Gebelikte 30. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 30. Hafta Hamilelik

Gebelikte 30. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 885ZİYARET

 • 0YORUM

Artık hamileliğinizin 30. haftası ve bu da 8. ayınıza başladığınız anlamına geliyor. Ne kadar çabuk geçtiği şaşırtıcı. 30. haftanın sonunda daha fazla ağırlık taşıyorsunuz ve muhtemelen yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğiniz kilo almaya ve olgunlaşmaya devam eder ve aktif olarak hareket ettiğini ve tekme attığını hissedeceksiniz. Bu hareketler doğmadan önce bebeğinizle ilişki kurmanıza izin verir.

Gebeliğin 30. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Sızdıran Göğüsler: Şimdi sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Doğumdan önceki haftalarda, göğüslerinizden kolostrum sızması normaldir (bebeğinizi hayatın ilk birkaç günü besleyen kalın, kremsi ön süt). Sızdıran göğüslere sahip olmak sıkıntı verici olmasına rağmen, vücudunuzun emzirmeye hazırlanma şeklidir. Sızıntı sizi rahatsız ediyorsa, kıyafetlerinizi korumak için göğüs pedleri kullanabilirsiniz.
 • Uyku Zorluğu: Üçüncü trimesterde bir yaşam tarzı haline gelir. Büyüyen karnınız, uyumak için rahat bir yer bulmanızı zorlaştırıyor. Sırtüstü uyuyamazsınız ve hatta yan uyuma bile o kadar rahat olmayabilir. Ayrıca, muhtemelen her saat başı idrar yapmak için tuvalete koşuyorsunuz. Hayalleriniz ve kabuslarınız daha canlı ve akılda kalıcı hale geliyor. Gevşeme veya nefes alma egzersizleri hamileyken rahat uyumanıza yardımcı olabilir. 
 • Sakinleştirici müzik dinlemek veya bir kitap okumak bile iyi gelebilir. Uzun süre boyunca hala uyuyamıyorsanız, gün boyunca kestirmeye çalışın. 
 • Ödem: Hamile kalmadan önceki halinize göre daha büyük bir ayak boyutuna sahip olduğunuzu fark etmiş olabilirsiniz. Maalesef diğer hamilelik semptomlarının aksine, bebeğiniz doğduktan sonra bile ayak numaranız aynı kalabilir. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler bağların ve eklemlerin gevşemesine neden olur. 
 • Sonuç olarak, daha geniş ve biraz daha uzun bir ayağa alışmanız gerekebilir. Bir gecede şişmiş olduğunuzu fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurun, çünkü bu yüksek tansiyon veya preeklampsi belirtisi olabilir.
 • Değişken Ruh Hali: Şimdi ve üçüncü trimester boyunca beklenmelidir. Karnınız oldukça geniş olduğundan ve kendinizi oldukça rahatsız hissettiğiniz için, karamsar ve huzursuz hissetmeniz şaşırtıcı değil. Bunun da ötesinde, iyi bir anne olmaktan endişeleniyorsanız veya doğum konusunda endişeliyseniz, bu ayrıca fazladan duygusal olmanıza neden olabilir. Duygularınızı ve endişelerinizi sevdiklerinize dile getirmenin her zaman önemli olduğunu unutmayın. Daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 
 • Huzursuz bacaklar: Gelecek 10 hafta boyunca ayaklarınızı dinlendirmek istediğiniz noktada, huzursuz bir durumdan muzdarip olabilirsiniz. Huzursuz bacaklar geliştirirseniz, bacaklarınızı hareket ettirmek için çok zorlayıcı bir ihtiyaç hissedersiniz ve aynı zamanda derinin altında karıncalanma hissedebilirsiniz. Hamile kadınların dörtte biri bu rahatsızlığı yaşarlar (neden belli değil ama genellikle doğumdan dört hafta sonra gider). Belirtileri:
 • - Bacaklarını hareket ettirmek için bir dürtü
 • - Hoş olmayan 'sürünen' hisler (ve yanma veya ağrıyan)
 • - Hareket ederek rahatlar
 • - Genellikle geceleri daha kötüdür. Uykuyu da bozabilir ve gündüz yorgunluğunu artırabilir.

Eğer belirtiler şiddetliyse ve çoğu akşam uykunuzu bozuyorsa, doktorunuzla konuşabilirsiniz. Huzursuz bacakları olan bazı insanlar onları çıldırttığını söylüyor ama diğerleri için bu sadece hafif bir sıkıntı. Huzursuz bacak sendromu, hamilelikte nadir olmayan demir eksikliği anemisi ile bağlantılı olabilir, bu nedenle doktorunuz bunu kontrol edecek bir kan testi isteyebilir. Bacaklarınızı hareket ettirmek, TV izlemek veya ayağa kalkıp bir şeylerle ilgilenmek dikkatinizi dağıtabileceği için yardımcı olabilir. Düzenli gündüz egzersizi de işe yarar.

 • Kan hacminizdeki artış 30. haftada devam ediyor. Cildinize ve mukoza zarlarına (burun kanaması) kan akışının arttığını hissedeceksiniz ve ayak tabanlarınız ve avuç içlerinizde kırmızılık fark edebilirsiniz. Bu, vücudunuzun aşırı ısıdan kurtulma çabasıdır ancak tabanlarınızı ve avuçlarınızı kaşındırır. Yapabileceğiniz tek şey, özellikle son haftalarınız sıcak havalara denk geliyorsa kendinizi serin tutmaya çalışmalısınız. Serin duşlar alın, bol kıyafetler giyin ve kesinlikle gölgede kalmaya dikkat edin.
 • Sık idrara çıkma: Rahminiz üçüncü trimesterde mesanenize daha fazla baskı uygular ve idrarı depolamak için daha az yer açar. İdrarınızı uzun süre tutmak iyi değildir. O yüzden ihtiyacınız olduğunda tuvalete gitmekten çekinmeyin. 
 • Bebek Hareketleri: Bebeğinizin şimdi düzenli bir uyku-uyanıklık döngüsü olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bebeğinizin aktif olduğu gündüz ve gece, bebeğinizin daha az hareket ettiği zamanlar olabilir. Bebeğinizin hareket düzenini anladıktan sonra, onlara dikkat etmeye başlamak isteyebilirsiniz. Bebeğinizin hareketinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bu bir problemin işareti olabilir.
 • Braxton-Hicks kasılmalarını hissediyor olabilirsiniz (sahte doğum sancıları). Bu yanlış kasılmalar vücudunuzu doğum için hazırlamaya yardımcı oluyor. Onları hissettiğinizde, karnınızın alt kısmının geçici olarak sıkılaştığını ve serbest kaldığını fark edebilirsiniz. Bu kasılmalar olağandışı aralıklarla gelip devam ettiği sürece endişelenmemelisiniz. Braxton-Hicks kasılmaları, hamileliğiniz boyunca bebeğinizi doğurana kadar devam edecektir. Bu kasılmalar genellikle bir veya iki dakika sürer, ancak bundan daha uzun sürerse veya daha sık görülürse, doktorunuza danışın veya bir hastaneye gidin. Erken doğum belirtisi olabilir.
 • Gaz, Kabızlık, Şişkinlik: Tıpkı gaz gibi, kabızlık da vücudunuzdaki artan progesteron seviyesinden kaynaklanır. Progesteron, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasını sağlar. Kasların yavaş hareketine bağlı olarak oluşan şişkinlik ve gaz problemi, kabızlık ve hemoroitler kasların gevşemesi nedeniyle devam edecektir.
 • Kabızlığın önlenmesine yardımcı olmak için her gün bol miktarda sıvı içmeniz ve her gün egzersiz yapmanız önerilir. Lif içeriği yüksek yiyecekleri yiyin. Sebzeler ve tam tahıllı yiyecekler iyi bir kaynaktır. Kabızlığınız şiddetliyse veya çok fazla acı çekiyorsanız doktorunuzla konuşun.
 • Vajinal Enfeksiyonlar: Hamilelik sırasında vajinal akıntıda bir artış olması normaldir ancak idrar yaparken pas kokusu, yeşil akıntı veya ağrı hissediyorsanız doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bu arada sıkıştıran kıyafetler giymeyin, vajinal bölgenizi temiz tutun ve banyo veya duşta kokulu ürünler kullanmaktan kaçının, sadece suyla temizliğinizi yapın.
 • Kilo Almak: Hamilelik sırasında vücut değişiklikleri son üç ayda oldukça hızlıdır. 30 hafta sonundaki kilo artışınız 8 ila 10 kg arasında olacaktır. Oldukça normal olduğundan, son üç aylık dönemde kilo alma konusunda endişelenmeyin. Vücudunuzu normalden daha ağır hissediyor olabilirsiniz. Bu yüzden bazı düzenli işleri yapmak zor olabilir. Bununla birlikte, bebeğinizin kollarınıza gelmesi sadece birkaç hafta uzaktadır, bu yüzden bu sürenin tadını çıkarın.
 • Denge Kaybı: Ağırlık merkezi değiştikçe yürürken dengede kalmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Karnınız şimdi bir karpuz büyüklüğünde. Bir şeyleri eğilip almak ve hatta ayakkabı bağcığını bağlamak zor gelebilir. Normal ve düzgün yürüyemiyormuş gibi hissedebilirsiniz.
 • Sırt Ağrısı: Son ayların en yaygın belirtilerindendir. Bunun nedeni rahminizin büyümesi ve pelvik eklemlerinizin ağırlık merkezinizi değiştirerek daha gevşek hale gelmesidir. Ağır kaldırmayın, dik oturun ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.
 • Mide Ekşimesi: Büyüyen rahim tarafından yemek borusundan yukarı doğru zorlanan mide suları mide yanmasına neden olur.
 • Varisler: Büyüyen rahminiz ayrıca kan damarlarınız üzerinde baskı yapar, bu da artan kan hacminin varislere yol açmasına neden olur. Kan dolaşımını artırmak için gün boyunca yürüyüşe çıkın.
 • Yorgunluk: Vücudun ekstra çalışması ve ek beslenmeye ihtiyaç duyması nedeniyle yorgunluk yaygındır.
 • Nefes Darlığı: Büyüyen rahimin diyafram üzerine uyguladığı basınç nefes almayı zorlaştırır.

Gebeliğin 30. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğin 30. haftasında bebeğiniz şimdi yaklaşık 42 cm uzunluğunda bir kabak boyutunda ve 1,3 kg'a yakındır. Başı ve vücudu şimdi tamamen orantılıdır - tıpkı bir yeni doğan gibi.


Bebeğinizin "düğme" burnunun köprüsü, önceki haftalardan daha belirgindir. Küçük çocuğunuzun burnunun ucu hala ters görünüyor, ancak hamileliğiniz devam ettikçe bebeğinizin yüzü uzayacak ve burnun ucu aşağı doğru eğilecektir. 
Bebeğinizin beynindeki sinir hücreleri bu hafta olgunlaşmaya devam ediyor. Beyin korteksinin nöronları (hafızayı kontrol eden beynin alanı, koordineli hareket, görme, duygu ve düşünce süreçleri), her biri belirli fonksiyonlara sahip altı ayrı katmana dönüşmeye başlar. Bebeğinizin beyni büyüdü ve beyin hücreleri ve sinirleri artık aktiftir. Bu, bebeğinizin şimdi daha karmaşık öğrenme ve hareketlerle meşgul olabileceği anlamına gelir. 

 Bebeğiniz şu ana kadar ışığı hissedebiliyor ve gözlerini açıp kapatabiliyor. Karnınıza bir el feneri koyarsanız, bebeğiniz onu hissedecek ve hatta dokunması bile mümkün. Bebeğiniz renkleri ayırt etmek için doğru sinir hücrelerine sahip olsa da, doğana kadar çalışmazlar, bu yüzden onun için, rahimdeki her şey siyah ve beyaz görünüyor.

Cilt pürüzsüzleşti ve beyin dokuları hızla gelişiyor. Şimdi ellerini kullanarak bir parmağını kavrayabiliyor. Bacaklar zaman zaman başın üstüne çaprazlanabilir veya kıvrılmış olabilir, tam olarak gerilebilecekleri bir alan vardır. Göbek kordonundaki kan, beyin veya kas dokularını oluşturan belirli vücut hücrelerinde gelişme yeteneğine sahip kök hücreler içerir.

Bebeğinizin kemik iliği kendi başına kırmızı kan hücreleri üretmeye başladı, böylece küçük çocuğunuz doğumdan sonra kendi başına hayatta kalabilir. Lanugo (bebeğin vücudunu saran yumuşak kıllar) yağ miktarı artınca ve bebeğinizin beyni, vücut ısısını düzenledikçe dökülmeye başlıyor.

30. haftada bebeğinizin hayati organlarının çoğu tamamen olgunlaşır. Eğer şimdi doğmuş olsaydı, hayatta kalma şansı, sadece birkaç hafta önce olacağından çok daha yüksek olurdu, ancak yine de özel bakımda uzun süre kalması gerekecekti. Bu hafta bebeğiniz emzirmeye hazırlık olarak parmaklarını ve başparmaklarını nasıl emeceğini anlayacaktır. Yaklaşık 35. haftaya kadar düzgün emmesi mümkün olmayacağından, daha önce doğmuş prematüre bebekler bağımsız olarak emebilmeleri için yardıma ihtiyaç duyarlar.

30. haftada bebeğinizin pozisyonu: 30. haftada, bebeklerin yaklaşık % 20'si baş aşağı yerine baş yukarda (makat) olur.

Henüz endişelenecek bir şey yok - orada hala hareket etmesi için bolca yer olduğundan doğumdan önce dönmesi için çok zaman var. Doğum tarihi yaklaşırken, bebeğiniz uygun pozisyona ulaşacaktır. Bebeklerin sadece % 3'ü 37. haftada hala makat pozisyondadır. 
Bebeğiniz zamanının çoğunu uykuda geçirir. Çocuklar ve yetişkinler gibi, bebekler de hızlı göz hareketleri (REM) kaydedilebildiğinde “rüya görme” aşaması içeren bir uyku düzenine sahiptir.

Bebeğiniz artık başını bir yandan diğer yana çevirebilir, bebeğinizin tekmelemesi ve takla atmaları nedeniyle uyumakta zorluk çekebilirsiniz. İyi haber: tüm bu hareketler bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğuna dair bir işarettir!

Gebeliğin 30. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Doğum Planı Oluşturma: Hamileliğin 30. haftasında, bebeğinizin dünyaya gelmesine az bir zaman kalmıştır. Aslında, bebeğinizin erken gelmesi için de küçük bir ihtimal var. Neyse ki, eğer hamileliğiniz sağlıklı geçiyorsa ve herhangi bir sıkıntı olmamışsa, bebeğinizin tam zamanında doğması muhtemeldir. Ancak en kısa zamanda, doğumunuz için hazırlanmaya başlamalısınız! Doğumu nerede yapacaksınız, doktorunuzdan memnun musunuz, eğer mümkünse eşinizin doğuma girmesini istiyor musunuz, anestezi ile ilgili konular, epidural olmayı tercih eder misiniz, doğum sonrası yanınızda kim kalacak, doğum çantası hazırlıkları gibi konularda düşünme vaktiniz gelmiştir. Doğum planınız olsa bile, esnek olmaya hazır olun. Çünkü birçok faktör bebeğinizin nerede ve nasıl doğduğunu etkileyebilir. Bir kadının fikrini değiştirmesi alışılmadık bir şey değil, doğuma başladıktan sonra bile. Doktorunuza doğumla ilgili sorularınız sormaktan çekinmeyin.
 • Cilt Bakımı: Cildiniz genellikle daha hassastır ve aynı anda birden fazla yöne gerildiği için hamilelik boyunca fazladan bakıma ihtiyacı vardır. Hamileliğiniz ilerlediğinde, cildiniz mideniz üzerinde çok fazla gerilecektir ve kuruması ve kaşınması muhtemeldir. Kaşıntıyı durdurmak için doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz - genellikle kaşıntıyı daha da kötüleştirebilecek maddeler içerdiğinden lüks kremler kullanmayın.
 • Kaşıntının şiddetli olduğunu tespit ederseniz - özellikle de elinizin avuç içindeyse ve ayak tabanınızdaysa, hemen doktorunuz ile konuşun, çünkü bazen bu ciddi bir karaciğer durumunun işareti olabilir.
 • Ne yemeli?: Gebelikte sağlıklı beslenme bebeğinizin büyümesi için kritik öneme sahiptir. Bu, en sevdiğiniz yiyecekleri tamamen kestiğiniz anlamına gelmez. Aşırıya kaçmamak burada esastır. Sık sık küçük öğünler: Sık sık küçük öğünler yemek, bebeğinize yalnızca düzenli bir besin akışı pompalamakla kalmaz, kan şekeri seviyenizi sabit tutar, böylece aniden baş dönmesi veya düşük dayanıklılık hissetmezsiniz.
 • Meyve ve sebzeler: Meyve ve sebzeler mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir lif dozu da alırsınız. Yemekten önce onları çok iyi yıkamayı unutmayın.

30. haftada beslenmeniz, demir açısından zengin madde içermelidir:

 • - Yağsız et ve balık
 • - Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler
 • - Mercimek ve bakliyat
 • - Kuruyemiş ve kuru meyveler
 • - Yumurtalar
 • Hamilelik boyunca demir, vücudunuzdaki oksijeni kan damarlarından geçirip plasentadan bebeğe aktardığı için çok önemlidir. Demir alımını engelleyen yiyeceklerden kaçının, bunun yerine C Vitamini bakımından zengin yiyecekler gibi demir alımına yardımcı olan bol miktarda yiyecek yiyin. C vitamini yönünden zengin bir kase limonlu salata yemek iyi bir destek olabilir. Kalsiyum da çok önemlidir, ancak kalsiyum demirin emilimini engelleyebileceği için asla kalsiyum ve demir takviyesini aynı anda almamanız gerektiğini unutmayın. Demir eksikliği, fetüste bilişsel gelişmeyi engelleyebilir ve ayrıca annede hamilelik komplikasyonlarına yol açan anemiye neden olabilir. 
 • Bebek hareketlerini kontrol edin. Yattığınız zaman vuruşları daha iyi hissedeceksiniz. Sırt üstü yatmaktan kaçının. Bebek hareketleri normalden azsa, panik yapmayın, acil hastaneyi ziyaret edin.
 • Hafif egzersizler yapın. Herhangi bir sıkı faaliyet yapmayın. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizlerini yapın ve yürüyüş gibi hafif aktivitelere katılın. Hamilelikte yoga ve düşük etkili pilates, esneme, pelvik kaslar için yararlıdır.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Hamile kıyafetleri, emzirme sütyenleri, göğüs pedleri, bebeğinizin temel ihtiyaçları ( sabun , havlu , bez , bebek mendilleri)
 • Bebeğiniz sizi dinliyor ve kollarınıza gelmesine sadece birkaç hafta kaldı. Bu dönemi, dünyaya gelmeden önce bile onunla bağlantı kurmak için kullanmaya çalışın. Rahatsızlık ve hormonal değişiklikler, annenin hamileliğin üçüncü üç ayında depresyondan muzdarip olmasına neden olabilir. Hamileliğiniz hakkında  depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, bu endişe döneminde size yol gösterecek olan doktorunuzla konuşun. Üçüncü üç aylık dönem çok yorucu ve sıkıntılı olsa da, çevrenizdeki insanlarla yakınlaşma ve bebek kutlamaları ve romantik bir bebek öncesi fotoğraf çekimi için de doğru zaman olabilir.
 • Bacak krampları ve sırt ağrısı dayanılmaz hale gelirse, doğum öncesi masajı konusunda uzmanlaşmış bir masaj terapisti bulmayı düşünün.
 • Kabızlık, tam anlamıyla bir sorun olabilir. Kabızlığı önlemek için meyveler, sebzeler gibi yüksek lifli bir diyet uygulayın. Ayrıca, sindirim sürecini kolaylaştırmak için bir probiyotik yoğurt deneyebilirsiniz. Haftada üç-dört kez 20-30 dakika yürümek, yüzmek ve diğer ılımlı egzersizlerin ruh halinizi değiştirip bağırsakları uyarmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Ancak, vücudunuz buna alışık değilse, bu aşamada yeni bir egzersiz rejimine başlamayın. Yaralanmalara ve komplikasyonlara neden olabilir. Eşinizle kaliteli zaman geçirmek için onunla ya da bir arkadaşınızla uzun bir yürüyüşe çıkmak için en iyi zaman.
 • Hemoroitler: Üçüncü trimester, rektumun yakınında şişmiş (ve genellikle ağrılı) damarları olan hemoroidleri (basur olarak da bilinir) yaşayabileceğiniz bir zamandır. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa, ayağa kalkıp sıkça dolaşmaya çalışın. Kabızlık hemoroid ağrısını daha da kötüleştirebilir, bu nedenle her gün yeterince lif ve su tükettiğinizden emin olun.
 • Yaz: Vücudunuzda isilik benzeri döküntüler hem ısı hem de terden kaynaklanabilir. Çoğunlukla, iki deri yüzeyinin göğüslerinizin altındakiler gibi birbirine sürtündüğü yerde oluşur. Bir banyodan hemen sonra cilt kıvrımları arasındaki alanı kurutarak döküntüleri önleyin. Ayrıca vücudunuza yapışmayacak pamuklu daha hafif kumaşlar kullanın.
 • Kış: Banyodan hemen sonra cildinizi nemlendirin. 
 • Biraz okumaya, müzik dinlemeye ya da arkadaşlarla takılmaya çalışarak kış depresyonundan uzak durun. Çay veya kahve içmeyi düşünüyorsanız, bitki çayları ve yeşil çay gibi daha sağlıklı içecekleri seçin.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Yeterince dinlenin.
 • Rahatlayın ve tüm korkuları ve stresi uzak tutun. 30 haftada bebeğiniz daha hızlı gelişiyor ve ağrılarla mücadele ediyor olabilirsiniz. Küçük çocuğunuzun büyümesini ve karnınızdan çıkmasını beklerken, sakin ve rahat olun. Sorunlar ve acılar geçicidir. Ailenize yeni bir üye kabul etme düşünceleriyle her anın tadını çıkarın.
 • Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçının.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe, herhangi bir ilaç kullanmayın.
 • Mide ekşimesi durumunda, derin yağda kızartılmış, baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Bol ve rahat kıyafetler giyin. Rahat ayakkabılara geçin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

885 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz