Gebelikte 40. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 40. Hafta Hamilelik

Gebelikte 40. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 846ZİYARET

 • 0YORUM

40. hafta neredeyse hamileliğin sonu. Dokuz ayı tamamladınız ve en kısa sürede doğum için hazırsınız. Aslında, çoğu hamile kadın bu haftadan önce doğum yaptıkları için 40. haftaya ulaşamamaktadır. Ancak bazı durumlarda, 40. hafta herhangi bir doğum belirtisi olmadan geçebilir. Bebeğinizin gelişini beklerken bebek bakımı ile ilgili çeşitli kitapları okuyarak bebeğinizin gelişine hazırlık yapabilirsiniz.

Gebeliğin 40. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Pelvik Ağrı ve Rahatsızlık: Bebeğiniz daha da düşerek pelvise daha fazla baskı uygular ve böylece ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Ayrıca, bebeğin rahim içindeki baş hareketleri pelvik bölgede size keskin bir ağrı verecektir.
 • Mide Yanması: Bebeğiniz aşağı doğru hareket ederken kaburgalarınızdaki basınç serbest kalır. Bu, daha kolay nefes almanıza yardımcı olur ve mide yanmasını giderir.
 • Braxton Hicks (Yalancı Doğum Sancıları): Sahte kasılmalar daha sık hale geliyor ve sizleri gerçek doğum sancısı olarak yanıltıyor olabilir. Düzenli olarak Braxton Hicks kasılmaları oluyorsa, doktorunuz rahim ağzı genişlemesini belirlemek için vajinal muayene yapabilir. Bu da, kasılmaların gerçek mi yanlış mı olduğunu bilmenize yardımcı olur. Doktor sizden yanlış veya doğru olup olmadığını bilmek için kasılmalar arasındaki zaman aralığını takip etmenizi isteyebilir. Unutmayın, gerçek doğumda, ağrı normalde alt sırttan başlayacak ve sonra karnınıza doğru hareket edecektir. Yalancı Doğum sancısı ise sadece karın bölgesinde hissedilir. Ek olarak, hareket halindeyken gerçek doğum sancıları daha fazla acı verirken, hareket halindeyken Braxton Hicks kasılmaları kaybolur.
 • Vajinal Akıntı: Bebeğiniz doğum kanalına doğru ilerlerken vajinanızdan kalın bir akıntı boşalır. Bu vajinal akıntı beyaz renkte olabilir ve hafif pembemsi görünen kanla berraklaşabilir veya renklenebilir.
 • Ağrılı Bacak Krampları: Özellikle geceleri bunları yaşayabilirsiniz.
 •  Acıyı hafifletmek için, ayak bileğinizi ve ayak parmaklarınızı hafifçe geriye doğru bükebilirsiniz.
 • Sırt Ağrıları: Bebeğin kafasının pelvise daha fazla uyguladığı baskı ve postüral değişiklikleriniz sırt ağrısına yol açabilir.
 • Uykusuzluk: Rahatsızlıklar zirvede olacak ve uykusuzluktan dolayı kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Rahatlatıcı bir baş masajı yaptırmak, iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Hormonal seviyelerdeki artış ve ekstra ağırlık, kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar.
 • Düşük Kan Basıncı: Hormonal değişiklikler hamilelik sırasında kan damarlarının genişlemesine neden olur. Büyüyen rahim tarafından bu genişletilmiş kan damarlarına uygulanan basınç, kan akışını indirgeyerek kan basıncında bir düşüşe neden olur. Hafif baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.
 • Varis ve Hemoroitler: Kalbe giden kan akışındaki kısıtlama, kanın bacak damarlarında ve rektumun etrafında toplanmasına neden olarak varislere ve hemoroitlere neden olabilir.
 • Bebek Hareketlerinde Yavaşlama: Bebek 40. haftaya ulaştığında, serbestçe hareket edebilmesi için yeterli alan kalmaz, böylece hareketleri azaltır.
 • Sık İdrara Çıkma: Büyümüş rahim mesaneye baskı uygular, böylece sık sık tuvalet ihtiyacı doğar. 
 • Şişlik: Ellerin, yüzün ve ayakların şiddetli şişmesi, 40. haftaya doğru görülen yaygın bir semptomdur. Artan östrojen seviyesi su tutulmasına neden olur. Şişliği önlemek için ayaklarınızı bir yastık üzerinde yukarı doğru tutun. Rahatsızlığı gidermek için ayak bileklerini saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirin. Ayak parmaklarınızı yukarı ve aşağı doğru gerin.
 • Sıcak Basması: Son tarihinize kadar fark edebileceğiniz en yaygın semptomdur. Nefes alabilen kıyafetler giymek ve kendinizi nemli tutmak, serin kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çatlak İzleri: Çatlak izleri bu dönemde daha belirgin hale gelir ve kaşıntı artabilir. Bir nemlendirici krem ​​uygulamak kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Göğüs Sızıntısı: Kolostrum (memelerin ürettiği ilk süt, genellikle sarı) meme uçlarından sızmaya başlar.
 • Rahim Ağzı Genişlemesi: Rahim ağzı gebeliğin sonraki aşamasına doğru genişlemeye başlar. 10 cm açılırsa, bebeğinizin yolda olduğunu gösterir.
 • Duygusal Değişiklikler: Doğum ve ebeveynlikle başa çıkma konusunda endişe duyduğunuz için ruh hali değişimleri de yaşayabilirsiniz.
 • 40 Hafta Ultrason: Bu aşamada bebeğinizin ultrasonu, doktorların bebeğin akciğerlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu bilmelerini sağlar.
 •  Bebeğinizin hareketlerini izlemek ve kasılmalar sırasında kalp atış hızının nasıl olduğunu görmek için nst yapılacaktır. Test sonuçları, bebeğin rahim dışında daha iyi yapabileceğini gösteriyorsa, o zaman doğum başlatılabilir.
 • Doğumun Başlatılması: Bazı durumlarda doğum doğal olarak başlar, ancak bazı durumlarda doktor bunu başlatabilir. Bu genellikle sağlığınızın veya bebeğinizin sağlığının risk altında olduğu durumlarda geçerlidir. Suyunuz geldi fakat kasılmalar gelmediyse doğum eyleminin başlatılması size ve bebeğe enfeksiyonları önlemede yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon, amniyotik sıvının yetersizliği de diğer nedenler arasındadır. Diyabet ya da normal doğumda komplikasyona neden olabilecek bir hastalık nedeniyle yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, sezaryen ile doğum yapılması gerekebilir.
 • Doğum Belirtileri Nelerdir: 40 haftada bile, hiçbir doğum belirtisi olmayabilir. Ancak, bu işaretlerin yakında gelmesini bekleyebilirsiniz
 • - Sık, hızlı kasılmalar: Sizi rahatsız eden veya düzenli aralıklarla gelmeye devam eden kasılmalara başladıktan sonra doktora gitmelisiniz.
 • - Suyun Gelmesi: Sızan suyun renksiz, kokusuz olması ve yavaşça fışkırması veya sızması, amniyotik kesenin yırtıldığını gösterir. Bu, doğumunuzun yakında başlayacağı anlamına gelir. Amniyotik kesenin yırtılması bebeğinizi çeşitli enfeksiyonlara maruz bırakır. Bakteriler vajinadan rahime geçerek hem anneye hem de bebeğe enfeksiyon bulaştırır. Enfeksiyonları önlemek için, sizi kuru ve temiz tutacak hijyenik ped kullanın. Bazı kadınlarda, amniyotik kese, doğuma kadar yırtılmaz.
 • - Açık kahverengi veya pembemsi mukus akıntısı (nişan olarak da bilinir)
 • - Regl benzeri karın krampları
 • - Alt sırtta boğucu veya mat ağrı
 • - İshal
 • Doktor Ne Zaman Aramalı:
 • - Doğum belirtilerinin olması
 • - Bebek hareketlerini azalması
 • - İdrar yaparken ağrınızın olması, bu idrar enfeksiyonunu gösterebilir.
 • - Sürekli karın ağrısı
 • - Parlak kırmızı vajinal kanama
 • - Ateş ve titreme

Hastaneye ulaştıktan sonra doktor kasılmaların başlamasını bekleyebilir. Eğer kasılma kendiliğinden başlamazsa, doktor doğumu başlatabilir.  Doğuma girdikçe, serviks tamamen açılana kadar ağrı şiddetlenir ve güçlenir. Ayrıca kramplarınız da olabilir. Ağrı dayanılmaz hale geldiğinde doktorunuz epidural anesteziye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edecektir.

 • Bebek Makat Pozisyonunda Ise?:  Doğum eylemine girdiğiniz zaman, bebek vajinadan kolay geçişi için başı aşağı doğru pelvise doğru hareket eder. Ancak bebeğin kalçaları veya bacakları aşağıdaysa, makat pozisyonu adı verilir. Doktorlar bu durumda genellikle sezeryan önerir.

Gebeliğin 40. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğinizin 40. haftasında bebeğiniz tam döneme ulaşır ve 3.4 kg ağırlığında ve 51 cm civarında olur. Unutmayın, bu ağırlıklar ve ölçümler sadece ortalamalardır. Tüm bebekler birçok faktöre bağlı olarak farklı boyutlarda ve uzunluklardadır.

Bebeğiniz henüz doğmamışsa, doğmaya hazırlanıyor. Bu haftanın sonunda bebeğiniz tamamen olgunlaşır ve tüm organlar rahim dışındaki yaşam için hazırlanır ve çalışır. Bebeğiniz ayrıca dolgunlaşacak ve rahminize sığması için kıvrılması gerekecektir. Bebeğinizin tekme attığını hissedebileceksiniz, ancak rahminizdeki sınırlı alan, hareketlerin birkaç hafta öncekinden çok daha az olduğu anlamına gelir. 

Bebeğiniz servikse yerleşmiş ve dünyaya gelmeye hazır. Sadece vücudunuzun doğum sürecine başlamasını bekliyor. Zamanında doğan bebekler, sıcaklıklarını daha iyi düzenleyebilir, daha erken doğan bebeklere kıyasla etkin bir şekilde emebilir ve yutabilir.

Bebeğiniz şimdi kesinlikle sabırsızlanıyor. Muhtemelen hareketleriyle, özellikle uyumaya çalıştığınız geceleri, rahminizde oldukça sıkışık olduğunu hissedebilirsiniz. Geceleri bebeğinizin oldukça aktif olacağı zamandır. 

Hamileliğinizin bu aşamasında, vernikslerin (bebeğinizi örten ve sert amniyotik sıvılardan koruyan beyazımsı madde) hemen hemen tamamı gitmiştir.

Doğum sırasında, bebeğinizin başı ilk olarak rahim ağzı genişlemeye başladığında doğum kanalına taşınacaktır. Daha sonra, aktif doğum sırasında, rahim ağzı tamamen genişlediğinde, kasılmalar daha da güçlenecek ve güçlenecek, sonunda ittirmelerinizle birlikte, bebeğiniz doğum kanalından geçecek ve doğacak.

40 hafta sonunda bebeğiniz rahminizin dışında yaşamaya hazır olabilir, ancak bundan mutlu olmasını beklemeyin - ilk günlerde çok fazla gözyaşı olacak ve bu tamamen normal. Ağlamasının bir kısmı tüm gürültü ve yeni duyumları protesto etmesidir. Bu durumlarda sabırlı olun ve onu kendinize yakın tutun. Onun bakış açısından bakıldığında, onun tüm dünyası değişti, ama hayatında şimdiye kadar sürekli olan tek kişi sizsiniz. Bebeğinizin içinde bulduğu bu korkutucu, yüksek sesli dünyada, ona aşinasınız. Kalp atışınız ve sesiniz aylardır onun müziği oldu, bu yüzden onunla nazikçe konuşmanız ve göğsünüzde uzanırken kalbinizin sesini dinlemesi onu sakinleştirmelidir.

Bebeğinizin kafatası, doğum kanalından aşağıya rahat geçmesi için yumuşak ve esnek kalır. Bu esneklikten dolayı, başı doğumdan birkaç gün sonra koni görünümünde olabilir, ancak korkmayın - düzelecektir. 

Bebeğinizin vücudunun % 15'i, vücut ısısını düzenlemede yardımcı olan yağdan oluşacaktır.

40 haftada bebeğinizin tırnakları ve saçları hala büyür ve daha belirgin olacaktır.

Doğar ve ilk nefesini alır almaz büyük bir değişiklik meydana gelir. Akciğerler dışarıdaki havayı solumak için geliştirilmiştir.

Bebeğinizin bağışıklık sisteminin hala olgunlaşması gerekiyor. Bu olana kadar antikorlarınızı plasentadan alır. Bebeğiniz doğduktan sonra, anne sütü ve özellikle sütünüzün başlamasından önceki ilk birkaç gün boyunca salgılanan kolostrum önemli bir antikor kaynağıdır.

Ayrıca, bebeğinizin vücudu bilirubini (kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ürünü) başarıyla parçalamaktadır. Bebeğiniz doğduğunda ve göbek kordonu kesildiğinde, vücudunun bilirubinden kendi başına kurtulması gerekir. Bu normalde birkaç gün sürer. Bazen bebeğin vücudunda birikir ve bu nedenle bebeğinizde sarılık görülebilir. 

Gebeliğin 40. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • - Eğer evinizde bir köpeğiniz varsa, muhtemelen hamileliğinizden önce evin tek bebeği odur. Eve, tüm dikkatini çekecek yeni bir bebekle geldiğinizde, köpeğiniz kıskanabilir. Köpeğiniz incinmiş duygularına ek olarak bebeği de merak edecektir. 
 • Evcil hayvan uzmanları, taburcu olmadan önce üzerinde bebeğinizin kokusu olan bir giysiyi eve göndermenin iyi bir fikir olduğu konusunda hemfikirdir. Tüm yeni doğanlara giydirilen küçük şapkalar bunun için idealdir. Bu şekilde, köpeğiniz bebeğinizle tanışmadan önce kokuya alışabilir.
 • - Doğum hakkında bilgi edinin. Ancak doğumunuzu nasıl yapmak istediğinize karar verdiyseniz, fakat işler planladığınız gibi gitmezse hayal kırıklığına uğramayın. Hamilelikte cesaret madalyası yoktur. Eğer doğumunuz iyi geçtiyse, bebeğinizle hızlı ve iyi bağlanma olasılığınız çok daha yüksektir, planladığınıza değil sizin ve bebeğiniz için en iyisi olana odaklanın.
 • - Onu görür görmez bebeğinize olan sevginizle boğulmuş hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Bazen bir bağ oluşturmak biraz zaman alabilir. Harika bir anne olmayacağınız anlamına gelmez.
 • - Ne yemeli?: Bu haftalarda doğumun başlamasına odaklandığınız için iştahınız olmayabilir ya da tam tersi stres sizi yemeğe sevk edebilir. Sağlıklı beslenmeye bu günlerde de devam edin.
 • Kuru yemiş, kuru meyve, taze meyveler atıştırmanız için iyi seçeneklerdir. Bol su içmeyi unutmayın.
 • - Meme ucunun uyarılması: Meme ucu uyarımı uterusun kasılmasına neden olan oksitosin hormonunu serbest bırakır. Ancak bu sadece doktor onaylarsa yapılmalıdır.
 • - Yürüyüş: Yürümek bebeğin doğum kanalında daha ileri gitmesine izin vererek doğum eylemine yardımcı olur. 
 • - Baharatlı Yiyecekler: Baharatlı yiyecekler yemenin doğumu tetiklediği kanıtlanmamıştır, ancak doğumu tetiklemek için bol miktarda sarımsak ve kimyon içeren yiyecekler yemeyi deneyebilirsiniz.
 • - Sigara: Sigara içmeseniz bile dumanına maruz kalmak doğmamış çocukta solunum yolu hastalığına neden olabilir.
 • - Kafein: Ağırlaştırıcı uykusuzluğun yanı sıra, kahvenin çocuk için diyabet şansını arttırdığı bilinmektedir.
 • - Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Bir annenin bebeği gelmeden önce elinde olması gereken birkaç şey:
 • Bebek bezleri
  Alkolsüz el dezenfektanları
  Su geçirmez ve çok yumuşak yatak koruyucu pedleri
  Meme kalkanı
  Emzik ve şişeler
 • Emzirme merhemleri
 • - Bebeğiniz şimdi herhangi bir zamanda doğmaya hazır olduğunda, doğumun başladığını gösteren tüm işaretlere dikkat edin. Ayrıca, vaktiniz geldiğinde herhangi bir zorluk çekmeden hastaneye gidebilmeniz için gerekli düzenlemeleri yapın.
 • - Sakin olun: Doğumu beklemek kolay değil fakat meşgul olmanın yollarını bulun. Hastanede kalmanız için gereken giysileri ve diğer şeyleri paketlemekle meşgul olun. Doğumu beklerken sakin olun. Doğum sırasında size yardımcı olacak nefes egzersizlerini pratik yapabilirsiniz.
 • - Hafif egzersizler yapın: Kendinizi aktif tutmak için hafif egzersizlere katılın. Bu aynı zamanda doğumu teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Ancak bunu sadece bir profesyonel varlığında ve doktorunuzun izniyle yapabilirsiniz
 • - Uykunuzu iyi alın: bu günlerde bol bol dinlenip, biraz kestirmeye çalışın. Aktif kalmanıza ve bebeğinizi tüm enerjinizle itmenize yardımcı olur.
 • - Eşinizle zaman geçirin: Eşinizle konuşun. Ondan sırtınıza masaj yapmasını isteyin ya da sadece ağrı ve kaygıdan uzak durmanız için konuşmaya devam edin. 
 • - Serviks açıldığında, bir miktar kan ile kalın bir akıntı (nişan) boşalır. Bu, doğumunuzun yaklaştığını gösterir. Bununla birlikte, akıntıda kötü bir koku varsa, o zaman içeride bebeğinizi etkileyebilecek vajinal bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Böyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirin.
 • - Bir yere gitmek zorundaysanız, paketlenmiş çantalarınızı bagaja koyun, böylece hazır olmuş olur. Ve birçok doktor şu anda araba kullanmamanızı tavsiye ediyor. Araba kullanırken doğumun başlamasının tehlikeli olmasının yanı sıra, şimdi direksiyon simidinin arkasına bile sığamayabilirsiniz!

0 KİŞİ Yorum Yaptı

846 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz