Gebelikte 31. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 31. Hafta Hamilelik

Gebelikte 31. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 961ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 31. Haftasındasınız ve değerli minik bebeğinizin hayata gözlerini açacağı güne yaklaşıyorsunuz. Bebeğinizin tüm vücut fonksiyonları şimdi çalışıyor ve son birkaç gelişmeyi ayarlıyor. Vücudunuzda fazladan ağırlık taşıyorsunuz, yorgunluğunuz çok yüksek, çünkü sadece birkaç haftanız kaldı! Doğum tarihiniz yaklaşık 40 hafta olmasına rağmen, bebeğiniz 37 ila 42 hafta arasında herhangi bir zamanda doğabilir ve sağlıklı kabul edilebilir. Aslında, bebeklerin sadece yüzde 5'inin beklenen tarihlerde doğduğunu biliyor muydunuz? 

Gebeliğin 31. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Göbek Deliği: Büyüyen karnınızla birlikte, göbek deliğinizin olduğundan daha fazla dışarı çıktığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu, genişleyen rahminizin karnınıza doğru bastırması nedeniyle oluşan normal bir hamilelik değişikliğidir. Bazı kadınlar çıkıntılı göbek deliklerini çekici bulmaz, bu yüzden onu saklamaya çalışırlar. Eğer göbeğinizin şimdi nasıl göründüğünü beğenmiyorsanız, göbek deliğinizin bebeğiniz doğduktan birkaç ay sonra hamilelik öncesi görünümüne döneceğini unutmayın. 
 • Linea nigra koyulaşır ve belirginleşir.
 • Göğüs Değişiklikleri: Bebeğinizin doğmasına az kaldığı bu son haftalar, göğüsleriniz emzirmeye hazırlanırken çarpıcı değişiklikler geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. Göğüslerinizi daha önce olduğundan daha ağır, daha dolgun hissedebilirsiniz. Meme uçlarının etrafındaki bölgeler (areolalar denir) hamile kalmadan önce olduğundan daha koyudur. Süt bezleriniz kolostrum üretmeye başladığında, göğsünüzde şişlik veya yumru hissedebilirsiniz. Bunların hepsi üçüncü trimesterde normal değişiklikler. 
  Göğüs sızıntısı, şimdi sorun olabilir. Bazı hamile kadınların göğüsleri, doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde yeni doğan bebeğinizi besleyecek ön süt olan kolostrum sızdırmaya başlar. Kolostrumun rengi açık olabilir veya hafif sarıya bürünebilir. Göğüs sızıntınız sizi rahatsız ediyorsa, göğüs pedleri kullanabilirsiniz. 
 • Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık: Hamileliğin 31. haftasında rahime ve sürekli büyüyen bebeğinize yer açmak için iç organlarınız yer değiştirmiştir. Sonuç olarak, kendinizi rahatsız hissedeceksiniz ve mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi mide-bağırsak problemlerini yaşayacaksınız. Mide ekşimesi ve hazımsızlık çok rahatsız edici olabilir ve bu rahim büyüklüğünün karın boşluğunuzu tıkamasına neden olur. Bu, sindiriminizi yavaşlatır ve vücudunuzun büyük veya bazı yiyecek türlerini sindirmesini zorlaştırabilir. Bebeğinizin büyümesi nedeniyle göğsünüzdeki yanma hissi de yaşayabilirsiniz. Bu üç aylık trimester gebelik belirtilerinden rahatsızlığınızı en aza indirgemek için, gün boyunca daha küçük öğünler yediğinizden ve hazımsızlık veya mide yanıklarını tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçındığınızdan emin olun.
 • Bulanık görme, yaşadığınız bir belirti olabilir. Su tutma, hormonlar ve kan dolaşımınızdaki değişiklikler gözlerinizi etkileyebilir ve daha yakından bakma ihtiyacı hissedebilirsiniz. 
 • Bu görme değişiklikleri normaldir ve bebeğiniz doğduktan sonra gözleriniz normale dönmelidir.
 • Kilo Almak: Ortalama kilodaki bir kadın için, 31. haftadaki kilo alımı aşağı yukarı 9 ila 11 kg 'dur - daha fazla veya daha az. Bazı kadınlar daha az alırken, diğer hamile kadınlar daha fazla kilo almış olabilir. 
 • Nefes Darlığı: Nefes darlığı hamileliğin sonraki aşamalarında sık görülen bir durumdur ve genellikle endişelenecek bir şey değildir. Nefes darlığı, bebeğinizin akciğerlerinize doğru bastırması nedeniyle oluşur; Bu olduğunda, sadece pozisyonunuzu değiştirin ve muhtemelen durduğunu fark edeceksiniz. Bununla birlikte, bu hissi durduramazsanız doktorunuza danışın.
 • Hemoroit: Üçüncü trimesterde birçok hamile kadında talihsiz bir yan etki hemoroid görülebilir. Eklenen ağırlık, hemoroit damarlarında şişmeye ve rahatsızlığa neden olur. Bazı durumlarda kanama olacak kadar kötüleşebilir. Bu son birkaç hafta boyunca hemoroitleri önlemek için günlük egzersizinizi sürdürmeniz ve lif bakımından zengin yiyecekleri yemeniz önemlidir. Ek yardım gerekirse, sıcak banyo yapın ve doktorunuzla ilaç tedavisi hakkında konuşun.
 • Tırnak Kırılması: Şimdiye kadar saçlarınız ve tırnaklarınız daha hızlı büyüyordu, ancak şimdi hormonlarınız nedeniyle tırnaklarınız çok daha kuru ve çatlaması kolay olacak. Kısa keserek önlem alın.
 • Braxton Hicks (Yalancı Doğum Sancıları) Kasılmaları: Vücudun doğum için hazırlanmasına yardımcı olan düzensiz, daha az ağrılı kasılmalardır. Bu sözde kasılmalar sizi her zamankinden çok daha fazla rahatsız edecek. Bol su içmek ve aynı pozisyonda oturmamak veya yatmamak, bu rahatsızlığın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Sürekli İdrara Çıkma: Banyoya alıştığınızdan çok daha fazla koşmaya hazır olun. Mesaneniz üzerindeki baskı, eskisi kadar idrar toplamak için yeterli alan sağlamayacak.
 • Sırt Ağrısı: Bebeğinizin ağırlığı, duruşunuzu değiştirmenin yanı sıra, omurganıza da baskı uygulayacaktır. Denge eksikliğiniz de sakarlıklara yol açabilir. Düzenli olarak gerdiğinizden ve bazı iyi duruş tekniklerini öğrendiğinizden emin olun.
 • Uykusuzluk: Bu doğrudan hamileliğin kendisinden kaynaklanmaz, ancak kramplar, hazımsızlık, idrar yapmak için uyanma veya uyumak için rahat bir pozisyon bulamama gibi birlikte etkileşen diğer faktörlerin toplamından kaynaklanır.
 • Pelvik Ağrısı: Pelvik ağrı, genişleyen uterusun pelvik kuşağa doğru itmesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Dayanması oldukça zor olabilir, bu nedenle ağrıyı hafifletmek için bazı egzersizler için doktorunuza veya fizyoterapistinize başvurun.
 • Kaşıntılı Karın: Karnınız büyüdükçe cildiniz gerilir, kurur ve gün geçtikçe kaşınır hale gelir. Krem ve nemlendirici uygulamak yardımcı olmazsa ılık banyo suyunuza yulaf ezmesi ekleyin.
 • Varisler: Çünkü büyüyen rahim, bacağınızdan pelvik bölgeye kan taşıyan damarlara baskı uygulayarak uygun akışı sınırlar.
 • Baş Dönmesi: Sersemlemiş hissetmek, düşük kan şekeri de dahil olmak üzere herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Başınız döndüğünde atıştırmak için çantanızda protein ve karbonhidrat bakımından zengin bir atıştırmalık taşımayı unutmayın. Granola bar, kuruyemiş, kuru üzüm gibi kuru meyveler mükemmel bir seçimdir.
 • Baş Ağrıları: Hormonal dalgalanmalar, stres veya susuz kalmaya bağlı baş ağrıları  yaşayabilirsiniz.
 • İkiz Gebelik: İkiz gebelikler erken doğum riskini artırır (37 haftadan önce doğan bebekler). Rahminizdeki sınırlı alan genellikle bu konuda bir faktördür. Ortalama olarak, ikizler 35 haftada doğarlar. İkizleriniz yeni doğan yoğun bakımındaki en son gelişmelerden dolayı 31 haftada yüksek bir hayatta kalma oranına sahiptir. 
 • Erken doğum riskinin yüksek olması nedeniyle ikiz veya katları taşıyan hamile kadınların erken doğumun belirtilerine dikkat etmeleri gerekir:
  Erken Doğum Belirtileri:
  • - Donuk bir sırt ağrısı
  • - Adet krampları gibi hissedilen kramplar
  • - İshalli olan ya da olmayan karın krampları
  • - Pelvik baskı
  • - Her 10 dakikada veya daha sık görülen kasılmalar

Bebekleriniz uygun olmayan doğum pozisyonunda yatıyorsa sezaryen ile doğum yapma riskiniz daha yüksektir.

Gebeliğin 31. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Gebeliğin 31. haftasında bebeğiniz doğum ağırlığına ve uzunluğuna hızla yaklaşıyor. Bebeğiniz şimdi yaklaşık 42 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1.5 kg ağırlığındadır. Ancak, şimdi 31. haftada, büyüme hızı bir miktar yavaşlayacaktır. 


Bebeğinizin yağ tabakaları artmaya devam ediyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde çocuğunuzun kolları, bacakları ve vücudu dolmaya başlayacak ve derisi daha az kırışacaktır. 
Küçük çocuğunuzun cildi hala ince lanugo kılı ve verniks ile kaplıdır, ancak bunların çoğu hamileliğinizin son haftalarında dökülecektir.
Rahminizdeki boşluk gittikçe azalıyor. Bebeğiniz hareket ederken, her küçük vuruşun biraz acı verici veya rahatsız edici olduğunu fark edebilirsiniz. 
Birçok bebek doğum için baş aşağı konuma dönmüş olacak. Bu doğum için en iyi pozisyondur. Bununla birlikte, bebeklerin yaklaşık yüzde 25'i hala makat pozisyonundadır (baş yukarı ve altta bacaklar veya kalçalar varken). Neyse ki, bu bebeklerin çoğu siz doğum yapmadan önce dönecek.
Artık bebeğinizin yerleşik bir uyku ve uyanma döngüsü vardır. Bebeğiniz sessiz dinlenme, REM uykusu (uykunun rüya evresi), etkinlikle uyanık olmak, göz hareketi olmadan uyanık olmak, çok sayıda aktivite ve göz hareketleriyle uyanık olmak arasında geçiş yapar. 
Bebeğiniz artık tamamen gelişmiş bir solunum ritmine sahip ve akciğerleri dış dünyadaki havayı solumak için hazırlanmaya başlıyor. Emme ve yutma becerileri de beslenmeye hazırlanırken gelişmeye devam eder. Bebeğiniz her gün yaklaşık yarım litre idrarı amniyon sıvısına geçirir.
Bebeğinizin göbek kordonu şimdi kök hücreler açısından zengin "kordon kanı" içeriyor. Bebeğiniz doğduktan sonra, bir aile üyesinin hastalanması ve bunları kullanması durumunda, bu kordon kanını araştırma veya özel bir tesiste saklamak için bağış yapma seçeneğiniz vardır. 
Kök hücrelerin, kanserler, kalp hastalıkları, genç diyabet, beyin hasarı ve diğerleri dahil olmak üzere 70'ten fazla hastalığın tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Bebeğinizin beyni, sinir hücrelerini hızlı bir şekilde bağlayan son gelişim aşamalarındadır. Nöronları arasında milyarlarca sinaps oluşuyor ve hepsi beş duyudan da sürekli bilgi alıyor. 

Gözler artık tamamen oluşmuştur ve göz kapakları ayrılarak bebeğinizin gözlerinin açılmasını sağlar. Küçük çocuğunuzun bu noktada tamamen işlevsel gözleri var ve ışığa cevap vermesini sağlıyor. 

Bebeğiniz şimdi her gün sesinizi dinler ve sizi tanıyabilir. Doğduğu zaman, sesinizi bir kalabalığın içinden seçebilecek. Bu, bebeğinizin dünyanızda devam eden her şeyi de duyabildiği anlamına gelir, bu yüzden unutmayın, karışıklığı önlemek için iyi bir zaman. Atmosferi huzurlu ve sakin yapmaya çalışın.

Karaciğeri safra yapıyor, bu da yağları sindirmesine yardımcı olacak ve pankreas kan şekerini kontrol altına almak için insülin üretiyor.

Gebeliğin 31. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Doğum Kaygısı: Sadece doğum konusunda endişeli değil, aynı zamanda bebeğinizin iyi olacağı konusunda da endişeli olabilirsiniz. Başka kadınlarla konuşmak çok yardımcı olabilir, ancak bazı kadınların doğum yapma hakkındaki korku hikayelerini anlatmaktan hoşlandıklarını unutmayın, bu yüzden dengelemek için olumlu doğum hikayeleri okuyun.
 • Sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı aslında çok yüksektir, ancak hepimiz bunun garanti olmadığını biliyoruz, bu yüzden hepimiz biraz endişeli hissediyoruz. Bebeğiniz için hissedeceğiniz bu endişe, ömrünün sonuna kadar sürecek – evli ve kendi bebeği olsa bile. Kendinizi moralsiz hissediyorsanız, bunu benzer pozisyonda olan diğer annelerle konuşmak yardımcı olabilir. Ne yaparsanız yapın, sessizce acı çekmeyin.
 • Ne Yemeli?: Bebeğinizin sağlığı beslenmenize bağlıdır, bu nedenle uygun miktarda protein, meyve, sebzeler, tahıllar ve süt ürünleri aldığınızdan emin olun. Hazımsızlık ve mide yanmasını engellemek için daha sık öğün yemek daha çok tercih edilir. Kızartılmış, işlenmiş ve yağ bakımından zengin yiyeceklerden kaçınılmalı veya sadece az miktarda yenilmelidir. 31. Haftada beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:
  • - C Vitamini ve Demir: Küçük çocuğunuz kendi kan hücrelerini yapmaya başladığından, beslenmenizde daha fazla demire ihtiyaç var. Menünüze C Vitamini eklemek, demirin daha iyi emilmesine yardımcı olur. Ispanak, narenciye, balık, yağsız et ve yeşil sebzeler gibi yiyecekleri yiyin.
  • - Kalsiyum: Kalsiyum, bebeğinizin kemikleri, kıkırdakları ve tırnakları gelişirken kesinlikle gereklidir. Kalsiyum için süt ürünleri, lahana, ıspanak, badem, fasülye, mercimek tüketin. Vücudunuzun hem demir hem de kalsiyuma ihtiyacı olsa da, kalsiyumun vücutta emilimini engelleyebileceğinden her iki takviyeyi birlikte tüketmemeye dikkat edin. 
  • - Omega 3 alımı: Omega-3 Yağ Asitleri (DHA) sağlıklı bir hamilelik için paha biçilmez bir besindir. Bu temel besin maddesi, kalbinizi ve beyninizi genel olarak sağlıklı tutar. Yağlı balıklarda ve cevizde bulunur. Balık tüketiyorsanız, alerjilere veya diğer mide rahatsızlıklarına neden olmaması için balığın kaynağından emin olun.
  • - Taze Meyve ve Sebzeler: Hepimiz biliyoruz ki meyve ve sebzeler mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu sağlıklı besinler ayrıca kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Dışarı çıktığınız zaman onları hızlı bir atıştırmalık olarak yanınızda taşıyın.
 • Susuz kalmamak için her zaman günde en az 2-3 litre su içiniz.
 • Yürüyüş gibi orta derecede fiziksel aktivitelere katılın. Pelvik tabanınızı ve sırt kaslarınızı güçlendirmek için Pilates'i de düşünebilirsiniz.
 • Bebeğinizin hareketlerinde bir değişiklik olup olmadığının farkında olun.
 • Yüz şişmesinin kilo almakla ilgili olduğunu varsaymayın. Aynı zamanda preeklampsi belirtisi olabilir, bu yüzden derhal doktorunuzla konuşun.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Yeni doğan odasının nasıl dekore edilmesini istediğinizi düşünmenin zamanı olabilir. Hamileliği sürdürecek kadar hamile kıyafetleri alın, ancak hamilelik sonrası kıyafetleri de unutmayın. Bebeğiniz için bir bebek yatağı satın alıyorsanız, yastıklar, oyuncaklar veya battaniyeler bulundurmayın, çünkü bu nesneler SIDS riskini arttırır (ani bebek ölümü sendromu) . Ayrıca, bir çocuk arabası satın almayı düşünün, böylece bebeğinizi biraz temiz hava almak için yanınıza götürebilirsiniz.
 • Henüz yapmadıysanız, şimdi seyahat sistemi , araba koltuğu ve mama sandalyesi gibi bebeğiniz için bu büyük alımların bir kısmını yapma zamanı olabilir. Doğum tarihi yaklaştığından, yeni doğmuş bebeğinizin varlığının tadını çıkarmak için vaktinde hazırlanmanız en iyisidir.   
 • Kabızlık sizin yeni arkadaşınız olabilir. Büyüyen rahminiz bağırsaklarınızı sıkıştırarak yavaş ve düzensiz hale gelir. İhtiyacınız olan tek şey düzenli egzersiz ve bol su içmek!
 • Braxton Hicks : Braxton Hicks kasılmaları, ikinci trimesterde olduğu kadar erken başlayabilir, ancak en çok üçüncü trimesterde görülür. Rahminizin kasları yaklaşık 30 ila 60 saniye veya 2 dakika kadar sıkılır. Braxton Hicks’e “pratik kasılmalar” da denir, çünkü sizi gerçek doğum kasılmaları için hazırlarlar.
 • Göğüslerde Değişiklik: Göğüslerinizi destekleyen, ancak sizi çok sıkmayan iç çamaşırlarına yatırım yapın. Ayrıca, göğüslerinizden sızan sarımsı veya kremsi bir madde görürseniz endişelenmeyin. Bu maddeye kolostrum denir.  Emzirmede üretilen sütten daha kalındır. Ancak sızıntıya ağrı veya rahatsızlık eşlik ederse, doktorunuza danışın.
 • Vajinal kanama, sıvı gelmesi, ateş, inatçı bir baş ağrısı, bebeğinizin hareketlerinde önemli bir düşüş, ellerin ve bacakların ani şişmesi, ciddi karın ağrısı veya idrar yaparken yanma hissi yaşarsanız, derhal doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.
 • Toxoplasmosis önlemek için kedi kumu temizlemekten kaçının.
 • Doktorun izni olmadan herhangi bir ilaç almayın.
 • Doğum tarihine yaklaştığınızda, her şeyi kendi başınıza halletmek zorlaşır. Yardıma ihtiyacınız olduğunda eşinize ulaşın.
 • Toksik kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.
 • Bebek isimleri aramaya başlayın.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Kitap okuyun, film izleyin ve sizi mutlu eden her şeyi yapın.
 • Yeterince dinlendiğinizden ve işlerinizi biraz yavaşlattığınızdan emin olmak önemlidir - doğumunuz için çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacak! 
 • Yaz Hamileliği: Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, sersemlik veya aşırı susuzluk belirtileri yaşarsanız hemen uzanın ve tuzlu bir ayran için. Bu, vücuttaki elektrolitlerin dengelenmesine yardımcı olur. Daha iyi hissetmiyorsanız doktorunuzu arayın.
 • Kış Hamileliği: Kışın kendinizi iyi koruyun, soğuk hava da sırt ağrıları ve diğer eklem ağrıları başlar.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

961 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz