Gebelikte 35. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 35. Hafta Hamilelik

Gebelikte 35. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 809ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğin 35. Haftasında doğum tarihine çok yaklaştınız demektir. 40. Haftaya ulaşana kadar sadece beş hafta kaldı! Ancak, bebeklerin yalnızca yüzde beşinin beklenen doğum tarihlerinde doğduğunu unutmayın. Bazıları beklenenden daha erken, bazıları daha sonra gelir. Herhangi bir zamanda doğum için hazırlıklı olmanız gerekir. 

35. gebelik haftasında duygularınız karışıktır. Hamile kadınlar neredeyse hamileliklerinin sonunda oldukları için kendilerini mutlu hissederler. Ancak, yaklaşan doğum tarihi nedeniyle hissedilen çok fazla endişe de vardır. Bu süre zarfındaki ana olay, bebeğiniz dünyaya gelmeye hazırlanırken pelvis bölgesine kademeli olarak inmesidir.

Gebeliğin 35. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • 35 ila 37. Gebelik Haftalarında B Grubu Strep Taraması: Hamileliğin 35 ila 37. gebelik haftasında, birçok sağlık kuruluşu bebeğinizi enfeksiyondan korumak için sizi B Grubu strep enfeksiyonu için tarar.  Bu test sırasında vajinanız ve rektumunuzdan sürüntü örnekleri alınacaktır. Numuneler test için laboratuara gönderilecek ve bir veya iki gün içinde sonuç alacaksınız. Sonuçlar pozitif olursa, doğum sırasında antibiyotik alacaksınız.
 • B grubu strep sindirim, idrar ve üreme sisteminizde yaşayan bir bakteridir. Ayrıca vajina ve rektumunuzda da bulunabilir ve Grup A strep'den ("strep boğazı" na neden olan bakterilerden) farklıdır. B Grubu strep normalde size zararsızdır ve genellikle hastalık belirtisi göstermezsiniz. Bununla birlikte, bebeğinizde tehlikeli ve hatta hayatı tehdit edici sorunlara neden olabilir. Doğum kanalı bakterilerle kolonileştirilmişse vajinal doğum sırasında bebeğinize B Grubu strep bulaşabilir. Bebeğiniz bir GBS enfeksiyonu geliştirirse, akciğer enfeksiyonları (zatürree gibi), kan enfeksiyonları ve menenjit (beyni veya omuriliği çevreleyen zarların iltihabı) gelişebilir. 
  Grup B strep enfeksiyonu olan çoğu bebek doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde hastalık belirtileri gösterecektir. Belirtiler arasında beslenme sorunları, uyanması zor bir bebek, nefes almada zorluk, sertlik veya gevşeklik ve nöbetler bulunur. Bebeğinizi izleyen doktorlar veya hemşireler, bebeğinize B Grubu strep bulaşmış olabileceğinden endişe duyarsa, bebeğinize antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Sık İdrara Çıkma: Hamilelikte üçüncü trimesterin sonuna doğru ilerlerken, bebeğiniz vajinal doğum için pelvise aşağı doğru hareket etmeye başlar. Ancak, bu mesaneye baskı uygular ve daha sık idrara çıkma dürtüsüyle sonuçlanır.
 • Pelvis Uyuşukluğu: Bebeğinizin inişinin bir başka yan etkisi de pelvise baskı yapmaya başlamasıdır. Bu basınç, bölgedeki uyuşukluk hissine yol açacak olan leğen kemiği etrafındaki sinirlerin bir kısmına uyarabilir.
 • Sindirim Sorunları:  Bebeğiniz büyüdükçe mide gibi vücuttaki bazı iç organlara baskı uygular. Bu, mide ekşimesi ve diğer sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Büyüyen rahim  mide asitlerini yemek borusuna doğru iterek mide yanmasına neden olur.
 • Hemoroit: Hemoroitlerden daha fazla zorluk çekiyor olabilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe ve rahminiz büyüdükçe, bağırsaklarınız üzerindeki baskı artar. Vücudunuzdaki yüksek progesteron seviyesiyle birlikte, yemeğinizi daha yavaş sindirmenize neden olur ve kabızlığınız başlar. Böylece, bebeğin rektum damarlarında baskıya neden olan ağırlığına ek olarak, kabızlık hemoroitleri daha da kötüleştirerek bağırsak hareketleri sırasında sizi zorlar.
 • Kabızlığı önlemek için bol miktarda sıvı aldığınızdan ve kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler yediğinizden emin olun. Günlük egzersiz yapmak da yardımcı olur. Dışkı yumuşatıcı veya müshil kullanmanız gerekiyorsa, hamilelikte neyin güvenli olduğunu danışmak için önce doktorunuzla konuşun.
 • Braxton Hicks Kasılmaları: Bunlar rahimin sıklıkla doğum sancıları ile karışan kasılmalarıdır. Bazı kadınlar bu kasılmaları hissetmeyebilir. Bu 'yalancı' kasılmalar, düzensiz olmaları nedeniyle gerçek kasılmalardan ayrılabilir.
 • Doğum Endişeleri: Kasılmalar ve doğum göz korkutucu görünebilir, bu yüzden sizin ve eşinizin biraz daha gergin olmaya başlaması doğaldır. Çünkü 40. hafta yaklaşıyorsunuz! Duygu durum dalgalanmaları (muhtemelen rahatsızlık veya anksiyete sonucu) ve sinirlilik yaşayabilirsiniz. Siz ve eşiniz için bunun yaşamlarınız üzerinde stresli bir zaman olabileceğini kabul etmek ve işleri dengede tutmak önemlidir. Birbirinizle konuşmak için zaman ayırdığınızdan, birbirinize güven verdiğinizden ve birlikte biraz dinlenerek zaman geçirdiğinizden emin olun. 
 • Pelvik Ağrı: Pelvik bölgenizde ağrı hissediyor olabilirsiniz. 
 • Bunun nedeni, bebeğinizin kafasının pelvisinize baskısı ve sizi ağırlaştıran rahimin büyüklüğüdür. Bu günlerde dolaşmanın acı verici olması şaşırtıcı değildir. 
 • Kilo almak: Hamile kadınların çoğu, bu haftaya kadar yaklaşık 10 kg almış olurlar. Bu birkaç hafta boyunca kilodaki hızlı artış, bebeğin toplam ağırlığını arttıran yağ katmanlarıdır. 35. haftaya kadar kilo alımınız yaklaşık 9-14 kilo olmalıdır. 
 • Diğer Belirtiler: Büyüyen bir bebek taşımak kolay değildir ve sizi yorgun bırakacaktır. Bebeğinizin ekstra ağırlığı sırtınıza daha fazla baskı yaparak sırt ağrısına neden olur. Hormonal dalgalanmalar ara sıra baş ağrısına yol açabilir ve diş etlerinin gevşemesine ve kanamasına neden olabilir. Büyüyen rahim vücudunuzdaki yerçekiminin merkezinde bir kaymaya neden olarak sizi zaman zaman sakar yapar. Hormonal değişiklikler, bu hafta oldukça yaygın olan unutkanlık eğiliminizi artırıyor. Bazı anneler bu süre zarfında kolostrum salgıları yaşar ve bu da göğsün ağırlaşması anlamına gelir.
 • 35. Haftada Erken Doğum:  Gebeliğin 37 haftasından önce meydana gelen doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.
 • Doktor Ne Zaman Aranmalı:
 • - Bebeğinizin hareketlerindeki önemli değişiklikler
 • - Ani kilo alımı, el ve yüz şişmesi, bulanık görme, sürekli baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi ve karın ağrısı 
 • - İdrarın rengi koyu sarı veya turuncu, kokulu veya kokusuzdur ve buna karın veya bel ağrısı eşlik eder. Yanma hissi veya vajinal kaşıntı İYE'yi gösterebilir.
 • - Aşırı susuzluk ve ağız kuruluğu, bulanık görme, yorgunluk, baş dönmesi eşliğinde.
 • - Bacaktaki hassasiyet ile birlikte ağrılı veya ağrısız tek taraflı şişlik.
 • - Bir saat içinde beş veya daha fazla kasılma yaşanması
 • - Vajinadan su sızıntısı
 • - Sabit veya aralıklı alt sırt ağrısı
 • - Pembe bir renk tonu veya kan çizgileri ile vajinal akıntı
 • - Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuza haber veriniz.

Gebeliğin 35. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

35 haftada bebeğiniz 46-47 cm uzunluğundadır ve 2.3-2.5 kg ağırlığındadır. Bu zamana kadar bebeğinizin gelişimi neredeyse tamamlandı.

Bebeğiniz bu hafta doğmuşsa, çok hafif sağlık problemleriyle yüzde 99'dan fazla hayatta kalma şansı vardır. Oksijen alımını izlemek, bebeğinizin vücut ısısını koruyabildiğinden ve yeterli yeme davranışına sahip olduğundan emin olmak için sadece kısa bir hastanede kalması gerekir. 
Bebeğiniz çok büyük olduğu için, artık rahminizde takla, fırlama hareketleri yapamayacak. Rahiminizdeki amniyon sıvısının seviyesi zaten bir hafta önce maksimum hacmine ulaştı, bu nedenle küçük çocuğunuzun akrobasi alanları için alan sınırlı hale geliyor. Rahim çok az miktarda boş alana sahiptir, bu yüzden çoğu bebek kıvrılmış, uzuvları bedenlerine yakın bir şekilde katlanmış şekilde uzanır.
Bebeğinizin ciğerleri olgunlaşıyor. 32 haftalık hamilelikten beri, bebeğinizin ciğerleri, hava keselerinin yüzeyini kaplayan ve açık tutan "yüzey aktif" adı verilen bir madde üretmektedir. Sürfaktan bebeğinizin doğumdan sonra nefes almasına yardımcı olur. Erken doğan bebeklerde yeterli yüzey aktif madde bulunmaz, bu nedenle solunum sıkıntısı riski daha yüksektir. 35. gebelik haftasında erken doğuma girecekseniz, doktorunuz muhtemelen bebeğinizin akciğerlerinde yüzey aktif madde üretimini hızlandıracak ve bebeğinizin solunum sıkıntısı riskini azaltan bir kortikosteroid enjeksiyonu yapacaktır. 

Yağ bebeğinizin cildi altında birikmeye devam etmiştir ve enerji sağlamak ve vücut ısısını düzenlemekten sorumludur. Bu yağ birikintileri de cildin görünümünü değiştirmiş, daha pembemsi (kırmızı yerine) ve daha az buruşmuş hale getirmiştir. Lanugo (vücudu saran ince saçlar) düşmeye devam eder.  

Bebeğiniz artık doğru doğum pozisyonuna giden yolu da buldu. Başı kasık kemiğine dayanıyor ve doğana kadar bu şekilde kalacak. Bazı bebekler baş aşağı pozisyona dönmezler. Buna 'makat pozisyon' denir ve genellikle 32 haftalık veya daha erken gebeliklerde görülür. Eğer çok fazla amniyotik sıvınız varsa, plasentanız rahminizde düşük kalıyorsa veya ikiz gebelikse, makat pozisyonda olma olasılığı daha yüksektir. Doğumdan önceki kontrollerinizde doktorunuz bebeğinizin makat pozisyonunda olup olmadığını belirleyebilir. Eğer durum buysa sezaryen genellikle gerekli olacaktır. Fakat doğum kanalına girmeye başlamadan önce bebeği rahimde çevirmek için kullanılan yöntemler de vardır. 

Bebeğinizin sinir sistemi, sinir hücreleri ve kasları arasında daha fazla bağlantıları vardır ve onun refleksleri güçlüdür. Şimdi kavrayabilir, ağzında bir meme ucu arayabilir ve emebilir. Ayrıca ışığa ve sese iyi yanıt veriyor. Göz kapakları açılabilir ve kapatılabilir ve yanıp sönme mümkündür. İrisler ayrıca artık ışığa duyarlıdır ve ışığa maruz kalmaya bağlı olarak genişler ve daralır.

Beyin olağanüstü bir hızla büyüyecek ve bebeğinizin başındaki ' yumuşak noktalar ' bu hızlı büyümeye uyum sağlayacak. 

Gebeliğin 35. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Emzirme: Siz ve eşiniz bebeğinizin gelişine hazırlanırken, emzirmeyi düşünmeye başlamak için harika bir zaman. Emzirme kesinlikle çocuk doktorları ve diğer doktorların tercih ettiği yöntemdir. Anne sütü mükemmel bir bebek mamasıdır. Bebeğinizin hazmetmesi, formüle kıyasla daha kolaydır. Hazırlanması gerekmez ve her zaman kullanılabilir. Ayrıca, bebeğinizin sağlıklı olması için gereken tüm besinleri, kalorileri ve sıvıları içerir. 
 • Anne sütü, küçük çocuğunuzu birçok hastalık ve enfeksiyondan koruyan antikorlar da içerir. Emzirilen bebeklerin kulak enfeksiyonları, ishal, obezite, zatürree olma olasılığı daha düşüktür ve araştırmalar bebeğinizi ani bebek ölümü sendromundan (SIDS) bile koruyabileceğini göstermiştir. Emzirmenin bir diğer yararı da rahminizin hamilelik öncesi boyutuna daha hızlı geri dönmesine yardımcı olmasıdır. Emzirirken kalori yakarsınız, bu hamilelik kilonuzu vermenize yardımcı olabilir! Tüm bu avantajlarla emzirmek, kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.
 • Bebeğin kordon kanı doğumdan sonra plasentada ve göbek kordonunda kalandır. Kordon kanı, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek kan oluşturan kök hücrelerden oluşur. 
  Kordon kanında bulunan kök hücreler daha sonra vücudun eski hücrelerinin değiştirilmesi gerektiğinde yeni kan hücreleri yapabilir. Kordon kanı kök hücreleri, kan hastalıkları, metabolizma ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi belirli hastalıkları tedavi edebilir. 
 • Kilo aldığınızda ve doğum tarihinize yaklaştıkça, hamileliğinizin başlarında yaşadığınız sıcak basmalarının geri döndüğünü fark edebilirsiniz.
 •  Bu durumdan rahatsızsanız, elbise gibi rahat kıyafetler giymeniz daha iyidir. Ve eğer yapabilirseniz, giysilerinizin pamuklu olduğundan ve böylece nefes alabildiğinden emin olun. Bir vantilatörü yakınınızda tutun ve bir yüzme havuzuna erişiminiz varsa, bundan yararlanın.
 • Doğum izninizden en iyi şekilde yararlanın. Bu haftalarda doğum iznindesiniz ya da yakında çıkacaksınız. Bu hafta dinlenme, rahatlama ve genel olarak enerji rezervlerinizin stoklanmasını sağlamak zamanı olabilir. Doğumdan önceki son günler yapılacaklar listenizdeki görevlerin başında dinlenmek son derece önemlidir.
 • 35. Hafta hamilelikte uçmak güvenli midir?: Havayolları firmalarına göre değişiklik göstermesine rağmen çoğu havayolu 28. Hafta ve 35. Hafta arasındaki hamileliklerde doktorunuzdan seyahat etmenin güvenli olduğunu söyleyen bir rapor ister. Hava basıncı veya nemdeki değişimin size veya bebeğinize zarar vereceğine dair kanıt yoktur. 28 haftadan fazlaysanız, bacaklarınız daha fazla şişebilir ve düşük hava basıncı burun kanaması olasılığını artırabilir.
 • Ne yemeli: 35. Haftada beslenmeniz bağırsak hareketine yardımcı, kabızlık gibi sorunları önlemek için lif açısından zengin gıdalar içermeli. Genel bir kural olarak, kabızlığa karşı rahatlamak için hem çözünür hem de çözünmeyen lif türünün tüketilmesi tavsiye edilir. Bazı lif bakımından zengin yiyecekler arasında brokoli, armut, fasulye ve yulaf ezmesi bulunur. Bebeğinizin gelişimi için beslenmenin önemini çok büyüktür. Bu son haftalar bebeğinizin gerekli ağırlığı almasına yardımcı olmak için çok önemlidir.
  • - Proteinler: Proteinler gebeliğin bu aşamasında kritik öneme sahiptir. Yumurta protein açısından iyi bir kaynaktır.
  • - Kalsiyum: Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri hamilelikte çok iyidir. Ayrıca D Vitamini içerirler - bu hamilelik sırasında da önemlidir.
 • Bacak bölgesinde şişlik olabileceğinden şişliği​ azaltmak için ayaklarınızı birkaç yastık veya kitap kullanarak yükseltebilirsiniz.
 • - Erken doğuma girmeniz durumunda, hastaneye giden bir rota belirleyin.
 • - Pelvik kasları güçlendirmeye yardımcı olduğu için Kegel egzersizlerini yapmaya devam edin.
 • - Kahve gibi mide ekşimesi tetikleyen yiyeceklerden, yağlı yiyeceklerden kaçının çünkü bu yiyecekler hamileliğin bu aşamasında sindirim sorunlarına yol açabilirler.
 • - Suyunuzun dışardayken gelmesi veya hastaneye zamanında gelememe konusunda endişe duyabilirsiniz. Her ikisi de nadirdir. Şu andan itibaren ulaşılabilir olmak konusunda eşinizle konuşun, oraya hızlı bir şekilde varamazsa daha yakında kimler var ve diğer çocuklarınızla ne yapmalısınız? Bir planınız olduğunda, bu konuda daha iyi hissedeceksiniz.
 • - Diğer bir endişe kaynağı siz ve bebeğinizin iyi olacağıdır. Trajik bir şekilde, ölü doğum hala gerçekleşse de, bebeklerin ve annelerin büyük çoğunluğunun iyi olduğunu unutmayın. 
 • - Belli ki büyük karnınızı dolaştırmaktan yoruldunuz. Bu sizin ilk hamileliğiniz olmasa bile, her hamileliğin ve her bebeğin farklı olduğunu bilmelisiniz, bu yüzden ne olacağı konusunda biraz endişeli olmak tamamen normaldir. Kaygınızın günlük yaşamınızı veya etrafınızdaki insanlarla olan ilişkilerinizi etkilediğini tespit ederseniz, dengeyi korumayı denemelisiniz.
 • - Sık İdrara Çıkma: Bebeğiniz şimdi mesaneye bastırarak pelvisinize düşmüş olabilir. Bu, neredeyse her saat tuvalete gitmek demek! Ancak vücudunuzun şimdi her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı olduğundan sıvı alımını kısmayın.
 • - Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe, hareket etmesi için daha az yer var. Bebeğinizin hareketleri büyük olasılıkla yavaşlarken, onları hala hissetmelisiniz. Hareketin azaldığını fark ederseniz (saatte 10 hareketten az) veya bebeğinizin hareketinden endişe ediyorsanız doktorunuzu ziyaret edin. 
 • Yaz Hamileliği: Nefes alabilen kumaşlar giyin, böylece terlemeyin; bu sizi serinletir ve sıcaktan oluşabilecek döküntüleri önlemeye yardımcı olur. 
 • Yaz aylarında, döküntüler genellikle göğsün ve karnınızın altında gelişir, bu hamile kadınlar için yaygın bir problemdir. Deri kıvrımlarını kuru ve terden uzak tutun. Normal sütyenlerden emzirme sütyenlerine geçebilirsiniz. 
 •  Kış Hamileliği: Dışarı çıktığınızda sizi sert soğuk rüzgarlardan korumak için eldiven, şapka, atkı kullanın. 
 • - Sarsıntılı hareketlerden kaçınmak için her zaman yatma konumundan yavaşça kalkın.
 • - Sıcağa yakın ılık bir banyo yapmak, bacak krampları, hemoroitler ve sırt ağrısından kaynaklanan rahatsızlıkları azaltır.
 • - Sağlıklı ve ev yapımı yemekler yiyin.
 • - Yürümek enerjik hissetmenize ve iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olacaktır.
 • - Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç almaktan kaçının.
 • - Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Endişelerinizi onlarla paylaşmaktan çekinme.
 • - Hamilelikle ilgili kitapları okuyun.
 • - Eşinizi planlamaya dahil edin.
 • Baba Adayları İçin İpuçları:
  • - Bölgenizde bir çocuk doktoru arayın.
  • - Günlük ev işlerine yardım edin.
  • - Doktor ziyaretlerine eşlik edin.
  • - Hastane çantasının gerekli tüm malzemelerle hazır olduğundan emin olun.
  • - Beraber yürüyüşlere çıkın.
  • - Değişiklik için bir gün dışarı çıkmayı planlayın.
  • - Acil durumlarda çağrıya hazır olun.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

809 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz