Gebelikte 4. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 4. Hafta Hamilelik

Gebelikte 4. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 980ZİYARET

 • 0YORUM

Regl döneminiz geldi ve siz hala olmadınız. Bu hafta gebelik testi yapmak için en uygun zamandır. Gebelik hormonu olarak da adlandırılan HCG hormonu bu noktada gelişir ve idrarda kolayca tespit edilebilir. Hamileliğin 4. Haftasında yapacağınız ilk şey, hamileliğinizi bir idrar testi ile netleştirmek veya en garantisi olarak kan tahlili yaptırmaktır. Ve pozitif sonucu aldınız, Tebrikler. Bu harika haberi eşinizle kutlayın, ancak tüm dünyaya söylemek istemeyebilirsiniz. Annelerin bir kısmı pozitif sonucu alır almaz herkesle paylaşırken, bir kısmı, özellikle daha önce düşükle sonuçlanan bir tecrübesi varsa, kritik 3 ayı bekledikten sonra söylemeyi uygun bulur. Burada önemli olan sizin kendinizi nasıl rahat hissedeceğinizdir.

Gebeliğin 4. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Bu hafta bazı hamilelik değişikliklerini yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı kadınlar biraz yorgun hissetmeye başlar, bu da vücudunuzun, bebeğinizi desteklemek için gösterdiği olağanüstü çalışma göz önüne alındığında bir sürpriz değildir! Hamilelikte regl döneminde yaşadığınıza benzer semptomlar, bebeğe kan akışıyla ulaşan besinleri sağlamak için genel vücut işlemini yavaşlatan progesterondan kaynaklanır.
 • Gebeliğin 4. Haftasında kanama olarak nitelendirilen lekelenmeler devam edebilir. Lekelenme genellikle pembe veya açık kahverengidir. Düzenli âdet kanaması gibi asla ağır veya parlak kırmızı olmamalıdır. Kadınların sadece küçük bir yüzdesi implantasyon (yerleşme) lekelenmesi yaşamaktadır, bu yüzden hiçbir şekilde endişelenmeyin. Daha ağır kanamalarla karşılaşırsanız, bir doktora başvurmak en iyisidir. Bu hafta şişkinlik ve hafif kramplar da hissedebilirsiniz.  Bu kramplar normal ve implantasyonun (yerleşme) bir işaretidir. 
 • Bazı kadınlarda mide bulantısı ve kusma erken başlayabilir. Ancak 6. Haftada daha sık görünür. Bu hafta biraz huzursuz hissedebileceğinizi ve bazı yiyeceklerin kokularının sizi rahatsız edeceğini fark edebilirsiniz.
 • Regl döneminde yaşadığınıza benzer göğüs hassasiyetleriniz olabilir. Bu durum, vücudunuzu süt üretmeye hazırlayan hamilelik hormonlarından kaynaklanır. Bu hassasiyet genellikle ilk trimesterin sonuna kadar rahatlar.

 

Gebeliğin 4. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Bebeğiniz hala görülemeyecek kadar çok küçük ve bir haşhaş tohumu büyüklüğünde olup yaklaşık 1 mm'den fazla değildir, ağırlığı ise 0.04 gramdan daha azdır.

Bebeğinizin oluştuğu gebeliğin 4. haftasında neler olur. Embriyonun başlangıç evresine hoş geldiniz. Döllenen yumurtanız fallop tüpünden rahminize giden yolculuğunu tamamladı ve kendini rahminizin içine yerleştirdi. Kısa süre önce bebeğiniz yeni evini buldu ve şimdi önümüzdeki sekiz ay boyunca orada büyüyecek. Şu anda, haşhaş tohumu kadar olan bebeğiniz, embriyo olarak bilinir.  Bebeğiniz, amniyotik kese içinde amniyotik sıvı ile çevrilidir ve bu sıvı hamileliğiniz boyunca embriyo için rahat bir ortam sağlar.

 

Gebeliğin 4. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

 • Henüz düzenli gittiğiniz bir doktorunuz yoksa, bundan sonra sizi takip edecek bir doktor bulmanız önemlidir. Bu süreçte arkadaşlarınızdan tavsiye alabilirsiniz.
 • Doktorunuza, özellikle astım, epilepsi, ruh sağlığı koşulları, diyabet, hormon tedavisi, kalp problemleri vb. durumlar için aldığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz çok önemlidir. Doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı bırakmayınız.
 • Hamileliğin 4. Haftasında beslenme düzeninize ve yediklerinize dikkat etmelisiniz.
 • Az pişmiş yumurtalar, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, çiğ et gibi yüksek enfeksiyon riski taşıyan gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Hijyen ve gıda standartlarının daha düşük olabileceği restoranlarda yememeye özen göstermeniz iyi olacaktır.
 • Hamileliğin ilk haftaları, kritik bir gelişim zamanı olarak kabul edilir. Zararlı maddelere maruz kalma, büyük olasılıkla gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir. Bu süre zarfında potansiyel kirleticilere veya toksinlere (sigara, alkol, uyuşturucu) maruz kalmaktan kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmanız son derece önemlidir.
 • Folik asit ve doktorunuzun önerdiği diğer vitaminleri (D vitamini vb) düzenli kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Saunalar sabit bir yüksek sıcaklık sağladığı için önerilmez. Hamilelik sırasında sıcak banyolar da bayılma veya mide bulantısına neden olabilir. Çünkü ısı, kan basıncınızı çok fazla düşürebilir. Düşük kan basıncı bebeğinizin kan akışını etkileyebilir, bu da hamileliğin herhangi bir aşamasında risklidir.
 • Doktorunuzun onaylaması durumunda egzersiz yapmaya devam edin. Eğer egzersiz yapmıyorsanız, yüzme, yürüyüş ve esneme gibi hafif aktiviteler içeren basit bir rutine başlayıp başlayamayacağınızı doktorunuza sorabilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

980 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz