Gebelikte 39. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 39. Hafta Hamilelik

Gebelikte 39. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 843ZİYARET

 • 0YORUM

39. haftalık hamileliğinizde, beklenen doğum tarihinize yalnızca bir haftanız daha vardır. 39. haftada bebeğiniz tamamen gelişmiştir ve dünyaya adım atmaya hazırdır. Ancak bazı bebekler bir veya iki hafta daha rahimde kalmak isteyebilir. Bu dönemde rahatsızlık ve ağrı yaşamanız oldukça yaygındır. Vücudunuz sizi doğum için hazırlayacak düzenli kasılmalar gibi birkaç küçük fakat önemli değişikliklerden geçecektir. Gebeliğin 39. haftasında bebeğiniz doğum büyüklüğüne ve kilosuna ulaşır.

Gebeliğin 39. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Bebek Hareketleri: Bebeğiniz şimdi tamamen büyüdüğünden, doğru hareketler için yeterli alanı olmayacaktır. Hareket sayısında bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, hareketler normalden fazla azalırsa, doktorunuza danışın.
 • Pozisyon: Bebeğiniz omurganıza bakacak şekilde baş aşağı pozisyonda kalır. Bu doğum için en uygun pozisyondur. Bazı durumlarda bebeğiniz ters durarak kalça aşağıda(makat pozisyon) bir pozisyonda bulunabilir. Bu durumda sezeryan önerilebilir.
 • Braxton Hicks kasılmaları: Bazı kadınlar Braxton Hicks kasılmaları olarak da adlandırılan yalancı doğum kasılmaları yaşar. Bunlar kasılma gibi hissedilirken, doğumu ifade etmez ve göstermezler. Bazen Braxton Hicks kasılmaları mı yoksa gerçek doğum kasılmaları mı yaşadığınızı söylemek zor olabilir. Braxton Hicks birkaç dakikada bir gelebilir, ancak zamanla sıklığı artmaz. Genellikle dinlenme ile kaybolur. Braxton Hicks normalde güçlenmez ve acı vermez. Emin değilseniz doktorunuzu aramanız gerekir. Eğer kasılmalar hissediyorsanız, ne kadar aralıkla geldiğini belirlemek için süre tutmalısınız. Her kasılmanın başladığı zamanı not edin. Doktorunuz bu bilgilere ihtiyaç duyacaktır. 
 • Pelvik Basınç: Bebeğiniz pelvise düştüğünde, pelvik bölgede bir miktar baskı ve ağrı hissedilir.
 • Pelvik baskısı ve rahatsızlık 39. hafta hamilelik belirtisidir ve vücudunuzun doğum için hazırlandığının bir işaretidir. Bebeğinizin başı pelvisinize doğru hareket ederken, kendinizi daha fazla rahatsız hissedebilirsiniz.
 • Vajinal Akıntı: Vajinadan kalın ve mukus benzeri akıntı servikal genişlemeyi gösterir. Artmış vajinal akıntı da yaygın bir doğum işaretidir. Pembe, kırmızı veya kahverengi kanla vajinal akıntıda bir artış olduğunu fark ederseniz, bu, rahim ağzınızda incelme olduğunun bir işareti olabilir.
 • Uykuda Sorun: Bütün ağrılar ve huzursuzluklar uykunuzu zorlaştırır.
 • Mide Ekşimesi: Genişleyen rahim mide asitlerini yukarı doğru, özefagusa doğru iter ve mide yanmasına neden olur.
 • Sık İdrara Çıkma: İdrar yapma hissi, rahim tarafından mesaneye uygulanan baskı nedeniyle artar.
 • İshal: Hormonal dalgalanmalar ishalin nedeni olabilir.
 • Hemoroitler: Genişleyen rahimin oluşturduğu basınç ve pelvik bölgeye doğru artan kan akışı rektal bölgedeki damarların şişmesine neden olur.
 • Sırt Ağrısı: Bebeğin alt sırt üzerine koyduğu ekstra baskı sırt ağrısına neden olabilir.
 • Göğüs Değişiklikleri: Memeleriniz, bebeğinizin besleyeceği ilk süt olan kolostrum adı verilen sütü sızdırmaya başlar. Doğa kolostrumu yeterli olacak şekilde tasarladı, bu yüzden stres yapmayın - ve 'tükenme' konusunda da endişelenmeyin. Geldiği yerde daha çok var. Göğüsler büyür ve areola koyulaşır.
 • Duygusal Değişiklikler: Fiziksel ve duygusal değişiklikler bu hafta boyunca size zarar veriyor ve bu yolculuğa en kısa zamanda son vermeyi dört gözle bekliyor olabilirsiniz.
 • Cilt Değişiklikleri: Cilt hassas ve kaşıntılıdır. Bir nemlendirici uygulamak kaşıntıyı bir dereceye kadar hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Doğum Belirtileri: Vücudunuz bebeğinizin gelişini size haber vermek için birkaç işaret verir. Bu işaretleri bilmek çok önemlidir. Genellikle, bu semptomlar diğer hamilelik semptomlarına kıyasla çok farklı ve oldukça güçlüdür ve bu nedenle sizin tarafınızdan kolayca fark edilebilecektir. Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız, doktorunuzu arayınız veya hastaneye gidiniz.
 • - Bebeğiniz rahim içinde amniyotik sıvı dolu bir kesenin içindedir. Çocuğunuz doğmadan önce, amniyotik kese yırtılır. Bu olduğunda, bacaklarınızdan yavaşça akan bir damla su hissedebilirsiniz. Sadece sıvının damlamasını veya daha fazla sıvı sızıntısı hissedebilirsiniz. Bu, amniyotik kesenizin yırtıldığını ve birkaç saat içinde doğum eylemine girme ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir. Her 10 kadından biri doğum başlamadan önce sularının geldiğini tecrübe ediyor, ancak ıslaklığın amniyon sıvısı mı yoksa idrar mı olduğunu anlamak zor olabilir. Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız, doktorunuza bildirin. Sizi kontrol etmek için incelemek isteyebilirler. Çünkü suyunuz geldiktenten sonra enfeksiyon riski artar. Suyunuz gelirse panik yapmayın. Bazen ya doğum sırasında su kesesi yırtılır ya da bebeğiniz aslında amniyotik kesenin içinde doğabilir.
 • - Düzenli aralıklarla ağrılı ve sık kasılmalar doğum belirtisi olabilir. Eğer kasılmalarınız düzensiz aralıklarla geliyorsa ve artmıyorsa, muhtemelen yalancı doğum sancıları çekiyorsunuz demektir. Gerçek doğum sancıları sırasında, kasılmalarınızın düzenli aralıklarla olması, birbirine yakın olması, daha uzun süre dayanması ve güçlenerek artması gerekir. Sık sık kasılmalar yaşıyorsanız, bu kasılmaları saymanız ve aralarında bir azalma olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Düzenli oldukları takdirde, doğumun başlangıç ​​aşamasında olduğunuz anlamına gelir. Bu aşamada ne kadar süreceği belli değildir. 
 • - Mukus benzeri ve kalın vajinal sıvının (akıntının) artması veya belki biraz kanlı olması. Bu aynı zamanda nişan veya mukus tıkacı olarak da adlandırılır.
 • - Düşük, donuk sırt ağrısı. Göbek krampları veya bel ağrısı.
 • - İshalli veya ishalsiz kramplar.

Doğum belirtileri yoksa, endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, sağlığınızdaki değişiklikleri yakından takip ettiğinizden emin olun ve doktorunuzun bu haftaki randevusunu kaçırmayın.

 • Gebelik diyabeti, preeklampsi, plasenta problemleri veya uterus enfeksiyonları gibi tıbbi durumların herhangi birinde doktor bu hafta içinde doğum önerebilir. Semptomlar söz konusu olduğunda doktora gitme zamanı gelmiştir.
 • Olağandışı semptomları fark ederseniz hemen doktora başvurunuz:
 • - Kanama, dönem boyunca yaptığınız gibi
 • - Bebeğin azalan hareketi (iki saatte 10 hareketten az)
 • - 24 saat boyunca yavaş fetal hareket
 • - Su gelmesi
 • - Düzenli veya daha güçlü kasılmalar
 • - Yüksek ateş
 • - Bulanık görme
 • - Bayılma veya baş dönmesi
 • - Göbek veya göğüste ağrı
 • - El veya yüzün ani şişliği
 • Kilo Almak: 39. haftadan itibaren kilonuzda fazla artış olmamalıdır. 39. haftaya kadar toplam kilonuz 9-14 kg arasında olmalıdır. 

Gebeliğin 39. Haftasında Bebeğin Gelişimi:
Bebeğiniz tamamen olgunlaştığı için doğum kilosuna ve boyuna ulaşmıştır. Bebeğiniz 3.2 ila 3.4 kilo arasında bir ağırlığa sahip olabilir, ancak bazı bebekler daha ağır olabilir. Küçük çocuğunuzun hamileliğinizin bu noktasında 48 ila 53 cm uzunluğunda olması muhtemeldir.

Tüm yeni doğan bebekler birçok ortak özelliği paylaşır. Birçoğu, özellikle uzun bir süren bir doğum olduysa, koni veya uzun bir şekle benzeyen şekilsiz bir kafa ile doğar. Bebeğinizin kafasında, bebeğinizin kemiklerinin doğum sırasında hareket etmesini sağlayan, fontaneller adı verilen yumuşak noktalar vardır. Kemiklerin hareketi, bebeğinizin başının doğum kanalına sığması için gereklidir ve kemiklerin bu esnekliği, uzamış şekle neden olur.
Bebeğinizin kemikleri, kafatası hariç, sertleşti. Kafatasındaki kemiklerin doğum için yumuşak ve esnek kalmaları gerekir, böylece doğum kanalından geçerken üst üste gelebilirler.
Bebeğiniz doğduğunda, cinsel organlarının ve göğüslerinin şişmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, doğumdan hemen önce sizden bebeğe aktarılan normal dozdan daha yüksek kadın hormonlarından kaynaklanmaktadır. Neyse ki, bu 'düzensizlikler' doğumdan sonraki günlerde kaybolacak. 
Bebeğinizin sivilce veya diğer kırmızı lekelerle doğduğunu görebilirsiniz. Bu tamamen normal. Bazı bebekler ciltte sivilce gibi görünen irin dolu şişlikler olan püstüler melanoz adı verilen bir durumla doğarlar. Diğer bebekler doğum lekeleri ile doğarlar. Birkaç farklı doğum lekesi türü vardır. 
Bazı bebekler, her iki ebeveyn de koyu saçlı olsalar bile, kızıl ve sarı saçlı doğarlar. Bebeğinizin saçlarının büyüdükçe bir veya iki kez renk değiştirmesi ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu unutmayın. Sarışın doğmuş bir bebeğin esmerleşmesi nadir değildir. 

39. haftada, bebeğiniz muhtemelen son birkaç hafta içinde olduğu kadar hareket etmiyordur. Bunu yapabilmesi için yer kalmadı! Ancak yine de bazı hareketler fark etmelisiniz. Bunu fark etmezseniz hemen doktorunuza başvurun.

39. haftanın gelişimine gelince, bebeğiniz tamamen gelişmiştir. Tüm iç organlar çalışıyor ve kirpikler, tırnaklar ve saçlar gibi ince detaylar şimdi yerinde. Bu noktada, bebeğiniz sadece rahminizde oturuyor ve kilo alıyor. El tırnakları ve ayak tırnakları parmaklarının ucuna kadar büyümüştür.

 Bebeğinizin vücudundaki tüm kaslar gün geçtikçe güçleniyor. Ayrıca, amniyon sıvısını teneffüs ederek solunum hareketlerini uygulamaya devam ediyor. Bebeğinizin tüm organları gelişmiştir ve doğru yerdedir. Akciğerler olgunlaşan son şeydir ve bebeğiniz üretmek için hala antikorlarınızı almaktadır.  

Amniyotik sıvı miktarı azdır. Amniyotik kesenin zarları doğum başladıktan sonra patlar ve bebeği aylarca saran sıvılar akar.

Langugo (bebeğinizi saran ince saçlar) hala düşüyor ve doğuma kadar bunu yapacak. Bebeğinizi kaplayan ve onu amniyotik sıvının sertliğinden koruyan koruyucu kaplama (vernix caseosa) da doğum için hazırlanırken dökülür.

Bu aşamada, bebeğin beyni hala hızla gelişiyor. Bu beyin gelişimi oranı, ilk üç yıl boyunca devam edecektir.

Bebek ayrıca doğumdan sonra sıcak kalmasına yardımcı olacak yeterli vücut yağı biriktirmiş olacaktır.

Bu süre zarfında, anne plasentası tarafından bebeğinize herhangi bir hastalıkla savaşmaya karşı yardımcı olacak besinler ve antikorlar sağlanmaya devam edilir.

Gebeliğin 39. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • - Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra ve beklenen doğum tarihine yaklaştığınızda, karışık duygular hissetmeye başlayabilirsiniz. Bir parçanız, dokuz ay boyunca taşıdığınız bebeğinizle tanışma ümidiyle mutlu hissedebilir, başka bir parçanız korkmaya başlayabilir. Doğum sancılarından ve doğumdan korkabilir veya kötü bir anne olacağınızdan veya yeni doğmuş bebeğinize nasıl bakacağınızı bilemeyeceğinizden endişelenebilirsiniz. 

 • Dinlenmek için tüm endişelerinizi bir kenara bırakın. Kadınlar, zamanın başlangıcından beri bebek doğuruyor ve herhangi bir kitap ya da kullanım kılavuzu olmadan onları büyütüyorlar. Çoğu annenin çocuklarını büyütmek konusunda doğal bir içgüdüsü vardır. Endişelenmeyin - ilk kez bebeğinizle tanıştığınızda annelik içgüdüleriniz devreye girecek!
 • - Bu süre içerisinde sindirim sistemini zorladığı için süt ürünleri, et ve yağlı yiyecekler tüketmeyin.
 • - Doğum tarihi yaklaşırken kendinizi aşırı yorma eğiliminde olabilirsiniz. Evi düzenli hale getirmede yanlış bir şey olmamasına rağmen, ailenizden yardım istemeniz veya bir yardımcı bulmanız daha iyi olacaktır.
 • - Alışveriş Yapmanız Gerekenler: İşte hamileliğin 39. haftasında alışveriş yapabileceğiniz şeyler: Göğüs pompaları, Islak mendil, bebek bezleri, Anne sütü saklama torbaları
 • - Beklenen doğum tarihinin yaklaşması bazı endişelere neden olabilir. Bu konuda kitaplar okumak, hamileliğin son haftalarında başa çıkmak için gereken bilgileri toplamanın en iyi yoludur. Bebeğinizle buluşmak için tam zamanı geldiğinde, rahat ve hazırlıklı kalın.
 • - Sızıntı yaparsanız, amniyotik sıvının (Amniyotik sıvı, hamilelik sırasında fetusu çevreleyen berrak, hafif sarımsı bir sıvıdır. Amniyotik kese içinde bulunur. Koruyucu bir tabakadır ve kemik büyümesi ve akciğer gelişimine yardımcı olur) genellikle renksiz ve kokusuz olduğunu bilmenizde fayda vardır. Sarımsı görünen ve amonyak kokan bir sıvı fark ederseniz, muhtemelen idrar kaçırıyorsunuzdur.
 • - Egzersizinize devam edin, eşinizle birlikte yürüyün ya da sadece biraz derin nefes alın. Bütün bunlar size fiziksel ve zihinsel sağlık vererek sizi doğum için hazırlayacaktır. 
 • Yürüme gibi orta derecede egzersizler aktif ve enerjik olmanıza yardımcı olur. Kegel egzersizleri pelvik kasları güçlendirmek için harikadır.
 • - İstediğiniz kadar kendinizi şımartın. Arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirin, alışveriş yapın, filmler izleyin. Bebeğinizin gelişiyle en az birkaç ay bunlar için fırsat bulamayabilirsiniz.
 • - Ne Yemeli: Vücudunuz hamilelik sırasında beslenme gereksinimlerini arttırmıştır. Her ne kadar 'iki kişilik yemek' demek tamamen doğru olmasa da, sizi ve bebeğinizi desteklemek için daha fazla besine ihtiyaç duyarsınız. Aşırı yemenize gerek yok, ama bu üç aylık dönem bebeğinizin yediklerinden gerçekten kilo aldığı zaman. Öyleyse iyi ye ve sağlıklı besinler tüketin. Uzun süre aç kalmamaya dikkat edin. Taze sebze ve meyveler her zaman hamilelik beslenmenizin en üstünde olmalıdır. Sağlıklı bir hamilelik için önemli olan temel besin maddeleri ve lif doludur. Derin yağda kızartılmış ve yağlı yiyeceklerden kaçının ve ev yapımı yemekler yiyin. Üçüncü trimesterde toplam kalori alımı 340-450 kalori / gün olmalıdır
 • - Sabırla bekleyin: Bazı bebekler beklenen doğum tarihlerinden sonra gelir. Çok fazla hayal kırıklığına uğramamayı ve kendinizi rahatsız etmemeye çalışın ve her gün için planlar yapın. Bir arkadaşınızı görmek veya eşinizle takılmak gibi.
 • - Hamileliğin son aşamasına geldiğinizde hem normal hem de sezaryen doğumla ilgili mümkün olan tüm seçenekleri doktorunuzla tartışın. Epidural'ı sorun, çünkü birçok kadın bu konuda yanlış fikirlere sahiptir.
 • - Yaz Hamileliği: Hamilelik sırasında vücudunuzun değişen talepleriyle başa çıkmak için daha fazla suya ihtiyacınız vardır. Susizi nemli tutar, ısıyı yenmenize yardımcı olur, vücuttaki sıvı seviyesini dengeler, toksinleri temizler ve ayrıca büyüyen bebeğinizin yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olur. Su şişenizi doldurun ve nereye giderseniz gidin taşıyın.
 • - Kış Hamileliği: Kendinizi soğuktan iyi koruyun. Karlı ve buzlu havalarda kayma tehlikesi olacağından mümkünse dışarı çıkmayın. Lezzetli ve sağlıklı yemekler için tüm kış yeşilliklerini kullanın.
 • - Sakin olun ve stresi uzak tutun.
 • - Nefes egzersizleri uygulayın.
 • - Sol yanınıza yatarak uyuyun ve sırt üstü uyumaktan kaçının.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

843 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz