Gebelikte 33. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 33. Hafta Hamilelik

Gebelikte 33. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 922ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğinizin 33. Haftasına geldiniz. 33 haftalık bebeğiniz muhtemelen doğum için gerekli baş aşağı pozisyonuna hareket etmiştir. Bu bebeğinizin gelişiminin son aşamasıdır. Organları, kemikleri ve kasları tamamen oluşmuş ve birkaç 'son dokunuşla' tamamen hazır olacaktır. Bebeklerin çoğu 37. Haftadan sonra dünyaya gelir. Her gebelik farklıdır ve bir bebek bir veya iki hafta erken veya geç gelirse genellikle bir zararı yoktur. 

Gebeliğin 33. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Braxton-Hicks (Yalancı Doğum) Kasılmaları: Önümüzdeki birkaç hafta içinde, siz ve eşiniz bebeğinizin doğumuna hazırlanırken, birkaç yanlış alarm ile hastaneye gidebilirsiniz. Bu özellikle ilk hamileliğiniz ise geçerlidir. Braxton-Hicks kasılmaları olarak da adlandırılan yalancı doğum sancıları, ilk kez anne olanlar için ayırt edilmesi zor olabilir.  Braxton-Hicks kasılmalarının belirtileri ile tanışmış olsanız bile, bu sahte ağrılar hala sizi şaşırtabilir. Doğumdan önceki haftalarda, bu kasılmalar daha sık hale gelebilir. Bu kasılmalar ağrılı değildir, güçlenmezler veya birbirine yaklaşmazlar ve genellikle sadece karnın önünde hissedilir. Braxton Hicks kasılmaları yaşadığınızda, rahim ağzınız normal doğum sırasında olduğu gibi genişlemez veya incelmez.
 • Braxton Hicks kasılmaları ağrılı olmamasına rağmen rahatsız edici olabilir. Braxton Hicks kasılmalarını hafifletmek için harekete geçin. Sadece pozisyonları değiştirmek veya yürüyüşe çıkmak bazen Braxton Hicks kasılmalarını azaltacaktır. Ilık bir banyo veya bir fincan ılık çay kasılmalarını ortadan kaldırabilir. Hissettiğiniz herhangi bir kasılma hakkında endişe duyuyorsanız, doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Bazı durumlarda, Braxton-Hicks kasılmaları olabileceğini düşündüğünüz şey gerçek doğum sancıları olabilir. Her kadın yalancı doğum sancısı yaşamaz.
 • Yorgunluk: 33 haftalık hamilelikte, muhtemelen bir şeyler yapmak için zorlanıyorsunuz. Büyüyen bir bebeğin ağırlığını taşımak, enerji seviyelerinizi gerçekten etkileyebilir. Bu son üç aylık dönemde mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. 
 • Ödem: Şimdi yaygın gebelik belirtisidir. Ayak bilekleriniz ve ayaklarınız asla aynı boyuta dönmeyecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya yaz ortasında iseniz şişlik daha kötüdür. Mümkün olduğunda ayaklarınızı yükseltmeyi unutmayın. Bu, ödemi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bağlantı
  Karpal Tünel Sendromu: Parmaklarınızda ve bileklerinizde ağrı, uyuşma veya karıncalanma varsa muhtemelen karpal tüneliniz vardır. Üçüncü trimesterde, ellerinizi ve bileklerinizi destekleyen dokular şişebilir ve bu, karpel tünel sendromuna benzeyen bir duruma neden olabilir. Sıklıkla yazma gerektiren bir işte çalışıyorsanız, bazı rahatsızlıklarınızı gidermek için bir destek almanız gerekebilir. Ellerinizdeki ve bileklerinizdeki rahatsızlığı azaltmak için çalışırken sık sık ara vermelisiniz. 
  Sık İdrara Çıkma:   Şimdi oldukça can sıkıcı bir durum. Rahminiz mesanenize baskı uygular ve bu her zaman tuvalete gitmek zorunda hissetmenizi sağlar. Ne yazık ki, bu hamilelik belirtisini önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sadece doğum yaptıktan sonra kaybolacağını aklınızda bulundurun.
 • Kilo Almak: 33. hafta boyunca, hamile kıyafetlerinizin biraz sıkılaştığını fark etmeye başlayabilirsiniz. Bazı kadınlar daha fazla almış olsa da, 33 hafta boyunca 9 ila 11 kg almış olabilirsiniz. 
 • Hamileliğin bu aşamasında, birçok kadın herhangi bir zamanda olduğundan daha hızlı kilo aldıklarını fark eder. Bu kısmen bebeğinizin yaşadığı hızlı büyüme ve ekstra su tutma nedeniyledir. Kilo almanın, göbek deliğinizin çıkmasına neden olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu henüz gerçekleşmediyse, yakında olacak. Bebeğinizi doğurduktan sonra bu da ortadan kalkar.
 • Bebek Hareketleri: Bu süre zarfında amniyon sıvınızın miktarı en düşük seviyededir, bu nedenle bebeğinizin hareketlerini öncekinden biraz daha keskin hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Karnınızın yüzeyini dikkatlice izleyin; bebeğinizin hareketlerini dışarıdan da görebilirsiniz.
 • Uyku Sorunları: Son üç aylık dönemde uykunuzu almanız gitgide zorlaşmaktadır. Yatakta rahat bir pozisyon bulmaya çalışmak, karnınızın büyüklüğü, tuvalet ihtiyacı, kafanızdaki endişeler uyku sorunlarını birlikte getirir. Koşullar buna izin veriyorsa, günde bir saat şekerleme yapın ya da sadece uygun bir şekilde uzanın. 
 • Bazı işyerlerinde, hala işteyseniz, bunu yapabileceğiniz bir ilk yardım odası veya benzeri yerler olabilir, ancak aksi halde sadece hafta sonlarınızdan en iyi şekilde faydalanın ve ailenize ve eşinize bu süre için KAPALI olduğunuzu söyleyin. Geceleri yatmadan önce yavaş yavaş gevşemeye çalışın - bir kitap okuyun. Odanızın olabildiğince konforlu, karanlık ve sessiz olduğundan emin olun - akıllı telefonunuza bakarak yatakta yatmayın. Işığı söndürmek ve gözlerinizin ve beyninizin nefes almasını sağlamak daha akıllıca bir seçim.
 • Sızdıran Göğüsler: Meme uçları, kolostrum denilen sarımsı sıvıyı üretiyor ve bu, bebeğinizin ilk birkaç gün beslenmesi için önemlidir. Bebeğinize hazırlanırken bu hafta boyunca meme uçlarınız kolostrumu sızdırıyor olacak. Sütyeninizde emici ped kullanılması, lekelerin görülmesini önler.
 • Rüyalar: Gebelikte çok üzücü ve inanılmaz derecede gerçek hissettirecek garip ve canlı rüyalar görmek yaygındır. Ama hiçbir şey ifade etmiyorlar. Uykunuzun kesilmiş olması, onları daha canlı hatırlama olasılığınızın olduğu anlamına gelir, bu yüzden sizi etkilemelerine izin vermemeye çalışın ve çok yaygın olduklarını aklınızda bulundurmaya çalışın.
 • Varisler: Genişleyen rahminizin bacaklarınıza yaptığı basınç, bacak damarlarının genişlemesine ve zonklamaya başlamasına neden olabilir. Bunlar varisler olarak bilinir. 
 • Nefes Almada Zorluk: Büyüyen rahminiz, akciğerlerinizin istediğiniz kadar hava alabilecek kadar genişlemesine izin vermez. Koşma, ağırlık kaldırma gibi yorucu faaliyetlerden kaçının.
 • Sakarlık: Artan ağırlığınız denge hissinizi etkileyecek ve sizi öncekinden daha hantal hale getirecek. 
 • Sıcak Basması: Vücudunuz, artan enerji gereksinimlerinize ayak uydurmaya çalışırken aşırı ısınmaya başlayacak. 
 • Baş Ağrısı: Stres, dehidrasyon ve hormonal dengeler, başınızın dönmesine ve ağrımasına neden olabilir. Her yirmi dakikada bir tuvalete gidiyor olsanız bile, günde en az 3 litre su içiniz.
 • Vajinal Akıntı: Hamileliğinizin bu aşamasında vajinal akıntınızın arttığını görebilirsiniz. Ayrıca mesaneniz üzerindeki baskı nedeniyle küçük miktarlarda idrar kaçağı yaşayabilirsiniz. Olması gerekenden daha fazla sıvı sızdırıyorsanız veya su fışkırdıysa, suyunuzun gelmediğinden emin olmak için doktorunuzu ziyaret edin. 
 • Bulanık Görme: Bugünlerde görüşünüz biraz bulanık olabilir ve gözyaşı üretimindeki düşüş, özellikle kontakt lens takıyorsanız gözlerinizi kurutabilir ve tahriş edebilir. Bu değişikliklerin tümünün geçici ve normal olduğunu unutmayın. 
 • Sırt Ağrısı: Bebeğinizin ekstra ağırlığı sırtınız üzerine baskı uygular ve sırt ağrısına yol açarSıcak ve soğuk kompres kullanmak veya ılık suda banyo yapmak sırt ağrısını hafifletebilir.
 • Çatlaklar: Karın daha fazla gerilir, çatlaklara neden olur ve daha hassas ve kaşıntılı hale gelir. Bir nemlendirici uygulamak, göbeğin kaşınmasını bir dereceye kadar hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Duygusal Değişiklikler: Endişe seviyeniz ağrılar ve doğum hakkında düşünceler arttıkça daha yüksek olacaktır. Hormonal dalgalanmalar sizi karamsar yapar ve zihinsel sağlığınıza zarar verir.

Gebeliğin 33. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Bebeğinizin 33. haftasında şimdi yaklaşık 44 cm ve 1,9 kg ağırlığındadır. Son haftalara yaklaştıkça bebeğiniz doğum kilosuna ve uzunluğuna doğru ilerliyor! Büyük olasılıkla doğum pozisyonuna döndü - aşağı doğru - ve doğum için hazırlanıyor.


Bebeğinizin tırnakları parmaklarının ucuna ulaşabilir. Neyse ki, çocuğunuzun yüzünü kazara çizme tehlikesi yoktur, amniyotik sıvıya sürekli daldırılmaları sonucu tırnakları çok yumuşaktır.
Bebeğinizin kemikleri, beslenmenizdeki kalsiyum yardımı ile sertleşmeye devam eder. (Beslenmenizde yeterli kalsiyum yoksa bebeğiniz bu besinleri kemiklerinizdeki mevcut kalsiyumlardan alacaktır) 
Hamileliğinizin bu noktasında bebeğiniz her gün neredeyse bir litre amniyotik sıvı yutuyor. Amniyotik sıvı proteinler ve besin maddeleri ile bağırsak gelişimine yardımcı olur.

Bebeğiniz az miktarda amniyotik sıvının solunması yoluyla nefes almak için pratik yapıyor. Bu, akciğerlerini harekete geçirir ve ayrıca ilk nefesini aldığında ciğerlerinin çökmesini önleyen pulmoner sürfaktan üretir. Aslında, hamileliğinizde geç bir amniyosentez yapılması gerekiyorsa, bebeğin akciğerlerinin olgunluğunu belirlemek için amniyotik sıvıdaki yüzey aktif madde seviyesi ölçülür. 
Bebeğinizin burnu neredeyse tamamen oluşur. Bebeğinizin yüzü yuvarlanıyor ve küçük çocuğunuz aslında bundan sonra biraz tombul olabilir. 

Belirli yiyecekler için bir tat geliştiriyor olabilir. Bu son üç aylık dönem boyunca, günde bir litre amniyotik sıvı yutuyor ve yediğiniz yiyeceklerin tadı sıvıya geçiyor. 
Bebeğin merkezi sinir sistemi olgunlaşmaya devam ediyor ve akciğerleri iyi gelişiyor. Doktorların çoğu, en fazla 38 ila 40 hafta arası bir süre geçirmenizi isterken, bebeğinizin şu anda rahim dışında kalma şansı vardır.

Beyni her zamankinden daha hızlı gelişiyor ve nöronlar arasında giderek daha fazla bağlantı kuruyor. Bebeğiniz, uyku-uyanıklık döngüsünü kendinizle senkronize ederek gündüz ve gece arasındaki farkı söyleme yeteneğine sahiptir. Hamileliğinizin bu aşamasında, bir bebeğin uyku sırasında bile rüya gördüğüne inanılır. Hızlı göz hareketleri (REM) 33 haftalık fetüslerde belgelenmiştir. Bebeğiniz bir süredir ışığı görebiliyor ve gözlerinin gözbebeği genişliyor ve daralıyor. Çevresindeki dünyayı dinliyor ve dokunuşunu hissedebiliyor. 

Bağışıklığı her zamankinden daha güçlü, plasenta yoluyla kanınızdan koruyucu antikorlar alıyor. Doğduktan sonra emzirme sırasında antikorlarınızı almaya devam edecektir - özellikle ilk kolostrum sütünden.

Karaciğer gibi diğer organların da olgunlaşması biraz zaman alır. Doğumda, bebeğinizin karaciğeri, vücudun doğal olarak ürettiği bilirubin adlı bir maddeyi parçalamakta zorlanabilir. Bu, bebeklerin biraz sarı görünmesini sağlayan sarılığa neden olur. Bu özellikle prematüre bebeklerde yaygındır.

33. haftaya kadar bebeğinizin yer değiştirmesi muhtemeldir, böylece baş aşağı pelvisinizde ve bacakları kaburgalarınıza karşı olacak şekilde uzanır. İlk gebeliklerde bu daha erken olur - çünkü bebeğinizi yönlendirmek için hala karın kaslarınız vardır - sonraki gebeliklerde, bebeğiniz bir süre daha yüzüyor olabilir. Bu baş aşağı pozisyonda size nefes almak için daha fazla alan sağlar, çünkü diyaframınız üzerinde daha az baskı olur, böylece aniden biraz daha rahat hissedebilirsiniz. Bebeğinizin pozisyonu, eğer ilk hamileliğiniz ise, şimdi ve doğum arasında değişme olasılığı yoktur.

Ya bebeğim 33 haftada doğarsa?

33 ya da 34 haftada doğan bebekler 'orta derecede erken doğmuş' olarak bilinir ve genellikle 1.8 - 2.2 kg ağırlığındadır. Neredeyse tamamen gelişmişlerdir, bu nedenle büyük zorluklar yaşamazlar, ancak çoğu zaman emme ve yutma refleksleri henüz tamamlanmadığından ve olgunlaşmamış akciğerleri nedeniyle nefes almak ve beslemek için hala yardıma ihtiyaçları vardır. Büyük olasılıkla özel bakımda kısa bir süre kalacaklar, ancak bu aşamada doğan bebeklerin büyük çoğunluğu kesinlikle iyidir.

 Gebeliğin 33. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Ne yemeli: Hamileliğin 33. haftasındaki yiyecekleriniz arasında taze meyve, sebze, yağsız et, yumurta, süt ürünleri ve tam tahıllar bulunmalıdır. DHA gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balık gibi yiyecekleri tüketmek çocuğunuzun sinir gelişmesine yardımcı olabilir. Ancak, köpek balığı, kılıç balığı, ton balığı ve uskumru gibi cıva içerikli balıklardan kaçının. Keten tohumu, vejetaryen bir kaynağı tercih edenler için de bir seçenektir. Bütçeniz, zamanınız veya mevcudiyetiniz nedeniyle beslenmeniz eksikse doktorunuzdan doğum öncesi takviyeleri isteyin. Her bir türün hamilelik üzerinde zararlı bir etkisi olduğunu kanıtladığı için, her türlü alkolden kaçının. Yağ, salata sosu, krema, çikolata, bisküvi, puding, kek, dondurma ve asitli içeceklerden uzak durmanız en iyisidir. Sade yağ, tereyağı, Hindistan cevizi yağı gibi bir miktar sağlıklı yağ size gerekli enerjiyi sağlar. 
 • Kalsiyum: Hamileliğinizdeki bu sonraki aşamasında bile kalsiyum günlük beslenmenizin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bebeğiniz, kemiklerini sertleştirmek için vücudunuzdan kalsiyum kullandığından, vücudunuzun kalsiyumdan yoksun kalması çok kolaydır, bu da kemiklerinizin ve dişlerinizin zayıflamasına neden olur. Süt ürünleri ve peynir gibi bol miktarda kalsiyum içeren yiyecekler tükettiğinizden emin olun.
 • Bebeğinizin hareketleri, hamileliğin bu haftasında yavaşlar, çünkü rahim içinde yeterince yer yoktur. 
 • Tekme sayısı ayrıca bu hafta daha düşük olacak, ideal olarak iki saatte on vuruş. Tekme sayısında önemli bir düşüş olduğunu fark ederseniz, bunu doktorunuza bildirin.
 • Stres: Stres hormonlarının plasentaya geçebileceği ve rahimdeki bebekleri de etkileyebileceği doğrudur.  Stresli iseniz veya çok fazla sorumluluğunuzun olduğu bir işiniz varsa, bu konuda yapabileceğiniz çok az şey olabilir. Ne zaman mümkün olursa olsun ayağa kalkıp oturarak ve stresli durumların size gelmesine izin vermekten kaçınmaya çalışarak stresten korunmaya çalışabilirsiniz. 
 • Bu haftadaki ultrason taraması şunları gösterecektir: Bebeğinizin fiziksel şekli, özellikle uzuvlarda hareketlilik ile ilgili sorunlar, amniyotik sıvının hacmi, fetal solunum hareketleri düzenli ve normal olduklarından emin olmak için test edilir.
 • Ayrıca bebeğinizin kalp atışlarının ve kasılmalarınızın takip edilmesi amacıyla nst ye bu haftalardan sonra daha sık gireceksiniz.
 • Hemoroidler çok fazla acı verici olabilir, ancak bol su içilmesi ve yeterince lif tüketilmesi semptomları hafifletebilir.
 • Varisler, ikinci ve üçüncü trimesterlerin ortak bir belirtisidir. Onları hafifletmek, yürüyüş ve yüzme gibi düzenli egzersizler gibi biraz çaba gerektirir. Otururken veya uzanırken bile uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Göğüs pompaları ve biberon ihtiyaçlarınızdandır. Ayrıca hamile kıyafetleri, bebek bezleri, bebek kıyafetleri ve bebeğinizin uyuması için bir karyola satın almanız iyi olabilir. Onu taşımak için çok yorgun olduğunuzda bebeğinizi gezdirmek için bir çocuk arabasına yatırım yapmayı unutmayın.
 • Doğum sürecini tanımak için iyi bir zaman. İlk önce, doğum yapmayı planladığınız hastanenin odalarını ziyaret edin. Ön kayıt evraklarını doldurun ve doktorunuzla büyük gün için epidural gibi ağrı yönetimi seçenekleri hakkında konuşun. Doğumun kendisi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bir liste yapın ve doktorunuzla görüşün.
 • Mide ekşimesi: Mide ekşimesi ve hazımsızlık, rahminizin karnınıza ve diğer iç organlara baskı yapması nedeniyle sizi daha fazla rahatsız ediyor olabilir. Bu hazımsızlık da uykusuzluğa neden olabilir. Yani, yatmadan önce hafif bir öğün yiyin ve baharat tüketmemeye çalışın.
 • Ruh hali: 33 haftalık hamile annelerin çoğu gibi, muhtemelen endişeli, gergin ve gerçekten düşük hissediyorsunuz. İyi müzik dinleyerek, komik filmler izleyerek ya da sizi iyi hissettiren insanlarla birlikte kalarak ruh halinizi olumlu tutun. Sizi korkutan, kendi korkunç doğum hikayelerini anlatan insanlardan kaçının.
 • Doğum çantanızı henüz hazırlamadıysanız şimdi tam sırası. Bebek çıkış kıyafetleri, bebek bezi, ıslak mendil, gerekli durumlarda kullanmak için biberon, battaniye, gecelik, çorap, iç çamaşırı vb gereksinimlerinizi aldığınızdan emin olun. Çantanızı ya arabanın içinde ya da kapının girişine yakın bir yere koyun, böylece her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Kasılma yaşamaya başlarsanız derhal doktorunuzu aramalısınız. Bazı kadınlar erken doğuma girebilirler. 33 haftada bebeğinizin sağlıklı doğum için çok iyi bir şansı vardır. Kasılmaları deneyimlemeye başlarsanız, her kasılmanın ne kadar sürdüğünü ve birbirlerine ne kadar yakın olduklarını takip edin. Hastaneye ulaştığınızda doktorunuzun bu bilgilere ihtiyacı olacak.
 • Yaz Hamileliği: Gündüz doğrudan güneş ışığından kaçının. Çünkü hamile kadınlar hamile olmayan kadınlardan daha fazla güneş yanığına yatkındır. Ayrıca, bebeği taşımanın ağırlığı ve aşırı sıcak kendinizi zayıf ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Bol su için.
 • Kış Hamileliği: Bir ısıtıcı tarafından oluşturulan kuruluğa karşı koymak için bir nemlendirici kullanın. Ya da ısıtıcının önünde bir kase su tutabilirsiniz. Bu, kuru havaya nem eklenmesine yardımcı olur. Ayrıca, arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet ederek ruh halinizi iyimser tutun.
 • Erken Doğum Olasılığı: Gebeliğin 37. haftasından önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir. Erken doğum belirtilerinden bazıları:
 • - Adet benzeri kramplar
 • - Karın ağrısı, Alt sırt ağrısı
 • - Vajinal akıntıdaki değişim (pembe veya kanlı renkli)
 • - Vajinal sıvı kaçağı
 • - Pelvik baskı
 • - Rahim kasılmaları (bir saatte beş veya daha fazla)
 • Bir saatte beşten fazla kasılma varsa veya kasılmalar arasındaki süre 10 dakikadan azsa, o zaman:
 • - Mesanenizi boş tutun
 • - Bol su için
 • - Bir saat boyunca sol tarafa uzanın ve kasılma zamanlamasını kontrol edin.
 • - Eğer kasılmalar devam ederse, derhal doktorunuzu arayın çünkü erken doğum belirtisi olabilir.
 • Erken doğum için risk faktörleri:
 • - Önceki erken doğumlar
 • - Servikal yetmezlik
 • - Çoğul gebelikler
 • - Servikal veya rahim anomalileri
 • - İkinci üç aylık dönemde ikiden fazla düşük
 • - Seçmeli düşükler
 • - Ateşli bir enfeksiyon
 • - Sigara içmek
 • - Duygusal stres
 • - Fiziksel istismar
 • - Böbrek veya mesane enfeksiyonları
 • - Amniyotik sıvının fazlalığı
 • - Amfetaminler veya kokain gibi ilaçların kullanımı
 • İkiz hamilelik durumunda, bebekleri yakından izlemeleri gerektiği için doktora sık sık gidilecektir. Doktor beslenmenize odaklanacak ve size ideal kilo alımını anlatacaktır. Gebelikte diyabet, yüksek tansiyon ve çoklu gebeliklerde anemi riski de bulunduğundan, doktor sağlık durumunuzu düzenli olarak izler.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının, Sırt üstü yatmaktan kaçının.
 • Bolca su için.
 • Yürüme gibi düzenli ve ılımlı egzersizlere katılın. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizlerini uygulayın. Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçının.
 • Bebeğinizin isimlerini aramaya başlayın.
 • Arkadaşlarınızla ve ailenizle kaliteli zaman geçirin.
 • Eşiniz de bu hassas dönemde sizi rahat ettirerek sizi desteklemede kilit bir rol oynamalıdır.
 • Baba Adayları İçin İpuçları
 • - Tüm belgelerin yerinde olduğundan emin olun.
 • - Doğum öncesi doktor kontrollerinde eşinize eşlik edin.
 • - Doğum çantasının tüm temel öğelere sahip olduğundan emin olun.
 • - Eşinizi bir değişiklik için geziye götürün.
 • - Hormonal değişiklikler nedeniyle eşinizin ruh halinizdeki değişimlerine ve duygusal patlamalarına karşı sabırlı olun.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

922 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz