Gebelikte 32. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 32. Hafta Hamilelik

Gebelikte 32. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 950ZİYARET

 • 0YORUM

Hamileliğin 32. Haftasında sekiz aylık hamilesinizdir. Bu, bebeğinizin doğmasından altı ila sekiz hafta uzakta olduğunuz anlamına gelir çünkü tam dönem 40 haftadır, ancak doğum 37 ila 42 hafta arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Hamileliğinizin 32. haftasında bebeğiniz dış dünyada var olmak için hazırlıklar yapmaya devam ediyor. Bu hafta daha da büyüyen vücuduz hamileliğin son birkaç haftasında rahatsız edici semptomlar yaşamanıza neden olabilir. Hamileliğinize yalnızca birkaç hafta kala, erken doğum belirtilerini ve ne zaman hastaneye gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 

Gebeliğin 32. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Yorgunluk: Kendinizi çok yorgun hissetmeye başlarsanız şaşırmayın. Karnınızda taşıdığınız tüm bu ekstra ağırlık vücudunuza zarar veriyor. Yorgunluğunuz vücudunuzdaki progesteron hormonunun artmasıyla da ilgili olabilir. (Progesteron vücudunuzu doğum için hazırlamanıza yardımcı olur.) 
 • Yorgunluk üçüncü trimesterde normal bir hamilelik belirtisi olsa da, mümkünse rahatlatmaya çalışmalısınız. İş yerinde kısa molalar verin ve eğer imkanınız varsa günün ortasında ekstra uyku molası verin. Yorgunluğunuzun sonsuza dek sürmeyeceği gerçeğini dört gözle bekleyebilirsiniz. Gebeliğe bağlı yorgunluk, doğum yaptıktan kısa bir süre sonra kaybolacaktır. 
 • Kalp çarpıntısı yaşamaya başlayabilirsiniz (kalbinizin hızlı veya düzensiz bir şekilde attığı hissi). Bununla ilgili endişeleriniz olsa da, hamilelikte, özellikle de yaklaşık 32 haftalık hamilelikte yaygın bir deneyimdir. 
 • Kalp çarpıntısı, hamilelik sırasında artan kan hacminden (bu hafta doruğa ulaşır), progesteron hormonunun etkileriyle ve hamilelikteki stres ve endişeden kaynaklanır. Kalp çarpıntınız göğüs ağrısı veya nefessizlik hissi ile birlikteyse, doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Sırt Ağrısı: Bu haftalarda kendini daha çok belli eden ortak bir sıkıntıdır. Hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle gelişen sırt ağrısı, son üç aylık dönemde daha ağrılı bir hal alır. Ağrılı bölgeye bir ısıtma yastığı veya soğuk bir kompres kullanarak sırt ağrılarınızda bir miktar rahatlama sağlayabilirsiniz. 
 • Sık İdrara Çıkma: Muhtemelen sizi rahatsız ediyor ve uykusuzluğunuza katkıda bulunuyor. Rahminiz büyüdükçe büyür, mesanenize baskı yapar ve her zaman tuvalete gitmeniz gerektiğini hissettirir. Banyoya koşmaya devam etmek can sıkıcı olabilir, ancak üçüncü trimesterde normal bir hamilelik belirtisidir. Su içmeyi durdurmamanız çok önemlidir - hidrasyon genel refah duygunuz için önemlidir ve susuz kalmanız yalnızca sizi daha çok yorgun hale getirecektir.
 • İdrar Kaçırma: Öksürürseniz veya gülerseniz idrar kaçırmaya başlayabilirsiniz. Bu gerçekten şaşırtıcı değildir, çünkü mesaneye baskı yapan bir bebeğiniz vardır. Hamileliğiniz boyunca pelvik taban egzersizlerinizi yapmanız idrarınızı tutmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Bununla birlikte, amniyon sıvısı ile idrar kaçırmayı ayırt etmek zor olabilir. Sıvının idrar olmadığını, suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız, doktorunuzu görmeniz gerekir. İdrardan daha az asitli olan amniyotik sıvı olup olmadığını görmek için vajinadaki sıvının pH değerini ölçebilirler. Amniyotik sıvı akışkan saman benzeri bir renge sahiptir ancak bunu söylemek gerçekten zor olabilir, bu yüzden pH testini yapıyorlar. 
 • Hamilelikte Şişkinlik ve Kabızlık: Yiyeceklerin sindirim sisteminizde daha yavaş hareket etmesi sizin şişkin ve gaz dolu hissetmenize neden olabilir. Bunu engellemek için az ve sık yemekler yiyin ve kabızlığıönlemek için bol miktarda su için,  lif ve meyve alın. Fasulye, brokoli, zengin soslar veya gazlı içecekler gibi gaz oluşturan yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Bağırsak hareketleriniz çok ağrılıysa, doktorunuzla konuşun. 
 • Mide Yanması: Rahim midenizi yukarı iterken, normalde kapalı kalan duodenal flep açılabilir. Bu mide yanmasına neden olur. Mide ekşimesi en aza indirmek için, daha küçük, daha sık yemek yemeye çalışmalı ve mide ekşimesini daha da kötüleştiren bazı şeylerden kaçınmalısınız. Spagetti sosu ve pizza bilinen suçlulardır. Ayran ve lor gibi sindirim yardımcılarını daha sık tüketin. Ayrıca antiasitler de alınabilir, ancak önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.
 • Şişmiş Ayaklar: Bu bölgelerde fazla su toplanmasından dolayı ayaklarınızdaki ve ayak bileklerinizdeki ödem daha sık görülür. Acıyan ayaklarınıza uyması için rahat ve uygun büyüklükte ayakkabılar alın.
 • Meme Rengi Değişimi: Göğüsleriniz yeni doğan için hazır olduklarından meme uçlarınız oldukça koyulaşacaktır. Bu, alanı steril tutmak için ürettikleri antibakteriyel yağlardan kaynaklanmaktadır.
 • Sızdıran Göğüsler: Göğüsleriniz çocuğunuzu beslemeye hazırlanıyor. Kolostrum sık sık meme uçlarınızdan dışarı sızacaktır, bu nedenle dışarı çıkmak zorunda kalırsanız dolgulu su emici sütyenleri giymeye ya da sütyeninizin içine göğüs pedi yerleştirmeye özen gösterin.
 • Ciltte Kaşıntı: Bebeğiniz büyüdükçe, karnınız gerilir. Bu kuruluğa ve çatlaklara yol açabilir. Nemlendiriciler rahatsızlığı gidermek için çok uygundur.
 • Uykusuzluk: Hormonal değişiklikler, gece yarısı tuvalet ziyaretleri, bacak krampları, mide ekşimesi ve şişkin karnınızla, uyuyamıyor olmanız şaşırtıcı değil. 32. haftada vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır, yatmadan önce rahat etmek için elinizden geleni yapın. Uyumadan önce ılık bir banyo veya rahatlatıcı bir müzik deneyin.
 • Nefes Darlığı: Hamileliğin bu aşamasında, nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Büyüyen bebeğiniz ve rahminiz diyaframınıza ve ciğerlerinize baskı yapmakta ve nefes almanızı zorlaştırmaktadır. Endişelenmeyin, yine de bebeğiniz hala ihtiyacı olan tüm oksijeni alıyor.
 • Bebek Hareketleri: 32. haftada bebeğiniz yeterince büyüktür ve serbestçe dolaşmak için çok az yer bulabilir. Sınırlı hareketler bebeğinizin daha az kıpırdamasına neden olur fakat kıpırdadığını daha kolay hissedersiniz. Ayrıca bebeğin hıçkırıklarını da hissedebilirsiniz. Bebeğiniz uykuya daha fazla zaman harcadığından, hareketler daha az olacaktır.
 • Braxton Hicks Kasılmaları: Rahim kasları gerilirken kasılmalar meydana gelir. Bu kasılma 30 saniye ile iki dakika arasında sürer.
 • Vajinal Akıntı: Enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri girişini önler. Akıntı kötü kokuyorsa, vajinal bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Doktorunuza bildirin.
 • Çatlaklar: Büyüyen göbekle daha belirgin olur.
 • Duruş Bozukluğu: Karnınız genişledikçe, duruşunuzun farkında olmaya çalışın. 
 •  
 • Gebelikte duruş bozuklukları bel ağrıları ve bacak krampları da dahil olmak üzere bazı ağrılı gebelik değişiklikleriyle bağlantılıdır. 
 • Kilo Almak: 32. haftalık hamilelikte 9 ila 11 kg almış olabilirsiniz (daha fazla veya daha az olabilir.) Bebeğiniz doğmadan önce 4-5 kilo daha almayı bekleyin. Bedeniniz için önerilen kilo alımını hedeflemek istediğinizi unutmayın. Normal büyüklükteki kadınlar, toplam 9 ila 14 kg kilo almayı hedeflemelidir; fazla kilolu kadınların hamileyken yalnızca 7 ila 9 kilo ve düşük kilolu kadınların 12 ila 18 kilo alması beklenir.
 • Preeklampsi: Eğer yüzünüzde ellerinizde ani şişmeler yaşıyorsanız, preeklampsi belirtilerini bilmeli ve tanımalısınız. Preeklampsi, annenin kan basıncının tehlikeli bir seviyeye yükseldiği bir durumdur. İlk gebeliklerde daha sık görülmesine rağmen preeklampsinin nedeni bilinmemektedir. Preeklampsi tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 3 ila 4'ünde görülür ve düşük doğum ağırlığı, erken doğum nedenidir. Preeklampsi ilerlediğinde, tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir. Preeklampsinin belirtileri yüksek tansiyon, el ve yüz şişmesi, hızlı ve anormal kilo alımı ve idrarda proteindir. Görme problemleri, karın ağrısı ve baş ağrısı da olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurun.

Gebeliğin 32. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Gebeliğin 32. haftasında bebeğiniz kilo almaya devam eder. Şimdi yaklaşık 1,7 kg ağırlığında ve başından topuğa yaklaşık 43 cm uzunluğundadır. Bebeğiniz şimdiye kadar tamamen oluşmuştur ve neredeyse tamamen bir yeni doğan gibi görünmektedir.

İkiz hamilelikte, her ikiz tek bir bebeğinkiyle aynı uzunluk ve ağırlıkta olabilir. Bununla birlikte, bir ikiz diğerinden biraz daha büyük olabilir. Bu zamana kadar bebek, kafalarıyla orantılı bir beden büyüklüğüne ulaşır.

Rahminizdeki amniyon sıvısının seviyesi maksimum hacmine ulaşıyor. Bu noktadan itibaren, amniyotik sıvı miktarı bebeğinizin erken dönemine kadar (hamileliğin 37. haftasında) sabit kalacaktır. 37 haftada, miktar sürekli azalacaktır. 
Tırnaklar, parmaklarının ucuna ulaşacak kadar uzadı. Bebeğiniz gülümsüyor bile olabilir. Doğmamış bebeklerin gülümsemeleri, dillerini çıkarmaları ve hatta yüz mimikleri yapmaları nadir değildir. Şimdi bebeğinizin yüzü daha olgun ve gelişmiş olduğu için, yüzü çok daha yuvarlak ve sevimli. 

Bebeğinizin cildi daha az kırmızı ve buruşuk görünmeye başlıyor. Yağ cilt altında birikmeye devam ediyor. Cilt daha az saydamdır ve ayrıca pembeleşir. Derinin altındaki kan damarlarını görmek daha zor. 

Bebeğiniz o kadar büyüyor ki, artık dolaşacak fazla yeri yok. Eğer hareketlerinden endişeliyseniz, tekme sayımı yapın. Saatte on vuruş normal kabul edilir ve iki saatte on vuruştan az normal değildir. İki saatte on vuruşun altında hissederseniz derhal doktorunuza başvurun.

32. haftada bebeğiniz iç organları günlük olarak çalışıyor ve o büyük gün için pratik yapıyor. Bu zamanda, onun tüm duyuları tamamen işlevseldir. Işığı görebilir, sesinizi duyabilir ve dokunuşunuza tepki verebilir. Koku ve tat alma duyusu da şu anda çalışıyor.

Bebeğinizin küçük vücudunun kemikleri şimdi çoğunlukla sertleşmiştir. Diyetinizdeki kalsiyum plasentayı aşıyor ve bebeğinizin kemiklerinin sertleşmesine yardımcı olmak için kullanılıyor.

Bununla birlikte, kafatası, doğumu kolaylaştırmak için daha yumuşak kalacaktır. Kafatası, aralarında yumuşak lekeler bulunan birkaç plakadan oluşur. Bu yumuşak noktalara bıngıldak (fontaneller) denir. Bıngıldak plakaların doğum sırasında esnemesine izin vererek bebeğin büyük kafasının doğum kanalına daha kolay oturmasını sağlar. Doğumdan sonra, bebeğinizin kafatası plakaları yeniden hizalanacak ve çocuğunuzun yaklaşık 2 yaşına gelene kadar kemikleşme veya sertleşme süreci devam edecektir. O zaman, bıngıldak kapanacaktır.

Çoğu bebek bu haftalardan itibaren baş aşağı pozisyonlarını almıştır, ama sizinki henüz çıkışa yönelmedi ise korkmayın – Uygun pozisyona gelmesi için hala zaman var. Bebeklerin yaklaşık %25 i 32. haftada makat pozisyonundadır, ancak bu sayı 38. haftada % 5'in altına düşmektedir.

Bebeğiniz şimdi ilk hızlı göz hareketlerini yapıyor olacak. REM uykusu sırasında, gözleri tıpkı bir yetişkinin gözleri gibi ileri geri hareket eder ve birçok araştırmacı bunun rüyadan kaynaklandığına inanır.

Gebeliğin 32. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamileliğinizde şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız, 32. haftanızın da pürüzsüz olması muhtemeldir. Bununla birlikte beklediğiniz şey, daha büyük göbek, nefes darlığı, yürüme şeklinizdeki değişiklik ve bu gibi küçük problemler nedeniyle huzursuzluğun artmasıdır.
 • Hastane: Hamileliğiniz ilerledikçe, doğum yapacağınız hastaneyi gezmeyi düşünmek isteyebilirsiniz. 
 • Turunuzda aşağıdaki soruları sorduğunuzdan emin olun:
 • - Gelmeden önce doldurmanız gereken herhangi bir evrak var mı?
 • - Nereye park etmeli ve nereye gitmelisiniz?
 • - Eğer bir doğum fotoğrafçısı ayarlayacaksanız hastanenin bu konudaki görüşü
 • - Hastanenin emzirme politikası
 • - Doğum odaları
 • - Sigorta, ücret konuları
 • - Yeterli altyapısı var mı (yeni doğan yoğun bakım, süt sağma makinaları vb)
 • Tatil: Şimdi bir son dakika kaçamağı planlamanın zamanı olabilir. Bu sizin ilk bebeğinizse, en azından gelecek 18 yıl boyunca, çift olarak sessiz bir tatil için son şansınız olabilir, bu yüzden en iyi şekilde yararlanın. Çocuklarla gidemeyeceğiniz bir yer seçin ve yanınıza birçok kitap alın ve huzur ve sükunetin her anından zevk aldığınızdan emin olun.
 • 32. haftada uçmak güvenli midir? Havayolları firmaları arasında değişiklik gösterse de, Jinekologlar, ikiz ve katları değilse 37. haftadan önce uçmanın güvenli olduğunu söylüyor. Hava basıncı veya nemdeki değişimin size veya bebeğinize zarar vereceğine dair kanıt yoktur. Bacaklarınız daha fazla şişebilir ve düşük hava basıncı burun kanaması olasılığını artırabilir.
 • Doğumda yanınızda kalacak kişiyi ayarlayın. Bu kişi doğumunuz boyunca yanınızda kalacak olan tanıdığınız ve güvendiğiniz biri olabilir - örneğin çocuğunuzun babası, anneniz, iyi bir arkadaş ya da Doula. Pek çok kadın eşlerini seçiyor, ancak bunu yapmak için baskınız yok - bunun yerine annenizi / teyzenizi / en iyi arkadaşınızı istiyorsanız, kesinlikle sorun değil.
 • Gebelikte güvenli uyku: Tavsiye, hamilelik sırasında sol yanınızda yatmanız gerektiğidir. Sırtüstü yatmanın hamileliğinizin bu aşamasında rahatsız edici olduğunu fark edebilirsiniz. 32 haftada uyumakta zorlandığınızı görürseniz, yalnız değilsiniz. Muhtemelen aktif bir bebek, doğum endişeleri, dolu / sıkıştırılmış bir mesane ve başka şeyler tarafından uyanık tutulacaksınız. 
 • Ne Yemeli?: Bu haftalarda bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo alıyor, bu yüzden son haftalar ekstra kaloriye ihtiyaç duyduğunuz haftalardır. Hamilelik kilonuzu sabit tutmak istediğinizde - doğumdan günümüze kadar bebeğinizin büyümesini için günde yaklaşık 200 fazladan kalori almak yeterlidir ve sabit kilo alımı, çatlak izlerini önlemenize yardımcı olacaktır. Her şey nicelikten çok kaliteden ibarettir, bu nedenle bol miktarda taze meyve ve sebze, ayrıca gün boyunca yavaş enerji yakmak için protein bakımından zengin yiyecekler ve yavaş enerji veren kepekli tahıllar içeren dengeli bir beslenme düzeni uygulamaya çalışın. Kaçınılması gereken yiyecekleri  de aklınızda bulundurun - şu anda bitiş çizgisine yaklaşıyor olabilirsiniz, ancak doğumdan hemen önce ihtiyacınız olan şey fazla kilolar değil. 32. haftadaki beslenmeniz birkaç önemli besin içerir. Demir şu anda en önemli gereksinimlerden biridir. Bu, kan miktarınızdaki yaklaşık yüzde elli miktardaki artış nedeniyledir. Demir, oksijen taşımak için gereken Hemoglobinin önemli bir parçasıdır. Ispanak, brokoli, kırmızı et, baklagiller gibi demir bakımından zengin yiyecekleri yediğinizden emin olun, hatta beslenmeniz yeterli gelmiyorsa multivitamin takviyesi isteyin. Yağ ve rafine şeker içeren yiyecekleri silin. Daha büyük öğünler yerine daha küçük öğünler yemeye çalışın. Daha az et ve daha çok taze sebze ve meyveler, kepekli tahıllar ve fındık yemeye çalışın.  Kaçınılması gereken yiyecekler: Kola ve alkol tüketmekten kaçının. Çay ve kahveyi kısın. Karbonhidrat tüketimini sınırlayın. Yağlı yiyeceklerin alımını azaltın, çünkü ekstra kilo alımına neden olabilirler. Artık hamilelikte sağlıklı beslenmenin hem sizin hem de bebeğiniz için ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız.
 • DHA alımı: Omega-3 Yağ Asitleri (DHA) sağlıklı bir hamilelik için değerli bir besindir. 
 • DHA fetusun beyin ve görme gelişimi için kritik öneme sahiptir ve bebeğin DHA birikiminin neredeyse tamamı son üç aylık dönemde meydana gelir. DHA ayrıca erken doğumun önlenmesine ve doğum sonrası depresyona karşı korunmaya yardımcı olabilir.
 • Hastane çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Hastane çantasını hazırladığında kendiniz için bir şeyler hazırlamayı unutmayın. Doğumdan sonra kesinlikle kullanmanız gerekeceğinden birkaç hijyenik kadın pedi bulundurun.
 • Egzersizlerinizi, özellikle de yüzme ve yoga yapmayı ihmal etmeyin, çünkü sırt, kaburga veya pelvik ağrıdan kurtulmak için mükemmeldir.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Artık küçük çocuğunuzun odasını nasıl dekore edebileceğinizi planlayabilirsiniz. Hamile elbiseleri ve sütyenleri ve ayrıca doğumdan sonra bebeğinizin giyecekleri kıyafetleri satın alın. Biberonları , bebek bezleri, küçük yumuşak oyuncaklar.
 • Doktor Ne Zaman Aranır?: Hamileliğin bu aşamasında, erken doğum belirtileri tespit ederseniz, olağandışı nefes darlığı yaşarsanız, kasılma, vajinal kanama, sıvı gelmesi, kalıcı ateş, kronik baş ağrıları, pelvis veya karın bölgesinde şiddetli ağrılar, idrar yaparken yanma, bulanık görme veya bebek hareketinin azaldığını fark ederseniz (yani bir saatte altı ila 10 hareket saymazsanız) derhal doktorunuzu arayın.
 • Bol su içmeyi unutmayın.
 • Yeterince dinlenin ve uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Otururken ve uyurken destek için yastık ve minderleri kullanın. Yürürken veya merdivenleri tırmanırken dikkatli olmalısınız. Duvara veya güçlü bir destek için korkuluktan tutunun ve adımınızı izleyin.
 • Hamilelik, anne bakımı ve doğum sonrası bakım hakkındaki kitapları okuyun.
 • Bu hafta boyunca kasılmalar yaşıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını izleyin.
 • - Uyku pozisyonlarınızı değiştirin
 • - Kısa bir yürüyüşe çıkın veya doğum öncesi yoga yapın
 • - Rahatlamak için sıcak bir banyo yapın
 • - Bir bardak bitki çayı için
 • - Yeteri kadar su içmemek kasılmalara neden olabilir
 • - Otururken bacaklarınızı dik tutun
 • - Sol tarafına yatmaya çalışın
 • Bebeğinizin hareketlerini takip edin
 • Bebeğinizi emzirme hakkında bilgi edinin
 • Küçük çocuğunuz için bir isim aramaya başlayın
 • Kendinizi olumlu bir ortamda tutun. Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin.
 • Bebek sonrası yaşamı planlamaya başlayın
 • 32. Gebelik Haftasında Seks Yapmak Güvenli Midir?: Hamileliğiniz iyi seyrediyorsa, bu hafta cinsel ilişkide bulunabilirsiniz. Ancak bebeğe zarar vermeyecek güvenli duruşlar tercih edin. Herhangi bir komplikasyonunuz olursa, doktor seksten kaçınmanızı önerebilir.
 • Baba Olmak İçin İpuçları:
 • - İyi bir çocuk doktoru arayın.
 • - Eşinize ev işlerinde yardımcı olun.
 • - Doktor ziyaretleri sırasında onunla olun.
 • - Hastane çantasını gerekli malzemeyle doldurun.
 • - Yürüyüşlere ve hamilelik derslerine katılarak onunla daha fazla zaman geçirin.
 • - Eşiniz şiddetli kasılma ağrısından şikayet ederse veya suyu gelirse derhal doktora başvurunuz ve onu hastaneye götürünüz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

950 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz