulara karşı hassasiyet oluşabilir.
 • Hamilelikte, vücut sıcaklığının ortalama seviyelerin üzerine çıkmasına sonucu olarak, ateşiniz çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, plasenta oluşumuna ve gelişmesine yol açan progesteron hormonunun vücudunuzda büyük miktarlarda salgılanmasıdır. 
 • Ayrıca rahmin kasları uzayıp arttıkça rahme giden kan akımı artar. Kan akışındaki artış, rahmi destekleyen bağların sıkı çekilmesine neden olur. Bu, alt karın ağrılarına sahip olmanıza veya karnınızın gerildiğini hissetmenize neden olabilir.
 • Baş ağrısı erken hamilelikte de yaygındır. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak daha yüksek hormon düzeylerine bağlı oldukları varsayılmıştır. Yine, baş ağrısı için ilaç almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Gebeliğin 5. Haftasında Bebeğin Gelişimi: 

Hamileliğinizin 5. haftasında bebeğiniz yani embriyo, başın tepesinden tırmığa kadar yaklaşık 1.3 mm'dir. Gebeliğiniz sırasında bebeğin ölçülmesi ve izlenmesi için en iyi yolun ultrason olduğunu göreceksiniz. Amniyotik kese, embriyo etrafında gelişmiştir ve gebeliğin geri kalan kısmında bebeği koruyacaktır. Gebelik kesesi ve bebek genellikle son adet döneminizden sonra 5. haftada vajinal ultrason ile tespit edilebilir. 

Bebeğin minik kalbi şimdi dakikada yaklaşık 80 vuruşta atıyor ve kalbin içindeki hücreler kalbin 4 odasını oluşturmak üzere bölünüyor. Karaciğer ve böbrek gibi diğer ana organlar oluşmaya devam etmektedir. Daha sonra bağırsaklar ve hücreler de gelişir ve beyin ve omuriliği birbirine bağlayan nöral tüp kapanır. Merkezi sinir sisteminin çok başlangıçları da ortaya çıkıyor.

Kol ve bacak 'tomurcukları' henüz görünmese de filizlenmeye başlar. Bebeğin alt çene ve boynunun erken formları şimdi küçük kıvrımlar halinde bulunur ve gözler, kulaklar, burun ve yanaklar da oluşmaya başlar.

 Embriyo şu an bir susam tohumunun büyüklüğü kadardır ve üç katmandan oluşur:

 • İç tabaka veya endoderm, bebeğin akciğerleri, karaciğeri ve sindirim sistemi gelişir.
 • Orta tabaka veya mezoderm, bebeğin kemikleri, böbrekleri, cinsiyet organları ve kalbi olacaktır.
 • Dış tabaka veya ektoderm, bebeğin cildi, kılları, gözleri ve sinir sistemi haline gelir.Gebeliğin 5. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Henüz bir kadın doğum uzmanına görünmediyseniz, gebeliğin 5. haftası için randevu almak iyi bir zamandır. Kadın doğum uzmanı, hamile olduğunuzu doğrulamak ve tıbbi ve aile geçmişinizi gözden geçirmek isteyecektir. Bu, kocanız ve ailenizle ilgili tıbbi soruları da içerir. Örneğin, ailede ikizlerin veya genetik bozuklukların olup olmadığını bilmek isteyecektir. 
 • Doktorunuza giderken aldığınız herhangi bir ilacın listesini, son periyodunuzun tarihini, adet döngünüzdeki ortalama gün sayısını ve cevaplanmasını istediğiniz soruların bir listesini yanınıza aldığınızdan emin olun. Sorularınızı hatırlamak için kendinize güvenmeyin, çünkü ziyaret heyecanlı olabilir.
 • Bebeğinizin beyin sağlığına katkıda bulunmaya, diyetinize değerli omega-3 yağ asitleri kazandırmaya başlayabilirsiniz. Araştırmalar, hamilelik sırasında DHA (bir tür omega-3 yağ asidi) bebeğin beyni için olumlu yararları olduğunu göstermektedir. Bunu deniz ürünleri yiyerek yapabilirsiniz, ancak konserve ton balığı, uskumru, köpekbalığı, kılıçbalığı, ton balığı ve çini balığı da dahil olmak üzere, cıva cinsinden yüksek balıklardan kaçının.
 • Salgılanan progesterondaki artış duygularınızda da değişikliğe yol açabilir. Çabuk öfkelenme, daha kolay ve sık ağlama eğiliminde olabilirsiniz. Bu süre zarfında eşiniz veya çevrenizdekilerle konuşmanız ve onların anlamasını istemeniz, hamileliği daha kolay bir şekilde geçirmek için onların desteğini almanız yararlı olabilir.
 • Bu arada, henüz yapmadıysanız, şimdi sağlıklı bir hamileliğe katkıda bulunacak alışkanlıklar oluşturmaya başlamak için harika bir zaman. Bu düzenli egzersiz ve büyüyen bebeğinizi desteklemek için sağlıklı beslenmeyi içerir.
 • Hamilelik sürecinde çevresel zehirler, kirleticiler ve böcek ilaçlarına maruz kalmaktan kaçının.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durun.
 • Vitaminlerinizi düzenli almaya özen gösterin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1246 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz