Gebelikte 38. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 38. Hafta Hamilelik

Gebelikte 38. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 889ZİYARET

 • 0YORUM

Siz ve bebeğiniz 38. haftaya kadar geldiniz. Bu, eğer şimdi doğum yaparsanız, bebeğinizin tamamen olgunlaştığı ve iyi olacağı anlamına gelir. Bu hafta muhtemelen kendinizi yorgun, ağır ve şişkin hissedersiniz. Bebeğinizin gelmesi için muhtemelen sabırsızsınız. Neredeyse hamilelik denen bu güzel kaotik yolculuğun sonundasınız ve çok yakında bu dünyaya yeni bir hayat getireceksiniz. Ve o küçük hayatı elinizde tuttuğunuzda, yaşayacağınız neşe tarif edilemez. Öyleyse bunun için hazırlanın ve kendinize iyi bakın!

Gebeliğin 38. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Braxton Hicks kasılmalarıyla bu hafta daha sık karşılaşacaksınız. Üçüncü trimesterde daha öncekinin aksine, bu yalancı doğum sancıları daha yoğundur ve hatta acı verici olabilir. Birbirine daha yakın olabilirler ve bu, erken doğuma girdiğinizi düşünmenize neden olabilir.  Ancak, kasılmalarınız dinlendiğinizde veya pozisyonları değiştirdiğinizde kaybolursa, bunlar Braxton Hicks kasılmalarıdır. Gerçek doğum sancıları, pozisyondaki değişikliklere rağmen sizi rahatsız etmeye devam edecek ve zaman geçtikçe daha acı verici ve daha yoğun hale gelecektir. Braxton Hicks kasılmaları vücudunuzu doğum için hazırlamaya çalışır hatta rahim ağzını (serviksinizi) biraz açarlar. Servikal değişikliklerde, kanla kaplı vajinal akıntınızın olduğunu fark edebilirsiniz. Buna "nişan" denir ve bu genellikle doğuma giden yolda olduğunuzun işaretidir. Ancak, gerçek doğuma girmeden önce saatler, hatta günler olabilir. 

 • 38 haftalık doğum öncesi ziyaretinizde, doktorunuz rahim ağzınızda herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için muhtemelen bir muayene yapacaktır. 
 • Ödem: Şişmiş ayak ve ayak bilekleri gebeliğin son haftalarında normal bir semptomdur. Bu belirti "ödem" olarak adlandırılır ve dokularda fazladan sıvı toplandığında meydana gelir.  Bu belirti arkanıza yaslanıp ayakları yukarı koyarak hafifletilebilir. Düzenli yürüyüşler, kan akışını koruyarak bu şişliği azaltacaktır. Hafif şişlik olması normaldir, belirtileriniz şiddetli ise derhal doktorunuzla irtibata geçiniz. Eğer şişkinliğiniz sürekli baş ağrıları, bulanık görme veya diğer garip görme değişiklikleri, aşırı üst karın ağrısı veya bulantı ile gelirse, bu bir preeklampsi belirtisi olabilir - tedavi edilmesi gereken ciddi bir komplikasyondur. 
 • Göğüsleriniz sızıntı yapabilir. Sızdırdıkları şey kolostrumdur - emziriyorsanız, bebeğinizin yaşamının ilk günlerinde bebeğinizi besleyecek ön süt. Kolostrum adı verilen sarımsı bu sıvı, esas olarak antikorlardan oluşur ve çok daha az şeker ve yağ içerir. Bu kolostrum yeni doğanı korur ve anne sütü ile birlikte doğumdan sonra bile salgılanır.
 • Doğumun gerçekten başladığını nasıl anlayabilirsiniz?: Bu hamile kadınların doktorlarına sorduğu bir numaralı sorudur. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Doğum karmaşık bir süreçtir ve her kadın onu farklı deneyimler. Bazı kadınlar doğum başlamadan önce çok acı verici kasılmalar hissederken, bazıları rahim için nispeten rahat bir gerginlik yaşarlar. Kasılma hissetmeden önce suyunuz gelebilir. Doğum başladığında, daha sık ve daha güçlenecek düzenli kasılmalar olacaktır. Her kasılma rahimin tepesinden başlar ve aşağıya doğru dalga benzeri bir hareketle hareket eder. Kasılmalar bebeğinizi aşağı doğru pelvisinize doğru iter ve rahim ağzına (serviksinize) baskı uygular. Sonuç olarak, rahim ağzınız doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçmesine izin vermek için incelir ve genişler (açılır). 
  İlk kez anne oluyorsanız, muhtemelen birkaç yanlış alarm olacak. Hastaneye yapılan çok fazla geziden kaçınmak için, kasılmalarınızın kuvvetli ve düzenli olmasını, sıklığının artmasını bekleyin.
 • İşte bu hafta boyunca dikkat etmeniz gereken doğum belirtileri:
 • - Bebeğinizin pelvisin derinliklerinde inmesi
 • - Vajinadan kalın mukus tıkacı (nişan) boşalması.
 • - Amniyotik kesenin yırtılması ve suyunuzun gelmesi.
 • - Düzenli aralıklarla sık ve ağrılı kasılmalar.
 • - Düşük, donuk sırt ağrısı.
 • - İshalli veya ishalsiz kramplar.
 • Sorunlu Uyku: Ağrılar veya endişe nedeniyle dinlendirici bir gece geçirmekte zorlanabilirsiniz. Rahat bir yer bulun - koltukta veya yatakta olun - ve uyumaya çalışın. 
 • Vajinal Akıntıda Artış: Mukus tıkacı olarak bilinen, mukus benzeri, kalın bir madde olan vajinal akıntıda bir artış olabilir.  Akıntıdaki bu artış, rahim ağzının genişlemesinden kaynaklanmaktadır.
 • Kaşıntılı Bir Karın: Göbeğiniz daha da gerilir ve giderek daha hassas hale gelir. Cildinizin nemlendirilmesi bu gibi durumlarda yardımcı olabilir. Yoğun kimyasal olmayan nemlendiricilerin seçilmesi önerilir. Ayrıca bol miktarda sıvı ve su tüketilmesi de tavsiye edilir. Kızarıklık gelişirse doktora danışılmalıdır.
 • Kaygı: Bu hamile kadınlar arasında oldukça yaygındır. Endişeyi hafifletmek için, zihni meşgul tutmak ve bir filmi izlemek ya da arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmek daha iyi olabilir.
 • Annenin göbeği, 38. gebelik haftasında oldukça büyüktür ve boyun gerginliği, sırt gerginliği ve halsizlik ile sonuçlanır. Karın büyüdükçe, kilo almaya devam edersiniz.
 • Yorgunluk ve Ruh Hali Dalgalanmaları: Büyüyen göbeğin ağırlığı, yürüme zorluğu, ağrılar ve sık idrara çıkma ile birleştiğinde, bebeğinizi en kısa zamanda doğurmak istiyor olabilirsiniz. Fakat bebeğin rahim içinde doğuma hazır olana kadar kalmasının iyi olduğunu unutmayın. 
 • Doğum Kanalına İnmesi: Hamileliğinizin bu aşamasında kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Hamileliğin bu dönemindeki yaygın bir şikayet, bebeğin düşebileceği hissidir. Bu duygu, bebeğin doğum kanalına aşağı inmesi ve bu hareketle ilişkili basıncı hissedeceğiniz için oluşur. 
 • Muhtemelen endişelenecek bir şeyiniz yok, ancak her şeyin yolunda olduğuna dair güvenceye ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışın. Ayrıca pelviste iğne batması, uyuşukluk veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. Bu aynı zamanda bebeğinizin ilave baskısının bir sonucudur ve şu anda yaygın bir şikayettir.
 • Rahim Ağzı: Hamileliğinizin bu son haftalarında rahim boynunuz etkilenir. Etki, rahim ağzının (serviksin) doğum için hazırlandığı süreçtir. Bebeğiniz pelvise düştükten sonra, yavaş yavaş rahim ağzına daha yakın inecektir. Rahim ağzı ayrıca daha ince ve daha yumuşak hale gelecektir. Doktorunuz “servikal olgunlaşma” veya “servikal incelme” gibi terimler kullanıyorsa her ikisinin de etkisi ile ilgilidir.

Gebeliğin 38. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

38. haftada bebeğiniz şimdi 3,1 kg ağırlığında ve 50 cm uzunluğa sahiptir. Bu sadece ortalama bir uzunluk ve ağırlıktır. Doğal olarak, bazı bebekler birçok faktöre bağlı olarak çok daha küçük veya daha büyüktür. Ultrason ölçümleri gerçek boyuta ve ağırlığa yaklaşabilir. Bu hafta yapılan ortalama ölçümler size bebeğinizin büyüklüğü hakkında bir fikir verir. Hamileliğinizin bu son günlerinde, bebeğiniz şimdi annesi ve babasıyla tanışmaya hazırlanıyor.

Karnınızdaki alan çok sınırlı hale gelse de, bebeğiniz hala hareket etmeye ve aktif kalmaya çalışıyor olabilir. Şimdi, zamanın % 40'ı kadar aktif durumda olacak. Aktif iken bacaklarını ve kollarını hareket ettirecek, kalp atış hızı artacak ve nefes alma hareketleri yapacak (gerçekte kelimenin tam anlamıyla nefes almasa da). Sessiz olduğu zaman bunlardan hiçbirini yapmayacak ve kalp atış hızı aynı kalacaktır. Uyandığında gözleri açılacak ve uyurken kapanacak. Bebeğinizin hareketlerinde bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, daima doktorunuzu arayın.
Şimdiye dek bebeğinizin kollarındaki ve bacaklarındaki uzun kemikler sertleşti. Bu sürece kemikleşme denir ve hamileliğiniz boyunca meydana gelmiştir. Ancak kafatası kemiklerinin bir kısmı daha kolay çıkmasına yardımcı olmak için yumuşak kalır. 

Bebeğinizin kavrama refleksi şimdi çok güçlü. Genellikle göbek kordonunu kavrar veya ellerini kıvırarak küçük toplara dönüştürür.

38. haftada bebeğinizin başı ve karnı geçen hafta ile aynı büyüklüktedir, ancak her gün kilo almaya devam etmektedir. Bebeğiniz ayrıca bağırsaklarında mekonyum üretmeye devam ediyor. Mekonyum, bebek rahim içindeyken bağırsaklarda biriken maddedir. Bebek amniyotik sıvıyı yutarken, küçük lanugo parçacıkları (bebeğin vücudunu örten sıcaklığını düzenleyen küçük saçları), safra ve derisinden dökülen hücreleri yutar. Bu içerikler bebeğin ilk bağırsak hareketi olan mekonyumu oluşturur. Mekanyum çok kalın, yapışkan, yeşil ve siyah renkli bir maddedir. Bebeğin ilk birkaç günündeki bağırsak hareketleri mekonyum olacak ve sonra sarımsı veya yeşil dışkıya dönüşecektir.

38. haftada, vücudunun geri kalanı gibi, bebeğinizin cinsel organları tamamen oluştu ve çalışıyor. Bebekler bazen rahimden uygun bir saç modeli ile çıkarlar veya neredeyse kel olabilirler. Kendini çizmesini durdurmak için kesilmesi gereken uzun tırnaklara sahip olabilir.

Rahim içinde kendi rutinini geliştiriyor olacak - doğduktan sonra dış dünyaya daha uygun bir rutinin içine girmeye yardım etmek sizin sorumluluğunuzda olacak.

Bebeğiniz bu süre zarfında çok fazla hıçkırır, çünkü yuttuğu amniyotik sıvı bazen boğazını gıdıklar. Aynı zamanda olayları nasıl koordine edeceğini de öğreniyor, böylece aynı anda emebilir, yutabilir ve nefes alabilir.

Gözleri geniş ve sağlamdır, ancak sinir ağları bebeğin odaklanmasına yetecek kadar karmaşık değildir. Yeni doğanlarda görme, göz gelişmeye devam ederken doğumdan birkaç hafta sonraya kadar hala zayıf kalır. Doğduğunda eğer gözlerinin mavi olduğunu düşünüyorsanız hemen onlara alışmayın- pigment ilk birkaç ay içinde geliştikçe onlar koyulaşabilir. Bebeğinizin kahverengi gözleri varsa, daha da açılmazlar. Pigment sadece eklenir, çıkarılmaz.

Dünyadaki ilk nefes bebeğiniz için büyük bir şoktur ve doğuma kadar amniyotik sıvı ile çevrili su altında nefes alarak pratik yapmaktadır. Bebeğinizin ciğerleri artık oldukça olgundur ama doğumdan sonra minik hava kesesi büyüyerek gelişmeye devam eder. Doğumdan önceki son birkaç haftada, akciğerler çok sayıda yüzey aktif madde yapar - küçük hava yollarını açık tutan yağ maddesi – ciğerlere mümkün olduğunca fazla oksijen almalarına yardımcı olur.

Gebeliğin 38. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hastane Çantanız Hazır mı?: Hastane çantasıyla ilgili birçok görüş var, ancak annelerin paketlemesi gereken daha yaygın maddelerden bazıları:
 • - Gecelik (rahat emzireceğiniz), elbise, sabahlık, hırka
 • - Terlikler ve sıcak tutan çoraplar.
 • - Losyon veya masaj yağı.
 • - Dudak kremi
 • - Atıştırmalıklar veya içecekler
 • - Kamera ve video kaydedici.
 • - Saç fırçası ve diş fırçası gibi kişisel banyo malzemeleri.
 • - Emzirme sütyenleri.
 • - Gögüs pedleri.
 • - Meme ucu kremi
 • - Eve gitmek için kıyafet
 • - Bebeğiniz için hastane çıkışı
 • - Bezler, ıslak mendil, havlu, battaniye
 • - Biberon
 • Eve gitmeyi planladığınız giysileri paketlerken, doğru bedende kıyafetleri aldığınızdan emin olun. Beş aylık hamileyken size uyan kıyafetleri getirebilirsiniz, çünkü doğum yaparak, aldığınız tüm ağırlığı sihirli bir şekilde kaybetmeyeceksiniz. Karnınız doğumdan sonra bir süreliğine biraz yuvarlak olacaktır.
 • Doğum Sonrası: Doğum yaptıktan sonra yemek aklınızdaki son şey olabilir, ama vaktiniz varken şimdi düşünmeye değer. Doğum sonrası ilk haftalarda evde yemek yapmaya zaman ayırmanız zor olacaktır. Bu yüzden ya şimdi pişirin ya da dondurun ya da süpermarkete gidin ve kaliteli hazır yiyecekleri stoklayın ya da ikisinin de karışımını yapın.  
 • Buzdolabını doldurun, böylece doğumdan sonra yiyecek almaya gerek kalmaz. 
 • Ne yemeli?: Hamilelikte vücudunuz birçok fiziksel ve hormonal değişiklikten geçer. Bu süre zarfında vücudunuzu besleme şekliniz bebeğinizin sağlığını etkiler. 38. haftadaki hamilelik yiyecekleri temel besin kolinini içermelidir. Kolin, beyin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur, aynı zamanda bebeğin beyninin ve omuriliğin gelişmesine de yardımcı olur. Beslenmenize ekleyebileceğiniz bazı kolin bakımından zengin yiyecekler: ıspanak, Yumurtalar, Brüksel lahanası, Brokoli, Yer fıstığı. Ek olarak, doğum için gereken gücü sağlayan ve emzirmeye başlamanıza yardımcı olabilecek yüksek enerjili yiyecekleri atıştırmak iyi bir fikirdir. Bunlar şunları içerir: Fındık, Taze meyve, Kuru üzüm, kayısı ve diğer kuru meyveler, Muz. Bu hafta için de susuz kalmamak önemlidir.
 • ndık: Doğal yağlar ve vitaminler bakımından zengin oldukları için her gün bir avuç fındık yiyin. Sadece çok fazla kalori ekleyebileceğine dikkat edin. Kuruyemişler ayrıca size gerekli karbonhidrat (enerji için gerekli), yağlar (enerjiniz ve bebeğinizin beyin gelişimi için gerekli) ve protein vb. Sağlar.
 • Artıklardan kaçının: Artıklar buzdolabında saklansa bile, sizin veya bebeğiniz için gerçekten iyi olmayan bazı bakteri taşıyabilir. Taze yemek yemeyi tercih edin.
 • - Kasılmaların düzenli olduğundan emin olun. Kolayca durup durmayacaklarını görmek için pozisyonları değiştirmeyi deneyin.
 • - Hamilelikle ilgili kitapları okuyarak doğum ve emzirme için hazırlanın.
 • - Çocuktaki beyin gelişimini etkileyebileceğinden alkol almayın.
 • - Yorgunluğa yol açabileceğinden hiçbir işte aşırıya kaçmayın.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler:
 • - Kullanmayı planlıyorsanız, anne sütü saklama çantası ve bir göğüs pompası.
  - Beşik, bebek küveti, banyo malzemeleri, şampuan ve daha fazlası 
  - Keskin kenarlar için koruyucular ve halıların altına kaydırmazlar gibi koruyucular.
  - Araba koltuğu , bebek arabası ve bebek taşıyıcısı gibi seyahat için gerekli olan unsurlar
 • Şimdi saçınızı kestirmenin zamanı geldi çünkü bir daha kuaföre gidene kadar aylar geçebilir ve bebeğiniz doğduğunda fotoğraflarınızda güzel görünmek istersiniz. 
 • Ayrıca, yüz bakımı veya bazı spa uygulamaları ile kendinizi şımartın (ancak hamile kadınlarla ilgilenme konusunda eğitimli bir terapist edindiğinizden emin olun).
 • Egzersizinize devam edin, eşinizle birlikte yürüyün veya bir gözetim altında yüzün. Arkadaşlarınızla görüşün, bir bardak çay için onlarla konuşun.
 • Su sızıntısı: Her 10 kadından biri doğum başlamadan önce bir su sızıntısı yaşar, ancak ıslaklığın amniyotik sıvı mı idrar mı olup olmadığını anlamak biraz zor olabilir (Amniyotik sıvı, hamilelik sırasında fetusu çevreleyen berrak, hafif sarımsı bir sıvıdır). Amniyotik kese, koruyucu bir tabakadır ve kemik büyümesine ve akciğer gelişimine yardımcı olur. Herhangi bir sızıntıyla karşılaşırsanız doktorunuzu ziyaret edin.
 • Bu haftayı sevdiklerinizle geçirin. Bu sizin ilk hamileliğiniz ise, bebeğiniz doğmadan eşinizle kaliteli zaman geçirin; bebek dikkatinizi isteyeceği için onunla yeterince zaman geçiremezsiniz. Eğer bu ikinci çocuğunuzsa, büyük çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirin ve yeni bebeği karşılama planınıza dahil edin.
 • Yaz Hamileliği: Yakıcı saatlerde içeride kalın; Bir bardak soğuk limonata eşliğinde iç mekanlarda film keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca, cildinizi nemlendirin ve iyi bakın.
 • Kış Hamileliği: Aşırı sıcak bir banyo vücut ısınızı artırabilir. Bu ısı kan basıncınızı düşürebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu riskler, sabit bir yüksek sıcaklıkta tutulan bir jakuzide daha fazladır. Ilık su ile banyo yapın.
 • Doğum sırasında sakin ve rahat olmanıza yardımcı olmak için son doğum öncesi ziyaretler sırasında doktorun talimatlarını dikkatlice dinleyin.
 • - Aktif ve enerjik kalmak için yürümek gibi fiziksel aktivitelere katılın. Çömelme ve kegel egzersizleri pelvik kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur.
 • - Bol bol dinlenin. Sakin olun ve stresi uzak tutun.
 • - Nefes egzersizleri uygulayın.
 • - Kocanız, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin.
 • - Asla onlardan yardım istemek için tereddüt etmeyin.
 • - Rahat ve bol giysiler giyin. Topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

889 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz