Gebelikte 3. Trimester

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 3. Trimester

Gebelikte 3. Trimester

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 950ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte 3. Trimester (28-42 Hafta)

Hamileliğin son üç aylık bölümünü kapsayan bu dönemde doğuma hazırlık başlar ve bebeğin oluşumu tamamlanır. Hafta olarak 28 ile 41. Hafta aralığında gelişen durumlar ile ilgili detaylı bilgilerimiz aşağıdaki gibidir.

28.Hafta
Rahimin büyümesi ve bebeğin tüm fonksiyonlarının gelişimi de devam etmektedir. Saçları uzar ve kas gelişimi tamamlanmış bir şekildedir. Gözlerini açıp kapatma gibi eylemlerine devam eden bebeğin ayrıca vücudu yağ depolamaya devam etmektedir. Anne adayları varis, cilt kuruluğu ve bel ağrısından yakınabilir.

29.Hafta
Doğuma 11 hafta kala görüşlerde süt üretimi başlar. Bebeğin vücudu da bu haftada orantılı hale gelmiştir. Anne karnının daha da büyüdüğü bu dönemde mide yanması ve anlık kramplar sizi yorabilir.

30.Hafta
Bebeğin kilosu 1 kg 400 grama kadar ulaşmıştır. Kemik ilikleri artık gelişmiş ve hıçkırık faaliyetlerine başlamıştır. 30.hafta itibariyle uyku problemi artabilir. Uzmanların bu konudaki tavsiyesi ise, uyurken son tarafınızın üzerine yatmanız olacaktır.

31.Hafta
Bebeğin beyin dokusu gelişmeye devam eder. Buna bağlı olarak bebekte hareket yoğunluğu hissedilecektir. Bu haftada bol kalsiyum almanız gerekecektir. Bebeğin hızla büyümesi, vücudunuzda kalsiyum ihtiyacınızı arttıracak ve süt ve su tüketiminizi arttırmanız önerilecektir.

32.Hafta
Bebeğin 1 kg 900 grama ulaştığı görülecektir. Uyarılar çok iyi algılayabilen bebeğin hareketleri yine artarak devam edecektir. Diğer dönemlere göre büyüme hızında bir azalma söz konusudur. Bu hafta itibariyle 2 haftada bir doktor kontrolüne gitmeniz önerilir. Ayrıca bu dönemdeki şikâyetlerinizin azalması için dik oturmaya dikkat etmelisiniz.

33.Hafta
Bebek yağ depolamaya devam etmektedir. Bu haftalar arasında bebek uyur ve sizde dinlenebilirsiniz. Doğum pozisyonunu almaya başladığı hafta olan 33.hafta da, anne adayı yeterince kiloludur. El ve ayak bölgelerinde şişlikler görülebilmektedir.

34.Hafta
2 kiloya ulaşan bebek 42 cm boyuna da erişmiştir. Solunum çalışmalarının arttığı ve anneler için süt üretiminin başlatıldığı haftadır.

35.Hafta
Bebek ağırlığının 2 kiloyu geçtiği ve tırnaklarının uzadığı haftadır. Erken doğum yapılsa bile herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Özellikle bu haftada uykusuzluk ve yorgunluk gibi durumlar yaşamanız son derece doğaldır. Hareket etme zorluğu da kilonuzun artmasıyla paralel olarak zorlaşacaktır.

36.Hafta
Bebeğin yanak, parmak ve kolları tam anlamıyla belirginleşmiştir. Tüm organları da gelişimini tamamlayarak doğumu beklemektedir. Doktor kontrollerinin de arttığı bu hafta itibariyle rahim ağzı kontrolleri gerçekleştirilir. Uykusuzluk şikâyetlerinin de arttığı haftalardan biridir.

37.Hafta
Küçük gelişimler sürse de bebek doğuma hazır bir haldedir. Fakat dirsek ve dizlerinde yağ depolamaya devam etmektedir. Bebeğin kilosu ise 3 kg’a ulaşabilmektedir. Anne adayları özellikle bu hafta itibariyle yoğun bir kilo alımına devam etmektedir. Akciğerlerdeki baskı azalmış ve solunum zorluğu çekilmeyecektir.

38.Hafta
Bebeğin hareketlerinin azaldığı haftadır. Doğum sancılarının da başlayabileceği bu hafta itibariyle anne adayları doğuma her an hazırlıklı olmalıdır.

39.Hafta
Bebeğin yağ depolama faaliyetleri yavaşlamıştır. Doğum hazırlıklarının hızlandığı bu dönemde şiddetli kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu konuda artık bebeğin gelişimi tamamlanmış ve süreç başlamıştır.

40.Hafta
Bebeğin boyu 50 cm ve kilosu da 3,5 kg’a erişmiştir. Rahmin büyük bir kısmını dolduran bebek bu haftada yatay olarak kanal girişine yerleşmektedir.

41.Hafta
40.haftada doğum gerçekleşmemiş ise bu hafta biraz sıkıcı geçebilir. Bebeğin artık doğması gerektiği son hafta da rahim ağzı açılmış ve doğum sancıları kendini hissettirmiştir. Rahim ağzı 10 cm’ye ulaştığında bebek dünyaya gelecektir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

950 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz