Gebelikte 37. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 37. Hafta Hamilelik

Gebelikte 37. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 845ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğinizin 37. haftası ve tatlı bebeğinizle tanışana kadar sadece 3 haftanız var! Heyecan verici ve yoğun bir zaman. Bebeğiniz şimdi doğmaya hazır. 37. haftalık hamilelikte, hamileliğinizin tadını çıkarmış olsanız bile, bitmesi için can atıyor olabilirsiniz. Bu zamana kadar neredeyse hamileliğinizin sonuna doğru gidiyorsunuz. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey, doğum belirtilerine dikkat etmektir.

Gebeliğin 37. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Erken Doğum: Doğum bu hafta gerçekleşirse erken dönem olarak kabul edilir. Bu, bebeğiniz bu hafta doğarsa, onun tamamen sağlıklı olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Yine de bebeğinizin rahimde daha uzun süre kalması daha iyidir. Doğum bu haftadan itibaren herhangi bir saniyede başlayabilir. Herhangi bir doğum belirtisi için dikkatli olmalısınız. Bir bebek 37 hafta ile 42 hafta arasında herhangi bir zamanda doğabilir. 
  Gebelik terimi:
 • - Erken dönem (37 hafta 0 gün ile 38 hafta 6 gün arasında)
 • - Tam dönem (39 hafta 0 gün ile 40 hafta 6 gün arasında)
 • - Geç dönem (41 hafta 0 gün ile 41 hafta 6 gün arasında)
 • Doğum Belirtileri: Beklenen tarihinize üç hafta kalmasına rağmen, bebeklerin yalnızca yüzde beşinin tahmini doğum tarihlerinde doğacağını unutmayın. Bebeklerin yüzde 80'inden fazlası 37-42. Gebelik haftaları arasında doğar. Doğum, 37 ila 42 haftalık hamilelikte kasılmalar olduğunda başlar. Beklenen doğum tarihiniz 40. haftanın ilk günü olarak belirlenmiştir. 37 haftadan önce başlayan kasılmalar olduğunda, buna erken doğum denir.
 • Doğumun başladığının işaretleri nelerdir, işte liste: 
 • - Bebeğinizin karnınızın alt kısımlarında hareket ettiğini hissettiğinizde bebeğiniz doğum kanalına girmiştir.
 • - Vajinadan gelen sıvı kalın bir mukus ve / veya hafif kanlı olduğunda buna mukus tıkacı veya nişan denir. Bu, bebeği bakterilere karşı enfeksiyondan korumak için antimikrobiyal özelliklere sahip bir tür servikal mukozadır. Bebeğin doğum kanalıma düşmesi yüzünden nişan geldiğinde, çoğu kadın 12 saat içinde doğuma girer.
 • - Sırtın alt bölgelerinin rahatsızlığı veya alt karın kramplarının artması.
 • - Rahimin gergin olduğunu hissetmeye başlayacaksınız. Bu his ilk başta hafif olabilir, ancak daha sonra acı verici olabilir.
 • - Suyunuzun gelmesi, tüm bu süre boyunca bebeğinizi kucaklayan koruyucu amniyotik kesenin kırılması / yırtılmasıdır. Her kadının suyu geldiğinde farklı bir deneyime sahiptir. Buna dayanarak, serviks ve vajinadan çıkan amniyon sıvısının miktarı bir damlama veya fışkırma olabilir.
 • Gerçek doğum kasılmaları nelerdir:
 • Gerçek doğumun kasılmalarını  Yalancı doğum (Braxton Hicks) kasılmalarından ayırt etmek zor olabilir. Fakat işte birkaç genel kural: 
 • - Her birkaç dakikada bir gelen ve daha düzenli ve sık görülen kasılmalar, gerçek doğum kasılmalarıdır.
 • - Gerçek doğumdan kaynaklanan kasılmalar dinlenerek geçmez. Yalancı doğum kasılmaları gelip gidebilir ve genellikle dinlenme ile durabilir.
 • - Gerçek doğum kasılmalarının en iyi göstergesi zamanla güçlenmeleridir, yalancı doğum kasılmaları güçlenmez.
 • Kasılmalara başladığınızda, aralarındaki süreyi tutmanız ve güçlendiklerini not etmeniz gerekir. Bir kasılmanın başlangıcı ile bir sonraki kasılmanın başlangıcı arasındaki süreyi not ettiğinizden emin olun. Aralık kısalıyorsa, gerçek doğum kasılması olabilir. Doğumun başladığınızı düşündüğünüzde doktorunuza haber verin. Doktorunuz size ne yapmanız gerektiği konusunda talimatlar verecektir. Kanlı vajinal akıntıda bir artış varsa veya suyunuz geldiğinde de doktorunuzu aramalısınız. 
 • İkiz Hamilelik: Eğer ikizlere hamileyseniz, bu haftalarda doğumunuz gerçekleşebilir. İkizler için ortalama hamilelik 35 haftada biter, ancak bazı kadınlar bebeklerini 40. haftaya kadar taşıyabilir. 
 • Meme Değişiklikleri: Bu hafta, göğüslerinizi her zamankinden daha dolu ve daha ağır hissettiğinizi fark ediyor olabilirsiniz. Son birkaç hafta boyunca vücudunuzdaki hormonlar göğüslerinizin emzirmeye hazırlanmasına neden oldu. Şimdi de hassas olabilirler, bu yüzden destekleyici bir sütyen taktığınızdan emin olun. Şu anda göğsünüzden bir sızıntı fark ederseniz, panik yapmayın. Bu bebeğiniz için ilk süt olan kolostrumdur. Bebeğinizi hastalanmaktan koruyacak antikorlar içeren sarımsı kalın bir süttür. Sızıntı kötüyse, sütyeninizin içine yerleştirilen emzirme pedlerini satın alabilirsiniz.
 • Emzirmeyi planlıyorsanız, meme uçlarınızı sadece suyla yıkamanız önerilir. Cildinizi fazla kuruttuğundan sabun kullanmayın. Piyasada, meme ucu için kullanılması amaçlanan ve emziren anneler için güvenli olan bazı kremler vardır. Emzirmeden gelebilecek kuru, çatlamış cilt beklentisiyle, cildi nemlendirmek için şimdiden bir krem ​​kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat meme uçlarının fazla uyarılması doğumun başlamasına yardımcı olan oksitosin salgıladığı için erken doğuma neden olabilir. O yüzden meme ucunu fazla uyarmadan krem sürmeniz tavsiye edilir.
 • Serviksiniz (rahim ağzı) hazırlanıyor. Rahim ağzı daha yumuşak olur ve incelir ve yavaş yavaş genişlemeye, açılmaya başlar. Bu olduğunda, genellikle bir mühür gibi davranan bir mukus tıkacı salınır. Buna nişan denir.
 • Ödem: Hamileliğinizin sonuna geldiğinizde, özellikle sıcaksa, parmaklarınızda, ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde bir miktar şişme olur. Bebeğiniz doğduktan sonra her şey normale dönecek, ancak o zamana kadar yeni ayakkabılara ihtiyacınız olabilir. Bunlar genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak baş ağrınız ve bulanık görüntünüz varsa bunlar acil tedavi gerektiren preeklampsi belirtisi olabilir. Bu yüzden şişmenizin yanında başka belirtiler varsa, doktorunuza görünün.
 • Lekelenme veya kanama rahim ağzının artan hassasiyeti nedeniyle 37. haftada yaygındır. Kanama, bölgedeki bazı tahrişler nedeniyle de meydana gelmiş olabilir.
 • Uykusuzluk: Uykusuzluk , tüm hamile kadınları hamilelik sırasında bir noktada etkileyen bir belirtidir. Bunun nedenleri arasında sık idrara çıkma dürtüsü, rahatsız uyku pozisyonu ve kaygı sayılabilir.
 • Kilo Almak: 37. haftaya kadar hamilelikteki toplam kilo alımınız 9 ila 14 kilo arasında olmalıdır. 
 • Sık Sık İdrara Çıkma: Bugünlerde çok banyoya gidiyorsanız, bunun nedeni bebeğinizin başının pelvisinizde olması ve mesanenize daha az yer açmasıdır.
 • Fetal pozisyon ve hareketler: Bebek rahim içinde baş aşağı bir pozisyonda ve bacakları göğsüne doğru bükülmüştür. Bebeğin hareket etmesi için daha az yer vardır.
 • Fetal hareketlerde önemli bir düşüş olduğunu fark ederseniz (iki saatte on hareketten az) doktorunuzu arayın.
 • Bulantı: Bu dönemde mide rahatsızlığı yaşayabilirsiniz, bu da zaman zaman mide bulantısı hissetmenize neden olabilir. Bu aynı zamanda yaklaşan doğumun bir göstergesi olabilir.
 • Hemoroitler: Büyütülmüş uterusun rektum damarlarında oluşturduğu ekstra basınç, ağrılı ve kaşıntılı olan kan damarlarının şişmesine neden olur.
 • Varisler: Vücudun alt kısmına doğru artan kan akımı, bacaklarda damarların şişmesine neden olur.
 • Unutkanlık: Bu süre zarfında unutkanlık hormonal dalgalanmalardan dolayı sık görülür.

Gebeliğin 37. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğinizin 37. haftasında bebeğiniz 2.8 kilo ve 49 cm uzunluğunda olabilir. 3 kg'a yakın ağırlıklarda ve oldukça hızlı bir şekilde yağ kazanıyor.  Bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Yağ şimdi kollarını, bacaklarını ve karnını kaplar. 

Şimdiye kadar bebeğinizin vücudunu kaplayan lanugo kılları dökülüp yerine "vellus kılları" (daha yaygın olarak "şeftali tüyü" olarak bilinir) adı verilen kısa, ince kıllar geçer. Bebeğiniz amniyotik sıvı içine düşen lanugo saçlarını yutar ve bu da ilk bağırsak hareketi olan mekonyuma dönüşür. Bebeğin sindirim sistemi şimdi doğumdan sonra bebeğinizin ilk kakasını oluşturacak yapışkan, yeşil madde olan mekanyum içerir.

Bebeğinizin kulakları tamamen gelişmiştir. Hamileliğinizdeki bu aşamada sesler rahme kolayca nüfuz ettiğinden, bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri rahatlıkla fark edebilir. Bebeğiniz duyabildiği için siz ve eşiniz bebeğinizle konuşarak zaman geçirmelisiniz. Aslında, tüm bebeklerin doğumdan sonra ilk tanıdıkları ses annesinin sesidir. 

37. haftada bebeğiniz yağ geliştirdikçe cildi şimdi daha pembeleşti ve saydamlığını kaybetti. Derisindeki kırışıklıklar artık çoğunlukla yağla doludur. Bu haftadan itibaren, bebeğinizi çevreleyen amniyon sıvısı seviyesi yavaşça azalacaktır. Bebeğiniz ayrıca solunum hareketlerini ve sindirim işlemini uygulamaya devam ediyor. Amniyotik sıvının solunması ve nefes almasının yanı sıra, amniyon sıvısını yutar ve sindirir. 

Bebeğinizin ciğerleri bu noktada oldukça gelişmiştir. Bu zamana kadar akciğerler tamamen işlevsel olduğundan bebek doğmaya hazırdır. Sürfaktan adı verilen bir lipoprotein üreterek bebeğin dış havayı solumasını destekleyecektir. Aslında bebeğiniz şimdi doğmuşsa, tıbbi yardımı olmadan kendi başına nefes alması muhtemeldir. Ek olarak, bebeğiniz şimdi doğum için kendini konumlandırdı. Başı aşağı dönük ve kasık kemiğine baskı yapıyor.

Onun yüzü tamamen gelişmiştir. Kirpikleri ve kaşları var ve 5 cm'ye kadar saçı olabilir veya olmayabilir.

Bebeğiniz erkekse, testisleri şimdiye kadar testis torbasına inmiş olacak. Erkeklerin sadece % 3'ünde 

doğumda inmemiş testis vardır.

Bebeğinizin hareketleri daha az olacaktır çünkü daha az yeri vardır, ancak üçüncü trimesterde olduğu gibi benzer sayıda hareketler hissetmeniz gerekir. Kadınlar, bebeklerinin hareketlerinin farkında olarak, her yıl gerçekleşen ölü doğumların sayısını azaltmaya yardımcı oluyor, bu yüzden sizin için normal olanı bilmek ve bir sorundan şüpheleniyorsanız hızlı davranmak gerçekten önemlidir.

Şimdiye kadar, ayak tırnaklarının ayak parmağını tamamen kaplayacak kadar büyümesi gerekirdi. Bunlar büyümeye devam eder, böylece bebeğinizin doğduğunda biraz fazla büyümüş tırnakları olmasını bekleyebilirsiniz.

Plasental hormonlar hamile anneye emzirme işlemine başlamak için kimyasal sinyaller gönderir. Bu plasental hormonlar aynı zamanda bebeğinizin meme bezlerinin şişmeye başlamasına yol açar. Rahimden çıktıklarında bunlar normale döner.

Göbek kordonu doğumdan sonra hastalık ve enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bebeğin vücuduna antikorlar pompalamaya başlar. Bu, bebek rahim dışına çıktığında emzirme ile desteklenir.
İskeletin bölümleri, özellikle kol ve bacakların uzun kemikleri, kemikleşme olarak bilinen bir işlemle sertleşti. Ellerin yumrukları kıvrılmış olabilir, göbek kordonunu kavrayabilir veya parmakları uzanmış olarak serbest yüzebilir. Kavrama refleksi çok güçlüdür.

Bebeğiniz karnınızda büyümeye devam ediyor, ancak organların çoğu olgun ve tamamen işliyor. Tek istisnalar bebeğinizin beyni ve ciğerleridir. Bu iki organ, bu noktada rahim dışında işlev görebilir, ancak bebeğinizin çocukluk döneminde olgunlaşmaya devam eder.

Gebeliğin 37. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hastane Çantası: Hamileliğinizin bu aşamasında, doğum başladığında alıp çıkacağınız hazır bir çantanız olmalıdır. Mümkünse, sizin için bir tane, bebek için bir tane koyun. İşte birkaç öneri:
 • Annenin Çantası: Çorap, bornoz, terlik, iç çamaşırı ve 2 gecelik, eve gitmek için kıyafet, emzirme sütyeni ve meme ucu kremi, pedler, banyo malzemeleri, şarj, kamera
 • Bebeğin Çantası: Eve gitmek için bir kıyafet, bebek bezleri, bebek battaniyeleri
 • Ne yemeli: 37. Haftalık gebelikte tüketilmesi gereken gıdalar üç faktöre dayanarak sınıflandırılmalıdır. İlk olarak, hamilelik tam olarak kabul edildiğinden, az miktarda baharatlı yiyecek, ahududu yaprağı ve çuha çiçeği yağı gibi doğumu tetikleyici gıda maddeleri yenmeye başlanabilir. İkincisi, vücut hala mide yanması yaşarken gazlı, yağlı yiyeceklerden, narenciyelerden kaçınılmalıdır. Son olarak, bebeğinizin beyni gelişim açısından hızlı adımlar atıyor. Bunun için balık, yumurta ve süt ürünleri gibi protein yönünden zengin besinler yenilmelidir. Hamilelikte vücudunuz birçok fiziksel ve hormonal değişiklikten geçer. Bu süre zarfında vücudunuzu besleme şekliniz bebeğinizin sağlığını etkiler. Bu nedenle dengeli beslenmelisiniz. Yediğiniz yiyecekler bebeğiniz için temel besin kaynağıdır, bu nedenle besleyici yiyecekler yemek önemlidir.
 • Proteinler: Hamilelik sırasında protein alımı çok önemlidir. Bebeğin beyni de dahil olmak üzere bebeğinizin doğru bir şekilde büyümesini sağlar. Proteinler ayrıca kan dolaşımını artırmaya yardımcı olarak bebeğinize daha fazla kan gönderilmesini sağlar. Protein içeren en iyi yiyecekler fındık, yoğurt, yumurta vs.dir.
 • Karbonhidrat: Vücudunuz doğuma neredeyse hazır olduğunuzdan, alabileceğiniz tüm ekstra enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle, diyetinize meyve, sebze ve kepekli tahıllardan alabileceğiniz sağlıklı karbonhidratlar ekleyin. Karbonhidrat enerji oluşumunda yardımcı olur ve aynı zamanda zihni stressiz tutar.
 • En az trafikle hastaneye ulaşabileceğiniz bir rota çizin.
 • Bu haftalar, hamile annelerin yeni doğmuş bebeklerini en kısa zamanda bekledikleri ve bir temizlik çılgınlığı yaşadıkları zamanlardır. Aslında bu zamanlarda dinlenmeye ihtiyaç duyulur. Alternatif olarak, işinizi sizin için başkası yapabilir! Olabildiğince dinlenin. Sakin bir zihin, doğumdan önce kendinize ve bebeğinize hediye edebileceğiniz en iyi şeydir. 
 • Kafein alımını sınırlayın, çünkü yalnızca uykusuzluğunuzu arttırır.
 • Yaz Hamileliği: Hamilelikteki kilo artışının neden olduğu gerilmiş cilt zaten kurudur ve yaz sıcağı ve güneş cildinizi daha da kurutabilir. Banyodan hemen sonra losyon sürün.
 • Kış Hamileliği: Bitkisel çayları tercih edin. Lale yaprağı ve zencefil kaynatılarak hazırlanır. Çok fazla siyah çay veya kahve içmemek en iyisidir. Çok fazla kafein dehidrasyona neden olabilir. Ruh halinizi iyimser tutarak kış depresyonuyla savaşın.
 • - Gebelik diyabeti, preeklampsi, plasenta problemleri veya enfeksiyonlar gibi tıbbi durumların herhangi birinde doktor bu hafta içinde doğum önerebilir.
 • Bebek Makat Pozisyonunda ise?: Bazen, doğum başlamadan bebekler pelvise girmeyebilir. Bebeğin makat pozisyonunda olması durumunda, doktorlar sezeryan doğum önerebilir.
 • - Sağlıklı, ev yapımı yiyecekler yiyin.
 • - Bol su için ama yatmadan en az bir saat önce daha az su için. Bu, gece idrara çıkma dürtüsünü azaltır.
 • - Sarsıntılı hareketlerden kaçının - oturma veya yatma konumlarından yavaşça kalkın.
 • - Yürümek enerjik hissetmenize ve sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olacaktır.
 • - Bacak krampları, hemoroitler ve sırt ağrısının rahatsızlığını hafifletmek için ılık bir banyo yapın.
 • - Bol ve rahat kıyafetler giyin.
 • - Rahat ayakkabılar ve terlikler giyin.
 • - Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç almaktan kaçının.
 • - Buzdolabınızı, bebek doğduktan sonra yiyebileceğiniz yemeklerle doldurun.
 • - Kordon kanı bankacılığı hakkında bilgi edinin ve ilgileniyorsanız, bunun için kayıt olun.
 • - Hamilelikle ilgili kitaplar okuyun.
 • - Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Herhangi bir endişenizi paylaşmaktan veya yardım istemekten çekinmeyin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

845 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz