Gebelikte 34. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 34. Hafta Hamilelik

Gebelikte 34. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 946ZİYARET

 • 0YORUM

34. haftada, sekizinci aydasınız, yani hamileliğin üçüncü trimesterindesiniz ve doğum tarihinize yaklaşıyorsunuz. Muhtemelen şu an biraz endişeli hissediyorsunuzdur. Çünkü son haftalara yaklaştığınızda zaman çok yavaş ilerlemeye başlayabilir.  Neredeyse hamileliğinizin son ayına giriyorsunuz ve gittikçe daha yorgun ve ağrılı hissederken bebeğiniz gün geçtikçe daha da güçleniyor. 

Gebeliğin 34. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Yalancı Doğum (Braxton Hicks) Kasılmaları: Hamileliğiniz devam ettikçe ve doğum tarihinize yaklaştıkça, Braxton-Hicks kasılmalarını gerçek doğum kasılmalarından ayırmak zor olabilir. Genel bir kural olarak, eğer kasılmalarınız düzensiz ise ve belli aralıklarla gelmiyorsa, Braxton Hicks kasılmaları yaşarsınız. Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklarla başlar, birbirlerine yakınlaşırlar ve zaman geçtikçe yoğunlaşırlar. Braxton-Hicks kasılmaları tipik olarak karnınızın önünde hissedilir, gerçek doğum kasılmaları genellikle belinizde başlar ve sonunda karnınızın önüne geçer. Hamileliğin 34. haftasında, gerçek doğum kasılmaları olmamalıdır. Vajinanızdaki (veya bebeğinizin aşağı bastırdığı hissi) basınçla birlikte güçlenen kasılmalar, vajinal kanama, sıvı sızıntısı veya grip benzeri semptomlar (ishal, mide bulantısı gibi), adet benzeri kramplar veya kusma yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun. Bu erken doğum olduğunun bir işareti olabilir.
 • İkiz gebelik döneminin ideal uzunluğu 37 ile 42 hafta arasında olmasına rağmen, ikizlerin yüzde 50'sinden fazlası (37 haftadan önce) erken doğar.
 • Pelvise İnme: Bebeğinizin pelvisinize indiğini fark edebilirsiniz. Genellikle doğum başlamadan birkaç hafta önce ortaya çıkar. (Bununla birlikte, bazı durumlarda, doğum eyleminin başlamasından birkaç saat önce de meydana gelebilir). Bebeğinizin pelvise inmesi, bazı hamilelik belirtilerinizi kötüleştirirken diğer hamilelik rahatsızlıklarını iyileştirir. Örneğin, büyüyen bebeğiniz ve mesanenize baskı yapan rahminiz nedeniyle daha sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar pelvislerinde derin bir rahatsızlık hissi duyuyorlar ve bu da normal şekilde yürümeyi engelliyor. Bebeğinizin düşeceğinden endişelenmenize rağmen, rahim ağzınız genişlemeye başlamadığı sürece o tamamen güvendedir.

 • Öte yandan, midenizdeki baskıyı alır, çünkü bebeğiniz pelvisinize doğru iner, böylece mide ekşimesi veya hazımsızlık hissetmeden daha fazla yiyebileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca nefes darlığı hissinden de bir miktar rahatlama elde edersiniz. Yaşadığınız herhangi bir kaburga ağrısı yok olacaktır.  Artık son tarihe yaklaştığınıza göre, suyunuzun gelmesi ve kasılmalar gibi doğumun herhangi bir uyarı belirtisi konusunda uyanık olmalısınız. 
 • Sırt Ağrıları ve Bel Ağrıları: 34. haftada mutlaka mücadele etmeniz gereken hamilelik belirtileridir. Rahminizin ağırlığının yanı sıra, vücudunuzdaki bağ ve kasları gevşeten hormonal değişiklikler, sırtınızın üzerinde fazladan zorlanmaya neden olabilir. Dört gebe kadından üçü hamilelik sırasında bel ağrısı çekecektir. 
 • Bu rahatsız edici semptomla başa çıkmak için, duruşunuzun her zaman farkında olmaya çalışın ve size biraz rahatlama sağlamak için bir ısıtma yastığı veya soğuk bir kompres kullanın. Germek ve yürümek de rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçının.
 • Yorgunluk: İkinci üç aylık dönemde yorgunluktan geçici bir mola vermenize rağmen, yorgunluk şimdi tam olarak hissedilmektedir. Yorgunluğunuz ve halsizliğiniz, vücudunuzun tüm bu ekstra ağırlığı taşımaktan geçirdiği fiziksel baskı nedeniyledir. Stres ve geceleri tuvalete kalkmak da enerji seviyenizi düşürebilir.
 • Kilo Almak: İkiz beklediğinizden veya sadece tek bir bebek beklediğinizden bağımsız olarak, hamileliğinizin bu noktasında oldukça büyüksünüz. Muhtemelen bebeğinizin büyümesi için yer kalmamış gibi hissedersiniz. Tek bir bebek için 34. haftadaki kilo alımınız 9-11 kg olabilir. Kilo alımı her kadın için farklıdır.
 • Siyatik: Siyatik gebelikte oldukça yaygındır ve acıtır. Acı, bacağınızın arkasında sıkışan büyük bir sinirden kaynaklanır. Belinizde veya her iki bacakta keskin, sürekli bir ağrı hissedeceksiniz. Ağrı sizi hasta hissettirir ve geceleri uyanık tutar. Bacaktaki ağrı veya zayıflık kötüleşirse, doktorunuzu görmeniz gerekir. 
 • Vajinal Akıntı: Yaygın olarak görülen başka bir semptom vajinanız tarafından doğum hazırlığında salgılanan mukozadır. Buna vajina etrafındaki kan dolaşımını destekleyen östrojen akışı neden olur. Bu akıntı, bakterilerin doğum kanalından rahime  geçmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Şişmiş Ayak: Ayaklarınız ve ayak bilekleriniz, içlerinde biriken tüm sıvıların toplanmasından dolayı ödem görmeye devam edebilir. 
 • Şişmiş ayaklarınızı rahatlatmak için yumuşak dolgulu konforlu ayakkabılar tercih edin.
 • Kolostrum Sızıntısı: Vücudunuz, bebeğiniz doğduğunda kolostrum yaratır ve göğüsleriniz erken sızdırmaya başlayabilir. Bu durumdan kaçınmak için sütyeninizin içine emici pedler takın.
 • Bir bebek 34 hafta doğarsa ne olur?: Erken doğumdan endişe duyuyorsanız, bu haftadan itibaren bebeğinizin erken doğmuş olması durumunda iyi olacağından çok daha fazla emin olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu hafta doğacak olsaydı, nefes almak için yardıma ihtiyacı olabilirdi, ancak iki hafta içinde kendi başına nefes alabilecekti.
 • Kabızlık: Progesteron bağırsak kaslarını gevşetir, bu da gıdanın sindirim kanalında daha uzun süre kalmasına neden olur. Genişleyen rahim de artık karın bölgenizi kaplar ve bağırsaklarınızı köşeye sıkıştırır. Bu, bağırsak hareketlerinizin oldukça düzensiz olmasına neden olacaktır. Yeterince lif ve su tüketmek rahatsızlığı giderebilir. 
 • Hemoroitler: Bebeğin artan ağırlığı, rektum bölgesi çevresindeki sinirlere baskı yaparak şişmiş damarlara veya hemoroitlere neden olur. Kabızlık da ayrıca basınca neden olabilir ve bu da damarların şişmesinin sebebidir.
 • Uyuma Zorluğu: Kaygı, kramplar, sık sık idrara çıkma, şişkinlik ve kabızlık sizi bütün gece ayakta tutacaktır. Uyuya kalamazsanız, meditasyon müzikleri dinlemeyi ve kitap okumayı deneyin. Kısa süreli uyuyacaksanız bile sol tarafınıza yatarak uyuyun. Panik yapacak bir şey değil ama geceleri sırt üstü uyanırsanız uykuya geri dönmeden önce kendinizi ters çevirin.
 • Sık İdrara Çıkma: Artık bebeğiniz doğum için hazırlık aşamasında baş aşağı olduğundan, başı mesaneye sıkıca bastırıyor. Sonuç? Tuvalet her zaman için acil bir ihtiyaç. Endişelenmeyin, çünkü bebeğiniz doğunca bu durum ortadan kalkacak.
 • Bulanık görme: Hamilelik sırasında yüksek kan şekeri veya yüksek tansiyon durumunda, bulanık görme veya gözlerin önünde lekeler görülebilir. 
 • Sağlıklı Saçlar: Hamilelikte saç dökülmesi durur, saçlarınızı hacimli ve parlak gösterir.
 • Bacak Krampları: Genellikle geceleri kramplarınız olur. Bacaklarınızı uzatmak ve yürümek, rahatsızlığı giderir.
 • Memeleriniz doğum tarihi yaklaştıkça dolgunlaşır. Ayrıca, o bölgedeki cildin gerilmesi nedeniyle bazen kaşıntılı hissedersiniz. Göğüslerinizi desteklemek için daha büyük bir sütyene ihtiyacınız olabilir. Areolalar ve meme uçları daha koyulaşır ve dikleşir.
 • Gebelik Çatlağı: Göbek büyüdükçe çatlak izleri daha belirgin hale gelir. Bu izler cildin altındaki dokulardan kaynaklanır ve karnı kaşındırır. Bir nemlendirici veya yatıştırıcı bir krem ​​ kullanmak biraz rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, ılık banyo suyuna yulaf ezmesi eklemek ve bununla kaşınan yerlerinizi yıkamak rahatlatıcı olabilir.
 • 34. Hafta Gebelikte Fetal Hareket Ve Pozisyon: Gebeliğin 34. haftasında, karın içindeki yetersiz alan ve bebeğin bu hafta daha fazla uyuma eğiliminde olması nedeniyle bebeğinizin hareketleri öncekine göre daha azdır. Pozisyon: Bu hafta, bebeğiniz baş aşağı konumdan pelvise doğru hareket eder, bacaklar yukarı katlanır ve çene göğüste sıkışır. Ancak bazı durumlarda bebek doğum yapmayı karmaşıklaştıran uygun olmayan bir pozisyonda olabilir. Bir kama pozisyonu (ayağın doğum kanalına doğru işaret ettiği) veya enine bir yatma pozisyonu (burada bebeğin yana uzanması) tıbbi müdahaleler gerektirir. Teknikler başarısız olursa, o zaman sezeryan gerekli olur.

Gebeliğin 34. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Bebeğiniz, 34. hafta boyunca kilo almaya ve boyunu uzatmaya devam ediyor. Bebeğiniz çoğunlukla tam gelişmiş olduğu için, detaylar pek değişmiyor. 34. haftada, yaklaşık 2.1 kilo ağırlığında ve boyu ortalama 45 cm’dir. Bu ortalama bir uzunluk ve ağırlıktır. Doğal olarak, bazı bebekler birçok faktöre bağlı olarak çok daha küçük veya daha büyüktür.

Bebeğiniz şimdi mükemmel bir şekilde oluşturulmuştur ve yeni doğan oranlarına sahiptir. Şimdi bu sadece bebeğinizin doğmaya hazır olmadan önce biraz kilo alması ve biraz daha olgunlaşması ile ilgili. Bebeğiniz olgunlaşmaya devam ettikçe rahminizde daha da sıkışıyor. Sonuç olarak bebeğiniz daha fazla kıvrılır ve biraz daha az hareket etmeye başlar. 
Hamileliğiniz devam ederken bebeğiniz kilo alıyor. Yağ tabakası bebeğinizin cildine daha yumuşak bir görünüm veriyor. Bebeğinizin yağı şimdi kırışık cildi tamamen doldurdu, pürüzsüz ve sağlam hale getirdi. Bu yağ katmanları, bebeğinizin doğumdan sonraki vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. 
Şimdiye kadar bebeğiniz doğum pozisyonuna oturdu. Baş aşağı ve baş hafifçe yana dönük en yaygın pozisyondur ve doğal, vajinal doğum için en kolay pozisyondur.
Bebeğinizin sindirim sistemi şimdi olgunlaştı. Bebeğiniz bu hafta doğmuş olsaydı, yiyecekleri sindirebilirdi. Bebeğinizin bağırsağındaki sindirim enzimleri artık işlevseldir. 
34. gebelik haftasında, rahminizdeki amniyon sıvısının seviyesi azami seviyeye ulaştı ve yavaşça azalacak şekilde 37. Haftadan sonra aynı kalacak.

Bebeğinizin saçları başının üzerinde büyümeye devam ediyor, ancak lanugo (vücudundaki ince saçlar) her gün daha fazla dökülüyor. Bebeğinizin tırnakları artık parmaklarının ucunu geçmiştir.

Bu hafta büyük bir değişim bebeğinizin nefes alma yeteneğindedir. Doğumdan önce, bebeğinizin ciğerleri yutmakta ve nefes almakta olduğu amniyotik sıvı ile dolu olacaktır. Bu sıvı, hava keselerinin açık kalmasına yardımcı olan protein, klorür ve yüzey aktif madde ile doludur. Bu sıvıda nefes alma hareketi, akciğerlerin gelişmesine yardımcı olur; doğduğunda nefes alması için iyi bir egzersizdir.

Nefes alma açısından, gelişimin her günü şimdi bir fark yaratıyor. Daha fazla yüzey aktif madde oluştururken - hava keselerinin açılmasını ve kapanmasını sağlayan madde - bir kısmı amniyon sıvısına sızıyor. 

Bu hafta akciğerler dışında her şey olgunlaşır. Akciğerler tam olarak gelişmemiş olsa da, 34. haftada doğan hemen hemen tüm bebekler hayatta kalacaktır, ancak muhtemelen solunum güçlüğü çekeceklerdir.

Bebeğinizin beyni gelişmeye devam ediyor ve kafası bunu karşılamak için hızla büyüyor. Bununla birlikte, kafatasının kemiklerinin doğumdan sonraya kadar tamamen birbirine yapışmadığını bilmek önemlidir ve esnek olmalarının nedeni onu dışarı iterken hafifçe üst üste gelebilmeleridir. Bağışıklık sistemi vücudunuzdan daha güçlü ve daha bağımsız hale gelir. 

Artık rahminiz maksimum kapasiteye ulaştığından, bebeğinizin pozisyonundaki herhangi bir değişim sizin tarafınızdan kolayca hissedilir. Aslında, bebeğiniz karnınızdaki sıcak dokunuşunuzu bile algılayabilir. Bu noktada erken doğum, hastanede kısa bir destek hariç tamamen güvenlidir ve küçük çocuğunuzu hemen eve götürmeye hazır olacaksınız. 

Gebeliğin 34. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Ne yemeli?: Dengeli beslenmek sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Günde birkaç porsiyon taze meyve, sebze, kepekli tahıllar ve süt ürünleri tüketin. Daha sık ama daha küçük öğünler yiyin, böylece mide ekşimesini önleyebilirsiniz. 34. haftalık hamileliğinizde beslenmenizde yapılacak değişikliklerinden bazıları şunlardır:
 • - D, C ve K Vitamini kemik ve dişlerin gelişmesinde ve ayrıca bağışıklık kazanmada esastır. D vitamini takviyeleri tüketebilir ya da vücudunuzu güneş ışığına 10-20 dakika süreyle maruz bırakabilirsiniz. C vitamini yeşil yapraklı meyvelerde, yağsız etlerde ve turunçgillerde bulunur. Son olarak, K Vitamini karnabahar, lahana, fasulye, nar, ıspanak ve soya fasulyesi gibi yiyeceklerde bulunur.
 • - Bebeğinizin zihinsel kapasitesinin tam potansiyele ulaşması için omega-3 yağ asitlerine sahip olmanın tam zamanı. Balık yağı ve keten tohumu yağı omega 3 yağ asitleri içerir.
 • - Günde 3 litre su içiniz.
 • - Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri hamilelikte çok iyidir. Anneyi osteoporozdan korurlar ve ayrıca bebeğin kemik gelişimine yardımcı olurlar.  
 • - Takviyeler: Yeteri kadar besin değeri yüksek gıdalar tüketiyorsanız, takviyelerin sağlıklı bir beslenmenin yerine geçmediğini unutmayın.  Bu nedenle, dengeli beslenmeye ve temel besinleri sağlayan yiyeceklere odaklanın.
 • - Diyet eğlenceli değildir ve üçüncü üç aylık dönemdeyken tamamen tehlikelidir. Bebeğiniz ve ikinizin de normalden çok daha fazla yiyeceğe ihtiyacı vardır, bu yüzden onları kesmek komplikasyonlara neden olacaktır. Bunun yerine, alkollü ve baharatlı yiyecekler gibi sağlıksız yiyecekleri görmezden gelin.
 • - Stres yapmayın ve sağlıklı beslenme ile şımarmak arasında bir denge kurmaya çalışın. 
 • - Vitamin ve lif bakımından zengin olan muz, elma, ıspanak, brokoli gibi meyveler ve sebzeler tüketin.
 • - Yemek yerken çay veya kahve içmekten kaçının, çünkü demir emilimini zorlaştırır.
 • Doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneyi ziyaret edebilir, odaları gezebilir, erken doğum yoğun bakım servisleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 
 • Kegel egzersizlerini yapmayı unutmayın. Kegel egzersizleri pelvik tabanı daha da güçlendirir, kramp ve hemoroitlerin neden olduğu ağrıyı hafifletir. Ek olarak, bu egzersiz sorunsuz doğum şansını arttırır. 
 • Ayrıca herhangi bir sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olan pelvik tilt de yapabilirsiniz. Pelvik tilt karın kaslarının esnekliğini arttırmada yardımcı olur ve sırt ağrısını hafifletir.
 • Bu egzersizlerin yanı sıra, eklemlerinizi ve kaslarınızı güçlendirmek ve doğuma hazırlamak için doğum öncesi yoga, yürüyüş ve yüzme egzersizlerine gidebilirsiniz.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Bebeğinizin gelmesi için sıcak ve güzel bir evi olduğundan emin olun. Çocuk bezleri, biberonlar , emzirme sütyenleri ve bebek kıyafetleri için yeterli miktarda stok bulundurun. Küçük bir çocuk arabası satın almak, bebeğinizi evinize veya parka götürmenizi de kolaylaştıracaktır. Doğuma yaklaşırken, arkadaşlarınız ve ailenizle konuşarak sakin kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. 
 • Şimdi, hastane çantanızı hazırlamak için neye ihtiyaç duyacağınızı düşünmeye başlamanın tam zamanı. 
 • Çantalarınızı hastane için hazırlarken, her şeyi tek bir torbada tutun (acele etmekten ve bir torbayı geride bırakmaktan kaçınmak için), ancak torbanın içindeki eşyaları mümkün olduğu kadar ayırın: 
 • - Gerekirse çoğu hastane kıyafet sağlayacaktır, ancak kendi kıyafetlerinizi giydirmek isteyebilirsiniz.
 • - Kolayca emzirmenizi sağlayacak konforlu gecelikler
 • - Doğum için iki gecelik veya büyük, bol gömlekler ve ayrıca bebeğiniz doğduktan sonra giymek için bir tane daha kıyafet alın.
 • - Külot ve emzirme sutyen
 • - Sıcak Çoraplar
 • - Hijyenik ped paketi
 • - Kişisel malzemeleriniz
 • - Bebek Bezi
 • - Kamera, film / depolama kartı, şarj cihazı
 • - Hastaneniz genellikle ihtiyacınız olacak diğer belirli maddeler hakkında size bilgi verecektir. Bebeğiniz için herhangi bir elbiseye veya başka eşyalara ihtiyacınız olup olmayacağını hastanenizden kontrol edin - çoğu hastane hastanedeyken bebekler için kıyafet ve bebek bezleri sağlayacaktır. Biberonla beslemeyi planlıyorsanız, kendi şişelerinizi, formülünüzü ve sterilizasyon ekipmanınızı getirmeniz gerekip gerekmediğini kontrol edin. 
 • Uyku problemleri bu hafta yaygındır. Sol tarafınızda yatmayı denemelisiniz. Bir hamilelik yastığı da yardımcı olabilir. Doğumdan önce tüm enerjinizi korumanız gerekecektir. Ayrıca, şimdi bebek gelmeden önce rahatlama ve kendinizi şımartma zamanı. 
 • Tuvalete gitme ihtiyacınızın artması su içmenize engel olmamalı. Besleyici sıvıların hamileliğinizde birden fazla yararı vardır - bunlar sadece sizi sağlıklı tutmakla kalmaz aynı zamanda bebeğiniz için de çok önemlidir.
 • Baş Ağrıları: Başınız zonkluyorsa, aşırı ısınmak veya havasız bir odada sıkışmak da dahil olmak üzere birkaç nedenden ötürü olabilir. Biraz mola verin ve biraz temiz hava almak için dışarı çıkın ya da camı açın. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi rahatlatmak için 10 dakika yatın.
 • Bebeğinizin hareketleri doğum tarihinize yaklaştığınızda azalabilir. Bununla birlikte, bebeğinizin saatte en az 10 kez hareket ettiğini hissetmelisiniz. Bunu yapmazsanız hemen doktorunuzu arayın. 
 • Yaz Hamileliği: Boğaz ağrısına neden olabileceğinden çok soğuk veya buzlu içecekler içmekten kaçının. Herhangi bir öksürük mesanenize baskı yapacağından idrar kaçırmanız olabilir. Bu nedenle kendinizi bu tür rahatsızlıklardan korumaya özen gösterin.
 • Kış Hamileliği: Kendinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için kış bitkilerinden ve yiyeceklerden yararlanın.
 • Bu haftaki erken doğum belirtilerinden bazıları şunlardır: 
 • - Bir saat içinde beş veya daha fazla kasılma.
 • - Vajinadan su sızması
 • - İshalli veya ishalsiz karın krampları
 • - Pelvik kramp, adet kramplarına benzer ritmik bir düzende
 • - Pelvik baskı
 • - Sabit veya aralıklı alt sırt ağrısı
 • - Pembe bir renk tonu veya kan çizgileri ile vajinal akıntı, akıntının artması veya tutarlılığında bir değişiklik
 • - Erken doğum belirtileri yaşıyorsanız alacağınız bazı önlemler:
 • Kasılmalar: Kasılmaları hissetmeye başlar başlamaz, etrafınızda dolaşın ya da sol tarafınıza uzanın ve güçlenip sıklaşmadıklarını görün. Eğer yalancı doğum kasılması ise, o zaman kasılmalar siz yürümeye başlarken gider. Aksi takdirde, yaşadığınız kasılmaların sayısını not alın ve doktora bildirin. Herhangi bir hamilelik komplikasyonu yoksa doktor size kasılmaları durdurmak için ilaç verebilir.
 • Su Gelmesi: Sürekli bir su sızıntısı yaşarsanız, herhangi bir enfeksiyonu önlemek için iç çamaşırınıza hijyenik ped yerleştirin. Suyunuz geldiğinde, hem sizi hem de bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlara yatkınsınız. Bu yüzden enfeksiyonları önlemek ve derhal hastaneyi ziyaret etmek için hijyenik ped kullanın.
 • ,Kanama: Herhangi bir vajinal kanama olduğunu fark ederseniz, bir ped kullanın ve hastaneye gidin. 
 • Pelvik veya sırt ağrısı: Pelvik veya sırt ağrınız varsa, o bölgeye hafifçe masaj yapın veya rahatlamak için ılık bir kompres kullanın. Ağrı devam ederse, doktorunuza danışın.
 • Doktor doğumda olduğunuzu onaylarsa, bebeğiniz erken doğacaktır. Bu hafta doğan bebekler, uygun ağırlığa sahip ve sağlıklı olmaları durumunda iyi olacaklar. 34 haftada doğan bebeklerin ortalama ağırlığı 2.1-2.5 kg civarındadır ve hayatta kalma oranları % 95 kadar yüksek olabilir. Bununla birlikte, erken doğmuş bebeklerin iyi nefes almaları ve iyi beslenmeleri için ekstra bir bakıma ihtiyaçları olacaktır. 
 • Doktor Ne Zaman Aranır:
 • - Bebeğinizin hareket düzeninde gözle görülür bir değişiklik var veya hareketler azaldı ise
 • - Ani kilo alımı, el ve yüz şişmesi, bulanık görme, inatçı baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi ve karın ağrısı yaşarsanız
 • - İdrarın rengi koyu sarımsı veya turuncu olup, kokulu veya kokusuzdur ve karın veya bel ağrısı eşlik ediyorsa
 • - İYE'yi gösterebilecek bir yanma hissine veya vajinal kaşıntıya sahipseniz.
 • - Bulanık görme, yorgunluk ve baş dönmesi ile birlikte ağızda aşırı susamış ve kuruluk hissederseniz.
 • - Bacakta ağrılı veya ağrısız tek taraflı şişlik fark ederseniz.
 • - Herhangi bir kasılma veya diğer nadir görülen değişik belirtileriniz yoksa bu, hamileliğinizin sorunsuz bir şekilde devam ettiği anlamına gelir. Böyle bir durumda, gerektiğinde rutin bir doktor ziyareti planlayabilirsiniz.,
 • Rh testi: Rh tipinizi belirleyen bir kan testi genellikle hamileliğin erken döneminde yapılır. Eğer Rh tipiniz negatifse ve bebeğiniz Rh pozitifse, bebeğinizin sağlığı risk altında olabilir. Ancak bebeğin kan grubu doğumuna kadar bilinemediğinden, sağlık risklerini en aza indirmek için 26-28 hafta ve 34-36 hafta boyunca size bir Anti-D enjeksiyonu uygulanacaktır. Bu enjeksiyon Rh pozitif kanla bağışıklık geliştirmenize yardımcı olur. Doğumdan sonra, göbek kordonundan alınan kan bebeğin Rh tipini belirlemek için test edilir. Bebeğiniz Rh pozitifse ve Rh negatifseniz, size bir kez daha Anti-D verilecektir.
 • Yatar pozisyonda iken, sarsıntılı hareketlerden kaçınmak için yavaşça kalkın. Ani hareketler kan basıncınızı düşürebilir ve başınızı döndürebilir.
 • Bacak krampları, hemoroitler ve sırt ağrısını hafifletmek için ılık bir banyo yapın.
 • Mide yanmasını önlemek için, gazlı içeceklerden, baharatlı ve turunçgillerden uzak durun.
 • Sağlıklı bir şekilde uyumak ve gece idrara çıkma dürtüsünü azaltmak için yatmadan önce en az bir saat su içmeyin.
 • Bebeğinizin hareketlerini takip edin ve bebeğinizin belli bir sürede kaç kez tekmelediğini sayın. Bebek hareketlerinin düzenini anlamanıza yardımcı olur ve küçük bebeğinizin doğru bir şekilde büyümesini sağlar.
 • Bol ve rahat kıyafetler giyin.
 • Kordon kanı bankacılığı hakkında bilgi almaya başlayın. Eğer ilgileniyorsanız, o zaman iyi bir sağlık merkezine başvurun.
 • Bebek isimleri aramaya başlayın.
 • Hamileliğinizin son haftalarına yaklaşırken endişeleriniz yüksektir. Kendinizi mutlu tutun, dinlenin ve yaşayabileceğiniz fiziksel sorunları dikkatlice izleyin. Önlemlerin alınması ve sağlıklı rejimlerin izlenmesi, hamileliğinizi daha iyi hale getirir. Sadece birkaç hafta daha ve küçük bebeğiniz gerçek dünyada sizinle birlikte olacak.
 • Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin. Kendinizi olumlu bir ortamda tutun.
 • Bebeğinizi emzirme hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Baba Adayları İçin İpuçları
 • - İyi bir çocuk doktoru arayın.
 • - Doğum öncesi ziyaretlerinde yanında olun.
 • - Ev işleri konusunda yardımcı olun.
 • - Hastane çantasını gerekli tüm eşyalarla hazırlayın ve hastaneye götürmek için hemen ulaşabileceğiniz bir yere koyun.
 • - Yürüyüşlerde eşinize eşlik edebilirsiniz. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

946 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz